نکات بهینه طراحی اتاق کودک
21
شهریور

نکات بهینه طراحی اتاق کودک

نکات بهینه طراحی اتاق کودک

دکوراسیون اتاق خواب کودک می تواند نقش بسزایی در رشد و ساختار کودک داشته باشد. طبق گفته روانشناسان نوع رنگ، چیدمان، وسایل و سایر لوازم جانبی داخل اتاق کودک می تواند بر میزان خلاقیت و خلق و خوی کودک تاثیر بگذارد. با انتخاب درست وسایل و چیدمان های متناسب با فضای هر اتاق می توان ساختاری جدید به اتاق بخشید، در ادامه با نکاتی کوتاه اما ضروری برای طراحی اتاق خواب کودک که در قسمت های مختلف اتاق تاثیر می گذارند آشنا می شویم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات بهینه طراحی اتاق کودک

طراحی اتاق خواب کودک

رنگ مورد علاقه کودک شما چیست؟ اغلب کودکان تمایل بیشتری به یک مجموعه از رنگ ها دارند. می توانید در پالت رنگی طراحی اتاق خواب کودک از رنگ های مورد علاقه فرزند خود استفاده کنید. در انتخاب رنگ از کودک خود نظر بخواهید و بگذارید او نیز در تعیین این پالت رنگی سهیم باشد.

برای مثال چند رنگی را که به نظرتان بهتر است، به او معرفی کنید و به کودک خود بگویید تا از بین آن ها انتخاب کند. اگر کودک شما نمی تواند بر رنگی خاص پایدار بماند و علایقی کوتاه مدت دارد، بهتر است برای دیوار ها و وسایل اصلی چون تخت از رتگ های خنثی با چوب استفاده کنید و رنگ مورد علاقه فرزند خود را در لوازم جانبی ریزتری به کار ببرید تا در حین تغییر رنگ نیاز به صرف بودجه زیادی نشود.

 

رنگ های مناسب اتاق کودک

 • زرد: اگر می خواهید اتاقی انرژی بخش، شاد و روشن داشته باشید می توانید از تناژ های مختلف این رنگ در طراحی اتاق خواب کودک استفاده کنید.
 • پوست تخم مرغی: این رنگ در واقع همان سفید کمی چرک شده است، و می تواند به محیط حسی گرم تر بدهد.
 • آبی دریایی: این رنگ با رنگ هایی از جمله مرجانی، صورتی، زرد و سبز ترکیب قشنگی می دهد و می تواند نور و انرژی را به طراحی اتاق خواب کودک منتقل کند.
 • تخته سیاه: می توانید یکی از دیوار های اتاق کودک را به تخته سیاه تبدیل کنید تا در عین زیبایی باعث افزایش خلاقیت فرزند خود شوید.
 • بژ: از این رنگ می توانید در ساختار اصلی اتاق خود استفاده کنید، برای مثال اگر دیوار های اتاق کودک شما بژ باشد می توانید رنگ های کناری بسیاری در ترکیب رنگی خود را به کار ببرید.
 • سبز کم رنگ: این باعث می شود اتاق روشن تر و در عین حال بزرگ تر به نظر برسد.
 • یاسی: استفاده از یاسی در اتاق باعث می شود تا لطافت و زیبایی خاصی در اتاق به وجود بیاید. دقت کنید که در ترکیبات رنگ یاسی از آبی یا خاکستری به میزان زیاد استفاده نکنید، چون باعث دلمردگی و سردی اتاق می شود.
 • آبی آسمانی: این رنگ حس آرامش و امید را در طراحی اتاق خواب کودک به جریان می اندازد.
 • صورتی کم رنگ: این رنگ حسی از لطافت و زیبایی را به ارمغان می آورد.

 

انتخاب سرویس اتاق کودک

استفاده از تخت های به شکل ماشین و غیره به زودی از دنیا دکوراسیون از بین خواهد رفت و جای خود را به به تخت خواب های بادوام و نوجوان خواهد داد. انتخاب تخت هایی که تا چندین سال آینده مناسب کودکان باشد بهترین گزینه است. بهتر است به جای پر کردن فضای اتاق با چوب و تخته تنها وسایل کاربردی و با کیفیت را برای طراحی اتاق خواب کودک تهیه کنید تا در آینده نیز نیاز به تغییر آن نداشته باشید.

 

نور اتاق کودک

نور اتاق کودک از مهم ترین موارد دکور اتاق محسوب می شود. شما باید مطئن شوید که در هنگام شب کودک شما می تواند به راحتی حرکت کند و به در اتاق برسد. اگر فرزندتان دوران خردسالی را پشت سر گذاشته است و نیاز به میز تحریر دارد، چراغ مطالعه را نیز نباید از یاد ببرید. به این نکته دقت کنید که اگر از پرده های ضخیم برای پنجره های اتاق استفاده کنید، کودک خود را از روشنایی و نور طبیعی محروم می کنید. پس بهتر است از پرده های نازک یا همراه با آستر جدا برای طراحی اتاق خواب کودک استفاده کنید.
همچنین برای دکور اتاق می توانید از تابلو های هنری، نقاشی و آثار کودک که قاب گرفته اید و. . . استفاده کنید. یکی از بهترین لوازم جانبی عکس های خانوادگی و دوستان کودک شماست که می تواند عشق شما به او و محبت دوستانش را یادآور باشد و خوشحالش کند.

 

دکوراسیون اتاق کودک بدون هزینه زیاد

با نوآوری و خلاقیت، می توانید اتاق کودک خود را بدون صرف هزینه جلوه ببخشید. شما می توانید با وسایل موجود در خانه کارهای زیادی انجام دهید تا خلاقیت و حس و حال جدیدی را به اتاق کودکتان بیاورید. در ادامه با ایده هایی بی هزینه و بعضا کم هزینه آشنا می شوید:

 • چیدمان مرتب اتاق: با مرتب سازی و چیدمان صحیح می توانید نمای اتاق کودک خود را به طور اساسی تغییر دهید. جای کمد، تخت، میز و دیگر وسایل را با یکدیگر عوض کنید تا انرژی در اتاق جریان پیدا کند.
 • استفاده از رنگ های موجود در خانه: در انباری هر خانه ای مقداری رنگ قدیمی پیدا می شود، می توانید با استفاده از باقی مانده رنگ قدیمی سقف، یک دیوار خاص، قفسه های کتاب و یا کمد را اتاق کودک خود را رنگ کنید تا تغییری در اتاق به وجود بیاید.
 • تخت جدید بسازید: با تکه های موجود چوبی که در خانه دارید می توانید تخت، کمد، باکس و یا وسایل کاربردی دیگری بسازید و در عین تغییر دکور هزینه ای نیز پرداخت نکنید.
 • تعمیر کنید نه تعویض: وقتی قطعه ای از مبلمان آسیب می بیند به سرعت به دنبال تعویضش نباشید. سعی کنید با استفاده از وسایل موجود تعمیرشان کنید. این کار نه تنها باعث می شود کودکتان از وسایل لذت بیشتری ببرد بلکه خلاقیتش را هم پرورش می دهد.
 • استفاده از وسایل برای جای وسایل: از اسکیت بورد یا دیگر وسایل کودکتان خود به عنوان طبقه استفاده کنید. استفاده از وسایل قدیمی هم باعث بهینه سازی فضا می شود و هم بدون پرداخت هزینه می توان دکوری جدید و کاربردی به اتاق اضافه کرد.
 • ساخت خانه بازی: تقریبا همه ما در خانه تخته چوب هایی داریم که هیچ فایده ای ندارند. کافی است کمی خلاقانه به آن ها نگاه کنید و خانه بازی برای کودک خود بسازید. به جای قرار دادن اسباب بازی بر روی میز یا قفسه، اسباب بازی های کودک خود را در خانه چوبی قرار دهید.
 • استفاده از شومینه: اگر شومینه ای دارید که مدتی است از آن استفاده نشده، حتما از آن برای تزیینات اتاق کودک خود استفاده کنید. می توانید داخل شومینه را با برخی از رنگ های جسورانه نقاشی کنید. حتماً یک گیاه در آن قرار دهید. کودکان عاشق نشستن و تماشا کردن این جزئیات و خیال پردازی هستند. می توانید در آنجا کتاب و همچنین چند بالش زیبا و راحت هم بگذارید.
 • آثار هنری کودک خود را قاب بگیرید: این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای تزیین اتاق کودکان خود انجام دهید که باعث افزایش اعتماد به نفس کودک شما نیز می شود. اگر کودک شما عاشق هنر است، نقاشی های او را در اتاق آویزان کنید تا جلوه جذابی بگیرد؛ درست مثل یک گالری هنری.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]