مقایسه سازه بتنی و فلزی در برابر زلزله
12
مرداد

مقایسه سازه بتنی و فلزی در زلزله

تاثیر زلزله بر ساختمانتاثیر زلزله بر ساختمانمقایسه سازه بتنی و فلزی در برابر زلزله

زلزله از انواع حوادث طبیعی است که با پیشرف چشم گیر بشر، تاکنون راه حل اساسی برای آن پیدا نشده است و هنوز انسان نتوانسته وقوع دقیق آن را پیش بینی کند و سالانه منجر به بروز خسارات مالی و جانی زیادی برای انسان می شود.

برخی سازنده ها به دلیل ساخت سریع و فروش و بازگشت اصل پول و یا نداشتن اطلاعات کافی و یا سود بیشتر ساختمان هایی ساخته اند که در برابر این حادثه طبیعی مقاوم نیستند و در هنگام زلزله تخریب شده اند و تلفات مالی و جانی زیادی بر جای گذاشته اند اما امروزه توجه زیادی به مقاوم سازی ساختمان مخصوصا در مناطق زلزله خیز می شود و شاختمانهایی از جنس فولاد یا بتن ساخته می شود که استحکام این سازه ها در برابر زلزله بالا می باشد.

 

تعمیرات ساختمان مسکونی و تعمیرات خانه

 

مقایسه سازه بتنی و فلزی در برابر زلزله

به عنوان مثال در ساختمانهایی با سازه فلزی برای ساخت تیر ها و ستون ها از فولاد استفاده می کنند که این متریال از طول عمر بالا، مقاومت فشاری و مقاومت کششی ایده آل و بی نظیری برخوردار است نقش بسیار مهمی در مقاومت ساختمان در برابر زلزه را ایفا می کند.

ساختمان های بتنی همانطور که از اسمشان مشخص است از بتن آرمه ساخته می شوند و از مقاومت بسیاز زیادی در برابر لرزشهای ناشی از زلزله برخوردار هستند.

نکته حایز اهمیت این است که هنگام ساخت ساختمان چه فلزی چه بتن باید موارد مهمی را مد نظر داشت تا ساختمان یا سازهای با مقاومت بالا در برابر لرزش های ناشی از زلزله را بتوان ساخت که ما سعی داریم در این مطلب به یک سری از این موارد بپردازیم.

در ساختمان هایی که تعداد طبقات آن از چهار طبقه بیشتر است باید با ساختمان مجاور فاصله مناسب را داشته باشد این فاصله باعث می شود تا خسارت ناشی از ساختمان مجاور کنترل شود و آن را به حداقل برساند.

تا جایی که می توانیم باید ساختمانی با پلان مناسب طراحی کنیم و از پس رفتگی و جلو آمدگی در آن خودداری کنیم.

تا جایی که می توانیم باید سنگینی ساختمان را در طبقات پایین تر مهار کنیم به عنوان مثال از قرار دادن منابع آب در طبقه های بالا یا پشت بام خودداری کنیم.

حتماً تراکم خاک زمین قبل از اجرای فوندانسیون بررسی شود.

بعد از خاک برداری محل ساخت حتما از مقاومت بستر خاک اطمینان پیدا کنید.

در صورتی که ساختمان شما بتنی است ، حتما باید ریشه ستون های ساختمان قبل از بتن ریزی مطابق با نقشه طراح اجرا شود و بتنی که در این ناحیه استفاده می کنید باید متراکم باشد.

حتما فاصله بین قالب ها و آر ماتورها را رعایت کنید.

اگر بعد از بتن ریزی ایرادی در کار پیدا شد به عنوان مثال آرماتورها قابل دیدن بود حتما آن را بر طرف کنید.

بیشتر از آنچه که در نقشه مشخص شده به تقویت تیرها و پل ها نپردازید زیرا که نتیجه بر عکس می دهد.

 

پیشنهاد نویسنده : ثاتیر زلزله بر ساختمان چیست؟

 

در هنگام خاکبرداری به این نکته توجه داشته باسید که تجهیزات و دستگاه ها به فوندانسیون ساختمان های مجاور برخورد نکنند.

متریالهایی که برای نمای ساختمان استفاده می کنید به گونه ای اجرا شود که هنگام زلزله از آن جدا نشوند و از استحکام لازم برخوردار باشند.

اگر در سازه ساختمان های فلزی و بتنی بر اساس آیین نظام مهندسی ، استاندارد ساخته شوند مقاومت لازم تا زلزله هفت ریشتری را دارند.

لازم به ذکر است که عمر مفید ساختمان های بتنی پنجاه تا شصت سال می باشد که با گذشت زمان مقاومت آنها نیز کمتر می شود.

در سازه های فلزی بر خلاف سازه های بتنی با افزایش عمر مقاومت آنها نیز کم نمی شود اما در برابر حرارت از مقاومت کمتری نسبت به سازه های بتنی برخوردار هستند  و علاوه بر این در ساختمانهای فلزی به دلیل عملیات برش و جوش کاری از حساسیت بیشتری برخوردار می باشند

یکی از برتری های ساختمان های فلزی نسبت به ساختمان های بتنی سرعت اجرای آن است زیرا در ساختمان های فلزی اجرای طبقات را می توان همزمان انجام داد.

نکته مهم در هنگام اجرای ساختمان با اسکلت فلزی و بتنی این است که قسمتهای مختلف سازه طوری به هم اتصال داشته باشند که در هنگام زلزله نیروی وارد شده به سازه و این اتصال ها به صورت پیوسته به زمین منتقل شوند که اگر این اتصالها درست نباشند ساختمان در هنگام وقوع زلزله از محلی که اتصال ها نا درست است جدا شده و باعث تخریب بنا می شود.

از مهمترین ویژگی های سازه شکل پذیری آن است که اجزا سازه و ساختمان را در بر می گیرد و به عبارتی طراحی اجزا سازه باید به گونه ای باشدکه مقاومت لازم در برابر نیرو های غیر قابل انتظار را داشته باشند که این اجزا در هنگام وارد آمدن نیروی ناشی از زلزله از هم جدا نمی شوندو دچار آسیب و تخریب نخواهند شد.

 

پیشنهاد نویسنده: تاثیر زلزله بر ساختمان، بازسازی خانه‌های فرسوده

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]