تعمیرات ساختمان مسکونی
23
بهمن

تعمیرات ساختمان مسکونی

تعمیرات ساختمان مسکونی : مسئله‌ی خانه و محل سکونت امروزه یکی از مهم ترین مسائلی است که در بیشتر دورهمی ها و جوامع، مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. این که شما بتوانید محل سکونت خود را در طی سال های طولانی خوب و سالم نگه دارید، می تواند مسئله‌ی مهمی باشد. همه‌ی ما دوست داریم خانه‌ی خود را در بهترین حالت حفظ کنیم و اگر مشکلی برای آن پیش آمد آن را تعمیر کنیم. برای تعمیر کردن یک خانه چیزهایی لازم است که باید آن ها را رعایت کنیم. اما شاید از خود بپرسید که چطور  تعمیرات خانه را شروع کنیم؟ آیا می توان این تعمیرات را به تنهایی انجام داد یا باید از متخصص در این زمینه کمک خواست؟

در ابتدا می خواهیم ببینیم تعمیرات ساختمان شامل چه چیزهایی می شود. تعمیرات خانه شامل تعمیرات قسمت خارجی ساختمان که شامل نماست، تعمیرات داخل ساختمان و تعمیرات داخل خانه است.

 

تعمیرات ساختمان مسکونی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت تعمیرات ساختمان مسکونی

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

 

تعمیرات خارجی ساختمان

تعمیرات خارجی ساختمان در بخش نما می تواند اهمیت بسیاری داشته باشد، به طور کلی برای این که بتوانید یک بیننده یا یک خریدار خانه را به سمت خانه‌ی خود جذب کنید، اولین کار زیباسازی نمای خانه است. تصور کنید از کنار یک ساختمان عبور می کنید و نمای آن را می بینید که بسیار نامرتب و نامطلوب است و از رنگ های نامناسب استفاده شده است. اگر به شما بگویند یکی از گزینه های شما برای زندگی کردن این خانه است، به احتمال بسیار زیاد آن را نمی پذیرید. اما اگر از کنار خانه ای رد شوید که نمای آن با دقت و توجه ساخته شده است، متوجه می شوید برای این که چنین نمایی برای ساختمان ایجاد شود چندین نفر به آن فکر کرده اند و یک طرح نهایی مناسب برای آن تنظیم کرده اند.

به همین دلیل است که انتخاب و تعمیرات نمای خانه می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. انتخاب کردن نمایی که به تعمیرات زیادی نیاز نداشته باشد نیز اهمیت دارد. برای شما سخت خواهد بود که هر سال مجبور باشید نمای خانه‌ی خود را تعمیر کنید به همین دلیل باید یک بار برای همیشه نمایی را انتخاب کنید که هم از لحاظ کیفیت و هم از نظر ظاهری بسیار خوب باشد. نماهای زیادی وجود دارد که شما می توانید آن ها را برگزینید. به عنوان مثال اگر شما نمایی بخواهید که به سبک مدرن باشد و در کنار زیبایی کثیف نشود و کیفیت خوبی هم داشته باشد، ما به شما نمای کامپوزیت را پیشنهاد می کنیم که در واقع ورقه های آلومینیومی هستند و به دلیل سبک بودن آن، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته اند. اما انتخاب های بسیار زیادی نیز وجود دارند که شما می توانید با متخصصین ما در گروه معماری و طراحی داخلی دکوطرح تماس گرفته و سوالات خود را از آن ها بپرسید.

در این مرحله شاید از خود بپرسید آیا می توان نمای خانه تعمیر کرد؟ بله، نمای خانه در هر زمانی قابل تعمیر و تغییر است چرا که جزئی در ظاهر ساختمان است و همیشه قابل تعمیر می باشد.

 

پیشنهاد نویسنده: پکیج های دیواری، نگاه طراحانه

تعمیرات ساختمان مسکونی
تعمیرات ساختمان مسکونی

 

تعمیرات داخلی ساختمان

تعمیرات مربوط به این قسمت شامل پارکینگ خانه،‌ حیاط، باغچه ها، انباری، و سایر موارد مشابه می شود. شاید پارکینگ شما فضای پرت زیادی داشته باشد و شما می خواهید فضای پرت آن را به فضاهایی با کاربری مناسب تبدیل کنید. شاید هم یکی از لوله های موجود در حیاط خانه نشتی کرده باشد و شما می خواهید این مشکل را برطرف کنید. همه‌ی این موضوعات زیر مجوعه ای از تعمیرات ساختمان مسکونی هستند.

 

تعمیرات داخلی خانه

این دسته از تعمیرات شامل موارد بسیار گسترده ای هستند که به آن ها می پردازیم. اما در ابتدا می خواهیم تفاوت ها و شباهت های بین تعمیرات و بازسازی خانه را برای شما بیان کنیم.

بازسازی خانه عبارت است از عملیاتی که برای بهبود وضعیت کنونی خانه انجام می شود. به عنوان مثال زمانی که می خواهید سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه‌ی خود را تغییر دهید، از عملیات بازسازی استفاده می کنید. از طرف دیگر می توان گفت زمانی که می خواهید تغییری در سیستم ها و ظاهر خانه‌ی خود چه در بخش نما و چه در داخل خانه، بدهید، از بازسازی خانه استفاده می کنید. بازسازی خانه نیز معمولا در کنار نوسازی خانه کاربرد دارد. به این صورت که شما می خواهید سیستم ها و ظاهر خانه‌ی خود را ضمن تغییر دادن، زیباسازی کنید، از این دو عملیات استفاده می کنید. اما زمانی که بخواهید چیزی در خانه را که دچار مشکل شده است، درست کنید، از تعمیرات خانه‌ی مسکونی استفاده می شود.

تعمیرات داخلی خانه می تواند انواع مختلفی داشته باشد. بیایید از قسمت های مختلف خانه شروع کنیم.

 

تعمیرات آشپزخانه

تعمیرات آشپزخانه یکی از سخت ترین عملیات های موجود برای آشپزخانه می باشد. یکی از این تعمیرات، تغییر دادن کاشی های آشپزخانه است. اگر کف آشپزخانه‌ی شما مشکلاتی داشته باشد، می توانید کاشی های آن را عوض کنید یا این که مشکل همان قسمتی که دچار آسیب شده را برطرف کنید.

 

مشکلات کابینت آشپزخانه

از دیگر تعمیرات آشپزخانه، تعمیرات کابینت است. اما چه مشکلاتی ممکن است برای کابینت ما به وجود بیاید؟ یکی از متداول ترین مشکلاتی که می تواند برای کابینت پیش بیاید، شکستگی روی کابینت یا طبقات داخلی کابینت است. این مشکل زمانی پیش می آید که جسمی سنگین بر روی آن قرار بگیرد. به همین دلیل یکی از چیزهایی که کابینت سازها در ابتدای نصب کابینت به کارفرما می گویند، این است که به هیچ عنوان جسم سنگینی را روی کابینت قرار ندهند و از نشستن روی کابینت پرهیز کنند.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای کابینت های چوبی پیش بیاید، باد کردن رویه‌ی کابینت است که مشکل بسیار متداولی است. برای جلوگیری از این اتفاق،‌ کابنیت ها را لبه چسبانی می کنند. لبه چسبانی نوعی نوار چوبی یا پلاستیکی است که آن را به لبه های کابینت می چسبانند یا از ورود آب به داخل چوب کابینت جلوگیری کند. در صورتی که این مشکل برای کابینت شما پیش آمد، بهتر است آن را عوض کنید.

 

نشتی های ماشین لباسشویی یا ظرفشویی

مشکل بعدی در آشپزخانه، مشکل شیرآلات و نشتی سینک ظرفشویی است. یکی از مشکلات متداولی که برای آشپزخانه ها می افتد، نشتی سبنک ظرفشویی است. زمانی که شما سینک تازه ای را تهیه می کنید، یک سری بر روی دهانه‌ی ورودی آب برای سینک وجود دارد. اگر مواد غذایی یا زباله هایی با اندازه‌ی بزرگ وارد سینک و در نهایت وارد لوله های آن شود، این لوله ها دچار گرفتگی شده و آب درون سینک بند می آید و پایین نمی رود. این مشکل در آشپزخانه نیازمند تعمیرات اساسی است و در بیشتر مواقع شما نمی توانید آن را به تنهایی انجام دهید.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در آشپزخانه رخ دهد، نشتی لوله ماشین ظرفشویی یا لباسشویی است. ممکن است یک شب بعد از مهمانی به خانه بیایید و ببینید کف آشپزخانه تان به طور کامل خیس شده است و حتی سقف طبقه پایین نیز چکه می کند. اما این موضوع چه دلایلی دارد؟

از جمله دلایل نشتی ماشین لباسشویی، می توان به مثال های زیر اشاره کرد:

 • ممکن است لوله های ماشین لباسشویی شما دچار پارگی شده باشند. برای رفع این مشکل و تعمیر آن، باید لوله ها را عوض کنید.
 • شاید شلنگ ماشین لباسشویی شل شده و پمپ تخلیه‌ی آن،‌ دچار مشکل شده است.
 • یکی از متداول ترین دلایل این مشکل، ایجاد خرابی در دریچه‌ی ورودی آب است. بهتر است آن را بررسی کنید.
 • یکی دیگر از مشکلات، می تواند شل شدگی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی شما باشد.

البته دلایل بسیار زیادی وجود دارد که یک ماشین لباسشویی یا ظرفشویی نشتی داشته باشد، اما برای درست کردن آن، به هیچ وجه به تنهایی اقدام نکنید و از متخصصان این زمینه کمک بگیرید.

 

استفاده از محافظ یخچال؛ جلوگیری از سوختن آن

همیشه به خاطر داشته باشید که برای یخچال و فریزر خود، یک محافظ برق تهیه کنید. اما به چه علت؟ در همه جای جهان، نوسانات ولتاژ برق یکی از معضلات اصلی است. در کشور ما نیز به دلیل قطعی زیادی برق، این نوسانات شدیدتر است. از آن جایی که یخچال و فریزر در آشپزخانه همواره در حال کار کردن هستند، اگر نوسانات برقی برای آن ها اتفاق بیفتد، ممکن است ناگهان بسوزند. منظور از نوسانات برقی، تغییر جریان و در نتیجه ولتاژ وارد شده به دستگاه برقی است. اگر جریان وارد شده ناگهان تغییر کند، ممکن است مشکلاتی برای دستگاه شما به وجود بیاید. وجود محافظ یخچال باعث می شود این مشکل تا حد زیادی مرتفع شود. به این طریق که این نوسانات را برطرف می کند و جریانی ثابت را به سیستم شما وارد می کند.

 

تعمیرات هال و پذیرایی

از جمله مشکلات موجود در هال و پذیرایی خانه، چکه کردن شیر شوفاژها می باشد. یکی از دلایل متداول این اتفاق شل شدن شیر شوفاژ است که بعد از مدتی باعث نشتی آن می شود. شاید هم به دلیل استفاده نکردن از مواد اولیه و وسایل مناسب و باکیفیت این اتفاق برای شوفاژ بیفتد. اگر چنین اتفاقی افتاد سریعا شیر فلکه‌ی اصلی آن را ببندید تا آب بیشتری هدر نرود. بعد از آن حتما با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا این مشکل را برای شما برطرف کند. به خاطر داشته باشید به هیج عنوان سعی نکنید به تنهایی شوفاژ را درست کنید.

زمانی که می خواهید فردی را برای تعمیر قسمت های مختلف خانه‌ی خود بیاورید یا اگر خودتان به اندازه کافی اطلاعات درمورد مشکل به وجود آمده دارید، باید به برخی نکات توجه کنید. این نکات به صورت زیر هستند.

 

شناسایی مواد خطرناک و مدیریت ریسک

در هنگام تعمیر هر قسمت از خانه، به مواد و برخی وسایل احتیاج است. اولین نکته برای انجام تعمیرات ساختمان مسکونی، شناختن مواد خطرناک است. به عنوان مثال استفاده از برخی ابزارآلات، چسب ها،‌ گازها، رنگ ها و غیره می تواند برای بدن انسان مضر باشد. همچنین تنفس کردن برخی مواد می تواند به سیستم تنفسی شما آسیب شدیدی برساند. بنابراین شناختن این مواد و وسایل باعث می شود شما از آن ها دور بمانید و در صورت نیاز با دقت از آن ها استفاده کنید.

 

محافظت تعمیرات ساختمان مسکونی از موریانه

هرگونه الوار چوب های آسیب دیده توسط موریانه را دور ریخته و آن ها تعویض کنید و اطمینان حاصل کنید که موریانه های دیگری در محل وجود ندارند. همچنین همه‌ی راه های ورود این موجودات را ببندید. نقطه دسترسی موریانه ها را برای هر گونه آسیب شناسایی کرده و موانعی را در این مکان ها نصب کنید.

 

موریانه ها؛ در تعمیرات ساختمان مسکونی حواستان به موریانه ها باشد.

مراحل لازم برا پیشگیری از ورود موریانه را انجام دهید. از جمله:

 • بررسی کلیه درپوش ها و موانع مورچه ها
 • ترمیم حداقل فاصله ۴۰۰ میلی متری زیر سازه های چوبی کف و اطمینان از تهویه و زهکشی مناسب
 • برای دور کردن موریانه ها می توانید از سم استفاده کنید. اما هر سمی مناسب خانه نیست چرا که ممکن است به افراد خانه آسیب برساند. به همین خاطر قبل از خریداری سم، از افراد متخصص در این باره پرس و جو کنید.

 

تعمیر ساختمان
تعمیر ساختمان

 

نشت در تعمیرات ساختمان مسکونی

نشت می تواند به سرعت منجر به بروز آسیب قابل توجهی به خانه‌ی شما شود. نشتی می تواند انواع مختلفی داشته باشد که به صورت زیر هستند:

 • نشت کف:  معمولاً می توان به نشت لوله ها یا رطوبت زیر صفحات بتونی که از طریق ترک و شکاف در اثر فشار هیدرواستاتیک، ارتباط داد. با ترمیم یا تعویض زهکشی که برای انجام آن به لوله کش نیاز است، می توانید این مشکل را برطرف کنید. اما توجه داشته باشید که اگر از این کار چیزی نمی دانید حتما از یک متخصص بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. چرا که در صورت بد انجام شدن آن،‌ هزینه های تحمیلی آن بسیار بالا خواهد بود.
 • نشت دیواره حفره:  غالباً به دلیل عدم نصب مناسب در درپوش حفره یا سوراخ در امتداد پایه دیوار یا پنجره ها و بازشوهای درب ایجاد می شود.
 • نشت سقف:  در خانه های یک طبقه به خاطر جمع شدن آب در پشت بام است که این آب می تواند آب کولر باشد یا آب باران. در خانه هایی که چند طبقه هستند، نشتی سقف به دلیل نشتی آب همسایه‌ی طبقه‌ی بالای شما است.

 

ترک خوردن دیوار و برطرف کردن آن

یکی دیگر از معضلات موجود در ساختمان که به تعمیرات اساسی احتیاج دارد، ترک خوردن دیوارهاست. اگر با چنین مشکلی برخورد کردید، حتما با یک متخصص و تعمیرکار برای رفع آن تماس بگیرید. زیرا ترک خوردن دیوار می تواند بنا به دلایل مختلفی ایجاد شود و قبل از بازسازی آن باید علت به وجود آمدن ترک بر روی دیوار و یا سقف مشخص شده و بعد از بررسی کامل علت ترک خوردن، نسبت به بازسازی آن اقدام شود.

 

مشکلات رطوبت

رطوبت زدگی دیوار یا نم دیوار یکی از مشکلاتی است که در خانه‌ی هرکس اتفاق می افتد. اگر به دیوار کناری حمامتان دسترسی دارید، حتما دیده اید که به شدت دچار نم زدگی شده و رنگ آن ریخته است. یکی دیگر از قسمت های خانه که معمولا دچار نم زدگی می شود، پشت شوفاژ هاست. اما وجود نم زدگی در خانه چه مشکلاتی را در پی دارد؟

پیشنهاد نویسنده: فرآیند و روش هاى تخریب براى ساختمان ها و سازه ها

 

حمله نمک

نمک موجود در مصالح ساختمانی به دلیل بالا بودن میزان شوری خاک و یا بالا رفتن سطح آبهای آبی ایجاد می شود. این اتفاق معمولاً در دوره ضد رطوبت اتفاق می افتد و می تواند آجرکاری را به طور کامل از بین ببرد ، در صورت عدم تعمیرات می تواند باعث بروز مشکل شود. شما می توانید در صورت مشاهده شوره زدگی در هر قسمت از خانه با متخصصین در این زمینه مشورت کنید تا علت این موضوع را بررسی کنند و نسبت به تعمیر آن اقدام کنند.

شوره زدگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آن رطوبت بالا در محل شوره زدگی است که این عامل می تواند باعث به وجود آمدن قارچ و یا کپک در خانه شود و سلامت ساکنین در آن فضا را به خطر بیاندازد.

 

نکات عمومی نگهداری و تعمیرات ساختمان مسکونی

یک برنامه نگهداری و حفاظت از ساختمان را مشخص کنید و مطابق با آن برنامه نگهداری و تعمیرات ساختمان را پیش ببرید.

عوارض ناشی از نم زدگی قسمت های مختلف خانه عبارت هستند از:

 • مشکلات بهداشتی و آسیب رسیدن به سلامت افراد خانه
 • آسیب های مالی ناشی از آن

 

اما چطور می توانیم رطوبت بالا را در خانه تشخیص دهیم؟

با توجه به گفته‌ی متخصصان این زمینه شما باید رطوبت منزل را بین ۴۰ تا ۵۰ درصد نگه دارید. اگر رطوبت خانه، به هر دلیلی از این مقدار بالاتر رفت، به دنبال محل رطوبت زدگی باشید. برای تشخیص میزان رطوبت خانه می توانید از رطوبت سنج استفاده کنید. همچنین وجود کپک زدگی در هر قسمت خانه، به دلیل نم زدگی یا رطوبت است.

 

پیشنهاد نویسنده: ادراک محیط در ارتباط با انسان، معرفی بایرامیکس

 

پروژه های مرتبط با تعمیرات ساختمان مسکونی که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با تعمیرات ساختمان مسکونی

تعمیرات در خانه شامل چند مرحله است ؟

تعمیرات در خانه شامل دو مرحله است که در مرحله اول باید آماده سازی و برنامه ریزی بشه و در مرحله دوم باید عملیات اجرایی انچام بشه

تعمیرات به چند دسته تقسیم میشن ؟

تعمیرات ساختمان به دو دسته کلی و جزئی تقسیم میشن که به طور مفصل در مقالات بارگذاری شده در سایت شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح توضیح داده ایم

هزینه تعمیرات چطوری محاسبه میشه ؟

هزینه تعمیرات با توجه میزان تعمیرات مشخص میشه و به همین جهت قبل از شروع به کار باید تغییرات مشخص بشه تا بتونیم به راحتی برآورد هزینه بکنیم

چه عواملی در برآورد هزینه موثره ؟

متراژ پروژه ، میزان خرابی و متریال هایی که در طراحی مشخص شده در هزینه های پروژه تاثیر مستقیم داره

چطور می تونیم یک شرکت بازسازی و دکوراسیون داخلی خوب پیدا کنیم؟

در ابتدا میتونید با یک سرچ کوچک تمام شرکت های معماریو پیدا کنید و در مرحله بعد ، رزومه و نمونه کارهای هر کدومو به دقت بررسی کنید.

بازسازی با تعمیرات چه تفاوتی داره ؟

تعمیرات برای حفظ امنیت و راحتی ساکنین انجام میشه و بازسازی و در بازسازی با نادیده گرفتن خرابی های جزئی و بالا رفتن سن ساختمان این خرابی ها وسیع شده و مالک مجبور به بازسازی اساسی در ساختمان میشه

بازسازی ساختمان چیست ؟

به مجموعه فعالیت های کلی و جزئی که در راستای بالا بردن کارایی و عمر ساختمان انجام میشه بازسازی میگن

تعمیرات در ساختمان به چه جهت انجام میشه ؟

وقتی شما در یک خانه زندگی می کنید با گذشت زمان عمر ساختمان بالا میره و مواد و مصالح به کار رفته در اون دچار فرسودگی میشه و برای اینکه این فرسودگی ها کنترل بشه و عمر مفید ساختمان بالا بره تعمیرات و بازسازی در اون ساختمان انجام میشه

تعمیرات شامل چند نوعه ؟

تعمیرات در ساختمان شامل دو نوعه که نوع اول از پیش برنامه ریزی شده و به منظور پیشگیری انجام میشه و تعمیرات نوع دوم به صورت اضطراری حادث میشه مانند ترکیدن لوله آب

بازسازی به چند بخش تقسیم میشه ؟

بازسازی کلا به دو دسته تقسیم میشه بازسازی تزیینی و بازسازی سازه ای و ساختاری

بازسازی سازه ای چه نوع بازسازیه ؟

بازسازی سازه ای به بازسازی میگن که تغییراتی در نقشه و فضاها ایجاد میشه و در این نوع بازسازی جابجایی تاسیسات صورت میگیره

 

گالری تصاویر تعمیرات ساختمان مسکونی

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۷ میانگین: ۵]