نقش ایوان در معماری ایرانی
04
تیر

نقش ایوان در معماری ایرانی

نقش ایوان در معماری ایرانی

ایوان چیست؟

برای این عنوان توصیف های مختلفی در کتاب های مختلف معماری وجود دارد ولی می‌ توان گفت به فضای گفته می‌ شود که سقف را آن دارای پوشش طاق دار می‌ باشند و از سه طرف آن ها با دیوار بسته شده اند و از یک طرف آن ها باز است و اغلب رو به حیاط باز می شوند.

اما شخصی به نام هنری رایت که باستان‌شناس و معمار آمریکایی می باشد تعریف جالب تر و جامع تری از ایوان در معماری مطرح کرده است.

هنری رایت در تعریف خود از ایوانی را مطرح کرده است که واحد می باشد که نسبتاً عریض می باشد و عمیق نیست و از جلو رو به حیاط باز می شوند و کاملاً رو به حیاط دید دارند.

اگر بخواهید دوره حضور ایوان را در ایران و معماری ایرانی بررسی کنید می توان گفت به دوره اشکانیان بر می گردد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

نقش ایوان در معماری ایرانی

معماری ایوان

حیوان محل می باشد که در فضای داخلی مستقل می‌ باشد و در جلوی ساختمان قرار می گیرد و شما می توانید آن را از بیرون ببینید.

ایوان محلی می باشد که فضای بیرونی و داخلی ساختمان را با یکدیگر به صورت یک نقطه تلاقی می کند و شما می توانید از هر دو فضا همزمان استفاده کنید.

در زمان های گذشته و قبل از اسلام ایرانیان برای بنا های افراد ثروتمند و و بنا های حکومتی از ایوان استفاده می شده است.

اما این را باید گفت که در طراحی مساجد و فضا های مذهبی نیز از ایوان استفاده می شود و کاربرد بسیار زیادی دارد.

کاربرد اصلی ایوان ها این بوده است که نشان دهنده دعوت و پذیرایی مهمانان بوده است و گویی شما جزئی از این افراد می باشید و افراد زیادی را به داخل دعوت می کنید.

 

محل قرار گرفتن ایوان

زمانی که شما اولین بار با نمای ساختمان روبه رو می شوید می توانید ایوان ها را ببینید و این فضا های کوچک باعث می شود که زیبایی خاصی به نمای بیرونی ساختمان شما داده شود.

زمانی که شما اولین بار با ایوان بر روی ساختمان آن مواجه می شوید می توان گفت برای شما بسیار جلب توجه می کند و شما بیشتر به نمای ساختمان دقت می کنید.

 

نقش ایوان

می توان این را بیان کرد که دیوان ها بسیار قدمت بالایی را در ایران و معماری ایرانی داشته اند و شما می توانید آن ها را را بر روی آثار باستانی و محله های باستانی تماشا کنید.

ایوان ها سابقه بسیار بالایی را در ایران داشتند و از روی آثار به دست آمده و بناهای باستانی می‌ توان گفت به هزاره دوم می رسند و شما می توانید این مکان های دیدنی را روستای حسنلو که در آذربایجان واقع شده است مشاهده کنید.

اما این آثار و ایوان ها می تواند نشان دهنده الگوی پایدار و کهن ایرانی باشند که معماری ایرانی از چه زمانی قدمت داشته است و مورد استفاده قرار می گرفته است.

ایوان ها یکی از ویژگی های معماری ایرانی به حساب می‌ آید که شما زمانی که دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان خود را به‌صورت ایرانی انجام می‌ دهید می‌ توان گفت این موقعیت مکانی برای شما در نظر گرفته می شود و در طراحی از ایوان ها نیز می توانید استفاده کنید و یکی از ویژگی های این معماری به حساب می آید.

یکی از ویژگی های دیگری که ایوان ها می توانند برای معماری ایرانی داشته باشند این است که این فضاها اغلب برای شهر هایی ساخته می شده است که آب و هوای گرم جغرافیای داشتند و این فضا برای فصل های گرم نیز مورد استفاده قرار می گرفته است و شما می توانستید به راحتی زمان خود را در هوای گرم سپری کنید.

 

انواع ایوان ها

  • ایوان هایی با سقف صاف
  • ایوان هایی با سقف گنبدی و طاق دار
  • ایوان هایی با ستون های بلند و ترکیبی

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]