دیوار های باربر
06
تیر

دیوار های باربر

دیوار های باربر

دیوارها بر اساس نوع عملکردی که دارند به دو نوع دیوارهای باربر و دیوارهای غیر باربرغیر باربر تقسیم می شوند آن چه که در این مطلب از شرکت دکوطرح به آن خواهیم پرداخت معرفی دیوار باربر و آشنایی با ویژگی های آن است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

دیوار های باربر

دیوار باربر

دیوار باربر به دیواری اطلاق می شود که علاوه بر وزن خود، وزنی که طبقات بالایی بر روی آن قرار گرفته و وزن سقف ها را نیز تحمل می کند و این نیرو را به فونداسیون ساختمان انتقال می کند. دیوارهای باربر می توانند دیوارهای داخلی یا خارجی باشند.

دیوار باربر در انواع ساختمان هایی که نیاز به تقسیم بندی فضا دارند استفاده می شود. نقشه افقی این دیوار در انواع شکل های مختلف مانند مستطیلی، دایره ای و مثلثی وجود دارد و این امکان وجود دارد که از آن ها در انواع ساختمان های مختلف با اشکال متفاوت بهره برد.

دیوار باربر به دسته بندی مختلف تقسیم می شود که این دسته بندی شامل دیوار پیش ساخته بتنی، دیوار حائل، دیوار بنایی، دیوار سنگی، دیوار آجری و دیوار برشی است. ساخت دیوارهای پیش ساخته بتنی به وسیله قالب های بتنی، بتن ریزی شده و به محل مورد نظر انتقال داده می شود و د محل ساختمان سازی مونتاژ می شود. نصب این دیوارها آسان می باشد.

سرعت اجرای این نوع دیوار بالا بوده و احتیاجی به نیروی انسانی زیاد ندارد.

 

دیوار حائل

دیوار حائل نمونه دیگری از دیوار باربر است. به کار گیری دیوار های حائل به منظور جلوگیری از حرکت جانبی مانند حرکت آب و خاک و غیره انجام می شود که به سه دسته تقسیم بندی می شود:

  • دیوار حائل وزنی
  • دیوار حائل بتن مسلح
  • دیوار حائل بتن مسلح شیت بندار

در ساخت دیوار حائل از مصالح مختلف مانند بتن، سنگ، آجر، بتن آرمه و غیره بهره می برند.

دیوارهای باربر نیز بر اساس نحوه قرار گیری به دسته های مختلفی تقسیم می شوند:
  • سیستم دیوارهای طولی
  •  سیستم دیوارهای عرضی
  •  سیستم دیوارهای دو طرفه

در سیستم دیوارهای طولی، دیوارای خطی موازی طول ساختمان قرار گرفته شده و نمای اصلی را تشکیل می دهد. سیستم دیوارهای عرضی به گونه ای تشکیل شده است که در آن دیوارها در امتداد عمود بر طول ساختمان قرار می گیرند.

سیستم های دو طرفه نیز مجموعه ای از دیوارهای موازی با طول و عرض ساختمان است و در ساخت دیوار باربر از دو لایه پلی استایرن که عرض آن ۱۲۰ سانتی متر و ضخامت آن ۵ تا ۱۵ سانتی متر می باشد، استفاده می کنند.

این دو لایه پلی استایرن به وسیله بلت هایی که به صورت دو سر رزوه به قطر ۵ میلی متر و در فواصل ۲۰ سانتی متری می باشند به یکدیگر متصل می شوند که از این بلت ها به منظور نگهداری پانل های طرفین و در جهت تحمل بار ناشی از بتن ریزی استفاده می شودو کاربرد دیگر آن‌ها  تکیه گاهی برای میلگردهای لازم افقی و قائم دیوار می باشد.

شما این امکان را خواهید داشت تا برای تغییر فاصله بین دو پانل طول بلت ها را تا ۳۵ سانتی متر افزایش دهید.

نمونه ای دیگری از دیوارهای باربر، دیوار باربر با عایق ICF است که این دیوارها نمونه ای از دیوارهای پرشونده  به شمار می روند و عایق خوبی برای گرما می باشند که استفاده از این سیستم در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است که طراحان و معماران تمایل بسیاری از استفاده از این نوع دیوار را دارند.

قالب های عایق ماندگار دیوارهای باربر به سه دسته تقسیم بندی می شوند که این سه دسته شامل قالب بندی بلوکی، نواری و پانلی می باشد که در میان این سه دسته قالب بندی های بلوکی و نواری بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از عایق های ماندگار در صنعت ساختمان سازی دارای مزایایی می باشد که از جمله این مزایا می توان به مقاومت بسیار بالای آن ها در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله اشاره داشت

مزیت دوم در استفاده از این دیوار ها قیمت مناسب اجرای آن می باشدکه از جمله آن‌ها می توان به صرفه جویی ۴۰ تا ۶۰ درصدی در مصرف انرژی حرارتی، سرعت بالا در نصب این دیوار ها، کاهش مقدار بتن مصرفی، پایین بودن هزینه مصرف میلگرد، حذف هزینه قالب بندی و کاهش هزینه نیروهای انسانی اشاره کرد.

 

دیوار باربر سوپر پانل

نمونه تکامل یافته سیستم های ICF سیستم دیوار باربر سوپر پانل است که این سیستم شامل المان های از پیش ساخته به عرض ۲/۱ متر می باشد که دارای طول و ضخامت متفاوت می باشد و آن چه که باعث تعیین طول در این دیوارها می شود، ارتفاع طبقه سازه مورد نظر است.

سقف باربر، المان های باربر و غیر باربر از المان های مهمی است که در ساخت سیستم دیوار باربر سوپر پانل استفاده می شود.

 

مزایای دیوار باربر سوپر پانل

از مزایای استفاده از این سیستم سرعت بالا در نصب آن‌ها اشاره کرد زیرا که بیشتر عملیات اجرای سازه در کارخانه انجام می شود و بعد از انتقال قطعات به محل مورد نظر، اجرای آن با سرعت انجام می شود.

از دیگر مزایای استفاده از این سیستم صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد که افزایش مقاومت سازه در برابر عوامل محیطی، قابلیت عبور آسان تاسیسات، کاهش در مصرف مصالح ساختمانی مورد استفاده، ایجاد عایق در برابر صدا و صرفه جویی در هزینه حمل از مواردی است که می توان به آن اشاره داشت.

در هنگام نصب دیوارهای باربر در ابتدا باید فونداسیون مورد نظر را اجرا کرد و بعد از اجرای فونداسیون نوبت به نصب دیوارهای باربر می رسد و در انتها بتن ریزی دیوارها و اجرای پی انجام می شود.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]