کابینت

کابینت

کابینت

به طور یقین می توان گفت که هیچ کدام از ما آشپزخانه ای را ندیده ایم که در آن از کابینت استفاده نشده باشد. از زمان های دور انسان در محیط پخت و پز برای ذخیره مواد غذایی و دسترسی به لوازم مورد نیاز و همچنین محدودیت فضا از قفسه هایی از جنس سنگ و چوب استفاده می کرده است.

آشپزخانه قلب خانه شماست. کابینت آشپزخانه نه تنها دکوراسیون آشپزخانه را به کلی تحت الشعاع قرار می دهد بلکه تاثیر زیادی در زیبایی کل خانه شما دارد. رنگ، طرح، جنس و سایر فاکتورها می توانند خانه شما را مانند یک قصر یا یک اتاق نامرتب نشان دهند. اما چگونه کابینت مورد نظرمان را انتخاب کنیم؟ کدام کابینت برای خانه ما مناسب است؟ کابینت باید با چه چیزهایی ست باشد؟ رنگ کابینت مهم تر است یا جنس آن؟ از کدام مجری و کدام طراح باید کمک بگیریم؟

دکوطرح در این مطلب قصد دارد تا مراحل ساخت کابینت آشپزخانه به وسیله صفحات چوبی را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهد.

اگر بخواهیم به زبان ساده دو مرحله ساخت کابینت آشپزخانه را بررسی کنیم، باید دو مرحله ساخت بدنه کابینت و سپس نصب آن در محل مورد نظر را عنوان کنیم.

 

کابینت | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت کابینت

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

کابینت

مرحله ساخت کابینت:

ساخت کابینت شامل مراحل زیر می باشد که عبارتند از:

 • آماده کردن کانسپت اولیه کابینت که صرفا طرحی ذهنی است که بر اساس علایق کابینت ساز و کارفرما انجام می شود که به آن پیش طرح کابینت نیز می گویند
 • اندازه گیری کردن قسمت های مختلف آشپزخانه برای طراحی دقیق تر کابینت های آن
 • طراحی کردن کابینت ها بر اساس اندازه و طراحی اولیه که طراحی اصلی کابینت است
 • انتخاب کردن نوع مصالحی که قرار است برای ساخت کابینت به کار برده شود
 • محاسبه کردن اندازه های برش کاری در کابینت
 • اجرای عملیات برش کاری که در کارگاه های مخصوص این کار صورت می گیرد
 • عملیات لبه چسبانی کابینت که به معنای چسباندن قسمت های مختلف کابینت است
 • شیار زدن کابینت ها
 • سوراخ زنی کابینت های آشپزخانه برای قسمت هایی که میخ وارد آن می شود و دریل کاری کابینت ها
 • مونتاژ نهایی کابینت و جابه جایی آن به محل پروژه

 

پیش طرح کابینت

پیش طرح به منظور ایجاد چشم اندازی از طرح نهایی در ذهن خریدار می‌باشد، به نحوی که بتوان توضیحاتی را از روی آن برای خریدار بیان نمود و سلیقه و خواست او را در طراحی اصلی پیاده کرد. شما در پیش طرح کابینت تمامی ایده های مشتری و طراحان را در خود جمع کرده تا بتوانید یک طرح بی نقص را طراحی و اجرا کنید.

 

کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه

 

اندازه برداری برای اجرای طراحی و ساخت دقیق کابینت

برای انجام دادن این مرحله از کابینت سازی، گروه کابینت ساز باید به محل قرار گرفتن کابینت در آشپزخانه رفته و اندازه های دقیق دیوار ها، جای قرار گیری اجاق گاز، محل یخچال و همه‌ی آن ها را به طور دقیق اندازه گیری کنند تا در کارگاه با مصالح مورد نظر خود کابینت ها را بسازند. البته مصالح به کار رفته در این مرحله نیز موثر است چرا که انبساط و انقباض در برخی تاثیر بیشتری می گذارد پس باید اندازه های بزرگ تری را برای آن‌ها در نظر بگیرند. در این مرحله نکاتی وجود دارد که می خواهیم آن ها را برای شما توضیح دهیم.

برای تعیین محل اجاق گاز باید ابتدا نوع آن مشخص شود که اجاق گاز شما صفحه ای یا معمولی است. اگر اجاق گاز شما به صورت اجاق های رومیزی باشد کابینت سازهایی که برای اندازه گیری‌ها به خانه‌ی شما می‌آیند، باید حدود نود سانتی متر را برای آن در نظر می گیرند چرا که اندازه استاندارد آن همین مقدار است.

اگر نوع اجاق گاز معمولی بود محل نصب آن را در طرح به اندازه  نود سانتی متر را خالی گذاشته و فاصله می دهیم. البته باید توجه داشته باشید که برای مشخص کردن محل اجاق گاز چیزهایی مثل انشعابات لوله ها، محل قرارگیری هود و بسیاری از مسائل دیگر که کابینت سازها از آن ها آگاه هستند، اهمیت زیادی دارد.

 

طراحی کابینت

در این مرحله، کابینت ساز ها با توجه به اندازه هایی که از کابینت های خانه شما ثبت کرده اند، کابینت های مورد نظر شما را با توجه به ابعاد و اندازه های برداشت شده و نوع متریال طراحی می کنند. برنامه های زیادی برای طراحی دقیق کابینت وجود دارد که کار را برای طراحان در این زمینه بسیار باز گذاشته است.

طرح دستی کابینت شامل اجرا و ترسیم طرح مهندسی شده و دقیق، کابینت بر روی کاغذ است. طرح های رسم شده به وسیله کامپیوتر و ابزار دیجیتالی هم به کمک ابزارهای طراحی سه بعدی و اپلیکیشن های مخصوص انجام می شود.

یک نکته مهم! در طراحی آشپزخانه نباید موارد ثانویه مانند نوع کفپوش، نوع پرده ها و رنگشان و همچنین محل هایی از آشپزخانه که نور گیری دارد را فراموش کنید.

در طراحی کابینت های یک آشپزخانه شما باید به برخی نکات توجه بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال این که دوست دارید آشزخانه شما به چه صورت چیده شود و اصطلاحا سیستم آشپزخانه شما به چه صورت باشد؟ ال شکل باشد یا به صورت راهرویی از اشیا؟ سیستم های مختلفی برای انتخاب کردن شما وجود دارد که عبارت هستند از ال شکل، یو شکل، وی شکل و راهرویی که هر کدام از این سیستم‌ها زیبایی ها و مزایای خاص خود را دارا هستند.

چیدمان آشپزخانه و وسایل موجود در آن باید به صورتی باشد که علاوه بر داشتن ظاهری زیبا، کاربردی هم باشد. به این معنا که اگر در زمانی حاص هر کدام از وسایل اصلی خود را نیاز داشتید، به آن دسترسی راحتی داشته باشید. طراحان و معماران برای طراحی آشپزخانه، ضوابطی را بیان کرده اند که به آن مثلث اشپزخانه می گویند. اما مثلث آشپزخانه چیست؟

مثلث آشپزخانه از سه عضو اصلی آشپزخانه شما یعنی پخچال، گاز و سینک تشکیل شده است که باید به صورت مثلث چیده شوند تا در بهترین سطح دسترسی قرار بگیرند.

 

کابینت
کابینت

 

انتخاب نوع مصالح مصرفی کابینت

زمانی که می خواهید کابینت های خود را سفارش داده و ساخت آن ها را به یک کابینت ساز بسپارید، باید تصمیم بگیرید که می خواهید از چه مصالح و چوب یا فلزی برای ساخت کابینت های خود استفاده کنید. شما می توانید تصمیم گیری برای این کار را به کمک یکی از متخصصان ما در گروه دکوطرح انجام دهید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید و در آینده از آن نهایت رضایت را داشته باشید.

البته علاوه بر مصالحی که شما در ظاهر می بینید، مصالح دیگری مانند چسب، ریل ها، دستگیره و غیره وجود دارد که این‌ها توسط کابینت ساز بر حسب مقدار بودجه شما انتخاب می شوند.

اما اگر بخواهیم تنها به چوب کابینت ها اشاره کنیم در ادامه آن‌ها را برای شما توضیح می دهیم.

 

 محاسبه اندازه برش کاری کابینت

محاسبه کردن اندازه برش کاری های کابینت مرحله‌ای است که باید به آن دقت و توجه بسیار زیادی شود. برش کاری ها به قسمتی از کار کابینت بر می گردد که کابینت ساز شما می خواهد بعد از در آوردن اندازه ها در قسمت های مختلف آشپزخانه و مشخص کردن آن ها بر روی چوب، چوب های اولیه کابینت را برش بزند. به همین دلیل بی دقتی در این مرحله می تواند راه های جبران سختی داشته باشد. مهم ترین کاری که شما برای این مرحله می توانید انجام دهید، انتخاب کردن کابینت سازی ماهر است که به کمک دکوطرح کاملا شدنی است.

 

اجرای برش کاری کابینت

این مرحله، یکی از مهم ترین مراحل ساخت و طراحی یک کابینت است. درست مانند وقتی که خیاط شما بعد از اندازه گیری کردن و کشیدن الگو می خواهد پارچه شما را برش بزند، کابینت ساز نیز بعد از گرفتن اندازه های آشپزخانه و مشخص کردن آن ها بر روی چوب مورد نظر، می خواهد چوب ها را برش بزند تا بتواند آن ها را سر هم کند.

 

لبه چسبانی کابینت

احتمالا می دانید که برخی از کابینت ها ممکن است بعد از نفوذ آب یا برخورد با هر جسم کوچکی دچار خط و خش و آسیب می شود. کابینت سازها برای جلوگیری از این اتفاق، مرحله لبه چسبانی کابینت را انجام می دهند.

در واقع لبه چسبانی کابینت ها هم برای زیبایی کار و هم برای محافظت از کابینت ها در برابر ضربه و نفوذ مایعات و رطوبت انجام می شود. لبه چسبانی گاهی به وسیله ورقه های باریکی از جنس پی وی سی یا چوب انجام می شود که ضخامت آن ها می تواند از ۱ تا ۲ میلی متر متغیر باشد.

نوارهایی که دارای ضخامت ۱ میلی متر هستند، در بیشتر مواقع برای طبقات داخلی کابینت ها استفاده می شود و ورقه های دو میلی متری برای درب های کابینت ها که به محافظت بیشتری احتیاج دارد کاربرد دارند.

لبه چسبانی کابینت ها به دو روش انجام می شود که به صورت ماشینی و دستی هستند که روش ماشینی با دقت و سرعت بالاتری انجام می شود. بعد از اتمام مرحله‌ی لبه چسبانی احتمال این وجود دارد که لبه های کابینت کمی لکه دار شود که لکه های چسب هستند. اما نگران نباشید، این چسب ها بعد از تمیزکاری پاک می شوند. البته در روش ماشینی، دستگاه ها به صورت هوشمند بعد از انجام لبه چسبانی، این چسب ها را پاک می کنند.

 

شیار زدن قطعات کابینت

در ساخت و نصب کردن یک کابینت، باید ورقه هایی از فیبر را پشت این کابینت ها نصب کنند. به همین منظور باید مرحله شیار زدن قطعات را انجام دهند.

 

سوراخ زنی در کابینت

همان طور که از نام آن مشخص می باشد منظور از سوارخ زنی در کابینت، ایجاد کردن سوراخ هایی است که کابینت ساز بتواند میخ ها و ریل های کابینت را درون آن قرار دهد که این مرحله با توجه به طرح نهایی صورت می پذیرد و بعد از اتمام این مرحله، تغییر طرح می تواند خسارتهایی به همراه داشته باشد.

 

مونتاژ کاری کابینت

این مرحله به عنوان آخرین مرحله ساخت کابینت در نظر گرفته می شود. زمانی چوب یک کابینت برش می خورد، یا زمانی که لبه چسبانی آن انجام می شود، کابینت های شما دچار لکه هایی از چسب یا خرده چوب می شود. در این مرحله، کابینت ساز آن ها را تمیز کرده و لکه های موجود را با موادی خاص تمیز می کند. بعد از این کار کابینت های شما از کارگاه خارج شده و به پروژه شما آورده می شوند. بهتر است بعد از نصب کابینت ها توسط کابینت ساز، آن ها را بار دیگر تمیز کنید.

 

نکات فنی در نصب کابینت

درب های کابینت های خود را تا آخرین حد و بیش از حد باز نکنید تا به درب ها فشار وارد نشود. همچنین آن ها را در جای خود نکوبید تا لبه های درب ها نپرد. البته امروزه درب های کابینت ها به خودی خود به آرامی بسته می شوند و علاوه بر آن در مرحله لبه چسبانی به خوبی محافظت می شوند. در صورت رعایت نکردن این نکته ممکن است درب های کابینت های شما شل شده و نیازمند سرویس دوباره شوند.

یکی از نکات مهم در هنگام ساخت کابینت استفاده کردن از لولاهایی است که متناسب با وزن اشیا درون کابینت باشد. البته این نکته بیشتر مربوط به کابینت ساز شماست اما دانستن آن باعث می شود که اگر خطایی رخ داد، شما متوجه آن باشید.

به کابینت ساز گوشزد کنید تا از ریل های مناسبی برای کابینت های شما استفاده کند. ریل ها نقش بسیار مهمی در راحت باز و بسته شدن کابینت ها و کشوهای آشپزخانه شما دارند.

برای انتخاب کردن پایه های زیرین برای کابینت ها، ما به شما پیشنهاد می کنیم که پایه های فلزی استفاده کنید، چرا که دارای توان بیشتر و مقاومت بهتری در برابر وزن سنگین وسایل درون کابینت دارند.

اگر دیدید یکی از پیچ ها از جای خود بیرون آمده است، با دست و با کمی زور، آن را به جای خود برگردانید و در صورت لزوم از کسی بخواهید تا این مشکل را در کابینت شما برطرف کند. چرا که با بیرون ماندن آن میخ یا پیچ، ممکن است قسمتی از درب یا طبقات کابینت شما شل شده و از کار در بیاید.

در صورتی که بر روی نوارها یا ورقه های لبه کابینت های خود رنگ زردی دیدید، بدانید که آن قسمت از لبه کابینت دچار سوختگی شده است. این اتفاق در لبه چسبان های سفید قابل مشاهده است.

اگر به کابینت نصب شده بر روی دیوار خود شک دارید که جنس آن از نئوپان یا ام دی اف است می توانید با بلند کردن قسمتی از نوار پی وی سی به نوع چوب مصرفی در کابینت آشپزخانه خود پی ببرید.

 

نکات حفاظتی در نصب کابینت

سعی کنید تا آن جایی که می توانید وسایل سنگین خود را در کابینت ها نگذارید، چرا که طبقات کابینت، توانایی وزن های بیش از حد را ندارند و ممکن است این طبقات ترک خورده یا بشکنند.

کابینت های آشپزخانه خود را بیش از اندازه پر نکنید. درست است که کابینت ها توانایی و مقاومت خوبی در برابر وسایل سنگین دارند، اما هر چیزی عمری دارد، و شما با این کار عمر کابینت های خود را کوتاه تر می کنید. همچنین این کار ممکن است باعث ایجاد قوس یا ترک خوردگی در چوب طبقات کابینت شود.

برای دور تا دور سینک خود حتما از چسب آب بندی استفاده کنید. شاید نام این چسب ها برایتان آشنا نباشد، اما حتما این چسب‌ها را دیده اید. چسب های آب بندی برای دور تا دور سینک استفاده می‌شوند و فضای خالی بین سینک و کابینت را پر می کنند تا آب حتی به مقدار کم وارد چوب کابینت نشود. نفوذ آب به چوب کابینت می تواند باعث بروز مشکلاتی در آن شود.

ممکن است برخی از شما از اجاق های گاز توکار استفاده کنید و در این مورد حتما به یاد داشته باشید تا صفحه رویی کابینت خود را با لبه‌ی گاز خود یکی کنید.

اگر نوارهای لبه چسبان کابینت شما دچار مشکل شده یا کنده شده اند، حتما جهت تعویض آن ها اقدام کنید.

حتما به یاد داشته باشید که زیر کابینت ها محل ریختن مواد غذایی است. جمع شدن این مواد غذایی باعث جمع شدن جانورانی مانند مورچه، سوسک یا موریانه می شود و همان طور که می دانید موریانه می توانید به بافت های کابینت های شما آسیب برساند. بنابراین هرچند وقت یک بار زیر آن‌ها را تمیز کنید.

از فشارهای شدید بر کابینت مانند نشستن و یا پریدن روی آن، خودداری کنید. چرا که این کار می تواند به کابینت های شما آسیب رسانده و موجب شکستگی آن ها شود.

اگر جنس کابینت های شما چوبی یا MDF است و می خواهید آن ها را تمیز کنید، هرگز برای این کار از آب استفاده نکنید. ترجیحا با یک پارچه خیس این کار را انجام دهید تا کابینت شما باد نکند.

اگر روکش رویی کابینت شما کنده شده است، بهتر است آن را عوض کنید. روکش کابینت در واقع حکم محافظ کابینت در برابر نفوذ آب را دارد. بنابراین سالم بودن آن به معنای سالم ماندن کابینت شماست.

اگر بر روی کابینت شما لکه ای ایجاد شده است که با هیچ چیز پاک نمی شود، شما می توانید برای پاک کردن آن از تینر استفاده کنید. برای این کاری اندکی تینر را بر روی دستمال ریخته و به آرامی روی لکه بکشید و کمی صبر کنید تا تینر لکه را در خود حل کند.

یکی از مشکلات اصلی در آشپزخانه، چکه کردن لوله های زیر سینک است. ترجیحا هر چند وقت یک بار این لوله ها را بررسی  کنید تا اگر چکه می کنند هرچه سریع تر آن ها را تعمیر کنید تا موجب خراب شدن کابینت های شما نشود.

اگر جنس کابینت های شما چوبی است، می توانید برای زیباتر و سالم تر ماندن آن ها گاهی از واکس مخصوص چوب استفاده کنید.

طراحی کابینت آشپزخانه گزینه هایی را برای هر مدل کابینت فراهم می کند تا کابینت ایده آل برای آشپزخانه خود را پیدا کنید. دانستن عناصر اساسی طراحی به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را بگیرید و مجموعه گزینه ها را محدود کنید. برخی از این اصول مربوط به درجه ساخت و ساز است و بسیاری دیگر مربوط به سبک آشپزخانه و سلیقه شخصی شما است.

در طراحی خانه و منزل مسکونی، آشپزخانه یکی از مهمترین قسمت ها می باشد که نقش بسیار مهمی در دکوراسیون منزل مسکونی شما دارد پس سعی کنید در هنگام طراحی آن تناسب بین فضا ها را رعایت کنید و متناسب با چیدمان و سبک دکوراسیون داخلی خود اقدام به طراحی آشپزخانه کنید .

یکی از اولین مواردی که در هنگام تماشای کابینت های مختلف آشپزخانه توجه شما را جلب خواهد کرد، انتخاب دستگیره مورد نظر و جنس آن است. نوع طرح دربی که انتخاب می کنید برای طراحی کلی کابینت شما بسیار حیاتی می باشد و اثر خودش را دارد. به گزینه های موجود نگاهی بیندازید، نیازی به انتخاب درب های تاب دار و دستگیره های عجیب و غریب نیست.

۱. مواد

از چه موادی برای ساخت کابینت شما استفاده خواهد شد؟ این موضوع یکی از مهم ترین تصمیمات شما می باشد زیرا طراحی و سبک کابینت از عوامل تعیین کننده سبک و طرح کل فضای شما می باشد که در عین زیبایی باید تناسب بین آنها نیز رعایت شود.

فلز (فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم):

کابینت های فلزی می تواند سنگین و پر هزینه باشد. بعضی از فلزات در معرض زنگ زدگی می باشند و نگهداری آنها بسیار دشوار است که امروزه به ندرت از این نوع کابینت استفاده می شود.

چوب:

برخی از سازندگان کابینت از چوب های گران قیمت مانند تخته سه لا یا کاج برای ساخت کابینت استفاده می کنندکه با توجه به نوع و جنس چوب هزینه آن مشخص می شود و برخی نیز از مواد دیگر یا ام دی اف استفاده می کنند. هر کابینت چوبی می تواند به رنگ دلخواه شما رنگ آمیزی شود. هر دو نوع مات و درخشان این مدل از کابینت محبوب است و در آشپزخانه های ایرانی به وفور دیده می شود.

در آشپزخانه های سنتی ممکن است از چوب هایی مانند گلاس، ماهاگونی، گردو یا آبنوس استفاده شود. آشپزخانه های مدرن تر اغلب از چوب هایی با رنگ روشن تر مانند گردو یا توس استفاده می کنند.

۲. نحوه ساخت

کابینت ها با چسب ، منگنه و پیچ های مخصوص در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این ایده و نظر طراح شماست که چگونه و از چه وسایلی استفاده کند. از مجری طرحتان بخواهید تا درمورد تمامی روش های نصب و ساخت کابینت با شما صحبت کند و مزایا و معایب هر یک را به شما بگوید. البته در نهایت کسی که تصمیم می گیرد شما هستید.

 

۳. سبک درب کابینت

انواع مختلفی از طرح ها در درب کابینت وجود دارد که شما می توانید در طرح و اجرای خود از آن بهره ببرید و باید به این نکته توجه داشته باشید که سبک درب تعیین کننده اصلی طراحی کابینت آشپزخانه شما می باشد. به عنوان مثال، یک مدل آشپزخانه طراحی درب پانل را می طلبد. از طرف دیگر، طراحی پانل برجسته سبک درب محبوب برای یک مدل آشپزخانه دیگر است. سایر طرح های کابینت شامل پانل روکش دار، قاب و صفحه، قاب و صفحه مهره دار، صفحه برجسته مربع، صفحه منحنی و صفحه جامع است.

۴. لوزام جانبی

لوازم جانبی آخرین عناصری می باشند که در طراحی کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. لوازم جانبی شامل سفارشی سازی دسته ها، دستگیره ها و تغییرات تخصصی دیگر است. دستگیره ها باید هم با سبک آشپزخانه (مدرن، کلاسیک، سنتی) مطابقت داشته باشند.

ابزارها و بسیاری از دستگاه ها را می توان در کابینت طراحی و نصب کرد تا لوازم شما را مرتب کند که این اجزا شامل مواردی مانند سینی های کشویی یا بخش های چرخشی است تا دسترسی به وسائل درون کابینت آسانتر شود و شما بتوانید از تمام فضاهای درون کابینت بهترین استفاده را داشته باشید.

 

نکات دیکر در طراحی کابینت

کشوها یکی دیگر از مواردی هستند که شما باید هنگام مشاهده انواع سبک های طراحی کابینت آشپزخانه مورد توجه قرار دهید. کشوها برای عملکرد آشپزخانه شما ضروری هستند، محلی برای ذخیره آسان وسایل و بسته بندی همه چیز برای کاهش آشفتگی و احساس بهتر.

روش دیگر برای ایجاد یک فضای خیره کننده و کاربردی، استفاده بهینه از بعضی از مناطق آشپزخانه است. قفسه های باز می توانند گزینه بسیار خوبی برای یک آشپزخانه کوچک باشند.

هنگامی که به انواع کابینت آشپزخانه موجود نگاه می کنید، مهم است که سبک کلی خود را در نظر بگیرید. اگر به دنبال طراحی مدرن و مینیمالیستی هستید، ممکن است کابینتی جدید با طراحی جسورانه بخواهید. همچنین رنگ های چوب طبیعی در طراحی آشپزخانه مدرن و معاصر همیشه خوب عمل کرده و رنگ و بافت مدرنیته را به فضا می بخشند.

اگر به دنبال طراحی سنتی یا کلاسیک هستید، یک کابینت کرم رنگ ممکن است به فضا شخصیت مورد نظرتان را ببخشد.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد هم سو با محیط زیست پیش بروید. صاحبان خانه در سراسر جهان بر تأثیر خود بر محیط زیست توجه ویژه ای دارند. به عنوان مثال بامبو محصولی کاملاً دوست دار محیط زیست است که به سادگی قابل تجدید است و با سرعتی بالا جایگزین می شود. مزارع بامبوی زیادی وجود دارد که این چوب را روزانه به شرکت های سراسر دنیا می رساند.

بامبو در ابتدا به عنوان یک انتخاب ایده آل برای کفپوش خانه مشهور شد، اما اکنون از آن برای ساخت کابینت های آشپزخانه دیدنی و جذاب نیز استفاده شده اس و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

رنگ های روشن در کنار یک کابینت تخت در طراحی آشپزخانه مدرن بسیار عالی عمل می کنند.

قبل از انتخاب نهایی کابینت دقیق شوید و تک تک جزئیات مورد نظرتان را بررسی کنید. شما قرار نیست هر سال کابینت هایتان را عوض کنید و از آن جایی که هیچ چیز مانند کابینت آشپزخانه به خانه تان روح نمی دهد باید در انتخاب آن دقیق باشید.

به یاد داشته باشید که کل خانواده در برهه ای از زمان از کابینت ها استفاده خواهند کرد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که استفاده از هر کابینت و دستگیره ای برای همه آسان باشد.

با به خاطر سپردن این اصول از طراحی کابینت آشپزخانه، راحت تر از قبل می توانید برای انتخاب کابینت خود تصمیم بگیرید و زیبایی را به خانه رویایی تان ببخشید!

حال که نکاتی را درباره‌ی کابینت ها بررسی کردیم، می خواهیم انواع سبک های موجود برای کابینت را با هم ببینیم.

کابینت ها سبک های بسیار متنوعی دارند که مهم ترین آن‌ها شامل کابینت مدرن، انزو، ممبران، کلاسیک، ام دی اف، هایگلاس و رنگ پولیشی می باشد.

 

کابینت مدرن

کابینت های مدرن به سبکی گفته می شود که از ساده سازی ها و مدرنیته های امروزی در آن ها استفاده می شوند. کاربران این کابینت ها دوست دارند آشپزخانه ای ساده با کمترین وسایل را داشته باشند تا بتوانند از سادگی و خلوت بودن آشپزخانه خود لذت ببرند.

 

کابینت انزو

شاید نام این کابینت را نشنیده باشید اما یکی از سبک هایی است که در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این کابینت از چوب هایی با ضخامت ۲۵ میلی متر استفاده می شود و معمولا به رنگ شیری یا سفید هستند.

 

کابینت ممبران

کابینت های ممبران معمولا در خانه های بزرگ با دکوراسیون سلطنتی کار می شود. این کابینت ها که با نام وکیوم نیز شناخته می شوند دارای مغزیِ ام دی اف یا نئوپان هستند که با رو کشهای مخصوص وکیوم می شوند که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

 

کابینت کلاسیک

همان طور که از نام این سبک مشخص است از این کابینت برای آشپزخانه هایی با همین سبک استفاده می شود. در واقع این کابینت ها به سبک رومی و طراحی آن مربوط به آن طراحی شده و دارای درب هایی است که روی آن ها منبت کاری های زیبایی انجام شده است.

 

کابینت ام دی اف

این سبک از کابینت ها که در واقع به جنس آنها اشاره دارد، یکی از متداول ترین و زیباترین سبک هاست که قیمت مناسب تری نسبت به سایر متریال ها دارد. احتمالا با این سبک آشنایی دارید.

 

کابینت هایگلاس

یکی دیگر از سبک های محبوب در میان مردم، کابینت های هایگلاس است که دارای سطحی صاف، براق و صیقلی می باشد. این کابینت ها در واقع از نوعی پلاستیک مصنوعی به نام اکریلیک استفاده شده که از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

 

کابینت رنگ پولیشی

همان طور که از نام این کابینت مشخص است، این کابینت ها توسط رنگ های پولیشی رنگ شده اند و سبک اصلی آن‌ها به صورت مدرن است. در واقع پولیش نوعی ماده خمیری شکل می باشد که به رنگ پایه سفید است.

 

راهنمای تخصصی خرید کابینت

دانستیم کابینت یکی از مهم‌ترین عناصر دکوراسیون آشپزخانه است که علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در کاربردی بودن و نظم آشپزخانه ایفا می‌کند. بنابراین انتخاب کابینت مناسب با توجه به نیازها و بودجه شما اهمیت زیادی دارد. در این بخش پایانی نوشته، به بررسی نکات مهم در خرید کابینت می‌پردازیم.

 • سبک کابینت: اولین قدم در خرید کابینت، انتخاب سبک آن است. سبک‌های مختلفی برای کابینت وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. سبک‌های رایج کابینت عبارتند از:
  • کلاسیک: این سبک از کابینت‌ها دارای خطوط منحنی و تزئینات فراوان هستند. کابینت‌های کلاسیک معمولاً از چوب طبیعی ساخته می‌شوند و قیمت بالایی دارند.
  • مدرن: این سبک از کابینت‌ها دارای خطوط صاف و ساده هستند و از رنگ‌های خنثی و ملایم استفاده می‌کنند. کابینت‌های مدرن معمولاً از ام‌دی‌اف یا نئوپان ساخته می‌شوند و قیمت مناسب‌تری نسبت به کابینت‌های کلاسیک دارند.
  • نئوکلاسیک: این سبک ترکیبی از سبک کلاسیک و مدرن است. کابینت‌های نئوکلاسیک دارای خطوط منحنی و تزئینات ساده هستند.
  • مینیمالیستی: این سبک از کابینت‌ها دارای طراحی ساده و بدون تزئینات هستند. کابینت‌های مینیمالیستی معمولاً از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند و فضای آشپزخانه را بازتر نشان می‌دهند.
 • جنس کابینت: جنس کابینت یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین کیفیت و قیمت آن است. انواع مختلفی از مواد برای ساخت کابینت استفاده می‌شود که عبارتند از
  • چوب طبیعی: چوب طبیعی یکی از بهترین مواد برای ساخت کابینت است. چوب طبیعی دارای استحکام و دوام بالایی است و زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌بخشد. با این حال، قیمت چوب طبیعی بسیار بالا است.
  • ام‌دی‌اف: ام‌دی‌اف یکی از مواد پرکاربرد در ساخت کابینت است. ام‌دی‌اف دارای قیمت مناسب‌تری نسبت به چوب طبیعی است و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی موجود است.
  • نئوپان: نئوپان یکی از ارزان‌ترین مواد برای ساخت کابینت است. نئوپان دارای استحکام و دوام پایینی است و به راحتی آسیب می‌بیند.
  • فلز: فلز یکی از مواد مقاوم و بادوام برای ساخت کابینت است. کابینت‌های فلزی معمولاً برای آشپزخانه‌های صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند.
 • طرح کابینت: طرح کابینت نیز یکی از عوامل مهم در انتخاب کابینت است. طرح کابینت باید با سبک دکوراسیون آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد. انواع مختلفی از طرح‌های کابینت وجود دارد که عبارتند از:
  • کابینت ممبران: این نوع کابینت دارای روکش ممبران است که به آن ظاهری براق و زیبا می‌بخشد.
  • کابینت هایگلاس: این نوع کابینت دارای روکش هایگلاس است که به آن ظاهری شیشه‌ای و مدرن می‌بخشد.
  • کابینت ام‌دی‌اف رنگ‌شده: این نوع کابینت دارای روکش رنگی است که به آن ظاهری ساده و مدرن می‌بخشد.
  • کابینت چوبی: این نوع کابینت دارای روکش چوبی است که به آن ظاهری طبیعی و گرم می‌بخشد.
 • رنگ کابینت: رنگ کابینت نیز یکی از عوامل مهم در انتخاب کابینت است. رنگ کابینت باید با فضای آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد. رنگ‌های روشن فضای آشپزخانه را بازتر نشان می‌دهند و رنگ‌های تیره فضای آشپزخانه را کوچکتر نشان می‌دهند.
 • ابعاد کابینت: ابعاد کابینت باید متناسب با فضای آشپزخانه شما باشد. کابینت‌های کوچک برای آشپزخانه‌های کوچک و کابینت‌های بزرگ برای آشپزخانه‌های بزرگ مناسب هستند.
 • تجهیزات کابینت: تجهیزات کابینت نیز یکی از عوامل مهم در انتخاب کابینت است. تجهیزات کابینت به شما کمک می‌کنند تا از فضای کابینت به‌طور حداکثری استفاده کنید.

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با کابینت

چرا کابینت آشپزخانه اهمیت زیادی دارد؟

آشپزخانه قلب یک خانه است که تایم زیادی را خانم خانه در آن سپری میکند و علاوه بر زیبایی کارایی آن نیز بسیار مهم است و کابینت به عنوان یک عنصر پر کاربرد در آشپزخانه اهمیت زیادی دارد

چه سبک کابینت مناسب یک خانه است؟

سبک کابینت آشپزخانه باید متناسب با سبک کلی خانه باشد و با توجه به کلاسیک یا مدرن بودن خانه کابینت مناسب انتخاب شود.

متریال مناسب ساخت کابینت چیست؟

معمولا بدنه تمامی کابینت ها ام دی اف است و روکش درب آن متریال متفاوتی دارد مثل چوب، pvc، هایگلاس، ممبران و غیره

چه رنگی برای کابینت آشپزخانه مناسب تر است؟

انتخاب رنگ کابینت کاملا سلیقه ای است فقط باید به این نکته توجه شود که مانند تمام عناصر دیگر خانه رنگ تیره فضا را کوچک تر و رنگ روشن فضا را بزرگ تر نشان میدهد.

چرا کابینت هایگلاس بسیار مورد توجه قرار گرفته است؟

کابینت های هایگلاس علاوه بر ظاهر زیبا از نظر قیمت هم بسیار مقرون به صرفه هستند و در برابر خط و خش هم مقاومت بالایی دارند.

چگونه میتوان با هزینه پایین کابینت ها را بازسازی کرد؟

بهترین و به صرفه ترین روش بازسازی کابینت تعویض درب های کابینت های قدیمی است که حدودا ۷۵%هزینه هارو کاهش میدهد.

 

گالری تصاویر کابینت آشپزخانه

 

برای مشاوره ی رایگان با متخصصان دکوطرح می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۷ میانگین: ۵]
 • Avatar photo
  علیرضا حقیر

  شما کابینت چوبی کار کردین تو پروزه هاتون؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله شما میتونین در نمونه کار های شرکت و یا لینک اینستاگرام مشاهده کنید

 • Avatar photo
  حسین ولی پور

  سلام رنگ روشن رو پیشنهاد میکنین برای کابینت آشپزخانه؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  کیانوش رستمی

  سلام خسته نباشید ببخشید شما طرح کابینت کلاسیک هم کار میکنین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  بهزاد اسدی

  سلام خط و خش روی کابینت های ریز روی کابینت هایگلاس بیوفته چطور میشه برطرفش کرد؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  المیرا شریف

  سلام خسته نباشید شما نمونه کار کابینت هایگلاس مشکی دارین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله
   میتونین به نمونه کار های ما در سایت و اینستاگرام مراجعه کنید

 • Avatar photo
  مهسا دانا نژاد

  ببخشید چیدمان خونه ما صورتی کم رنگ هست کابینت سفید کار کنیم بهتره یا مشکی؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  امیر نیری

  سلام میتونم سمپل های کابینت شرکتمون رو براتون ارسال کنم؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله حتما”

 • Avatar photo
  ویدا نوروزیان

  ببخشید کابینت ما ی مقدار قدیمی شده چطور میتونم متوجه شم که کلا باید عوض شه یا قابل تعمیر هستند؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  الهه حدادی

  ببخشید آشپزخونه ما جای ساید نداره میشه کابینت جای یخچال رو بزرگ تر کرد بدون اینکه کابینتا خراب بشه؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  محمود اسلامی

  سلام شما کابینت مدرن رو پیشنهاد میکنید یا کلاسیک رو؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  فربد تاج بخش

  کابینت خیلی گرون شده دیگه کی میتونه کابینت عوض کنه؟

 • Avatar photo
  فرهاد عظیمی

  عرض کابینت زمینی رو چند میزنین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  فرشته عظیمی

  برای صفحه روی کابینت کوارتز بهتره یا ممبران؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام روزتون بخیر از لحاظ قیمت تقریبا” در یک پایه قرار دارند
   بستگی به طرح و سبک دکوراسیون داره
   لطفا عکس از فضا ارسال کنید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم
   با تشکر

 • Avatar photo
  سپهر فتاحی

  سلام به نظر شما کابینت ممبران کیفیتش خوب هست؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  گلناز قدیمی

  شیشه بین کابینتی ضربه بخوره چیزیش نمیشه؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  حبیب مقیمی

  سلام در کابینت رو چوب کار میکنید بدنش رو ام دی اف میزنین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  امیر علی موحد

  سلام مهندس خسته نباشید کارتون حرف نداره ما ۵ سال کابینتامون رو عوض کردیم آخ نگفته مادرم که خیلی راضی هست

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   ممنون از شما
   بزرگوارید

 • Avatar photo
  حامد اکبری

  میشه تو کابینت قدیمی جای سوپری در اورد؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  لیدا راسخ

  شما قبل از اجرای کابینت طراحی میکنین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  محمد ترابی

  ببخشید ما یک واحد ۱۰۰ متری داریم سمت نواب شما بخواین تشریف بیارین واسه بازدید هزینه ایاب ذهاب میگیرین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام روزتون بخیر
   هزینه بازدید و مشاوره در تهران به صورت رایگان انجام میشه

 • Avatar photo
  حسام نوری

  سلام نمونه کار کابینت اجرا شده دارین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله می تونین به پروژه های دکوطرح و یا لینک اینستاگرام مراجعه کنید
   با تشکر

 • Avatar photo
  همتی

  شما تعمیرات جزئی هم انجام میدین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  صادق کوچکیان

  میشه ستون رو یک جوری با کابینت پوشوند که معلوم نشه ستون هست؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   لطفا” برای مشاوره رایگان با شماره های درج شده تماس بگیرید
   ممنون

 • Avatar photo
  قادری

  سلام خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   ممنون میشیم از بقیه مطالب سایت دیدن فرمایید

 • Avatar photo
  روشنک شجاعی

  اگر رنگ خاصی رو مدنظر داشته باشیم میشه عین اون رنگ رو برامون در بیارین؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   روزتون بخیر
   بله

 • Avatar photo
  کامران رنجکش

  ببخشید میشه ارتفاع کابینت هوایی رو بالا تر از استانداردش ساخت؟

  • Avatar photo
   پشتیبان سایت

   سلام
   باید به گونه ای باشه تا از سنگینی یونیت و درب ها جلوگیری بشه
   و از یراق درجه یک استفاده کنید

یک پاسخ بگذارید

صفحه اینستاگرام دکوطرح
ارسال پیام به واتساپ
تماس مستقیم
09122460089
09121471847