طراحی داخلی اتاق کودکان
19
شهریور

طراحی داخلی اتاق کودکان

طراحی داخلی اتاق کودکان

یکی از متنوع ترین مکان ها در طراحی داخلی، دکوراسیون اتاق کودک می باشد چراکه هرروز شاهد تنوع های گوناگون همراه با طرح ها و تزئینات مختلف در این اتاق هستیم.

با علم به این موضوع که کودکان روحی بسیار حساس دارند و در بازه ای از سن رشد هستند که بیش از حد نیازمند آرامشند، بنابراین باید محیط اتاق کودک در عین جذاب بودن برای سرگرمی و بازی، مکانی مملوء از آرامش و امنیت باشد.

به ویژه برخورداری کودک از احساس آرامش در هنگام خواب یک امری مهم است که حتما باید در نظر گرفته شود.

با عنایت به این موضوع که کودکان اکثر وقت خود را صرف بازی می کنند و در حین بازی آموزش های متفاوتی می بینند، بنابراین دکوراسیون اتاق او اهمیت بالایی دارد.

 

طراحی داخلی ساختمان و طراحی داخلی منزل

 

طراحی داخلی اتاق کودکان

می توان اینطور بیان کرد که مناسب ترین سبک طراحی برای اتاق کودک، سبک مدرن و ساده می باشد.

مسلما لوازم اتاق کودک نقش بسزایی در تعیین سبک مدرن اتاق دارند لذا باید در انتخاب وسایل این مکان از جمله مبلمان، تختخواب و کمد و قفسه ها دقت فراروانی شود.

نکته بعدی در رابطه با طراحی داخلی دکوراسیون اتاق کودک، نوع چیدمان اتاق اوست، بنابراین قفسه ها و فایل های نگهدارنده لوازم و اسباب بازی کودک یک وسیله ضروری است.

برای چیدمان و طراحی اتاق کودکان پیشنهاد می شود حتما نظر خود کودک را نیز در رابطه با آن بپرسید چرا که علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و افزایش قدرت انتخاب او، موجب می شود تا کودک با محیط اتاق خود بیشتر کنار بیاید چرا که انتخاب خود اوست.

 

تاثیر نوع رنگ اتاق بر کودکان

برای اتاق پسران می­توان از رنگ هایی با تم سرد و برای دختران رنگی با تم گرم استفاده کرد.

از نظر روان شناسی یکی از مواردی که اهمیت بسزا و شگفت انگیزی در روح و روان کودکان دارد، رنگ ها هستند.

لازم به ذکر است که از نظر تعدادی از پژوهشگران رنگ اتاق کودک در باهوش شدن او متاثر است.

همچنین رنگ اتاق کودک بر اعتماد به نفس، احساسات و رفع بی قراری در کودک( هم دختر و هم) پسر تاثیر گذار است به همین دلیل یکی از مناسب ترین تم ها برای اتاق نوزاد، تم سیاه و سفید است اما پیشنهاد می شود برای بازه سنی ۳ تا۶ ماهگی از ترکیب رنگ های شاد و جذابی مثل زرد و سرخابی را به تم سفید اضافه کرده تا با انجام این کار بینایی کودک تقویت شود.

برای بازه سنی بعدی، یعنی نوزادان ۶ تا ۱۲ ماه که قدرت بینایی در آنان رشد کرده و توانایی تمیز رنگ ها را از یکدیگر دارند، والدین می بایست در فکر اضافه کردن رنگ های جذاب دیگر به اتاق کودک خود باشند، برای اضافه کردن این رنگ ها می توان از عروسک ها، وسایل دکوری و تابلو ها استفاده شود.

لازم به ذکر است که در انتخاب افزودن رنگ های جدید دقت به این نکته که نباید فراموش شود که مبادا استفاده از رنگ های جدید آرامش اتاق خواب را از بین ببرند به عنوان مثال سبزکمرنگ با ترکیب آبی کمرنگ برای کاغذ دیواری اتاق کودک بسیار مناسب هست.

کودکان ۱ تا ۲ سال به طور آهسته و پیوسته در حال یادگیری و بدست آوردن مهارت راه رفتن و حرف زدن هستند و رنگ ها کاملا برایشان قابل درک شده است، بنابراین والدین می توانند در کنار رنگ های خنثی، رنگ های جذاب دیگری را نیز به کار ببرند چرا که برگزیدن این رنگ ها در خلاقیت، هوش و پرورش استعداد کودکان تاثیر شگرفی دارد.

 

پیشنهاد نویسنده : در ارتباط با ایمن سازی طراحی اتاق کودک بخوانید.

 

قفسه های مخصوص اسباب بازی در اتاق خواب کودک

باید دقت شود که استفاده از قفسه های چوبی مخصوص اسباب بازی کودکان، تنها برای مهد کودک و پیش دبستانی و یا مراکز اداری و تجاری نیست، بلکه والدین می توانند در اتاق خواب کودکان خود برای نظم بخشیدن به وسایل و اسباب بازی های آنان ازاین موارد استفاده کنند.

اگر والدین، خودشان توانایی و مهارت ساخت این دسته از موارد دارند، بهتر است خودشان دست به کار شوند چرا که ساخت این وسایل برای کودک به وسیله والد بسیار با ارزش و لذت بخش است، اما در صورت نداشتن این مهارت پیشنهاد می شود این وسایل را از فروشگاه ها تهیه کنند.

نباید فراموش شود که اتاق کودک تنها محلی برای خواب و استراحت او نیست، بلکه این اتاق باید فضایی برای جا دادن به وسایل مورد نیاز بازی و … کودک داشته باشد.

با در نظر گرفتن مکان های مختلف در این اتاق، می توان برای هر وسیله ای اعم از اسباب بازی ها، لباس، کتاب و نظایر آن، مکانی در نظر داشت.

دقت شود که چیدمان و جایگذاری این وسایل باید طوری باشد که کودک بتواند به تنهایی دسترسی کامل به آن را داشته باشد و آنان را مورد استفاده قرار دهد.

می توان با یادآوری این مسئله به کودک که بعد از استفاده از هر وسیله اتاقش آن را درون جای مخصوص خود  قرار دهد، به او نحوه سازمان دهی وسایلش ونظم را آموزش دهیم.

 

وسایل و اسباب بازی های کودک

برای برخوداری اتاق کودک از نظم و جلوگیری از شلوغی و هرج ومرج این مکان، باید هر از چند گاهی باید اسباب بازی ها و وسایلی که دیگر برای سن کودک مناسب نیستند به افراد دیگری بخشید.

برای تزئینات و دکوراسیون اتاق کودک می توان از وسایل و اسباب بازی های خود او استفاده شود چرا که اسباب بازی های کودک بطور معمول دارای رنگ ها مختلفی هستند.

این استفاده بهینه از وسایل می تواند در هزینه ها نیز صرفه جویی فراوانی می شود چرا که دیگر نیازی نیست والدین برای تزئینات داخلی اتاق خواب کودک هزینه های زیادی بکنند.

البته دقت شود که والدین در چیدمان نوع اتاق حتما سلیقه بخرج دهند و از سلایق کودک نیز بهره گیرند

 

پوشش مناسب کف اتاق کودک

به دلیل علاقه وافر کودکان به بازی روی زمین و چرخش و بالا پایین پریدن کودکان بر روی زمین، برای انتخاب کفپوش اتاق کودک به چند نکته باید دقت شود:

پیشنهاد می شود در اتاق کودک از فرش استفاده شود تا دست و پا و زانوی کودک در امان باشد، حتی می توان اگر شرایط استفاده از فرش مهیا نبود، به جای آن از تشک های لاستیکی مخصوص استفاده شود.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی طراحی داخلی اتاق کودکان برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]