چیدمان منزل سنتی
19
شهریور

چیدمان منزل سنتی

چیدمان منزل سنتی

تجربه ثابت کرده است که آرامش و حس لطیفی که در چیدمان و دکوراسیون خانه سنتی و پر از رنگ های متنوع وجود دارد، در سبک چیدمان مدرن امروزی خیلی کمتر قابل رویت می باشد.

بنابراین در صورت تمایل برای داشتن منزلی با سبک طراحی آرامش بخش، می توان از طراحی داخلی ساختمان و طراحی داخلی منزل سنتی استفاده کرد.

 

چیدمان منزل سنتی

طراحی داخلی منزل با استفاده از وسایل سنتی

برای طراحی داخلی منزل به سبک سنتی پیشنهاد می شود از فرش ها و کف پوش هایی با تناژ رنگی گرم استفاده شود، هم چنین برای زیبایی و تنوع سبک چیدمان خانه می توان از ترکیب وسایل مدرن و قدیمی استفاده کرد.

برای جلوه بیشتر خانه، بهتر است از برای چیدمان سنتی منزل قسمت مشخصی ازخانه را به آن اختصاص داده شود، به عنوان مثال برای قسمت سنتی استفاده از مبل مخصوصا مبلمان هایی با طرح مدرن و امروزی  به کلی رد می شود چرا که در این سبک بهتر است فرش های سنتی و پشتی استفاده شود و در فصل سرما می توان در آن قسمت از کرسی برای گرمایش استفاده شود.

برای سنتی تر شدن چیدمان، می توان از کوسن و رومیزی های سنتی و روپشتی های سنتی با طرح ترمه استفاده شود زیرا باعث زیبا تر شدن دکوراسیون نشیمن و اتاق خواب می شود.

برای نوع دیگر تزئین چیدمان سنتی خانه می توان از میز هایی با پایه های کوچک و کم ارتفاع استفاده شود و روی آن از سماور ذغالی، استکان و نعلبکی های کمر باریک و قوری گلگلی استفاده شود.

هم چنین اگر در منزل طاقچه و یا قفسه شبیه به طاقچه وجو دارد روی آن را با ساتفاده از پارچه طرح ترمه و بته جقه تزئین کرد و روی آن آینه و شمعدان های سنتی قرار داده شود، در صورت نبود طاقچه می توان از شلف های دیواری با طرح ساده استفاده کرد.

برای نورپردازی منزل هایی با سبک سنتی اغلب از لوسترهای سنتی حباب دار و رنگی استفاده می گردد و این لوستر ها زیبایی و گرمای خاصی را به فضای قسمت های مختلف منزل می بخشد.

برای تزئین قسمت های مختلف منزل بهتر است گل و گیاه درون گلدان های سفالی بدون رنگ قرار بگیرند تا حس سنتی و قدیمی را در اکثر فضاهای منزل ایجاد شود.

 

پیشنهاد نویسنده : در ارتباط با نمای سنتی ایرانی بخوانید.

 

چیدمان سنتی آشپزخونه

برای زیباتر شدن اپن آشپزخانه یا چهارچوب های راهروی ورودی به آشپزخانه پرده هایی تزئین شده با مهره های فانتزی زیبا دست ساز که در آن از رنگ های گرم و جذاب استفاده شده، به کار رود.

در طراحی های دکوراسیون سنتی آشپزخانه می توان از کابینت های چوبی و کابینت های کلاسیک استفاده کرد و هم چنین برای تزئین سنتی آشپزخانه می توان در کابینت های ویترین مانند از چینی های گل سرخی مدل های قدیمی برای دکور استفاده شود هم چنین می توان از گلدان هایی با گلدان سفالی نیز برای این هدف به کار گرفته شود.

باری جلوه سنتی بیشتر آشپزخانه می توان در پنجره ها از شیشه هایی با رنگ های آبی، سبز و نارنجی استفاده شود چرا که بازتاب نور خورشید از شیشه های رنگی منظره ای خیره کننده به جا می گذارد.

 

ایده پردازی برای فضایی پر از سازهای ایرانی

شواهد فراوانی بیانگر این موضوع هستند که سازهای ایرانی در هر گوشه از اصالت ایرانی مشاهده می شود.

افراد برای تزئیین سنتی منزل خودمی توانند از ادوات سازهای ایرانی به عنوان یک دکوراسیون منحصر به فرد، استفاده کنند.

برای انجام انجام این کار حتما افراد خانه نباید نوازنده سازی باشند، مقصود از این کار تنها ساخت دکوراسیونی سنتی با ساز های اصیل ایرانی است.

پیشنهاد می شود به جای استفاده از تابلو های نقاشی و یا ابریشم بافت گران قیمت، در ابتدا به تهیه یک دف پرداخته و سپس آن را روی دیوار آویزان کنید.

حال با توجه به فضای فراوانی که در اطراف دف وجود دارد می توان به سایر تزئینات نیز پرداخت، به عنوان مثال در قسمت پایین دف می توان از یک دیوار کوب آینه کاری استفاده شود که باعث جلوه خاص محیط می شود.

می توان دو فلوت به صورت قرینه در کنارهای دف مورد نظر قرار گیردتا دف نظیر یک قاب عکس طراحی شده، جلوه زیبایی به خود بگیرد.

پیشنهد دوم استفاده از ساز های ایرانی برای دیزاین دکوراسیون محیط است.

بهتر است در کنار سرویس مبلمان از یک سنتور استفاده شود. می توان گفت درصد بالایی امکان دارد که وقتی فرد در این فضا قرار دارد به خودی خود تشویق می شود تا نحوه استفاده از نوع ساز موجود در فضای خانه را فرا بگیرد.

توصیه دیگر قاب گرفت یک سه تار، گیتار و یا هر نوع سازایرانی-سنتی می باشد، این قاب را می توان در بالای شومینه نصب کنند و از آن لذت ببرند.

 

استفاده از فرش چهل تیکه در دکوراسیون سنتی

امر دیگری که موجب به اثر بخشی فراوان فضا در راستا سنتی بودن محیط می شود، استفاده از فرش های سنتی است.

شاید انجام کاری که در ادامه به توضیح در مورد آن می پردازیم، ریسک بالایی داشته باشد اما  تجربه ثابت کرده است که ریسک این کار به ارزشش می ارزد، یک قیچی به دست گیرید و فرش ها را به تیکه های منظم اما با اندازه های مختلف تقسیم کنید و به یک مغازه فرش بافی مراجعه شود و از او خواسته شود تا تکه های فرش را در ابعاد ۹، ۶ و ۱۲ متری تکه دوزی کند.

در صورت انجام این کار فرد صاحب چند فرش با یک نوع طراحی می باشد که برای اکثریت سلیقه ها قابل تحسین است.

 

چگونه با صندوقچه های قدیمی دکوراسیون ایرانی داشته باشیم

به راحتی می توان در ترکیب دکوراسیون خانه از این دسته صندوقچه ها استفاده شود مثلا به عنوان میز عسلی رو به روی مبل قرار گیرد.

در صورتی که اندازه این صندوقچه ها خیلی بزرگ بود می توان آن را به صورت عمودی قرار داده و با مقداری اصلاحات آن را به یک کمد دیواری تبدیل کنند و پیشنهاد نهایی در رابطه با استفاده از این صندوقچه ها این می باشد که با استفاده از ابر و روکش می توان این صندوقچه ها را به یک صندلی تبدیل کرد که برای طراحی خاص و تزئین آن می توان از پارچه هایی با طرح بته جقه و یا ترمه استفاده شود

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]