طراحی داخلی ژاپنی
29
دی

طراحی داخلی ژاپنی

راهنمای طراحی داخلی ژاپنی برای علاقه‌مندان

وجود هزاران سال سنت در کشور ژاپن تاثیر زیادی بر روی زیبایی شناسی و طراحی داخلی آن گذاشته است و نتیجه آن یک نوع طراحی داخلی بسیار فرهنگی و ملایم شده است. سبک ژاپنی حول محور زندگی آرام و منظم، اهمیت دادن به تعادل، نظم، ترتیب، رسوم باستانی، و عشق به زیبایی طبیعی می‌چرخد. در فرهنگ ژاپنی عشق به طبیعت و احترام به آن ریشه بسیار عمیقی دارد. بهترین راه برای ایجاد یک پیوند قوی با دنیای طبیعی این است که آن را وارد فضای زندگی خود کنیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می‌شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی داخلی ژاپنی

در دکوراسیون‌های ژاپنی معمولا از رنگهای خنثی و طبیعی برای ایجاد زمینه ساده استفاده می‌شود. تاکید بیشتر بر روی معماری کار است و نظم هندسی در کارها احساس می‌شود. ضمن آن که رنگ‌های طبیعی احساس ریخت و پاش بودن را کم می‌کند و برسادگی که لازمه طراحی شرقی است، تاکید دارد. وقتی از طراحی ژاپنی سخن به میان می‌آید، منظور تک رنگ بودن و بافت غالباست. رنگ‌های شرقی معمولا خلاصند. برخلاف هنر غربی، که ترکیبی از رنگ و رسیدن به رنگهای جدید است، هنر شرقی بکر است و هدف همان رنگ اصلی است. مبلمان به این سبک کوچک و چندمنظوره می‌باشد. مثلا از تشکهای ژاپنی برای نشستن و خوابیدن و از سینی‌های پذیرایی برای سرویس غذاخوری هم استفاده می‌شود. سبک ژاپنی یکی از انواع سبک‌ها در دنیای طراحی داخلی خانه‌ها است.

 

نکات اصلی در طراحی داخلی ژاپنی

افزودن گیاهان سنتی ژاپنی، مانند بونسای و بامبو به خانه، به آن یک احساس فرهنگ ژاپنی جزئی می‌بخشد. صفحه‌ها یا درهای کشویی به سبک ژاپنی درهای شوجی به صورت افقی حرکت می‌کنند و نسبت به درهای لولایی فضای بیشتری را ذخیره می‌کنند. وارد کردن اندکی گیاهان زنده القا کننده سبک طراحی ژاپنی و سرزندگی و خرمی است. گیاهان سنتی نظیر بونساسی و بامبو را با گلدان‌های مینمالیستی ساخته شده از چوب، سنگ یا دیگر مواد ارگانیک انتخاب کنید.

 

عناصر طراحی داخلی ژاپنی

عناصر چوبی و بامبو در طراحی داخلی به سبک ژاپنی یکی از بهترین راه‌ها برای هماهنگ شدن با طبیعت اضافه کردن عناصر طبیعی چوبی به درون خانه است. فرهنگ ژاپنی به استفاده از عناصر چوبی در همه قسمتهای خانه معروف است. بافت چوب را می‌توان در تمام قسمت‌های خانه‌های ژاپنی مشاهده کرد. با اضافه کردن کفپوش‌های بامبویی یا صفحه‌های چوبی سعی کنید این عناصر طبیعی چوبی را وارد فضای زندگی خود کنید. این چوب‌های طبیعی تاثیری آرامش بخش بر فضای خانه شما می‌گذارند و قطعا شما از این حالت لذت خواهید برد.

 

فضاهای ورودی به سبک طراحی داخلی ژاپنی

فضای ورودی در خانه‌های ژاپنی جنکان نامیده می‌شود و نقش بسیار مهمی در طراحی داخلی ژاپنی دارد. فضای ورودی جایی است که ساکنان خانه برای خوش آمد گویی به مهمانان به آن جا می‌روند. همچنین مردم ژاپن کفش‌های خود را در این فضا درمی‌آورند و آن را با دمپایی‌های خانگی تعویض می‌کنند. ورودی خانه دارای یک قفسه و یا کابینت به نام (getabako) است که کفش مهمانان را در خود جای می‌دهد. معمولا ورودی از نظر طراحی بسیار ساده است و با عناصر چوبی و نورپردازی طبیعی طراحی شده است.

 

درها و صفحات کشویی به سبک طراحی داخلی ژاپنی

همان طور که در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های ژاپنی نیز مشاهده کرده اید، صفحاتی کشویی به نام “شوجی” (Shoji) وجود دارند که بسیار پر طرفدارند و جزو عناصر اساسی در طراحی خانه‌های ژاپنی و طراحی داخلی ژاپنی هستند و می‌توان از آن به عنوان دیوار موقت نیز استفاده کرد. با توجه به هزینه بالای مسکن، خانه‌های ژاپنی معمولا کوچک هستند و بسیاری از افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند، بنابراین حفظ هر یک متر مربع از فضا هم بسیار ضروری است. صفحات شوجی به نوعی تقسیم کننده فضا هستند.

امروزه می‌توانید نمونه‌های مدرن این صفحات را به صورت آنلاین پیدا کنید که معمولا از پنل‌های شیشه‌‌ای ساخته شده اند و توسط یک شبکه‌ی چوبی نگه داشته می‌شوند . از ویژگی کلیدی دیگر این صفحات این است که بر خلاف در‌ها مانع ورود نور و دید به محیط بیرون نمی‌شوند. البته ناگفته نماند که می‌توان برای حفظ حریم شخصی، پوشش صفحات مات و کدر را به روی شیشه شوجی نصب کرد. در صورتی که به این سبک علاقه دارید و دوست دارید از شوجی در دکوراسیون خود استفاده کنید، با شرکت معماری و دکوراسیون دکوطرح در ارتباط باشید!

 

مبلمان به سبک ژاپنی

اکثر مبل‌های ژاپنی ارتفاع کمی دارند،به جای مبل از بالشتکهای سنتی ژاپنی استفاده می‌شود. در حالی که در خانه‌های اصیل ژاپنی اتاق‌های مبله برای اهداف خاصی مانند اتاق نشیمن و یا اتاق تلویزیون از هم جدا نمی‌شوند. با وجود آن همچنان می‌توان از سبک ژاپنی پیروی کرد و از سادگی طراحی ژاپنی در قسمت‌های مختلف خانه استفاده کرد.

قیمت بالای زمین در ژاپن باعث شده است که امروزه اغلب واحدهای آپارتمانی آن‌ها مساحت کمی داشته باشند. همین علت اهمیت تک تک فضاهای خانه را افزایش داده است و معماران داخلی را وادار کرده است تا روش‌های هوشمندانه‌‌ای را در این فضاهای کوچک به کار ببرند. با این تعریف طراحی مدولار در طراحی خانه و اثاثیه دکوراسیون ژاپنی بسیار کارآمد و رایج می‌باشد. برای مثال در این نوع طراحی می‌توان در کوتاه‌‌ترین زمان، فضای ناهار خوری را تبدیل به فضای کاری کرد تا یک فضای منحصر به فرد و با چند کارایی مختلف به وجود آید. اکثر مبلمان ژاپنی ارتفاع بسیار کمی نسبت به سطح زمین دارند؛ به عنوان مثال هنگام برگزاری مراسم چای، معمولا کوسن‌های سنتی روی زمین، مبلمان را بدون استفاده می‌کنند. مراسم چای ژاپن یکی از مراسم فرهنگی مردم ژاپن است که در طی آن چای سبز طبق اصول خاصی تهیه و ارائه می‌شود. مراسم چای جزو آیین‌های اصیل و سنتی این کشور محسوب می‌شود.

 

اصول طراحی داخلی مینیمالیستی ژاپنی

طراحی ژاپنی ساده و مینیمالیستی است. بی نظمی و شلوغی در خانه‌های ژاپنی جایی ندارد. همانطور که در بالا بحث کردیم، گاهی حتی از مبلمان در یک خانه ژاپنی استفاده نمی‌شود. فضای باز و نورپردازی طبیعی از عناصر کلیدی در طراحی ژاپنی هستند. نور طبیعی به طرز وسیعی این خانه‌ها را پر می‌کند و باعث ورود مناظر آرام و رنگ‌های زیبای طبیعت به درون خانه می‌شود، استفاده از پنجره‌های بزرگ و وسیع و دهانه موجود در سقف مانند نورگیرها راه بسیار خوبی برای روشن ساختن خانه بانور طبیعی است.

وسایل اضافی و بیهوده و همچنین شلوغی در این سبک هیچ جایگاهی ندارد؛ همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد. گاهی اوقات حتی مبلمان زیاد و سنگین هم در این خانه‌ها وجود ندارد و مردم این کشور مبلمانی سبک و کم جا را ترجیح می‌دهند. شما به هیچ عنوان نمی‌توانید سبک ژاپنی را عمیقا درک کنید و به آن علاقمند شوید. اما همچنان از مبلمان بزرگ و سنگین در طراحی دکوراسیون داخلی خانه تان استفاده کنید. معمولا افرادی که طرفدار سبک مدرن هستند، به سبک ژاپنی نیز علاقه فراوانی نشان می‌دهند. مناسب‌‌ترین مبلمان برای سبک ژاپنی، مبلمان ساده، با خطوط صاف و ساخته شده از چوب طبیعی است.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]