مراحل طراحی کتابخانه
15
مهر

مراحل طراحی کتابخانه

مراحل طراحی کتابخانه

همان طور که می دانید کتابخانه ها برای استراحت و مطالعه استفاده می شود.

شما اگر از کتابخانه های عمومی و یا خصوصی استفاده می کنید باید رفاه و آرامش کسی که از آن استفاده می کند را در نظر بگیرید.

کتابخانه ها می توانند محلی باشند تا بتوانید کتاب های خود را در آن سازمان دهی کنید.

یکی دیگر از کار های ممکن در کتابخانه ها این می باشد که بتوانید آثار هنری خود را در آن جا به نمایش بگذارید.

کتابخانه ها در خانه ها می تواند به فضای خانه شما جلوه زیبای خاصی را هدیه دهد که خود کتابخانه جزئی تزئینی به حساب می آید و می تواند زیبایی خانه را چند برابر سازد.

 

طراحی داخلی ساختمان و طراحی داخلی منزل

 

مراحل طراحی کتابخانه

سبک کتابخانه ها

زمانی که شما می خواهید یک کتابخانه برای خود ایجاد کنید با سبک ها و طرح های مختلفی روبه رو می شوید.

مدل های رایج کتابخانه ها:
  • ساده
  • نردبان
  • کنج
  • داربست
  • مکعب

 

سبک کتابخانه ساده

در این سبک کتابخانه ها شما می توانید از کتابخانه هایی با قفسه هایی مساوی و ابعاد موازی استفاده می شود.

در بعضی مواقع شما می توانید کتابخانه ها را طوری طراحی کنید که بتونید قفسه ها را جابه جا و تنظیم کنید.

شما می توانید از چوب هایی از جنس ام دی اف یا حتی از جنس فلز برای ساخت کتابخانه های خود استفاده کنید.

زمان ساخت کتابخانه های ساده برای پشت کتابخانه از قاب پشتی استفاده می کنند تا بتوان کتاب ها را به صورت مرتب در آن قرار داد.

شما در زمان سفارش این کتابخانه ها می توانید از خلاقیت خود استفاده کنید و ذهن خلاق خود را به کار بیاندازید.

با خلاقیت به کار گرفته خود می توانید جلوه اتاق خود را چند برابر کنید و این می تواند برای اتاق شما مزیت بسیار بسیاری داشته باشد.

 

سبک کتابخانه نردبان

این کتابخانه ها مانند اسمش به شکل نردبانی می باشد. این سبک از نردبان ایده گرفته شده است که همانند نردبان و هم نام آن می باشد.

این سبک از کتابخانه ها هم می توانند به دیوار متصل شوند هم میتوانند به دیوار تکیه داده شوند و ایستاده در کنار دیوار قرار گیرند.

زمانی که خانه شما دارای ارتفاع زیادی می باشد می توانید از این سبک کتابخانه استفاده کنید که می تواند بهترین نوع کتابخانه به حساب بیاید.

زمانی که از این کتابخانه ها در خانه استفاده می شود طبقه های پایینی کتابخانه را به صورت پله ای می سازند تا بتوان وسایل و کتاب های زیادی را در آن قرار دهند.

 

سبک کتابخانه کنج

این کتابخانه ها همانند اسمشان در کنار دیوار و کنج دیوار قرار می گیرند. در کنار دیوار ها زمانی که دارای زاویه می باشد از این کتابخانه ها استفاده بسیار مفیدی می شود.

در زمان طراحی و ساخت این کتابخانه ها حتما به زاویه دیوار توجه کنید و دقیق آن را اندازه گیری کنید که به در زمان ساخت به مشکل برخورد نکنید.

زمانی که شما در خانه خود فضای زیادی را ندارید و نمی توانید از فضای بسیار زیاد استفاده کنید می توانید از این سبک کتابخانه برای خود استفاده کنید.

یکی از عیب هایی که این کتابخانه ها می توانند داشته باشند زمانی که شما می خواهید جابه جایی یا تغییر دکوراسیون انجام دهید این کتابخانه ها را نمی توان تغییر جا داد.

به دلیل طراحی آن ها در کنج خانه ها این مشکل برای جابه جایی آن ها همیشه وجود دارد.

 

سبک کتابخانه داربست

این سبک از کتابخانه ها همانند کتابخانه نردبانی می باشد با این تفاوت که می تواند دارای فرم و شکل دلخواه طراح وکسی که می خواهد آن را سفارش دهند باشد.

این مدل از کتابخانه ها با استفاده از تکیه گاه به دیوار و بر روی زمین استفاده می شوند تا بتوان آن ها به صورت ایستاده نگه داشت و آن ها به زمین نیافتند.

 

سبک کتابخانه مکعب

این کتابخانه ها از مکعب های عمودی و افقی که به یک دیگر متصل می شوند باعث می شود به هم دیگر وصل شوند و این سبک کتابخانه را به وجود آورند.

شما می توانید برای سازمان دهی کتاب ها از آن ها استفاده کنید و از دیگر کاربرد های آن می توان به نگه داری لباس ها و کفش ها و وسایل خود استفاده کرد.

زمانی که شما برای وسایل خود از این کتابخانه ها و یا قفسه ها استفاده می کنید می توانید برای آن ها از درب های شیشه ای و یا چوبی نیز استفاده کنید که محل مناسبی برای وسایل خود داشته باشید.

 

کتابخانه های توکار

این کتابخانه ها در داخل دیوار به کار می رود و به کتابخانه های توکار معروف هستند و اندازه آن ها اغلب اوقات ارتفاع آن از سقف اتاق تا کف می باشد، این قفسه ها طوری طراحی می شوند که دیگر قابل جابه جایی نیستند.

این کتابخانه ها را نمی توان تغییر جا داد و آن ها را در جایی دیگر استفاده کرد. در زانی که شما آن را طراحی می کنید می توانید برای طراحی کتابخانه خود از طراح متخصص مشورت بخواهید و نظر او را نیز بپرسید.

در زمان طراحی بهتر است اندازه قسمتی که می خواهید کتابخانه را تعبیه کنید را دقیق اندازه گیری گنید که در زمان طراحی و ساخت آن مشکلی به وجود نیاید.

یکی از مزایای این کتابخانه ها این می باشد که فضای داخلی این کتابخانه ها دیده نمی شود و آن ها به صورت توکار و فرو رفته و مخفی کار می شوند.

این کتابخانه ها در زمان طراحی و ساخت فقط برای یک مکان خاص برای مثال برای اتاق شما طراحی می شود و در جای دیگری کاربرد ندارد.

 

اندازه و ابعاد کتابخانه در مراحل طراحی کتابخانه

حتما کتابخانه خود را دقیق اندازه گیری کنید تا بتوانید نتیجه درست و زیبایی را برای کتابخانه خود به دست بیاورید.

مهم ترین عامل کتابخانه ها و قفسه ها اندازه آن ها می باشد، که برای شما تعیین می کند که کتابخانه شما چه شکلی و با چه ظاهری به وجود می آید.

از عوامل مهم در سفارش و ساخت کتابخانه ها می توان به ارتفاع، عرض و عمق کتابخانه ها توجه کرد.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی مراحل طراحی کتابخانه برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]