متاورس و معماری
02
تیر

متاورس و معماری

متاورس و معماری

چه پیگیر اخبار باشید و چه نباشید، به احتمال زیاد خبر دارید که متاورس در حال حاضر قطعا داغ ترین واژه در فناوری است. در این مقاله، به طور خلاصه بحث خواهیم کرد که متاورس چیست، چه کسی آن را می سازد، و مهم تر از همه اینکه چرا برای معماران اهمیت دارد، و طراحان چگونه می توانند نقش مهمی در این اقتصاد دیجیتالی آینده داشته باشند؟ در این مقاله به طور کلی ابتدا متاورس را معرفی کرده و سپس به رابطه بین متاورس و معماری می پردازیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

متاورس و معماری

متاورس چیست؟

اصطلاح متاورس که برگرفته از رمان علمی تخیلی “Snowcrash” در سال ۱۹۹۲ است، توسط نیل استفنسون به عنوان جانشین اینترنت ابداع شد و دیدگاه استفنسون از چگونگی تکامل یک دنیای دیجیتال در آینده نزدیک را تشکیل می دهد.

 

چه کسی متاورس را خواهد ساخت؟

بر خلاف متاورس متمرکز Oasis در “Ready Player One”، جوامع فناوری بر این باورند که متاورس باید یک اکوسیستم باز و قابل تعامل باشد و تحت سلطه هیچ شرکتی نباشد. همان طور که مارک زاکربرگ گفت: “امیدوارم در آینده، پرسیدن اینکه آیا یک شرکت در حال ساخت یک متاورس است، به همان اندازه مضحک به نظر می رسد که از یک شرکت سوال کنید که اینترنت آن ها چگونه کار می کند.”

در عین حال، Roblox و Epic Games، که در حال حاضر بیشترین سهام مفهومی متاورس را دارند، نیز معتقدند که متاورس باید دارای ژن های غیرمتمرکز باشد و از انحصار نیروهای معدودی اجتناب کند. نیل ریمر، یکی از بنیانگذاران Roblox، می گوید: “انرژی پیرامون متاورس از سوی کاربران می آید، نه شرکت.” تیم سوئینی، مدیر عامل Epic نیز تاکید کرد: “متاورس از هیچ غول صنعتی نمی آید، بلکه تبلور خلق مشترک میلیون ها نفر است. هرکسی از طریق تولید محتوا، برنامه نویسی و طراحی بازی، متاورس را برای خود می سازد. مشارکت ها همچنین می توانند به روش های دیگری به متاورس ارزش بیافزایند.” برای سال های متمادی، اینترنت بیشتر یک کاتالوگ دوبعدی با لینک ها است، و حالا بالاخره با پتانسیل تجربه های سه بعدی جالب به نظر می رسد و نحوه کار، خرید، زندگی ما را تغییر می دهد، چگونه معماران می توانند در شکل دهی و غنی سازی متاورس نقش داشته باشند.

 

چرا متاورس برای معماران مهم است؟

دنیای متاورس و معماری چطور به هم مرتبط می شوند و این موضوع چگونه برای معماران اهمیت می یابد؟

ظهور اقتصاد دیجیتال

کل جهان شاهد تغییر عمده ای از اقتصاد واقعی به اقتصاد دیجیتال است و ادغام این دو از زمان همه گیری جهانی کرونا به شدت تسریع شده است. صاحبان املاک و مستغلات تجاری با مشکل مواجه هستند زیرا مستاجران یا دفاتر خود را کنار می گذارند یا کوچک می کنند، در حالی که اپلیکیشن کنفرانس ویدیویی مانند زوم موفقیت چشمگیری داشته و در بحبوحه همه گیری کرونا رونق یافته اند.

چه بخواهیم چه نخواهیم، کووید-۱۹ فرهنگ کاری ما را تغییر داده، ظهور تجارت الکترونیک را تسریع کرده، و نحوه عملکرد کسب و کارها را متحول کرده است. برخی از صنایعی که برای اولین بار در ساخت متاورس ها حضور داشتند، می توان به بازی، مد، هالیوود و رمزارز اشاره کرد. هیچ گزینه دیگری جز پیوستن به بازی جدید وجود نخواهد داشت. در غیر این صورت، شما به عنوان یک شرکت شکست خواهید خورد.

 

ظهور دارایی های دیجیتال

اقلام دیجیتال در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیارد دلار بازار هستند، و برای اینکه اقلام دیجیتال ارزش واقعی و پایدار داشته باشند، باید مستقل از نهادی وجود داشته باشند که ممکن است هر لحظه تصمیم به حذف یا غیرفعال کردن آیتم بگیرد. به همین دلیل است که NFT (توکن های غیرقابل تعویض)، آخرین برنامه در فناوری بلاک چین، وارد صحنه شد. “غیر قابل تعویض” به این معنی است که منحصر به فرد است و نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. بنابراین، ارزش NFT ها به عنوان تأییدیه ایجاد آیتم دیجیتال به عنوان “یکتا” شناخته می شود.

این ساخت دیجیتال می تواند هر چیزی باشد، از جمله معماری دیجیتال. کریستا کیم، هنرمند مقیم تورنتو، اولین خانه دیجیتالی با پشتیبانی NFT را به قیمت بیش از نیم میلیون دلار فروخته است. این هزینه بیش از یک خانه واقعی در بسیاری از شهرهای آمریکای شمالی است.

گرایش دیگر در دنیای رمز ارز، سرمایه گذاری در املاک مجازی است. قیمت املاک و مستغلات مبتنی بر بلاک چین در دنیای مجازی به عنوان بخشی از بازار NFT که در اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز شد، افزایش یافته است. اخیراً بخشی از زمین مجازی در دنیای آنلاین مبتنی بر بلاک چین دیسنترالند به قیمت بیش از ۹۰۰۰۰۰ دلار فروخته شد.

در دنیای مجازی مانند Decentraland، Sandbox، Somnimum Space، افراد می توانند مجموعه های هنری NFT خود را به نمایش بگذارند، با دوستان خود قدم بزنند، از ساختمان ها بازدید کنند و در رویدادها شرکت کنند. این ممکن است برای بسیاری از مردم یک فریب باشد، و این پلتفرم ممکن است زودرس باشد، اما قطعاً یک دامنه جالب و احتمالاً پرسود برای طراحان است تا از مهارت های طراحی خود در دنیای فیزیکی استفاده کنند و آن را به دنیای مجازی گسترش دهند.

معماران همیشه شکایت دارند که پیدا کردن مشتریان خوبی که به طور کامل از ایده های خلاقانه آن ها حمایت کنند و صورتحساب ها را به موقع پرداخت کنند دشوار است. بیشتر طرح ها برای همیشه روی کاغذ می مانند، ممکن است به دلایل مختلف رد شوند، و بیشتر «معماری کاغذی» بی ارزش است زیرا توسط مشتری تشخیص داده نمی شود. حتی اگر شما اندازه کافی خوش شانس باشید که طراحی شما ساخته شود، ساخت و ساز بسیار گران، وقت گیر و پر از عدم اطمینان است. احتمال اینکه که در صورت خراب شدن پروژه مورد شکایت قرار بگیرید زیاد است.
علاوه بر همه این ها، در جامعه مدرن معماران دیگر سازنده اصلی نیستند. معماران به عنوان مدیران پروژه برای همکاری با سایر مشاوران، مهندسان، پیمانکاران، مشتریان، مقامات دولتی برای تحقق یک پروژه عمل می کنند و مانند سایر متخصصان که خدمات ارائه می دهند، با نرخ ساعتی حقوق دریافت می کنند. همان طور که سرمایه گذار ناوال گفت: “شما هرگز با صرف وقت خود ثروتمند نخواهید شد.” به جای ارائه خدمات یک به یک، معماران می توانند مدل کسب و کار را دوباره ابداع کنند تا محصولات/خدماتی را ارائه دهند که مقیاس پذیر باشد، راه حل هایی که می توانند دوباره استفاده شوند و می توانند برای میلیون ها کاربر، نه فقط یک مشتری، سودمند باشند.

متاورس برای سرگرم کردن کاربران به محتوای عظیمی نیاز دارد. ما به تجربیاتی مانند شهربازی های مجازی، سینماهای مجازی، کنسرت های مجازی، کازینوهای مجازی، مدارس مجازی، کنفرانس های مجازی، هر چیزی که بتوانید نام ببرید نیاز داریم. برای معماران، متاورس یک قلمرو بکر و پر از امکانات و یک شهر بدون محدودیت های دنیای فیزیکی است.

معماران می توانند طرح های منحصربه فردی با پشتوانه NFT برای افرادی که دوست دارند دارایی های بی نظیر را داشته باشند، ایجاد کنند. در متاورس و معماری، معماران همچنین می توانند دارایی های دیجیتالی مانند شهرها، ساختمان ها، مبلمان، مجسمه ها، ابرهای نقطه ای، بافت ها و غیره را بسازند و چندین بار آن ها را به دنیای مجازی، بازی ها و فیلم ها بفروشند. این بسیار شبیه به محیط کاری است که هنرمندان برای یک بازی یا یک فیلم انجام می دهند. علاوه بر طرح های ثابت، معماران همچنین می توانند فرمول هایی طراحی کنند که کاربران می توانند پارامترها را برای ایجاد نتایج مختلف، مانند اسکریپت ” grasshopper” یا دارایی های دیجیتال هودینی، تغییر دهند.

در حالی که معماری یک تجارت نسبتاً محلی است، شما می توانید محصولات/خدمات دیجیتالی را در سراسر جهان ارائه دهید. پیدا کردن مشتریانی که برای طراحی شما از منطقه شما ارزش قائل هستند، ممکن است دشوار باشد، اما یافتن کاربرانی که از سلیقه شما در سراسر جهان استقبال می کنند، بسیار ساده تر است. همان طور که در کتاب ۱۰۰۰ طرفدار واقعی ادعا شده است، شما می توانید با انجام کاری که دوست دارید با یک تخصص درآمد کسب کنید.

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، سعی کنید مانند یک تولید کننده محتوا فکر کنید، از تلاش خود برای رشد تصاعدی استفاده کنید، راه های خود را در دنیای دیجیتال پیدا کنید تا بازار خود را در پلتفرم های مختلف ایجاد کنید، با کاربران بالقوه با محتوای با کیفیت ارتباط برقرار کنید، آن ها را درگیر نگه دارید و پایگاه های کاربران خود را رشد دهید.

 

چگونه مرز طراحی را به دنیای دیجیتال گسترش دهیم؟

احتمالاً، شما در مورد فرصت های جدید هیجان زده هستید، اما طراحان چگونه می توانند به این بازی متاورس و معماری بپیوندند؟ بازی رأس متاورس است. بازی ها به عنوان بهترین حامل متاورس در نظر گرفته می شوند، به ویژه بازی های sandbox که به طور فزاینده ای محبوب هستند، که اکنون شکل بدوی متاورس را دارند. مانند سری های GTA، Minecraft، Fortnite و غیره، همگی تجربه بازی در دنیای متاورس را ارائه می کنند، بسیاری از بازی ها نیز ابزارهای حرفه ای را برای تولید محتوای توسعه دهنده خودساخته، به منظور غنی سازی محتوای بازی و عمر بازی ایجاد می کنند.
بازی نیز صنعتی است که معماران می توانند تا حد زیادی با آن ارتباط برقرار کنند. بازی هایی مانند SimCity یک بازی ویدیویی کلاسیک برای شهرسازی است که بسیاری از طراحان شهری آن را الهام بخش می دانند. جهان سازی در بازی ها فرآیند ساختن یک دنیای خیالی است و بسیار شبیه به فرآیند طراحی در زندگی واقعی است.

 

مانند یک توسعه دهنده فکر کنید

طراحی محاسباتی موضوع جدیدی درزمینهٔ معماری نیست. ما عباراتی مانند طراحی مولد، طراحی پارامتریک، طراحی الگوریتمی را دیده ایم. من نمی خواهم تفاوت های بین این اصطلاحات را استدلال کنم، به طور کلی، این یک روش جدید برای حل مسئله است.

طراحان به جای تکیه بر شهود و تجربیات طراحان، فرآیند طراحی را انتزاع می کنند، چالش های بزرگ را به چالش های کوچک تر تجزیه می کنند، پارامترها یا محدودیت هایی را که بر خروجی های طراحی تأثیر می گذارند، تعریف می کنند، جریان کارها و گزینه ها را تکرار می کنند و در نهایت بر اساس آن تصمیم می گیرند. تفکر محاسباتی کلیدی است که طراحی شما را مانند یک توسعه دهنده نرم افزار مقیاس می دهد.

ابزارهایی مانند Grasshopper در حال حاضر به خوبی درزمینهٔ معماری استفاده شده اند. استفاده از ابزارهای محاسباتی در گردش کار طراحی برای تقویت قدرت محاسبات، رویکرد خوبی است. اگر می خواهید نحوه کدنویسی را یاد بگیرید، پردازش می تواند زبان خوبی برای یادگیری برنامه نویسی درزمینهٔ هنرهای تجسمی باشد. پایتون همچنین یک زبان نسبتاً آسان برای انتخاب است و کاربرد گسترده ای در تجزیه و تحلیل و تجسم داده ها، یادگیری ماشین هوش مصنوعی، توسعه وب و سایر کاربردهای عمومی دارد.

 

تولید محتوای رویه ای (PCG)

در محاسبات، تولید محتوای رویه ای (PCG) روشی برای ایجاد داده ها به صورت الگوریتمی است که برخلاف روش دستی، معمولاً از طریق ترکیبی از دارایی ها و الگوریتم های تولید شده توسط انسان همراه با تصادفی بودن و قدرت پردازش رایانه ای است. در گرافیک کامپیوتری، معمولاً برای ایجاد بافت ها و مدل های سه بعدی (Wiki) استفاده می شود. تولید رویه ای اغلب دربازی های ویدیویی و فیلم ها استفاده می شود تا به توسعه دهندگان اجازه دهد تا حجم بیشتری از محتوا را تولید کنند و امکان بازی هایی با محتوای بی پایان را فراهم کنند. Townscraper، یکی از بازی های مورد علاقه من، نمونه عالی دیگری از PCG است. کاربران می توانند به طور تصادفی کلیک کنند و شهرهای زیبا را بر اساس محدودیت هایی که در هر خانه دارند، مشابه حل سودوکو ایجاد کنند.

وقتی صحبت از رویه گرایی به میان می آید، هودینی ابزار عالی است. این برای هنرمندانی طراحی شده است که در انیمیشن های سه بعدی و VFX برای فیلم، تلویزیون، بازی های ویدیویی و واقعیت مجازی کار می کنند. هودینی این دنیاها را در یک پلتفرم واحد قدرتمند گرد هم می آورد. چیزی که هودینی را واقعاً از سایر نرم افزارهای انیمیشن سه بعدی متمایز می کند، ماهیت رویه ای آن است. هودینی یک محیط باز دارد و اسکریپت نویسی را از طریق API های مختلف ارائه می دهد، اما Python زبان انتخابی برای اکثر بسته ها است.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]