کاربرد آجر در دکوراسیون اداری
03
تیر

کاربرد آجر در دکوراسیون اداری

کاربرد آجر در دکوراسیون اداری

آجر در طراحی داخلی، علاوه بر اینکه یک ماده ساختمانی کاملاً متنوع برای ساخت و ساز است؛ مزایای عملکردی بسیاری نیز هنگام طراحی خانه ها و ساختمان های مسکونی، به همراه دارد. این فواید شامل: ضد آتش بودن، ضد حشرات بودن، نیاز به مراقبت کم، عایق طبیعی و قابل بازیافت بودن است. امروزه آجر یک انتخاب محبوب و هوشمندانه برای معماران، طراحان داخلی، متخصصان ساخت و ساز و صاحبان خانه است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

کاربرد آجر در دکوراسیون اداری

آجرها معمولا در چه فضاهایی کاربرد بیشتری دارند؟

کاربردهای آجر در طراحی داخلی شامل: شومینه، دیوارهای برجسته، ستون ها، دیوارهای آشپزخانه و حمام است و کاربرد آجر در طراحی های بیرونی نیز شامل ساخت و ساز خانه، ورودی ها، لکه گیری، فضای بیرونی و چشم اندازها است.

آجر یکی از قدیمی ترین محصولات “سبز یا دوست دار طبیعت” در جهان است. آجر از خاک رس، شیل و آب؛ که جزئی از منابع طبیعی فراوان جهان هستند ساخته شده است. آجر همچنین از طریق: عمر طولانی، بهره وری انرژی، دوام، محتوای بازیافتی، در دسترس بودن، عایق صوتی، ضایعات ساختمانی کم و پتانسیل بازیافت و استفاده مجدد به طراحی پایدار کمک می کند. به همین دلایل آجر در طراحی داخلی کاربرد زیادی دارد.

 

صرفه جویی در انرژی با آجر

آجر در صرفه جویی انرژی به عنوان یک عایق طبیعی، خوب عمل می کند. آجر در طراحی داخلی انرژی کمی را جذب می کند و عایق مناسبی است؛ بنابراین در یک خانه آجری شما در زمستان گرم و در تابستان خنک خواهید بود، در حالی که در هزینه های سوخت نیز صرفه جویی می کنید.

 

آجر، یک عایق صدای اقتصادی

وقتی صداهای بیرونی را بیرون نگه داشته و به فضای داخل نیاورید، خانه ای ساکت و آرام خواهید داشت. خانه هایی که با آجر ساخته می شوند ساکت تر هستند زیرا آجر نسبت به سایر مصالح عایق صوتی طبیعی بهتری است.

 

آجرو مقاومت در برابر آتش

آجر از خاک رس با دمای تقریباً بالایی ساخته می شود، همچنین مقاوم ترین مصالح جانبی موجود در برابر آتش است. به همین دلیل، بسیاری از شرکت های بیمه برای خانه هایی که از آجر در طراحی داخلی یا خارجی آن ها استفاده شده، نرخ های کمتری را ارائه می دهند.

 

سبک بودن آجر

آجر چند بعدی است و به شما امکان می دهد از طریق انواع اشکال، بافت ها، رنگ ها و الگوهای کاربردی، تقریباً به ساخت هر طراحی معماری یا داخلی دست پیدا کنید. چه در ساختن خانه جدید و چه در بازسازی خانه فعلی خود، آجر برای افزودن زیبایی به خانه، کاربردهای زیادی دارد. کاربردهای آجر در طراحی داخلی شامل: شومینه، دیوارهای برجسته، ستون ها، دیوارهای آشپزخانه و حمام است؛ کاربرد آجر در طراحی های بیرونی نیز شامل ساخت و ساز خانه، ورودی ها، لکه گیری، فضای بیرونی و چشم انداز ها است.

 

انواع آجر در طراحی داخلی اداری

در طول تاریخ ممکن است تغییر جزئی در اندازه آجرها دیده باشیم که اساساً نه تنها به موقعیت جغرافیایی بلکه به هدف محصول مورد تقاضا بستگی دارد. به طور مثال یک آجر بزرگتر، برای دیوارهای ضخیم تر استفاده می شود؛ قلعه ها را به یاد دارید؟ از نظر تاریخی آجرهای بزرگتر در آب و هوای سردتر کاربردی تر بودند، در حالی که آجر کوچکتر در مناطق گرمتر مناسب و اقتصادی تر است.

امروزه این مسئله ها دیگر مهم نیستند؛ زیرا برای دیوارهای مدرن آجری در صورت لزوم، موادی با خاصیت عایق به مواد تشکیل دهنده آجر، اضافه می شوند. آجر یکی از محدود مصالحی است که در واقع با افزایش سن می تواند ظاهر بهتری داشته باشد. در ادامه با انواع آجر که در طراحی داخلی و خارجی ساختمان اداری مورد استفاده قرار می گیرد آشنا می شویم.

 

آجرهای لعابی

برای محافظت از آجر در برابر عوامل گوناگون مانند: تغییرات آب و هوایی، رطوبت، هوازدگی، فرسایش و مواد شیمیایی از لعاب کاری استفاده می کنند؛ در واقع لعاب کاری نوعی پوشش برای آجر است و باعث دوام و عمر آجر می شود. از آجر در طراحی داخلی به راحتی می توان استفاده کرد زیرا در ابعاد و رنگ های متنوعی ساخته می شود و انتخاب کردن آجر مناسب راحت تر است. آجر در رنگ هایی مانند قرمز، آبی، نارنجی، قهوه ای و سورمه ای تولید می شود. بوسیله لعاب کاری مقاومت آجر بیشتر شده به همین دلیل قیمت آجر لعابی از آجر معمولی بیشتر است. از آجرهای طبیعی به صورت دانه ای روی سطح مورد نظر نصب شده و بوسیله بند کشی درز ها را پوشش می دهند ولی ورق های کامپوزیت یا دیوار پوش طرح آجر به صورت ورق هایی در سایز ۲.۳۰ در ۱.۳۰ با میخ و پرچ بر روی دیوار نصب شده و با رنگ آمیزی و بتونه کاری شکل نهایی خود را می گیرد. از ورق های طرح آجر در طراحی داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود.

 

آجر نسوز

خیلی از افراد به خاطر ترس هایشان و یا رعایت احتیاط سعی می کنند تا جایی که می توانند اجزای خانه را نسوز و غیرقابل اشتعال تهیه کنند. آجر نسوز نوعی آجر دکوراتیو است که مقاومت و کیفیت بسیار بالایی دارد، به راحتی شکسته نمی شود و حتی دمای بالا ی آتش نیز نمی تواند آن را به راحتی تحت تأثیر قرار دهد؛ همچنین این آجرها باعث کنترل انرژی گرمایی و سرمایی خانه شده و دیگر انرژی بی جهت اسراف نمی شود. این آجر علاوه بر کیفیت بالا، ظاهر بسیار زیبایی دارد. آجر نسوز در طرح و رنگ های مختلفی در دسترس است و می توان طراحی های متنوعی با آن انجام داد.

 

آجر قزاقی

قدمت استفاده از این آجر، به دوران ساسانی برمی گردد و از آن زمان تاکنون یکی از پرکاربردترین آجرهای نما است. کافیست که به دیدن بناها و موزه های تاریخی بروید و مشاهده کنید که چقدر از این آجر در طراحی ها استفاده شده است.

در ابتدا از آجر قزاقی بیشتر در تزئین بیرون خانه استفاده می شد؛ اما اکنون یکی از پرطرفدارترین آجرها در نمای داخلی خانه است. بیشترین استفاده از این آجر در ایجاد طرح های سنتی و مدرن است. از این آجر نه تنها در کشورهای آسیایی؛ بلکه گاهی در طراحی های اروپایی نیز برای طراحی داخل خانه استفاده می شود. در گذشته آجر قزاقی تماماً کار دست بود؛ اما اکنون انواع ماشینی آن نیز به بازار آمده و از کیفیت خوبی برخوردار است.

 

آجر فلکسی

اکنون بیشتر سلیقه ها به سمت نمای آجری رفته است؛ اما پرداخت هزینه ی نمای آجری گاهی بسیار زیاد است. برای افرادی که توان پرداخت این هزینه ها را ندارند ولی به نمای آجری علاقمند ند، آجر انعطاف پذیر راه حلی مناسب است. این آجر ها در واقع ورق هایی نازک و منعطف هستند و با چسباندن برسطح دیوار طوری به نظر می آیند که به سختی می توان تفاوت آن را با آجر های واقعی تشخیص داد. جنس آن ها عموما از خرده سنگ های مرمر، چسب، رزین اکریلیک و ماسه ی مخصوص است؛ اما خاصیت شکنندگی ندارد. مقاومت و کیفیت این آجرها کمتر از آجرهای واقعی است و باید بهترین نوع آن را تهیه کرد، وگرنه پس از یک مدت کوتاه، کیفیت آن کاهش یافته و ظاهر آن خراب می شود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]