چوب پلاست و کاربرد آن
15
تیر

چوب پلاست و کاربرد آن

چوب پلاست و کاربرد آن – چوب پلاست چیست؟

چوب پلاستیک به عنوان محصولی جدید که در گروه مواد کامپوزیتی قرار گرفته متشکل از گرانول چوب یا پودر چوب با مقدار معین به همراه مواد پلیمری بوده و در ابعاد و قالب های متعدد به روش اکستروژن تولید و عرضه می گردد. از مزایای چوب پلاست می توان به عواملی همچون صرفه جویی در مواد اولیه و جلوگیری از قطع ببهوده درختان و استفاده پرکاربرد در صنعت ساختمان و ساخت مصنوعاتی همچون کفپوشهای چوب پلاست، نماپوش چوب پلاست، فلاورباکس و مبلمان شهری اشاره نمود. مهمترین مزیت پروفیل های چوب پلاست مقاوت بالای آن در مقابل عوامل جوی همچون اشعه uv آفتاب و به طور خاص مقاومت بالا در مقابل رطوبت و استفاده بسیار زیاد در مناطق مرطوب اشاره نمود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

چوب پلاست و کاربرد آن – چوب پلاست چیست؟

ویژگی های چوب پلاست

 • ثبات ابعادی بالا
 • عدم رشد باکتری
 • مقاوم در مقابل رطوبت
 • هزینه نگهداری پایین
 • مقاوت بالا در مقابل عوامل جوی
 • مقاوم در مقابل پوسیدگی طبیعی
 • مقاوم در برابر قارچها و حمله حشرات
 • ضریب خمشی بالا

 

نحوه تولید چوب پلاست

چوب پلاستیک که در گروه مواد کامپوزیتی طبقه بندی می شود از ترکیب الیاف چوب با پلاستیک به همراه یک سری از مواد افزودنی مورد نیاز تولید می گردد که به آن wpc چوب پلاستیک/چوب پلاست می گویند.

استفاده به عنوان کفپوش مخصوصا در محوطه های باز و فضاهای بیرونی یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربرد چوب پلاست می باشد. به علت مقاومت بالایی که انواع چوب پلاست در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی دارد براحتی در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی بسیار بالایی دارد. به علاوه در فضاهای مختلف مانند کف بالکن ها، تراس ها، روف گاردن، اسکله ها، پیاده رو پارک ها و حاشیه استخرها و غیره به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تفاوت چوب و چوب پلاست

در مقایسه با چوب و چوب پلاست، به دلیل عدم مقاومت و نفوذ پذیری چوب در نما مورد استفاده قرار نمیگیرد، در عین حال چوب پلاست از ترکیبات آلی برخوردار است به همین دلیل در برابر رطوبت مقاوم است. به علاوه استفاده از چوب در نمای ساختمان بسیار هزینه بر است، اما از نظر اقتصادی استفاده از چوب پلاست مقرون به صرفه و کم هزینه می باشد.

 

کاربرد چوب پلاست به عنوان کفپوش

استفاده از چوب پلاست به عنوان کفپوش به دو صورت تو خالی و تو پر در دسترس می باشند که با در نظر گرفتن شرایط خاص فضا مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال استفاده از چوب پلاست در کف سازی پل طبیعت. همان طور که ذکر شد یکی از کاربرد چوب پلاست استفاده به عنوان کف پوش می باشد، در چنین مواردی باید میزان جذب آب، مقاومت پروفیل ها نسبت به خش پذیری و سایشی، ثبات رنگ کامپوزیت ها، مقاومت نسبت به شرایط محیطی و شعله سیگار، تورم ناشی از رطوبت، پوسیدگی نسبت به حشرات موزی و… مورد تحلیل و بررسی قرار گردد.

 

کاربرد چوب پلاست به عنوان دیوارپوش

به علت شباهت ظاهری که پروفیل چوب پلاست WPC نسبت به چوب دارد، امروزه توسط معماران برای استفاده در نمای ساختمان و دیوارپوش مورد توجه قرار می گیرد. کاربرد انواع چوب پلاست نسبت به ترموود از قیمت پایین تری برخوردار است و از انظر روش نصب، اندازه، رنگ و بافت بسیار شبیه به ترموود می باشد. بنابراین استفاده از چوب پلاست به عنوان دیوارپوش فضای داخلی و نمای ساختمان روز به روز افزایش می یابد. در صورت استفاده از پروفیل چوپ پلاست برای نمای خارجی ساختمان باید موارد زیر مورد بررسی قرار گیرد:

 • میزان مقاومت پروفیل نسبت به UV
 • ثبات رنگ پروفیل ها
 • مقاومت نسبت به شرایط محیطی مانند جذب آب، تورم ناشی از رطوبت و انبساط حرارتی
 • محدوده دمای قابل تحمل

 

کاربرد چوب پلاست در دکوراسیون

همان طور که ذکر شد چوب پلاست در موارد مختلفی مانند کفپوش، دیوارپوش، گلدان، نمای ساختمان و غیره استفاده می شود. کمتر شدن قیمت نهایی محصول به دلیل اضافه کردن چوب به پلاستیک می باشد که باعث کاهش ضریب انبساط حرارتی و بالا رفتن ضریب کشسانی پروفیل چوب پلاست می گردد. چوب آسیاب شده ی غربال در کامپوزیت های چوب پلاست مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کاربرد چوب پلاست به عنوان سقف کاذب

استفاده از چوب پلاست به عنوان سقف کاذب یکی از جدیدترین کاربردهای چوب پلاست در پروژه های اداری، تجاری و غیره می باشد. با توجه به سبک بودن این پروفیل ها، تنوع رنگ و ابعاد آن از نظر معماران برای استفاده در سقف ها گزینه ی جذابی می باشد.

 

کاربرد چوب پلاست در مبلمان شهری

تولید مبلمان شهری با توجه به اهمیت موارد محیط زیستی و کاهش استفاده از چوب درختان عمده ترن کاربرد چوب پلاست می باشد. متاسفانه در کشور ما به دلیل بی توجهی به کیفیت ساخت این پروفیل ها موجب شده چوب پلاتس در ایران عمری کوتاه داشته باشد و بازدهی مناسب را ارائه ندهد. توجه داشته باشید که اگر نکات فنی و دقت در نحوه ساخت، نصب و اجرای مبلمان رعایت شود، می توان محصولاتی با عمر مفید بالا تولید نمود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]