کاربرد ورق طلای مایع در پتینه
14
تیر

کاربرد ورق طلای مایع در پتینه

کاربرد ورق طلای مایع در پتینه – ورق طلا چیست؟

به لایه ای نازک فلزی که از ترکیبات متفاوتی همچون مس، نقره، پلاتین، طلا و پالادیوم تهیه می شود و بسته به نوع آن رنگ های متنوعی نیز دارد، ورق طلا می گوییم. جالب است بدانید که ورق طلا یک محصول جدید نیست و حتی در چند قرن پیش نیز از آن استفاده می شد. اما تاکنون روش های تهیه و انواع آن تغییرات زیادی داشتند و امروز به صورت کاملاً مکانیزه به دست می آید. در گذشته برای تهیه ورق طلا هیچ گونه تکنولوژی وجود نداشت و به صورت دستی تهیه می شد.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

کاربرد ورق طلای مایع در پتینه

ورق طلای مایع چیست؟

ورق طلایی که در مصر باستان نیز مورداستفاده قرار می گرفت، نوع ورقه ای آن بود، اما ورق طلای مایع یکی از محصولات جدید با عمر چندساله بشمار می رود اما ابداع آن خالی از لطف نبود چراکه اجرای تکنیک ورق طلا را برای بسیاری از کسب و کارها راحت تر کرد. ورق طلای مایع بر پایه آب است. یعنی برای اینکه از این محصول استفاده کنید باید آب هم باشد. با آب ورق طلای مایع را رقیق کرده و روی سطوح خام اجرا می کنید. ازآنجایی که این محصول به صورت مایع مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین جذابیت بیشتری به سطوح می بخشد و به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

رنگ ورق طلای مایع کاملاً شبیه به ورق طلا است و رنگی نزدیک به رنگ های فلزات دارد. ازجمله نقاط قوت این محصول این است که شما می توانید ورق طلای مایع را در انواع و رنگ های متنوعی تهیه کنید. این محصول به ویژه در رنگ آمیزی، تکنیک تکسچر روی چوب و نقاشی روی چوب بسیار کاربردی است.

ازآنجایی که ورق طلای مایع مانند رنگ است بنابراین شما برای پوشاندن سطوح با این نوع ورق طلا به قلمو نیاز دارید. به راحتی با مقداری آب رقیق می شود. پس از اتمام کار نیز می توانید قلمو را بشویید و آثار ورق طلا را پاک کنید. در هنگام کار کردن با ورق طلای مایع شما میتوانید شبیه رنگ های متداول که در کارهای هنری استفاده می شوند، از آن استفاده کنید. منظور از این جمله این است که میتوانید به آسانی از یک قلمو برای پخش کردن رنگ و اعمال آن روی سطح کمک بگیرید. البته ویژگی های این ماده بسیار منحصر به فرد است و با رنگ های معمول متفاوت میباشد. زیرا ورق طلای مایع همانطور که بالا اشاره شد آب پایه است یعنی این ماده برخلاف رنگ های معمول با آب به راحتی رقیق میشود و پس از کار کردن با آن، قلمو را میتوان به راحتی با آب بشویید بدون اینکه نگران خرابی و رنگ گرفتن قلموی خود باشید. ویژگی خاص این ماده که آن را در بین هنرمندان بسیار محبوب کرده است، این است که برخلاف رنگ های صنعتی بدون بو می باشد. بدین ترتیب به راحتی در هر فضایی مخصوصا فضاهای بسته میتواند از آن استفاده کنید.

 

چگونه با طلا، کار پتینه انجام دهیم؟

پتینه ورق طلا، پوشش دادن وسایل با لایه نازکى از فلزات و یکى از قدیمى ترین هنرها است که سابقه آن به هزاران سال پیش بازمى گردد. ورق طلا یا ورق هاى فلزى مشابه آن مانند ورق نقره و مس لایه هاى بسیار نازکى از فلزات طلا، نقره و مس هستند. پوشش دادن وسایل گوناگون از هر جنسى با ورق هاى فلزات بسیار آسان است و شما مى توانید به راحتى انواع قاب، مجسمه و یا ظروف مختلف را با این ورق ها پوشش دهید.

 

آیا ورق طلا گران است؟

بله چنانچه شما ورق طلا را به صورت عیاردار تهیه کنید ارزش و قیمت بالایی خواهد داشت. نوع دیگر ورق طلا به صورت تزئینی تهیه و عرضه می شود. از نام ورق طلای تزئینی می توان دریافت که ارزش بالایی ندارد و از درصد طلای بسیار پایینی برخوردار است.

 

آیا استفاده از ورق طلا راحت است؟

اگر قرار است از ورق طلا برای تولید و پرداخت محصولات دکوراتیو و … استفاده کنید لازم است ابتدا آموزش ببینید و مبانی کار با ورق طلا را کاملاً بیاموزید. چراکه ورق طلا خیلی ظریف است و برای کار کردن با آن باید مهارت کافی داشته باشید.

 

آیا ورق طلا قابل چسباندن روی سطوح است؟

بله شما می توانید ورق طلا را روی بسیاری از سطوح شیشه، گچ و چوب بچسبانید و زیبایی محصول و اثر هنری را افزایش دهید اما دقت کنید که ورق طلا به علت وزن و ضخامت بسیار ناچیز به تنهایی روی سطح کار فیکس نمی شود. لازم است جهت جلوگیری از کنده و از بین رفتن ورق طلا پیش از چسباندن ورق طلا از چسب مخصوص ورق طلا استفاده کنید. چسب مخصوص ورق طلا استحکام کافی جهت ثابت شدن ورق طلا روی سطح کار چوبی و غیره را ایجاد می کند.

 

برای کار روی سطوح پیچیده چگونه از ورق طلا استفاده کنیم؟

درصورتی که قرار است از ورق طلا برای پوشش دادن سطوح با پیچیدگی بالا استفاده کنید نیاز به مهره عقیق هم دارید. به هر صورت کار با ورق طلا یا ورق طلای مایع چندان سخت نیست و با وجود نکاتی پیچیده ای که درباره اش گفتیم می توانید با آموزش اصولی محصولات و آثار بسیار زیبایی تولید کنید. یکی از مواردی که در مورد ورق طلا بسیار حائز اهمیت است، مسئله ماندگاری ورق طلاست. عمر ماندگاری و آسیب ندیدن ورق طلایی که استفاده می کنید به شرایط نگهداری و اجرای آن بستگی دارد. چنانچه ورق طلا یا ورق طلای مایعی که استفاده می کنید با چسب خوبی به سطح کار خام چسبانده شود و پس از اجرا نیز مراقبت از آن اصولی باشد دوام آن بسیار بالا خواهد بود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]