طراحی داخلی منزل سالمندان
31
مرداد

طراحی داخلی منزل سالمندان

طراحی داخلی منزل سالمندان

افراد با افزایش سن محلی را می خواهند که دارای محیط های مورد نیاز آنها در آن وجود داشته باشد.

ایمن سازی دکوراسیون منزل و اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی آن از جمله این اقدامات است که مناسب برای گروه سنی بالا می باشد و در طراحی داخلی باید از فضای شلوغ و محیط‌های نابسامان هستند خودداری کنید.

سالمندان خانه خود را برای آرامش نیاز دارند و ترجیح می‌دهند که در آن زندگی کنند. از مکان هایی که در طبقات بالا یا پله زیاد در آنها وجود دارد سعی کنید استفاده نکنید.

زیرا باعث آسیب آنها می‌شود. اما اگر چه شرایطی وجود دارد که باید از پله ها بالا بروند و صندلی های برقی برای آنها در طراحی داخلی استفاده کنید.

بعد از انتخاب مکان مناسب برای زندگی یکی از اولویت‌ها ،نور پردازی و تقویت نور است که با افزایش سن به دلیل اینکه دید آنها کمتر می‌شود برای ارتقاء دید آنها و جلوگیری از برخورد آنها باید از نور متناسب استفاده کنید که در فضا به طور یکسان پخش شود.

نکته مهمی که در نورپردازی وجود دارد در نظر گرفتن نور برای قسمتهایی مانند راه پله، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام می باشد. زیرا این قسمت ها احتمال آسیب دیدگی افراد را بیشتر می‌کند و اگر نور در آن وجود نداشته باشد دچار مشکل می‌شوند.

هنگامی که نور کافی وجود نداشته باشد باید از برق اضطراری و نورهای مصنوعی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید و همچنین چراغ قوه هایی را در دسترس قرار دهید تا هنگام برق گرفتگی از آن استفاده نمایید.

 

طراحی داخلی منزل سالمندان

مورد بعدی که در طراحی داخلی مورد توجه است استفاده صحیح از سرویس بهداشتی و حمام هست.

در این قسمت به دلیل رطوبت بالا و لغزنده بودن محیط، آسیب‌های زیادی و جبران ناپذیری برای افراد وجود دارد که مانع از حرکت صحیح و موجب سر خوردن افراد و برخورد آنها با دوش و یا المان های دیگر می باشد.

در حمام باید از پمادهای ضد سرخوردگی برای سالمندان استفاده نمایید و دورتادور حمام را دستگیر هایی برای حفظ تعادل آنها نصب کنید.

در سرویس بهداشتی و حمام می توانید با نصب توالت فرنگی افراد سالمند را راحت‌تر کنید. بهتر است در فضای داخلی پله و شیب وجود نداشته باشد.

برای دو طرف توالت فرنگی دستگیره قرار دهید تا افراد هنگام بلند شدن دست خود را به دستگیره بگیرند و با حفظ تعادل برای نشست و برخاست از آن استفاده کنند.

سنسورهای بهداشتی و حرارتی در سرویس بهداشتی سوختگی افراد جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا متعادل شود و در درجه مناسبی قرار گیرد.

برای فضای خروجی حمام باید از متریال هایی مانند پد مخصوص و متریال های ضد سرخوردگی استفاده کنید.

اما از محیط سرویس بهداشتی و حمام که گذر کنیم به فضای مهم آشپزخانه می‌رسیم که فرد سالمند می‌تواند به دلیل ضعف فیزیکی افراد بتواند به راحتی با فشار بسیار کم از درب ها و کابینت ها استفاده کند. همانطور که می تواند به نیازهای روزانه افراد کمک کند و به وسیله آن در ارتفاع مناسب کارهای خود را انجام دهند.

همچنین دستگیره های مناسب و دربهای آسان بازشو می‌تواند بهترین متریال باشند تا هنگام رفت و آمد و کار افراد راحت باشند.

در طراحی داخلی فراموش نکنید که نور کافی باعث شادابی افراد می‌شوند و مانع از افسردگی آنها می شود.

همچنین وجود گیاهان را فراموش نکنید و از گیاهانی که نیاز به مراقبت دارند استفاده کنید و از معجزه رنگ ها در طراحی داخلی استفاده کنید تا مانع از ورود بیماری ها شود.

در قسمت نشیمن باید قسمتی را برای سرگرمی به علایق افراد سالمند قرار دهید که در هنگامی که حوصله شان سر میرود از آن استفاده کنند.

افراد سالمند باید زندگی فعال داشته باشند تا دچار کسالت و خستگی نشوند و محدودیت هایی برای آنها به وجود نیاید.

در دکوراسیون داخلی باید دقت داشته باشید که تغییراتی را  چگونه انجام دهید که همه وسایل با یکدیگر هارمونی داشته باشد.

 

پیشنهاد نویسنده: ایمن سازی طراحی اتاق کودک

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۵]