۶ اصطلاح پایه معماری
30
شهریور

۶ اصطلاح پایه معماری

۶ اصطلاح پایه معماری

قدمت حرفه معماری به عنوان یک حرفه یا فن به منظور ایجاد سرپناه برای انسان قدمتی به تاریخ عمر بشر دارد که توانسته با ترکیب صنعت ساختمان و هنر و فلسفه به زیباسازی فضای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها بپردازد. به دنبال همین موضوع هم این روزها حرفه معماری و طراحی داخلی طرفداران زیادی پیدا کرده و تعداد افرادی که در این حرفه مشغول به فعالیت هستند بیش از چیزی است که ما تصور می‌کنیم که یکی از دلایل آن هم درآمد بالای اشتغال در این حرفه است.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

۶ اصطلاح پایه معماری

معماری چیست؟

در تعریف معماری می‌توان توضیح داد که معماری داخلی در واقع فعالیتی در جهت آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبایی و خاطره انگیز بودن، مفید و کارآمد نیز باشد. به همین دلیل هم رشته معماری را به عنوان اجتماعی‌ترین هنر بشری می‌دانند چرا که با فضای اطراف انسان‌ها سر و کار دارد.

 

برترین اصطلاحات معماری

اگر چه معماری و طراحی داخلی هنوز یک حرفه در حال توسعه است و در ایران به تازگی شروع به کار کرده اما به صورت کلی آن از اواسط قرن بیستم بیشتر مورد توجه جهانی قرار گرفت و به دنبال آن اصطلاح و حرفه طراح داخلی نه تنها محدوده بزرگتری را شامل شد بلکه به صورت جدی‌تر پا به عرصه مشاغل گذاشت. اما باید اشاره کنیم در این رشته هم همانند دیگر رشته‌های تخصصی اصطلاحاتی وجود دارند که بیش از دیگر لغات کاربرد داشته و به عبارت دیگر اصطلاحات معماری پر تکرار هستند. در ادامه به بررسی این کلمات و ترکیبات تخصصی می‌پردازیم.

 

پلان ساختمان یا نقشه

پلان ساختمان یا نقشه از جمله پر کاربردترین اصطلاحات معماری در این رشته است در واقع پلان ساختمان یک طرح فرضی از ساختمان است که بر روی نقشه ساختمان آمده و در آن می توان تمام اطلاعات و جزئیات مربوط به آن را مشاهده و بررسی کرد.

 

استراکچر ساختمان

بعد از پلان ساختمان یا نقشه یکی دیگر از اصطلاحات معماری است. در واقع استراکچر ساختمان یا سازه، توسط معمار آن ساختمان طراحی شده و یک ساختار مهندسی شده است. وظیفه استراکچر ساختمان این است که بخشی از حجم بار وارده و فشار وارد آمده بر ساختمان را تحمل می‌کند و به صورت‌های گوناگون به محیط اطراف خود منتقل می‌کند. به بیان دیگر می‌توان گفت، استراکچر ساختمان یا سازه نقش یک محافظ را داشته که از ساختمان در مقابل فشار و بارهایی که به آن وارد می‌شود حمایت می‌کند.

 

دیزاین خانه

علاوه بر پلان ساختمان و استراکچر ساختمان که از پرکاربردترین اصطلاحات معماری هستند باید به دیزاین خانه یا همان طراحی داخلی هم اشاره کنیم. طراحی دیزاین خانه به این صورت است که یک طراح معماری با به خدمت گرفتن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی و آمیختن آن با حس زیبایی شناسی خود، به طراحی فضایی می‌پردازد که این فضا به عبارتی می‌تواند بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته‌های مشتریان باشد. دیزاین خانه در واقع یک حلقه ارتباطی ما بین دو علم معماری و طراحی داخلی است که از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزا و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط داشته و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز دارد.

دیزاین خانه به طراحی فضایی می‌پردازد که این فضا به عبارتی بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های کاربران است. دیزاین خانه در واقع حلقه ارتباطی میان دو علم معماری و طراحی داخلی است که از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزا و عناصر تشکیل دهنده آن سر و کار دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می‌کند.

 

فرآیند طراحی

همانطور که اشاره کردیم پلان ساختمان، استراکچر ساختمان و دیزاین خانه تا به حال در زمره پرکاربردترین اصطلاحات معماری بوده‌اند. پس از این موارد می‌خواهیم به بررسی اصطلاح فرآیند طراحی بپردازیم. یک تعریف فنی و متداول در علم معماری برای این اصطلاح به ترتیب زیر است: فرآیند طراحی معماری، درواقع دستورالعملی است به منظور معرفی نظامی میان فعالیت‌هایی همانند فکر کردن، فعالیت های اجرایی و… که دارای سلسله مراتبی هم هستند صورت می‌گیرد. این گونه می‌توان گفت که این فرآیند طراحی مجموعه کارهای به هم پیوسته‌ای است که هدف از آن و راه‌حل را به هم پیوند می‌دهند و انجام سلسه مراتب منطقی و هدفمند تعدادی از فعالیت‌ها در رشته معماری است. علاوه بر این فرآیند طراحی، شامل بخشی از اقداماتی می‌شود که هر کدام از این اقدامات نتایج خاص خود را دارند.

از دیدگاه تعداد بسیاری از طراحان معماری، فرآیند معماری یکی از اصطلاحات معماری بوده که به فرآیند حل مسئله می‌پردازد و به همین دلیل هم مهم‌ترین بخش از فرآیند حل مسئله در فرآیند معماری، شناخت آن مسئله، یافتن راه حل، ارزیابی و انتخاب آن است. در دنیای پر اصطلاح امروزی به خصوص در رشته‌های تخصصی مختلف، معماری هم همچون دیگر رشته‌ها دارای اصطلاحات تخصصی است که از پرکاربردترین آنها می‌توان به پلان ساختمان یا نقشه، استراکچر ساختمان، دیزاین خانه، فرآیند طراحی اشاره کرد.

 

اسکیس یکی از اصطلاحات معماری

اسکیس در واقع به یک ایده در حال عبور از ذهن طراح می‌گویند که نهایتا به مرحله پلان ساختمان منتهی می‌شود. اسکیس عنوان کننده سلسله افکاری است که در ذهن معمار یا طراح شکل می‌گیرد و با استفاده از فرآیند طراحی به واقعیت نزدیک می‌شود. ‏

 

کلان پایه

همانطور که اشاره کردیم استراکچر ساختمان یا سازه فلزی مهم‌ترین نقش را در مقاومت ساختمان در برابر فشارهای وارد شده بر آن دارد که در این استراکچر ساختمان اصطلاح نهفته دیگری به نام کلان پایه وجود دارد که به عبارتی به ستون‌های بلندی گفته می‌شود که بر زیر استراکچر ساختمان و پیکرهای مختلف سوار می‌شود تا به مقاوم‌سازی و استوار شدن آن‌ها کمک کند این کلان پایه‌ها همچنین می‌توانند بر زیر پایه‌های دیگر هم نصب شوند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]