اجرای سقف وافل
31
شهریور

اجرای سقف وافل

اجرای سقف وافل

اخیرا اجرای سقف وافل دارای مزایای فنی و اقتصادی می‌باشد که باعث استقبال گسترده جامعه مهندسین، سازندگان و در نتیجه گسترش کاربرد این تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی شده است. از دیگر مزایای مهم سقف وافل آسانی اجرا و سازگاری اجرای این سیستم با شرایط فنی و اجرایی کشور در مقایسه با دیگر سیستم‌های مشابه سقف مانند سقف تیرچه بلوک، یوبوت، کوبیاکس، بابلدک، تیردال و پیش تنیده می‌باشد.

همچنین می‌توان بدون نیاز به تجهیزات و یا تکنیک‌های خاص، آموزش به اکیپ‌های مختلف آرماتور‌بندی و استفاده از تجهیزات موجود به اجرای سقف وافل پرداخت. همین ویژگی باعث شده بیشتر افراد از تکنیک سقف وافل به دلیل کاربردی تر بودن آن و همچنین سهولت در نحوه اجرا، آن را انتخاب نمایند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

اجرای سقف وافل

اجرا و پیاده سازی سقف وافل

اجرای سقف وافل به دو صورت اجرای تخت و اجرای مدولار امکان پذیر می‌باشد که مراحل اجرای این دو روش تا حدودی یکسان است و فقط در استفاده از قالب فلزی و پلای‌وود متفاوت هستند. خوب است بدانید در روش مدولار اکثرا نیازی به فرش کردن سقف به وسیله قالب فلزی و پلای‌وود نیست. از مزایای روش تخت می‌توانیم به سرعت بالا در زمان اجرا، ایمنی کارگران، چیدمان بهتر قالب وافل ها و کیفیت بیشتر بتن ریزی اشاره کنیم.

 

زیرسازی سقف وافل

از مهم‌ترین مرحله‌های اجرای سقف وافل زیرسازی می‌باشد. در این مرحله باید مطابق اصول قالب‌بندی، براساس ارتفاع و بارهای وارده، برای تحمل شرایط بارگذاری مختلف و رعایت اصول ایمنی طراحی و اجرا عملی شود. اولین گام برای اجرای سقف وافل اسکافلد گذاری یا شمع بندی است که پس از آن شاسی کشی سقف اجرا می‌شود.

شمع بندی در پروژه‌هایی که سقف ارتفاع ۳ الی ۳.۵ متر دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد و در پروژه با ارتفاع سقف بیشتر از اسکفولد یا جک بلند استفاده می‌نمایند. امکان چینش صحیح قالب وافل یک طرفه یا دو طرفه، تنظیم تراز سقف، اعمال خیز منفی و تامین ایمنی از مواردی هستند که در این مرحله باید به صورت کاملا صحیحی اجرا شوند.

 

زیرسازی سقف وافل

همچنین از دیگر مواردی که برای زیر‌سازی سقف وافل در ساختمان‌های متعارف باید انجام داد، استفاده از جک فلزی با فواصل یکسان می‌باشد. فاصله جک‌ها از یکدیگر را می‌توانیم با روابط مهندسی مربوطه برای هر پروژه محاسبه کنیم. روی پایه‌های زیرین از المان‌هایی در دو لایه و در دو راستای متعامد به دلیل فراهم کردن نشمین قرارگیری قالب‌های وافل استفاده می‌گردد.

این المان‌ها می‌توانند پروفیل لوله داربستی، قوطی فلزی و یا چهارتراش‌های چوبی نیز باشند. (بار اعمال شده به زیرسازی، در ابتدا به قوطی کشی فرعی سپس به قوطی کشی اصلی و درنهایت به پایه های اطمینان و زمین منتقل می‌شود)

 

چیدمان قالب های وافل

پس از اتمام مرحله‌ی اول یعنی زیرسازی سقف، باید قالب وافل دو طرفه یا یک طرفه را مطابق باجزئیات نقشه‌های اجرایی به ‌روی پروفیل‌های زیرین چیدمان نمود که این مرحله با توجه به مدولار بودن قالب های وافل به سرعت انجام می‌شود. در چیدمان قالب‌های وافل باید به فاصله اولین قالب در هر امتداد از بر ستون‌ها و دیوارهای برشی و تطابق با جهت و چینش قالب‌ها با نقشه اجرایی بسیار دقت نمود، به دلیل این‌ که در طراحی سقف وافل مناطقی از سقف در نواحی ستون‌ها و دیوارهای برشی به صورت دال توپر طراحی می‌گردد.

 

چیدمان قالب های وافل

از نکات دیگری که باید بسیار به آن دقت کرد زیرا در بالا رفتن کیفیت تاثیر به سزایی دارد، ریسمانی و هم‌راستا بودن امتداد چینش قالب‌های وافل می‌باشد. همچنین از تکنیک‌هایی جهت فیکس‌کردن قالب‌های وافل به منظور جلوگیری از جابجایی و لغزش قالب‌های وافل استفاده می‌شود که این تکنیک ها شامل استفاده از گیره مخصوص، میلگرد U شکل، میخ‌کوبی، اتصال با سیم آرماتوربندی و یا فیکس‌کردن قاب های وافل انتهایی می‌باشند.

 

آرماتور بندی سقف

از دیگرمزایای سقف وافل می‌توانیم به عدم نیاز به تیرچه آماده و امکان اجرای کامل آرماتوربندی سقف به صورت درجا اشاره کنیم. به این منظور که پس از اتمام چینش قالب‌های وافل آرماتور‌بندی سقف مطابق جزئیات نقشه‌های اجرایی آغاز می‌شود. درابتدا‌ی این مرحله میلگردهای اصلی و تقویتی پایین تیرچه‌ها اجرا می‌گردد، پس ازآن کلاهک‌های برشی در محل تکیه‌گاه سر ستون‌ها و دیوارهای برشی و همچنین تیرهای مدفون سقف در اطراف بازشو‌ها یا لبه دال‌ها اجرا می‌شوند.

در این مرحله عرض و طول قرارگیری کلاهک برشی، تعداد خاموت‌ها، تعداد ساق خاموت‌ها و فواصل مرکز به مرکز خاموت‌های کلاهک برشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. سپس میلگردهای شبکه اصلی و تقویتی فوقانی سقف اجرا می‌گردد. میلگردهای تحتانی و فوقانی تیرچه‌های تشکیل شده نیز به وسیله میلگرد سنجاقی به یکدیگر متصل می‌شوند.در آرماتور‌بندی سقف همچنین باید آرماتورهای ریشه و دوخت، طول خم، اورلپ، پوشش بتن و… حتما طبق نقشه های اجرایی انجام واجرا بشود.

 

بتن‌ ریزی

پس از اتمام مراحل قبل، سقف وافل آماده‌ی بتن‌ریزی می‌باشد. بتن‌ریزی در سقف وافل به‌صورت عملیاتی پیوسته و در یک جهت توسط نیرو‌های پیمانکار سقف وافل آغاز می‌شود. فضای بین تیرچه‌ها به راحتی با بتن پر می‌شوند به علت اینکه فضاهای بتن‌ریزی و تراکم پایین آرماتور در دسترس می‌باشند. از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که بتن باید در طول اجرای عملیات با استفاده از ویبراتور متراکم شود و مهم‌تر از آن ویبراتور باید در داخل تیرچه‌ها به طور منظم و در فواصل مشخص به طوری فرو برده شود که دو قسمت لرزانیده شده با هم، همپوشانی داشته باشند.

در سقف‌های بزرگ باید محل درز‌های اجرایی از قبل تعیین شده باشند و تا محل درزهای اجرایی بتن‌ریزی ادامه پیدا کند. در انتهای این مرحله عملیات پرداخت به منظور تراز‌ کردن سطح بتن انجام می‌گیرد و ضخامت بتن‌ریزی باید برابر با ضخامت سقف وافل در نقشه‌هایی اجرایی باشد.

 

باز کردن قالب ها

دمای مجاور سطح بتن، نوع سیمان مصرفی، دهانه و ضخامت سقف و نوع قالب بندی سقف و … عواملی هستند که به روی مدت زمان مورد نیاز جهت گیرش بتن و امکان قالب برداری تاثیر به سزایی دارند. به صورت کلی مدت زمان مورد نیاز برای قالب برداری برابر با مدت زمان رسیدن بتن به هفتاد درصد مقاومت مشخصه است، در این صورت می‌توانیم قالب‌های زیرین را برداریم ولی برداشتن پایه‌های اطمینان فقط در صورتی مجاز می‌باشد که علاوه بر مراعات تمامی محدودیت‌ها بتن به مقاومت بیست و هشت روزه مورد نظر رسیده باشد.

 

تجهیزات موردنیاز پیاده سازی سقف وافل

برای سقف وافل از تجهیزات و ابزار رایجی که در اجرای اسکلت‌های بتنی سنتی می‌باشد، می‌توان استفاده کرد. همانطور که می‌دانید فروش قالب وافل و انتخاب نوع تجهیزات سقف وافل به عواملی چون مساحت سقف، دهانه سقف ، وزن سقف، نوع سیستم سازه‌ای، ارتفاع طبقه و کیفیت مورد نیاز و… ارتباط دارد.

 

نیروی کار سقف وافل

سهولت در انجام کار سقف وافل باعث شده است که افراد ماهر و با تجربه آرماتور‌بندی بتوانند با نظارت و آموزش مهندسین اجرایی و همچنین با استفاده از روش‌های جدید و به روز آرماتور‌بندی نسبت به اجرای سقف وافل و طراحی سقف وافل اقدام کنند. حجم کار، برنامه زمان‌بندی و…. عواملی می‌باشند که براساس آن تعداد نیروی انسانی جهت اجرای سقف تعیین می‌شوند. همچنین می‌توان تعداد نیروی مورد نیاز نیروی کار را مشابه با سیستم‌های سنتی سقف انجام داد.

 

مدت زمان اجرای سقف وافل

شرایط پروژه، نیروی کار، حجم ابزار تامین شده، برنامه اجرایی، شرایط تامین مصالح و… از عواملی هستند که تاثیر زیادی روی مدت زمان پروژه سقف می‌گذارند. از دیگر مزایای سقف وافل نسبت به سایر سقف‌های بتنی مدت زمان مشاوره سقف وافل و آماده سازی آن می‌باشد که می‌توان آن را در رتبه بالا قرار داد و به‌طور تقریبی می‌توان گفت برای ساختمان‌های متعارف در بازه ۷ تا ۱۴ روز زمان برای اجرای سقف وافل احتیاج است.

عملیات قالب‌برداری باید به صورت گام به گام و بدون اعمال هرگونه نیرو و ضربه به طوری صورت بگیرد که سقف تحت اثر بارهای ناگهانی قرار نگیرد. برای دهانه‌هایی با اندازه حدود هفت متر، برداشتن کل قالب، داربست و زدن پایه‌های اطمینان مشکلی ندارد ولی برای دهانه‌های بزرگتر از هفت متر تنظیم قالب و داربست باید به شکلی باشد که برداشتن قالب و زدن پایه اطمینان، حتما به صورت مرحله‌ای باشد. بهتراست پایه‌‌های اطمینان همیشه در دو طبقه متوالی وجود داشته باشند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]