تاثیر رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون داخلی
24
مرداد

تاثیر رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون داخلی

همان طور که می دانید مهم ترین نکته در دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ مناسب است که بر روحیه افراد تاثیر به سزایی دارد.

رنگ ها به سه دسته ی رنگ های گرم، سرد و خنثی تقسیم بندی می شوند.

رنگ های قرمز، زرد و نارنجی و رنگ های مشابه این رنگ ها در دسته ی رنگ های گرم و رنگ آبی، سبز، فیروزه ای و … در دسته ی رنگ های سرد طبقه بندی می شود همچنین رنگ های خاکستری، سفید، سیاه در دسته ی رنگ های خنثی قرار می گیرند.

خصوصیات بارز رنگ های سرد آرام بخش بودن و رنگ های گرم احساسات هیجانی ایجاد می کنند. رنگ های خنثی نیز انرژی رنگ های مجاور خود را جذب می کنند.

البته انتخاب رنگ کاملا به سلیقه ی افراد بر می گردد مثلا یک فرد به رنگ صورتی علاقه دارد و ممکن است فرد دیگری علاقه ای به رنگ صورتی نداشته باشد.

معمولا در دکوراسیون داخلی باید ترکیب رنگ گرم و سرد با هم مورد استفاده قرار گیرد زیرا اگر در یک خانه فقط از رنگ سرد به تنهایی استفاده شود موجب سردی در روابط افراد خانواده و در دراز مدت سبب افسردگی می شود همچنین رنگ های گرم اگر رنگ غالب دکوراسیون باشند حس عصبانیت را در افراد تشدید می کنند ولی وقتی این ۲ دسته رنگ با هم ترکیب می شوند هم دیگر را خنثی می کنند. پیشنهاد ما این است که از ۳ دسته رنگی گرم، سرد و خنثی به صورت ترکیبی استفاده کنید فقط باید در نظر داشته باشید که مثلا برای ایجاد کنتراست از رنگ های مکمل استفاده کنید مثلا اگر رنگ قرمز را به عنوان رنگ گرم انتخاب می کنید رنگ سبز را به عنوان رنگ سرد که مکمل رنگ قرمز نیز هست در نظر بگیرید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

تاثیر رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ سرد در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ آبی جزء پرکاربرد ترین رنگ هاست که طرفداران زیادی دارد رنگ آبی به خاطر این که تداعی کننده ی دریا و آسمان است انرژی مثبت از خود ساطع می کند و در کل به عنوان یک رنگ آرامش دهنده از آن یاد می شود به همین خاطر استفاده از این رنگ در دکوراسیون منزل بسیار مرسوم است. رنگ آبی نماد پاکی و درستی است.

اگر رنگ غالب منزل شما رنگ های خنثی مثل رنگ خاکستری است از رنگ آبی برای جلوه دادن به فضا استفاده کنید همچنین رنگ نارنجی مکمل رنگ آبی است و می توانید برای هماهنگی در منزل از ترکیب این دو رنگ گرم و سر استفاده کنید

رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ سبز به خاطر این که تداعی کننده طبیعت است رنگی نوید بخش امید به زندگی است به همین خاطر از این رنگ به عنوان رنگی پر از انرژی مثبت یاد می شود و هر خانه ای با هر دکوراسیونی نیاز به بخشی سبز رنگ در منزل دارد از این رو می توان از گیاهان سبز در قسمت هایی از خانه استفاده کرد تا انرژی مثبت این رنگ را در قسمت های مختلف خانه پخش کرد.
رنگ سبز بر روی سلامت روان بسیار تاثیر گذار است به همین دلیل استفاده از این رنگ در منزلتان به شدت توصیه می شود.

رنگ بنفش در دکوراسیون

رنگ بنفش یکی از رنگ های سرد پرطرفدار است ولی به خاطر این که مابین رنگ قرمز و آبی قرار دارد مرز بین رنگ گرم و سرد محسوب می شود.

از این رنگ به عنوان یک رنگ لاکچری یاد می شود به همین دلیل در سال ۲۰۱۸ رنگ محبوب بین جوانان و نوجوانان شد و علاوه بر صنعت مد و فشن در دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

رنگ بنفش علاوه بر حس محبت، عشق و آرامش حس ثروت به فضا می بخشد.

اگر قصد استفاده از این رنگ را در تزئینات منزل خود دارید از ترکیب رنگ نقره ای و خاکستری غافل نشوید این رنگ بخصوص در سبک مدرن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد البته این رنگ در دراز مدت موجب افسردگی می شود بنابراین اگر قصد استفاده از این رنگ را دارید به فکر این باشید که بهتر است بعد از چند سال کلا دکوراسیون منزلتان را عوض کنید.

مکمل رنگ بنفش رنگ زرد است و برای خنثی کردن سردی رنگ بنفش از رنگ زرد استفاده کنید.

همچنین از اکسسوری های طلایی و نقره ای که درخشندگی نیز داشته باشند استفاده کنید تا جلوه ی خاصی به فضا ببخشید.

 

تاثیر رنگ گرم در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ زرد تداعی بخش خورشید است و درخشندگی بسیاری دارد شاید جالب باشد که بدانید رنگ زرد بسیار اشتها آور است و انرژی زیادی به منزل شما می بخشد ولی باید به این نکته توجه کنید که نباید از رنگ زرد به صورت رنگ غالب استفاده کنید و باید در قسمت های کوچک و المان های تزئینی از آن بهره برد مثلا اگر مبلمان خاکستری دارید از کوسن های زرد رنگ استفاده کنید زیرا اگر این رنگ غالب باشد موجب خستگی چشمان و آزردگی می شود.

شما نمی توانید تمام دیوار ها را زرد کنید و یا برای کابینت ها از رنگ زرد استفاده کنید به جای آن از تابلوها و یا اکسسوری های زرد رنگ استفاده کنید همان طور که گفتیم مکمل رنگ زرد بنفش است و بهتر است از این ۲ رنگ با هم استفاده کنید.

رنگ زرد در محل غذاخوری اشتها آور و در اتاق مطالعه باعث فعال شدن مغز می شود.

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز که مقابل رنگ قرمز قرار می گیرد رنگ بسیار گرمی است و توجه افراد را جلب می کند همچنین باعث بهبود عملکرد گردش خون می شود و همچنین ایجاد حس صمیمیت در فضا می گردد. از این رنگ هم نباید به صورت گسترده در خانه استفاده کنید و تنها اکسسوری های کوچک را به رنگ قرمز انتخاب کنید.همچنین با فاصله از هم قرار دهید. همان طور که گفتیم مکمل رنگ قرمز رنگ سبز است و بهتر است این دو رنگ در کنار هم قرار بگیرند.

از رنگ قرمز در اتاق خواب استفاده نکنید چون باعث می شود مغز بیدار بماند و خواب مناسبی در طول شب نداشته باشید.

رنگ نارنجی در دکوراسیون

نارنجی نماد شور و هیجان می شود و تداعی کننده غروب خورشید است این رنگ برای روحیه افراد میانسال بسیار خوب است و انرژی این افراد را زیاد می کند برعکس بیشتر رنگ ها که موجب افسردگی می شود این رنگ ضد افسردگی است و زود رنجی افراد را بهبود می بخشد. البته از این رنگ هم باید به صورت محدود استفاده کنید و اکسسوری ها و تابلو ها را می توانید به این رنگ انتخاب کنید.

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم انتخاب رنگ کاملا سلیقه ای است ولی به نکاتی که بیان کردیم دقت فرمایید تا پس گذشت زمان از رنگی که انتخاب کردید خسته نشوید.

برای انتخاب رنگ مناسب برای منزلتان می توانید با شماره های درج شده بر روی سایت تماس حاصل فرمایید تا مشاورین شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکو طرح مطابق با سلیقه ی افراد خانواده، شما را راهنمایی کنند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]