سنگ تراورتن چیست ؟
02
مهر

سنگ تراورتن چیست ؟

سنگ تراورتن چیست ؟

هر ساختمانی با نمای آن شناخته می شود که این نما می تواند انواع و طرح های مختلف را دارا باشد.

یکی از نکات مهم در ساختمان نمای خانه و نمای ساختمان به حساب می آید که آن را در زمان طراحی و ساخت ساختمان در نظر می گیرند.

اگر به ساختمان های لوکس دقت کرده باشید نمای آن ها نیز به زیبایی ساختمان نیز می افزاید.

اگر در نمای ساختمان به طراحی ها توجه کنید متوجه می شوید که ساختمان های زیبا با سنگ دکوراسیون خارجی شده اند.

از بین سنگ هایی که در نماهای ساختمانی استفاده می شود و نمای فوق العاده ای را به ساختمان القا می کند سنگ تراورتن می باشد.

این سنگ در طرح ها و رنگ های بی نظیری می باشد که می تواند بهترین انتخاب برای نمای ساختمان باشد.

 

سنگ تراورتن چیست ؟

این سنگ نوعی سنگ تزئینی به حساب می آید، که در دسته سنگ های آهکی متخلخل جای گرفته است.

می توان به این صورت گفت که این سنگ ها از رسوبات چشمه های آب گرم به دست می آیند.

و جفره هایی که روی سنگ می باشد بر اثر گاز های حبس شده در همین آب گرم ها می باشد.

به دلیل تنوع رنگ و الگوهای زیبای آن این سنگ ها انتخابی فوق العاده عالی برای طراحی نمای ساختمان ها، کفپوش ها و سنگ فرش ها، دیوار ها و کف استخر ها به حساب می آیند.

به دلیل تخلخل و کیفیت این سنگ ها تنوع بسیاری را در خود دارا می باشند و برای انتخاب طرح و رنگ آن ها علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است.

 

مزایا و معایب سنگ

این سنگ کارا اگر چه تا چندین سال پیش جزو سنگ های گران قیمت و زینتی به حساب می آمد ولی اخیرا به دلیل عرضه زیادی که این سنگ در بازار داشته است باعث شده قیمت آن پایین بیاید، این سنگ در طرح ها و رنگ های مختلف جایگاه وسیعی در بین خانواده ها و خانه ها پیدا کرده است.

این سنگ حتی برای کفپوش حیاط ها، کفپوش سالن های تشریفاتی، کفپوش استخر ها، دیوارپوش و حتی به عنوان سنگ ها برای راه پله ها و از این قبیل موارد مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از ویژگی های این سنگ می توان گفت که سنگ تراورتن بهترین گزینه برای مناطق با آب و هوای گرم می باشد و قیمت این سنگ ها در برابر طول عمر طولانی که دارند هر خریداری را به خود جذب می کند.

این سنگ در دسته ای بین سنگ های مرمر و سنگ آهکی قرار دارد، که در کنار چشمه های آب گرم و علل خصوص غار های آهکی به صورت فراوان وجود دارد و از آن ها استخراج می شود.

حفره هایی که این سنگ بر روی خود دارد از گاز های ناشی از آب گرم می باشد که در آب گرم این گاز ها وجود دارد، این حفره ها باعث می شود که سطح سنگ لیز و صیقلی نباشد و این مورد مناسب است برای کف مکان ها و فضا هایی که رطوبت بالا در خود دارا می باشد.

به همین دلیل در استخر ها از این سنگ استفاده می شود، علاوه بر این که این خلل ها کاربردی می باشد زیبایی این سنگ ها را دو چندان کرده است.

بافت سنگ تراورتن این گونه می باشد که رویه خارجی آن با این که دمای بالا را در خود جذب می کند ولی محیط را همیشه خنک نگه می دارد، به همین دلیل آن ها را در کف و دیواره کای استخر استفاده می کنند.

به دلیل بافت خاص این سنگ ها می توان این سنگ ها را در فضای بیرونی و نمای ساختمانی و سنگ فرش نیز استفاده کرد، قدمت طولانی این سنگ ها باعث می شود تا بتوان به صورت طولانی از آن ها استفاده نمود.

عمر طولانی این سنگ ها یکی از ویژگه های مثبت سنگ تراورتن به حساب می آید.

این سنگ ها برای رسیدن به مقصد باید راه طولانی را طی کنند تا به محل مورد نظر برسند و اغلب این سنگ ها به سلامت و بدون آسیب به مقصد مورد نظر خود می رسند.

این سنگ ها مقاومت شیمیایی بالایی را در خود جای داده اند و به دلیل ضخامت بالای این سنگ ها باعث می شود در محیط های سرد نیز کاربرد داشته باشد.

اگر این سنگ ها به طور مداوم در برابر انجماد و ذوب شدن قرار گیرند باعث می شود به این سنگ ها آسیب ببینند، به همین دلیل نباید در فضا هایی که خنگ هستند از سنگ هایی با ضخامت کم استفاده کرد.

 

رنگ سنگ تراورتن

این سنگ که به سنگ تراورتن معروف می باشد معمولا در رنگ های سفید و کاراملی و سفید عاجی موجود می باشند.

اگر رنگ های متداول را می پسندید می توان گفت که مقرون به صرفه می باشد، و اگر از رنگ های نادرتر خوشتان می آید به مراتب قیمت آن ها بالاتر می رود.

سنگ تراورتن بیشتر در رنگ های روشن و سفید توزیع می شوند، این رنگ ها به همین دلیل باعث قیمت پایین تر بودن آن ها شده است.

علت این که این سنگ ها چرا در رنگ های مختلف می باشد به این دلیل است که املاح درون آب چشمه ها باعث به وجود آمدن این رنگ ها می باشد و منشا این سنگ ها آب گرم درون چشمه ها می باشد.

هر چه املاح درون این آب گرم ها کمتر باشد رنگ این سنگ ها به رنگ روشن نزدیک می شود، و اگر املاح این آب ها بیشتر باشد سنگ به وجود آمده تیره تر می شود و باید به این نکته اشاره کرد که هر چه سنگ تیره تر باشد آن سنگ گران قیمت تر و با ارزش تر می شود.

این سنگ ها حتی رنگ های خاصی چون طلایی، قهوه ای و خاکستری را در خود جای داده اند و این سنگ ها با چنین رنگ هایی باعث قیمت بالایی می شود که خریدارانی خاص را برای خود دارا می باشند.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی سنگ تراورتن چیست ؟ برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]