نمای g f r c چیست؟
04
خرداد

نمای g f r c چیست؟

نمای g f r c چیست؟

نمای ساختمان از موضوعات مهمی است که تمامی دست اندرکاران صنعت ساختمان درگیر آن هستند. یکی از مناسب ترین مصالح برای نمای ساختمان های مدرن و یا سنتی استفاده از نمای جی اف آر سی (نمای جی آر سی) و به عبارت دیگر نمای بتن مسلح شده با الیاف شیشه و یا همان بتن GFRC یا GRC می باشد.

در گذشته، نمای ساختمان‌ها بتنی بود و به دلیل وزن بالا و همچنین مقاوم نبودن در برابر شرایط جوی دارای مزایای کمی بود. نماهای سنتی به مرور زمان جلوه خود را از دست داده و دچار فرسایش، ترک و حتی ریزش می‌شوند؛ اما با استفاده از نسل جدی نمای GFRC، می‌توان این مشکلات را مرتفع کرد.

همانطور که از اسمش مشخص است بتنی است که تسلیح آن توسط الیاف شیشه انجام گرفته که بواسطه اشتراک سیلیس در سیمان بکار رفته و الیاف، یک کریستالیزاسیون بین بتن و الیاف بوجود می آید که باعث افزایش مقاومت کششی بتن خواهد شد و در نتیجه ی آن از بوجود آمدن ترک های سطحی و عمقی در بتن تا حد مناسبی جلوگیری به عمل می آورد.

علاوه بر افزایش مقاومت کششی، استفاده از الیاف شیشه در بتن باعث افزایش مقاومت سایشی، مقاومت در برابر آتش و مقاومت های مکانیکی می شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

نمای g f r c چیست؟

تاریخچه بتن جی اف آر سی

شکل گیری جی اف آر سی در سال ۱۹۴۰ میلادی توسط روس ها بوده که از الیاف بازالت بعنوان الیاف جهت مسلح کردن بتن استفاده می کردند ولی بعد از جنگ جهانی دوم بواسطه حجم سنگین ساخت و ساز در کشورهای اروپایی و نبود الیاف بازالت بواسطه ی شرایط محیطی این کشور ها از الیاف شیشه بعنوان الیاف جایگزین استفاده شد.

به همین وسیله کاربرد بسیاری در صنعتی سازی ساختمان پیدا کرد و از سال ۱۹۷۰ میلادی در معماریهای خاص و جنبه های دکوراتیو نیز مصرف شد بخصوص در کشورهای مسلمان در حال پیشرفت از قبیل مالزی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی وترکیه به دلیل امکان استفاده در معماری اسلامی جایگاه خاصی را پیدا کرده است. در ایران نیز در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد در چندین پروژه از GRC و یا GFRC استفاده شد ولی به علت عدم تمایل کارفرمایان و بعلاوه دشواری های تولید آن، این محصول مورد استقبال قرار نگرفت.

در طی سالیان اخیر با افزایش اطلاعات سرمایه گذاران، مهندسین سازنده، مشاوران و معماران و نماکاران و همچنین رفع معایب تولید، این محصول در بازار داخلی جای خود را پیدا کرده است و بعنوان یکی از مصالح مناسب جهت استفاده در نما ساختمان ها شناخته می شود.

 

مواد و مصالح بتن جی اف آر سی

اصلی تشکیل دهنده ی بتن جی آر سی یا بتن جی اف آر سی از ترکیب آب، سیمان (سیاه و یا سفید) و سنگ دانه که بطور کلی از سنگ دانه های سیلیسی دارای دانه بندی مشخص و همچنین الیاف شیشه می باشد. جهت ارتقای ویژگی های بتن می تواند از مواد افزودنی، پلیمر های حلال و پیگمنت ها نیز استفاده کرد بطوری که در ساختار شیمیایی آن پارامترهای اساسی ارتقا پیدا کنند.

 

روش های نصب و اجرای بتن جی اف آر سی

معمولاً روش نصب اصولی و پیشنهادی سیستم اجرای خشک می باشد که به سازه ایی بعنوان زیرسازی احتیاج دارد که بر روی سازه اصلی نصب شده و سپس پنل ها با دیتیل های مختلفی از قبیل جوش قطعات به زیر سازی، اتصال از طریق پیچ و یا فریم سازی و قراردادن پنلها در فریم ها امکان پذیر می باشد ولی گاهی اوقات بدلیل اصرار کارفرمایان به کاهش هزینه های اجرا و همچنین عدم آشنایی به مزایای سیستم های نوین اجرای نما اصرار به سیستم قدیمی نصب از طریق ملات یا دوغابی دارند که در این حالت می توان با قراردادن مفتول های گالوانایز درون پنل ها می توان به روش اسکوپ آنرا اجرا کرد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]