ژوژمان چیست؟
18
اسفند

ژوژمان چیست؟

ژوژمان چیست؟

ژوژمان یک کلمه فرانسوی است ( jugement ) و در انگلیسی ( judgment ) به معنی قضاوت کردن است. دانشجویان هنر برای ارائه آثار خود در دانشگاه ها و مراکز آموزشی هنر آثار خود را ژوژه می کنند و به قضاوت اساتید قرار می دهند. همیشه این قضاوت ساعت ها در دانشگاه های هنر به طول می کشد و سر انجام استاد مربوطه نمره ای را برای این واحد درسی که در طول یک ترم با دانشجویان خود داشته را ارائه می دهد. به نوعی می توان گفت ژوژمان برای دانشجویان رشته های عملی چه معماری چه گرافیک و چه سایر رشته ها مانند امتحان پایان ترم است اما کمی متفاوت تر! در لغت نامه های فارسی چنین توضیحاتی را پیدا خواهیم کرد:

  • ژوژمان: به معنی قضاوت کردن اصل کلمه فرانسوی است، در ایران بعنوان امتحانات پایان ترم بکار گیری می شود اما بیشتر در بین دانشجویان رشته هنر که کارهای درسی خود را در محلی جمع آوری و نصب میکنند تا اساتید بررسی و نظر دهند البته بیشتر از توجه به معنی آن کلاس و پرستیژ آن مورد نظر است. بهر حال گاهی در اصطلاح عامه به معنای امتحان نهائی نیز بکار گرفته می شود.
  • دهخدا: ارائه کار مانند نمایشگاه پایان ترم یا پایان کار ها برای نقد و بررسی توسط استاد ها.
  • ژوژمان در واژه نامه آزاد: یک کلمه فرانسوی (jugement) و در انگلیسی (judgment) به معنی قضاوت کردن (بعضی مواقع از “ژوژه ” هم استفاده می شود.)

دانشجویان رشته معماری تقریبا از اواسط ترم برای ارائه ژوژمان خود آماده می شوند، هر چند در هنرستان ها نیز ژوژمان هایی وجود دارند اما این مسئله در دانشگاه جدی تر شده و تخصصی تر به بحث و بررسی اساتید گذاشته می شود.

بسته به نوع پروژه تحویلی و البته سلیقه اساتید ژوژمان می تواند به دو صورت فیزیکی و یا کار با ابزار ها و نرم افزار های معماری که در پستی از دکوطرح آن ها را معرفی کردیم تحویل داده شود. در مواردی هر دو نوع طراحی نیاز خواهد بود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

ژوژمان چیست؟

مشکلات ژوژمان

یکی از مشکلاتی که نقد با آن مواجه است این است که همیشه باید به هم متصل شود، و باید این کار را دقیقاً در جایی انجام دهد که بعد ارتباط دیگر مشهود نیست. شاید به همین دلیل است که مشکلات پیش روی نقد می تواند نه تنها دشواری ها، بلکه فرصت های ذاتی مدرنیته به عنوان یک کل و نه فقط مدرنیته نظری را آشکار کند. می دانیم که نقد کردن، بررسی است: کرینین، قضاوت کردن، تطبیق یک محمول با موضوع، یک کیفیت با یک جوهر، و غیره. شیء را در دست می گیرد، به دنبال ارزش ها و معانی می گردد و ارتباطات نزدیک و دور بین این دو برقرار می کند. نقد نقد باید همیشه این واقعیت را در نظر بگیرد که نقد هرگز صرفاً به حضور یک چیز یا اثر مربوط نمی شود. نه صرفاً یک منتقد قضاوت می کند، یا یک ذهنیت نافذ، بلکه مهمتر از همه، ژستی است که منتقد در رابطه با چیز یا اثر، یا آنچه آن چیز یا اثر آنها را به انجام آن دعوت می کند، انجام می دهد. بنابراین، مشکل این است: امکان ارتباطی که منتقد باید ایجاد کند از کجا می آید؟ کجا می توان امکان مشروعیت بخشیدن به ژست منتقد را یافت؟

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]