آیا کار در حین تحصیل مانع درس خواندن یک دانشجوی معماری می شود؟
05
شهریور

آیا کار در حین تحصیل مانع درس خواندن یک دانشجوی معماری می شود؟

آیا کار در حین تحصیل مانع درس خواندن یک دانشجوی معماری می شود؟

رشته ی معماری یکی از پرطرفدار ترین رشته دانشگاهی است که علاوه بر پرستیژ بالای شغلی درآمد خیلی خوبی در بازار کار دارد به همین دلیل هم دانشگاه های ایران سالانه تعداد زیادی ورودی جدید رشته ی معماری دارند.

اما آیا تمام کسانی که در رشته ی معماری تحصیل می کنند وارد بازار کار می شوند؟ آیا تمام دانشجویان معماری که بدون هیچ دانشی وارد این رشته می شوند موفق خواهند بود؟

این که بگوییم تمام کار ها و رشته های تحصیلی به یک اندازه سختی دارند دروغی بیش نیست.

در آخرین آماری که سازمان جهانی اعلام کرده است رشته ی معماری در رده ی اول سخت ترین شغل معرفی شده است.

شما اگر دانشجوی معماری باشید این جمله را زیاد خواهید شنید که، نقاشی میکشی؟

کار دستی درست میکنی؟ اما آیا رشته معماری به همین راحتی است؟

 

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

آیا کار در حین تحصیل مانع درس خواندن یک دانشجوی معماری می شود؟

برای این که بتوانید در این رشته تحصیل کنید و بعد از تمام شدن دوره ی تحصیلاتان در بازار کار موفق باشید باید نکاتی را رعایت کنید.

مرحله ی اول
وارد شدن به رشته معماری

شما باید قبل از انتخاب این رشته مانند تمام رشته های دیگر، اطلاعات کاملی در مورد این رشته کسب کنید و بدانید راه سختی را در پیش خواهید داشت.

شاید خنده دار به نظر بیاید ولی یکی از سختی های رشته ی معماری در طول تحصیل و حتی دوره ی وارد شدن به بازار کار شب زنده داری است.

اگر شما شخصی هستید که برای کارتان نمی توانید از خواب شبانه بزنید این رشته مناسب شما نخواهد بود.

 

مرحله ی دوم
آموزش دیدن نرم افزار های معماری هنگام تحصیل

بعد از شناخت درست این رشته و وارد شدن به آن باید بدانید که برای موفقیت در این رشته بهتر است در کنار تحصیل در دانشگاه یک سری آموزش های دیگر در مورد رشته معماری که در بازار کار به دردتان می خورد را ببینید.

در دوره ی کارشناسی تنها دو واحد کار با نرم افزار معماری آموزش داده می شود که این درس به صورت اختیاری است. ولی آیا دو واحد کار با نرم افزار برای این رشته کافی است؟

 

نرم افزار های معماری

همان طور که گفتیم مهم ترین آموزشی که برای رشته ی معماری باید ببینید نرم افزار های معماری هستند.

مهم ترین نرم افزار، نرم افزار اتوکد است. اتوکد برای ترسیم پلان های معماری کاربرد دارد و به صورت دو بعدی پلان را نمایش می دهد البته با این نرم افزار می توان احجام سه بعدی را نیز نمایش داد ولی نرم افزار های قوی تر برای سه بعدی کردن موجود است که خیلی دقیق تر و پیش رفته تر از اتوکد می باشند. ولی با این حال هر فردی که در رشته ی معماری تحصیل می کند باید به نرم افزار اتوکد تسلط کامل داشته باشد.

در مرحله بعد نرم افزار های سه بعدی است که امروزه تعداد زیادی برنامه برای سه بعدی کردن در بازار کار موجود است که هر کدوم معایب و مزایای خود را دارند. ولی بهترین نرم افزار که تا به امروز در دنیا طرفداران زیادی دارد نرم افزار ۳D max است.

 

کار آموزی

بعد از یاد گرفتن نرم افزار های معماری بهترین کاری که برای بالا بردن تجربه می توانید انجام دهید کارآموزی در یک شرکت معتبر معماری است.

شما در طول کارآموزی تجربیات به دست خواهید آورد که در هنگام وارد شدن به بازار کار به شما کمک خواهد کرد.

زمانی که وارد این رشته می شوید هدف خود را از معمار شدن مشخص کنید مثلا قصد دارید یک طراح حرفه ای شوید و یا در قسمت اجرایی کار کنید. البته سعی کنید در هر دوی این ها در طول کارآموزی تجربه کسب کنید شاید مسیر کاری شما در آینده تغییر پیدا کرد.

قطعا این که هنگام تحصیل آموزش نرم افزار ببینید و همچنین کارآموزی کنید کار سختی خواهد بود ولی این را بدانید که از این کار پشیمان نمی شوید زیرا دوره ی کارشناسی ۴ سال است و اگر بخواهید بعد از دوره ی تحصیل تازه شروع به یادگیری نرم افزارها کنید و پس از آن به کارآموزی بروید ۴ سال دیگر هم باید صرف این دوره ها کنید تا پس از آن وارد بازار کار شوید.

 

چه شرکت هایی برای کار آموزی مناسب هستند؟

مهم ترین نکته ای که باید به آن دقت کنید شرکتی است که قصد دارید در آن کارآموزی کنید زیرا این اولین تجربه کاری شما خواهد بود و آینده کاری شما به آن بستگی دارد. متاسفانه بعضی از شرکت های معماری محیط مناسبی ندارند و یا رفتار درستی با شما نخواهند داشت و این مساله بر روی ذهن شما اثر می گذارد و اگر این رفتار ها بیش از اندازه نامناسب باشند شما به طور قطع از این رشته زده می شوید و دیگر علاقه ای به ادامه ی کار در این رشته نخواهید داشت مگر اینکه انقدر روحیه قوی داشته باشید که این مسائل را بپذیرید و خیلی زود فراموش کنید و بدانید این مسائل در زمان کار شما ممکن است بار ها پیش بیاید. با این حال شما با یک تحقیق ساده در مورد شرکتی که قصد کارآموزی در آن را دارید می توانید متوجه شوید که آیا این شرکت مناسب کار آموزی هست یا خیر برای مثال می توانید از کارمند های آن شرکت پرس و جو کنید که آیا از کار در آنجا راضی هستند یا خیر.

 

کارآموزی در چند شرکت مختلف

برای دوره ی کارآموزی خود را محدود به کار در یک شرکت معماری و دکوراسیون داخلی نکنید شما می توانید در چند شرکت معماری مختلف این کار را انجام دهید تا تجربه ی بیش تری کسب کنید و آماده ی ورود به بازار کار شوید.

اگر قصد دارید در آینده شرکت معماری برای خود تاسیس کنید به رفتار ها و کار های رئیس شرکت دقت کنید تا در آینده ی کاریتان این رفتار ها را به خاطر بیاورید و از تجربیات او استفاده کنید این کار باعث می شود درصد خطای شما کاهش پیدا کند.

در طول مدت کارآموزی علاوه بر این که باید کسب تجربه کنید سعی کنید تا استعداد و پشت کار خود را نشان دهید ممکن است همین شرکتی که برای آن کارآموزی می کنید شما را به عنوان کارمند ثابت استخدام کند.

 

کارهای متفرقه

اگر زرنگ باشید می توانید در طول تحصیل هم درآمد داشته باشید

یکی از رشته هایی که در طول تحصیل می توانید کسب درآمد کنید رشته ی معماری است.

اگر به نرم افزار هایی که در بالا به آن اشاره کردیم تسلط داشته باشید می توانید در زمان تحصیل هم کار های طراحی بگیرید و با انجام آن ها کسب درآمد کنید.

 

برای مثال طراحی نما و یا طراحی داخلی

امروزه شرکت های زیادی به صورت آزاد و پروژه ای با طراحان همکاری می کنند این طوری شما کارمند ثابت یک شرکت معماری نیستید که زمان زیادی را مجبور باشید در شرکت بگذرانید و می توانید در زمانی که کار دانشگاه سبک تر است کار طراحی قبول کنید و از این طریق درآمد داشته باشید.

همچنین در دانشگاه ها دانشجویانی هستند که حاضر هستند به شما پول بدهند و شما کارهای آن ها را انجامدهید، درست است که کار این افراد اشتباه است و مدرکی که دریافت میکنند

ارزشی ندارد ولی شما با پذیرفتن چنین کارهایی تمرین بیش تری انجام میدهید که برای شما مفید خواهد بود.

 

کلام آخر

بهترین دوران شما برای یادگیری زمان تحصیل شما می باشد به همین خاطر این دوران طلایی را از دست ندهید ممکن است این چند سال خیلی سخت بگذرد ولی مطمئن باشید پشیمان نمی شوید. و بیش ترین تجربه را بدست بیاورید.

 

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]