چند درصد زمین قابل ساخت است؟
13
مرداد

چند درصد زمین قابل ساخت است؟

چند درصد زمین قابل ساخت است؟

بسیاری از افراد قبل از این که خود یا پیمانکارانشان اقدام به مشارکت در ساخت و ساخت و ساز در زمین‌ها کنند، مایلند اطلاعات بیشتری درمورد آن کسب کنند. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که هر کسی ممکن است از متخصصین بپرسد این است که چند درصد زمین مورد نظر قابل ساخت است. اما چرا این سوال مهم است؟ چرا درصد ساخت در زمین اهمیت دارد و چه کسانی باید از آن آگاه باشند؟

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

چند درصد زمین قابل ساخت است؟

اهمیت درصد ساخت زمین برای سرمایه‌گذاران

هر زمینی بسته به عوامل متنوعی، در درصد خاصی از هر پروژه‌ای قابل ساخت و ساز است، یک سرمایه‌گذار باید دقیقا بداند که از این پروژه تا چه حد سود عاید او شده و تا کجا مجاز به ساخت و ساز است. نه تنها برای سرمایه گذاران، بلکه برای افراد عادی هم مهم است که بدانند از زمین خریداری شده، چند درصد به‌طور مفید و مجاز قابل ساخت است.

 

درصد ساخت زمین چیست؟

ممکن است پیش از این هرگز اصطلاحی با عنوان درصد ساخت زمین را نشنیده باشید. به زبان ساده درصد ساخت زمین یکی از قوانین ساخت و ساز بسیار مهم است که به معنای مقدار مجاز ساخت ابنیه در آن زمین است. درصد ساخت زمین یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت زمین است که تاثیر زیادی بر روی میزان سوددهی بنا و ساختمان مورد نظر شما دارد.

 

درصد ساخت زمین را چه کسی تعیین می‌کند؟

قوانین مربوط به درصد ساخت زمین برعهده شهرداری آن شهر و منطقه خاص است و به‌عبارتی از قوانین شهرداری محسوب می‌شود. دلیل این موضوع این است که کنترل نحوه ساخت و ساز و قوانین پیمانکاری در یک شهر و یک منطقه کاملا به عهده شهرداری آن منطقه است و برای رعایت اصول و مقررات ساخت و در نتیجه ساخت بناهایی استاندارد و یک‌دست و در نهایت زیبایی شهر ضروری می‌باشد.

 

ضریب سطح اشغال چیست؟

در صورتی که شهرداری به شما مجوز درصد ساخت زمین در صددرصد ملک‌تان را بدهد ضریب سطح اشغال شما یک و اگر اجازه تنها هفتاد درصد آن را بدهد، ضریب سطح اشغال شما هفت دهم خواهد بود.

 

عوامل موثر بر درصد ساخت زمین

درصد ساخت زمین همیشه بر اساس قوانین شهرداری و عوامل متعدد مربوط به آن تعیین می‌شود. به عنوان مثال درصد ساخت زمین می‌تواند از متراژ سایر خانه‌ها و املاک در همسایگی، معابر و نوع آن‌ها، مسکونی بودن یا نبودن بناهای اطراف، جهت سایر ساختمان‌ها و موارد دیگری تاثیر بگیرد.

 

زمین‌های مناسب‌تر برای ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری

به زبان ساده بهترین زمین برای ساخت و ساز شما زمینی است که شکل منتظم هندسی داشته باشد، یعنی مربع، مستطیل یا اشکال دیگری باشد که در ساخت و ساز شما مشکلی وجود نداشته باشد. همچنین در هنگام انتخاب زمین با توجه به کاربری مورد نظرتان باید حتما محلی را انتخاب کنید که با اهداف شما هم‌خوانی داشته باشد.

 

چگونه مجوز ساخت صددرصد زمین را بگیریم؟

طبق قوانین شهرداری درمورد درصد ساخت زمین، اگر شما مالک زمینی با سند شش دانگ و همچنین مساحت صد متر مربعی باشید، می‌توانید با ارتفاع ده و نیم متر، ملک مورد نظرتان را با نظارت و ساخت پیمانکاری بنا کنید.

 

برای پیگیری امور مجوز ساخت صددرصد زمین چه باید کرد؟

به‌دلیل افزایش جمعیت و سیاست‌های سخت‌گیرانه و قوانین شهرداری، در موارد زیادی احتمال گرفتن مجوز صددرصد ساخت زمین و رسیدن به حداکثر سود ممکن دشوار است. به همین دلیل است که کارشناسان و متخصصان مخصوصا در بیست سال اخیر پیمانکاری ساختمان را از واجبات آن قبل از معامله زمین و دریافت مجوزها می‌دانند. شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح توصیه می‌کند که قبل از شروع پروژه در صورتی که هنوز زمین مورد نظرتان را تهیه نکرده‌اید یا درمورد ساخت و ساز خود تصمیم قطعی نگرفته‌اید، با مشورت از یک مجری ذیصلاح ساختمانی و مشاوره ساخت زمین از مهندسین، ریسک کاهش ضریب اشغال را کاهش دهید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]