اتاقک کارگری در زمان ساخت
17
آبان

اتاقک کارگری در زمان ساخت

اتاقک کارگری در زمان ساخت

طبق مصوبه ۱۳۸۶ حفظ کاربری زمین های کشاورزی و باغات و تعیین مصادیق آن که شامل این مصوبه می شدند باعث شد که مردم به بهانه خانه های کارگری در محل زمین های کشاورزی ویلاهای خصوصی بسازند که این کار باعث از بین رفتن زمین های کشاورزی شد به همین خاطر در جلسه ۳۰/۱۰/۱۳۸۹ نمایندگان وزارت خانه های جهاد مسکن، صنایع گردشگری ومحیط زیست عنوان ساختمان کارگری و نگهبانی را از این طرح برداشتند و دیگر صاحبان زمین های کشاورزی نمی توانند در ملک خود ساختمان نگهبانی بسازند. پس آن هایی که واقعا قصد ساختن منزل نگهبانی دارند باید درخواست خود را به امور اراضی جهاد کشاورزی شهرستان ها ارئه کنند تا کمیسیون مربوطه طبق ماده و تبصره ۱ قانون با توجه به قوانین و ضوابط  آن را بررسی کرده و تصمیم بگیرند.

 

اتاقک کارگری در زمان ساخت

در این باره بند ج ضوابط اجرایی و فنی اصلاح قانون نگهداری زمین های قابل کشت و باغ ها طبق تبصره ۱ ردیف ۳ از بند الف دستور العمل ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون درباره فعالیت ها تصمیم گیری می کند.

ج) بند ۵ و ۷:

۱- راه اندازی اتاق نگهبانی و کارگری

  • برای گرفتن این مجوز باید به بند ه ردیف ۳ و ۴ که مربوط بهساخت اتاق نگهبانی در باغ ها است، توجه کرده و آن را رعایت کنید.
  • مجوز گرفتن برای زمین هایی که مساحت اسنادشان اعم از شش دانگ مشاعی بالاتر از حد نصاب های فنی و اقتصادی هستند یک منزل حداکثر ۵۰ متر مربعی فقط برای یک بار امکان پذیر است.
  • در باغ هایی که مساحت اسناد آن ها اعم از شش دانگ یا مشاعی کمتر از حد نصاب های فنی و اقتصادی هستند مجوز برای اتاق کارگری یک بار و حداکثر ۳۰ متر مربع است.
  • برای کم کردن مساحتی که قرار است به محل راه اندازی اتاق نگهبانی بدل شود آن ها را در ورودی باغ و مزرعه می سازند تا از راه اندازی جاده در میان باغ و مزرعه جلوگیری کنند.

در یکی از رأی های حکم تجدید نظر گفته شده که راه اندازی اتاق کارگری و انبار بدون مجوز قانونی جرم به حساب می آید و صادر کردن پروانه از طرف شهرداری در بیرون از محدوده شهر مجوز تغییر کاربری نیست.

 

سازمان امور زمین های کشور

روزهای سه شنبه از ساعت ۸ تا ۱۰ می توانید از طریق تلفن (۴۳۶۷۳۹۰۲-۰۲۱) وقت ملاقات حضوری با رئیس سازمان را هماهنگ کنید.

رئیس سازمان امور زمین ها قوانین مربوط به راه اندازی اتاق های نگهبانی و کارگری در باغ ها را با نامه ای به اطلاع رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها رساند.

پایگاه اطلاع رسانی امور زمین ها: رئیس سازمان در این نامه گفته است: در جهت تبصره ۶ ماده ۱ قانون نگه داری کاربرد زمین های کشاوزی و باغات، بر اساس بخش نامه شماره ۵۳/۰۲۰/۲۱۱۶۱۸ در تاریخ ۱۳/۵/۱۳۹۳ با جدول بند یک از قسمت (د) بخش نامه ذکر شده پاک شده و مساحت اتاق نگهبانی برای باغ ها با این موارد تعیین می شود: مساحت همه باغ، محل جغرافیایی و توپوگرافی از نظر قرار گرفتن در دشت و یا کوهپایه، چیستی و اندازه محصول، تهیه منبع آبی و طرز آبیاری، شناخت محل و میزان حساسیت حفاظت از باغ و پیشنهاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی به کمیسیون تبصره و ماده ۱ استان تحویل می شود تا طبق موارد با درخواست تقاضا کننده و فهمیدن اینکه چه اندازه ساخت اتاق نگهبانی لازم است با توجه به قوانین مربوطه و موارد زیر تصمیم گیری می شود:

  • کمیسیون فقط یک بار برای همه مساحت باغ مجوز می دهد و اگر بعد ها باغ تفکیک شود به کمتر از حد نصاب فنی و اقتصادی خارج از قوانین مربوطه دوباره مجوز جدید داده نمی شود.
  • از آن جایی که یک پارچه سازی باغ ها خیلی مهم است کمیسیون می تواند به صاحب یا صاحبانی که با جمع سند های مالکیت باغ های اطراف به اندازه حد نصاب فنی و اقتصادی شهرستان مرتبط و بالا تر شروع کرده اند بعد از نشان دادن سند مالکیت و موافقت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان حد اکثر تا اندازه ۲.۵ برابر مساحت مشخص شده اتاق کارگری و نگهبانی برای باغ عنوان جدول مصوب کمیسیون تبصره و ماده ۱ استان به عنوان تشویق در جهت ماده ۳ قانون پیش گیری از تکه تکه شدن زمین های قابل کشت و ماده ۹ آیین نامه آن موافق باشد.
  • با هدف نظارت و بررسی عملکرد کمیسیون های تبصره و ماده ۱ قانون، جدول گفته شده حد اکثر در ۵ نوبت مشخص و به مدت یک ماه به این سازمان ارسال شود.

در ادامه این نامه می خوانیم: با توجه به ارزیابی و شناسایی صدمه های وارده دیده می شود که اکثر مجوز های داده شده در باغ هایی با مساحت کمتر از ۵۰۰۰ متر مربع رخ داده است که ادامه یافتن این کار باغ ها را تکه تکه کرده و به محل های سکونت غیر رسمی بدل کرده است. که در زمان درست کردن جول پیشنهادی سعی شده با بیان کمترین مساحت بالا، بررسی و شناسایی آسیب و چگونگی انجام کار های قبل آتن استان  نیز در نظر گرفته می شود و در دادن این نوع مجوز ها به گونه ای اقدام می شود که نیاز واقعی صاحبان باغ رفع شود و از دادن مجوز در مواردی که باغ ها به طور غیر مجاز تکه تکه، تفکیک و قسمت بندی شده اند جلوگیری می شود. همچنین مساحت های کمتراز ۱۵۰۰ متر مربع در کمیسیون دارای طرح نمی باشند.

 

خواندن مقاله های زیر به شما توصیه می شود:

 

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

جمع بندی

در این مقاله متوجه شدیم که نمی توانیم سر خود در باغ ها و مزرعه های خود بنایی بسازیم و لازم است از نهاد های مربوطه مجوز بگیریم تا زمین های کشاورزی آسیبی نبینند.

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی اتاقک کارگری در زمان ساخت برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]