مدیریت پروژه ی ساختمانی

مدیریت پروژه ی ساختمانی در ارتباط با برنامه ریزى کامل و هماهنگ یک پروژه از ارائه طرح تا تکمیل پروژه با هدف دستیابى به الزامات پروژه و اطمینان از تکمیل به موقع آن طبق بودجه مشخص شده و استانداردهاى کیفى مى باشد.

مدیریت پروژه ی ساختمانی

یک پروژه هدفمند و داراى زمان مشخص براى تحقق هدف است که نیاز به مهارت خاص دارد و به عبارت دیگر مى توان گفت مدیریت پروژه دانش و هنر هماهنگى افراد ، زمان بندى ، تجهیزات، متریال براى تکمیل پروژه در زمان مشخص شده است ، گامهاى مدیریت پروژه عبارتند از:

 • تعریف پروژه و محدوده آن
 • طراحی فنی
 • تأمین مالی
 • بستن قرارداد
 • اجرا
 • کنترل عملکرد
 • عملیات مدیریت
 • برنامه ریزی
 • سازماندهی
 • نیروی انسانی
 • راهنمایی و جهت دهی
 • کنترل
 • آغاز پروژه

در آغاز یک پروژه فرایندهاى پایه اى وجود دارد که باید در ابتدا و شروع پروژه انجام گیرد که این ابتداى کار بسیار مهم است زیرا آنهایى که با شما قرارداد مى بندند یا در آنجا سهمى دارند یا انهایى که از آن پروژه استفاده مى کنند نیاز به جمع بندى و دستیابى به توافق با شما براى شروع پروژه دارند و از سوى دیگر برآورد اولیه براى تیم پروژه بسیار مهم است زیرا این برآورد کمک مى کند تا استراتژى هاى طراحى و اجرا براى برنامه ساخت فراهم شود.

بودجه یک پروژه ، مقدار پولى است که مالک با توجه به توجیه اقتصادى قصد دارد ، در طراحى و ساخت پروژه هزینه کند.

 

برنامه ریزى پروژه و زمان بندى

فرایند شناسایى همه فعالیتهاى ضرورى براى تکمیل موفقیت آمیز پروژه است ، زمان بندى پروژه فرایند تعیین فعالیتهاى برنامه ریزى شده است که تخصیص مدت زمان واقعى هر فعالیت و تعیین تاریخ شروع و پایان پروژه را در بر مى گیرد.

 

تکنیکهاى زمان بندى

ساخت طبقه در اجراى اسکلت سازه ها بسیار حائز اهمیت است که هدف از زمان بندى ساخت اطمینان از جریان پیوسته و مناسب از منابع مى باشد ، مساحت طبقه معمولاً به چند ناحیه تقسیم مى شود چون این امکان را به ما مى دهد که حرکت نیروى کار و متریال در قسمتهاى مختلف پروژه وجود داشته باشد ، لازم به ذکر اشت که تغییر در دوره هاى کارى مى تواند اثرات مهمى در زمان بندى کار داشته باشد.

 

فازهاى ساخت

مدیر کارگاه باید محیط کارگاه را با تخصیص نقشها و مسئولیتها به افراد ، براى عملیات مختلف ساختمانى ایجاد کند که در طول زمان ساخت ، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

دسترسى به تجهیزات و امکانات آتش نشانى

متریالهاى ساخت نباید در کمتر از ٣ مترى آتش و یا تانکر آب باشد.

دسترسى به طبقات بالاتر در زمان فرایند ساخت

دسترسى موقت یا دائم به کمکهاى اولیه پزشکى و آتش نشانى

مدیریت زمان

در نظر گرفتن اهمیت زمان در یک پروژه ساختمانى باعث مى شود تا پروژه در زمان مشخص شده تکمیل گرددتا منافع آن به نحو احسنت حاصل شود که در آن سیستم برنامه ریزى شده باید کل زمان درگیرى با نهادهاى درگیر شده ، تعداد فروشندگان ، شناسایى کل منابع ، زمان دسترسى براى کل ورودى ها ، فعالیتهاى بحرانى و فرایندهاى طول ساخت را پوشش دهد.

 

مدیریت کیفیت

مدیریت کیفیت پروژه باید براى همه فعالیتها از زمان شروع پروژه تا تکمیل پروژه برنامه ریزى شده باشد که این امر باعث مى شود تا سیستم برنامه ربزى شده تضمین و کنترل کافى براى تحقق اهداف کیفى پروژه ارائه داده شود.

در طراحى ساخت و مدیریت ساختمان ، مدل کردن اطلاعات ساختمانى براى دسترسى با اطلاعات هزینه ، زمان بندى و محدوده طراحى پروژه را با کیفیت بسیار بالا و قابلیت اطمینان و یکپارچگى فراهم مى آورد که برخى از این مزایا عبارتند از:

افزایش سرعت تحویل پروژه

هماهنگى بهتر و خطاى کمتر

کاهش هزینه ها و ذخیره پول

بهره ورى بیشتر

کیفیت بیشتر کار

فرصت هاى کسب و کار و در آمد بیشتر

مدل کردن اطلاعات ساختمانى از دو جهت بسیار حائز اهمیت است.

حفظ اطلاعات مهم طراحى به صورت دیجیتال ، به روز رسانى اطلاعات و اشتراک گذارى است و به طور کلى استفاده از آن اطلاعات را براى کاربر آسان تر مى کند.

رابطه بین اطلاعات طراحى دیجیتال با تکنولوژى مدل کردن ساختمانى مى تواند باعث افزایش بیشتر بهره ورى و کیفیت همچنین باعث ذخیره بیشتر پول و زمان شد.

در دکوطرح بخوانید :

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح خدمات خود را در ازگل، اقدسیه، الهیه، اوین، باغ فردوس، تجریش، دارآباد، درکه، دربند، زعفرانیه، فرمانیه، فرشته، قیطریه، کامرانیه، محمودیه، ولنجک، نیاوران اختیاریه، پاسداران، دروس، دولت، دیباجی، جردن-ولیعصر، سیدخندان، ظفر، قلهک، ونک و میرداماد، سایر مناطق تهران ارائه می دهد.

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس گرفته و یا در صورت نیاز با شماره ی دفتر ۰۲۱۲۲۱۷۲۰۶۹ | ۰۲۱۲۲۱۷۲۰۶۸ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *