بازسازی تجاری
07
مرداد

مصالح ساختمان

مصالح ساختمان

مصالح ساختمانی؛ هر کدام از این مواد و مصالح ویژگی های خاص خود را دارند و هر کدام کاربرد خاص خودشان را دارند به همین جهت مهندسان فعال در حوزه ساخت و ساز باید به خوبی با این مصالح و متریال آشنا باشند تا بنایی مقاوم و طبق استاندارد مهندسی بسازند.

بهترین مصالحی که از گذشته تاکنون در صنعت تعمیرات ساختمان مسکونی و تعمیرات خانه مورد استفاده قرار گرفته است و همچنان جایگاه خود را در این صنعت حفظ کرده است بتن، آجر، سیمان، چوب و فلز بوده است.

 

مصالح ساختمان

این مصالح به دلیل مقاومت بالایی کهدارند و به لحاظ مقرون به صرفه بودن آن ها در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاهش هزینه بازسازی خانهامروزه مصالح ساختمانی جدیدی توسط صنعتگران تولید و به بازار عرضه می شوند که نسبت به مصالح قدیمی از مقاومت ، کیفیت و مزایای بیشتری برخوردار هستند که با توجه به کارایی و میزان مقاومت خود در قسمت های مختلفی از ساختمان به کار می روند.

آنچه می خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم انواع مصالح و متریال ساختمانی و کاربرد آنها در صنعت ساختمان می باشد.

مصالح ساختمانی به لحاظ جنس به دو دسته مصالح مرکب و مصالح ساده تقسیم می شوند.

 

انواع مصالح ساختمانی

مصالح ساده

مانند : شن ، آجر ، بلوک و سیمان.

مصالح مرکب

مانند : ایزوگام ، بتن ، ملات سیمان.

هر کدام از مواد و مصالح به شیوه های خاص خود تولید می شوند بعضی از آنها به صورت پیش ساخته در کارخانه ها یا کارگاه های مربوطه و برخی دیگر در ساختمان و یا فضای کارگاه به صورت در جا ساخته می شوند.

یکی از ویژگیها در مصالح ساختمانی از پیش ساخته این است که زمان اجرای پروژه و هزینه پروژه کاهش پیدا می کند و همچنین باعث کاهش ضایعات ناشی در ساخت و ساز می شود و گامی موثر در حفظ محیط زیست است که دارای اهمیت ویژه ای در صنعت ساخت و ساز می باشند ، دال بتنی ، دیوارهای بتنی از پیش ساخته ، کاشی سرامیک، انوای بلوک.

 

مصالح ساختمانی و کاربرد آنها

خاک رس

این خاک از ترکیب مواد عالی و معدنی می باشد که در اثر تخریب سنگ ها و هوا زدگی به وجود می آید و یکی از انواع خاک های چسبنده است که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد که دارای دو دسته چسبنده و غیر چسبنده ، دانه درشت و دانه ریز می باشد که نوع این خاک رس بستگی به منطقه جغرافیایی ، نوع سنگ اولیه و آب و هوا بستگی دارد.

از ویژگی مهم این خاک در مورد نمونه با کیفیت آن می توان برای کنترل دمای ساختمان استفاده نمود و به ایجاد پایداری گرما، سرما و کنترل دما در ساختمان کمک کرد.

از خاک رس می توان در تولید مثالی چون اشی، سرامیک، ملات گچ و خاک، آجر سفال و … استفاده کرد و به علت سهولت در استفاده، کند گیر بودن آن و قیمت مناسب در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آجر

آجر نوعی متریال کاربرد و مهم در صنعت ساختمان می باشد و از قدیمی ترین مصالح مورد استفاده در این صنعت است که در قدیم به صورت آجر خشتی که از پختن خشت به دست می آمد  و به صورت دستی و ماشینی تولید می شد مورد استفاده قرار می گرفت که  این متریال با ارزش با توجه به مواد اولیه و کاربرد خود در کوره های مختلف شامل کوره تونلی ، کوره تنوره ای ، کوره هوفمن تولید می شد.

انواع آجر
 • آجر معمولی
  از جمله آجر های معمولی می توان به آجر سفید ، آجر قزاقی ، آجر فشاری اشاره کرد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • آجر سفالی
  این آجر در مقابل آجر معمولی سبک تر و شکننده تر استو به دو دسته سقفی و دیواری شناخته می شود و به دلیل اینکه با ملات بیشتر ترکیب شود و محکمتر باشد آنها را به صورت سوراخ دار  تولید و به بازار عرضه می کنند.
 • آجر جوش
  این آجر سخت و مقاوم از جمله آجر هایی است که در برابر ضربه ، لب پریدگی ، مواد شیمیایی ، تغییر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم است که در صنعت ساختمان کاربرد ویژه ای دارد.
 • آجر نسوز
  این متریال همانگونه که از اسمش مشخص است مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد و به همین دلیل در جاهایی که میزان درجه حرارت بالاست مورد استفاده قرار می گیرد و ماده اصلی که این آجر با آن تولید می شود خاک رس ذوب نشدنی می باشد و فاقد مواد قلیایی و آهکی است که در رنگهای مختلف تولید و در بازار عرضه می شود.
 • آجر سنگ فرش
  این آجر معمولا برای کف سازی و مخصوصا در  سنگ فرش های شهری مورد استفاده قرار می گیرد که از مقاومت بالایی در برابر فرسایش و سایش برخوردار است.

 

گچ

گچ پودری سفید و نرم می باشد که از سنگ گچ تولید می شود و هیچ ماده افزودنی در تولید آن استفاده نمی شود و این متریال به تنهایی دارای گیرایش بسیار سریع می باشد که به درصد آب آن بستگی دار.

انواع گچ
 • گچ سفید کاری
  همانطور که از اسشمش مشخص است برای سفید کاری و پوشش سطحی از آن استفاده می شود که دارای قیمت مناسب می باشد
 • گچ میکرونیزه
  از فراورده های گچ معمولی است که بیشتر برای گچ کاری ، کشته کشی مانند گچ بری  سفید کاری و …مورد استفاده قرار می گیرد .
 • گچ عاج
  این نوع گچ دارای دانه بندی بسیار ریز است و زمان گیرایش نسبتا طولانی می باشد و بیشتر در ساخت پنلهای گچی از آن استفاده می شود
 • گچ گیپتون
  این گچ دارای چسبندگی نسبتا بالایی می باشد و برای گچ کاری روی سطوحی از قبیل بتن سطوح فومی از آن استفاده می شود
 • گچ سیوا
  این متریال در برابر رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است و میتوان گفت عایق بسیار خوبی برای حرارت و صوت است که از ترکیب گچ میکرونیزه با سایر افزودنی ها تولید میشود و برای زیر کاری بسیار مناسب است.

 

سیمان

یکی از پر مصرف ترین مصالح در صنعت ساختمان می باشدکه از ترکیب مواد آهکی تولید می شود.

این متریال به صورت پودر است و بسیار نرم می باشد که به صورت کیسه ای یا فله در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و از ترکیب این ماده پودری با آب ماده ای سخت به نام بتن تولید می شود که نقش مهمی در صنعت ساختمان بویژه در مقاوم سازی را ایفا می کند.

انواع سیمان
 • سیمان پرتلند
  از مرغوب ترین نوع سیمان می باشد که در ساختمان سازی کاربرد فراوان و ویژه ای دارید که از تیپ یک تا تیپ پنج تولید وبه بازار عرضه می شود که هر کدام با توجه به اقلیم آب و هوا ، کاربرد و قابلیت در پروژه های ساختمانی و عمرانی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سیمان رنگی
  این نوع سیمان با افزودن مواد و عناصر رنگی به سیمان سفید تولید می شود، دارای مقاومت بالای است و سطحی صاف و یکدست ایجاد می کند  و به همین لحاظ و ویژگی بهترین گزینه برای نمای ساختمان می باشد.
 • سیمان نسوز
  این نوع سیمان از مقاومت بسیار در برابر حرارت بالا و شوک حرارتی برخوردار است و از ویژگی های دیگر این عنصر می توان به مقاومت آن در برابر سولفات ها، ساییدگی ، ضربه ، آبهای اسیدی ، مواد خورنده و … اشاره کرد.

 

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۴.۷]