طراحی نمای تجاری
27
آذر

معماری در اقلیم کویر منطقه

معماری در اقلیم کویر شرایط جوی بر آب و هوا و خصوصیات جغرافیایی منطقه تاثیر میگذارد. دو عامل دما و بارش شرایط آب و هوایی را تحت تاثیر قرار میدهد که بر شرایط زندگی ما نیز تاثیرخواهد داشت.

معماری در اقلیم کویر منطقه
در ایران ۴ اقلیم داریم :
 • اقلیگرم و خشک
 • اقلیم گرم و مرطوب
 • اقلیم معتدل و مرطوب
 • اقلیم سرد
ویژگی های اقلیم گرم و خشک

بارندگی در این اقلیم کم و رطوبت نیز اندک است،این اقلیم از نظر پوشش گیاهی بسیار ضعیف است. گرمای تابستان و سرمای زمستان بسیار شدید است. اختلاف دمای شب و روز نیز بسیار زیاد است.

 

اقلیم کویر

بعضی از کویرها به علت تبخیر آب از دریاها و دریاچه ها پدید آمده اند و به طور کلی کویر بر اثر تابش شدید آفتاب در بعضی مناطق به وجود می آید.

 

پوشش گیاهی

نوع پوشش گیاهی در هر منطقه به ویژگی های خاک در آن منطقه بستگی دارد. در مناطق بیابانی گیاهان از فرسایش خاک جلوگیری میکند. در این مناطق هر گیاهی نمیتواند رشد کنند و در شرایطی که خاک شوری کمتری داشته باشد امکان رشد گیاهی مانند گز وجوددارد.

 

معماری کویر

در مناطق کویری پلان ها به شکل فشرده طراحی میشوند که در این نوع طراحی دیوارها سایه ایجاد میکنند و جلوی تابش مستقیم خورشید را میگیرند. تعداد بازشو های کمتری رو به معابر طراحی میشوند تا از تبادل حرارت فضای داخلی و خارجی و نفوذ گردوخاک جلوگیری کند. طراحی باید به نحوی باشد که پنجره ها روبه حیاط مرکزی ساختمان باز شوند تا فضای داخلی کمتر تحت تاثیر هوای بیرونی قرار گیرد. حیاط های بزرگ با حوض و باغچه های بزرگ طراحی میشود تا هوای مطلوبی برای فضای داخلی فراهم کند. با ایجاد حفره هایی در قسمت عرقچین نور داخلی را تنظیم میکنیم‌.

 

عناصر معماری کویر
 • گذر
 • ایوان
 • حیاط
 • بادگیر
 • طاق
 • گنبد
 • ساباط
گذر

در این منطقه از کوچه های باریک که دارای دیوارهای بلند هستند و همچنین گذرهای سرپوشیده استفاده میشود که در تابستان با ایجاد سایه از تابش مستقیم آفتاب و ایجاد گرمای شدید جلوگیری کند.

 

ایوان و حیاط

ایوان از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری کرده و نقش بسیار مهمی دارد. معمولا ایوان با ایجاد چندین پله در ارتفاع بالاتری از حیاط قرار گرفته ودر کف حیاط از آجر استفاده میکنیم تا گرما را در فصل سرما حفظ کند.

 

بادگیر

بادگیر از عناصر معماری ایران بوده و برای تهویه هوا برروی بام خانه ها و همچنین بالای آب انبارها ساخته میشود. بادگیرها دارای انواع مختلفی از نظر جهت هستند که شامل بادگیرهای یک طرفه تا هشت طرفه میشوند. بادگیرهای یک طرفه نسبت به انواع دیگر بادگیرها کوچکتر بوده و به صورت عمودی در داخل دیواره های کانال در و پنجره نصب میشود و سبب تهویه هوا میشود. از بادگیرهای چهار و هشت طرفه که ارتفاع بیشتری دارند در جاهایی که در معرض باد و فشار بیشتری هستند استفاده میشود. بادگیرهای چهارطرفه از چند قسمت تشکیل شده اند که گردو خاک بعد از برخورد با بادگیر ،رطوبت را جذب و غبار از آن جدا میشود.

 

طاق و گنبد

در معماری پوششی که بر زمینه گرد برپا میشود گنبد گوییم که در ایران پیشینه ای دیرینه دارد. در بخش های کویری به دلیل کمبود چوب ،برای پوشش سقف از آجر و خشت استفاده میشود و سقف به صورت طاق وگنبد ساخته میشود.

 

ساباط

از ویژگی های مهم معماری در اقلیم کویری طراحی ساباط است که در استان هایی مانند یزد،کرمان و خوزستان و… یافت میشود. ساباط معبریست که آرامش را با ایجاد سایه برای رهگذر پدید می آورد.ساباط سازه ای نیمه پوشیده است که هوای داخل آن در تابستان و زمستان مطلوب تر از هوای بیرون آن است همچنین  وجود آنها سبب یکپارچه شدن خانه های اطرافشان میشود.

 

مصالح مورد استفاده

در این مناطق از مصالحی با ظرفیت حرارتی بالا مانند گل،خشت و آجر استفاده میکنند که ارزان بوده و به راحتی یافت میشود. غالبا از چوب برای ساخت درب و پنجره و همچنین ستون ایوان ها استفاده میشود. از مصالحی استفاده میشود که دارای رنگ روشن بوده و قابلیت انعکاس نور خورشید را داشته باشد.

 

در دکوطرح بخوانید :

 

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح خدمات خود را در ازگل، اقدسیه، الهیه، اوین، باغ فردوس، تجریش، دارآباد، درکه، دربند، زعفرانیه، فرمانیه، فرشته، قیطریه، کامرانیه، محمودیه، ولنجک، نیاوران اختیاریه، پاسداران، دروس، دولت، دیباجی، جردن-ولیعصر، سیدخندان، ظفر، قلهک، ونک و میرداماد، سایر مناطق تهران ارائه می دهد.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۸]