نمای رومی
۲۰
مرداد

نمای رومی

نمای رومی

در درجه اول نما ی یک ساختمان میتواند عاملیت جذب در خریدار باشد و نما در ساختمان می تواند یکی از نشانه های کیفیت و معماری در آن ساختمان باشد.

نماهای مختلف در هر ساختمان نشانه ای از کاربرد و سبک معماری آن می باشد که از این نماها می توانیم به نمای رومی اشاره کنیم که یکی از پر کاربردترین و پر طرفدارترین نماها در کشورمان می باشد که در این نوع نما با استفاده از مصالح و متریال های خاص سبک خاصی در معماری را به رخ می کشاند، که ما در این مطلب سعی بر این داریم در مورد نمای رومی مطالبی را بیان کنیم.

 

معرفی نمای رومی

به طور کلی نمای ساختمان دارای سبک هایی نظیر سبک کلاسیک، سبک معاصر، سبک مدرن و سبک مینیمال می باشد .

نمای رومی الهام گرفته از سبک معماری کلاسیک روم و یونان می باشد، اما با ورود آن به ایران و گذشت زمان المان هایی از ایران باستان نیز در آن شکل گرفت.

نمای رومی در ساختمان که بسیاری از معماران و طراحان از آن به عنوان نمای کلاسیک یاد می کنند با توجه به متریال و المانهای خاصی که در طراحی و اجرا در آن به کار رفته است باعث جلب توجه کردن و متمایز شدن این ساختمان در فضای شهری می شود و نمای رومی به دلیل معماری پیچیده و مصالح والمان های گران قیمت مانند سنگ طبیعی که در آن به کار رفته است یک ذهنیت ساختمان لوکس و گران قیمت در تصور مردم ایجاد کرده است با این وجود که این گونه طرح در اکثر ساختمان های امروزی به کار برده شده است.

روم در قرن پنجم تا هشتم میلادی شدیداً تحت تاثیر هنر و معماری یونان قرار گرفت و در همین مدت نیز شدیداً در این زمینه پیشرفت کرد و در قرن نهم با قدرت گرفتن روم سبک معماری آنها نیز در اروپا گسترش پیدا کرد به طوری که بسیاری از ساختمان های اصلی مانند قصر ها و کلیسا ها از این سبک طراحی و اجرا شده است.

در قرن پانزدهم و با شروع دوره رنسانس طراحی نما با الهام گرفتن از معماری روم باستان رواج پیدا کرد و طرفداران زیادی را مجذوب خود کرد و در این دوره بود که معماران با الهام گرفتن از معماری روم باستان ساختمان ها و سازه هایی طراحی کردند که همگی بیانگر قدرت، عظمت و استحکام بودند.

از اصلی ترین مصالح به کار رفته در نمای رومی سنگ آهک، تراورتن، گرانیت و سنگ مرمر می باشد اما به دلیل هزینه های ناشی در استفاده از مصالح مختلف باعث شده ذائقه مردم تغییر کند و به همین دلیل است که امروزه تقریباً تمام نماهای رومی با سنگ های ارزان قیمت و در دسترس مانند تراورتن اجرا شده است.

در ایران سازندگان بری این که بتوانند توجه خریدار را به سمت خود جلب کنند و حس اطمینان و زیبایی را به مشتری و خریدار القا کنند همواره بر این تلاشند که نسبت به زیبا سازی نمای ساختمان خود اقدام کنند و نمای رومی به دلیل توجه با المان ها و متریال های خاص که در آن به کار می رود باعث شده که بیشتر از هر سبکی به آن توجه شود و مورد استفاده قرار گیرد.

 

ویژگی های نمای رومی

از ویژگیهای بارز نمای رومی می توان به به کار بردن ستون های کوتاه و منحنی شکل در اندازه های مختلف، وجود سر ستون ها که در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، به کار گیری قوس های بزرگ و نقش های بر جسته، به کار گیری از اشکال مختلف هندسی، قرینه بودن المان ها و متریال ها، به کار بردن رنگ سفید در اکثر نماهای رومی اشاره کرد.

 

مزایای نمای رومی

به کار گیری مصالح سخت و محکم و مقاومت بالای آنها در برابر شرایط مختلف آب و هوایی استحکام مصالح به کار رفته که طبعتاً باعث طول عمر بالای ساختمان و سازه می شود.

زیبایی ساختمان و متمایز کردن آن در فضای شهری در دسترس بودن مصالح و ارزان بودن آنها بسیاری از المان ها و متریال ها در نمای رومی به صورت پیش ساخته موجود می باشد که این خود کاهش هزینه و سرعت پیش روی پروژه را در بر دارد.

 

نکات مهم در استفاده از نمای رومی

احتیاج به اجرای سخت و با دقت دارد زیرا عدم دقت و اجرای نا مناسب سبب کنده شدن قطعات به کار رفته در این نما می شود.

استفاده از سنگ های بی کیفیت در نمای رومی به دلیل کاهش هزینه باعث تغییر رنگ و شفافیت سنگ ها در این نما می شود.

در به کار گیری از قطعات پیش ساخته حتما از متریال هایی که دارای کیفیت بالا هستند استفاده کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۲]