نمای مدرن در ساختمان
۲۲
مرداد

نمای مدرن در ساختمان

نمای مدرن در ساختمان

امروزه معماران و طراحان به فکری برای خارج کردن حالت ساده و کسل کننده نمای ساختمان مسکونی و تبدیل آن به ساختاری زنده می باشد تا به معنای واقعی آثاری هنری خلق کنند و باعث جلب توجه نمای ساختمان برای رهگذران بشوند.

نمای مدرن ساختمان مسکونی با توجه به متریالها و امان های مختلف مانند مصالح و نور پردازی و … تعریف جدیدی از ارزش ساختمان در عصر مدرن می باشند.

نما به قسمت جلویی یک ساختمان اشاره دارد و قسمتی جدایی ناپذیر در طراحی کلی یک ساختمان می باشد و به طور کلی می توان گفت شخصیت یک ساختمان می باشد و نوع کاربری آن را مشخص می کند.

 

نمای مدرن در ساختمان

ویژگی های نمای مدرن در ساختمان

خلاقیت در طراحی نمای مدرن از ویژگی های بارز آن می باشد.

سادگی و در عین حال زیبایی می تواند این نما را منحصر به فرد کند.

در این نما می توان جلوه ای از نور پردازی را در آن به کار برد که هدف زیبایی و جلب توجه در آن می باشد.

به کار بردن خطوط افقی و عمودی از جمله المان های اصلی به کار برده شده در نمای مدرن می باشد.

به کاربردن طرح های شفاف سبکی رایج در نمای مدرن می باشد.

سبک نمای مدرن باید به شیوه ای کار شود که سازگار با محیط زیست باشد، یه عنوان مثال برای ذخیره کردن انرژی خورشیدی در مناطق گرم به کار بردن گیاهان در نمای مدرن جهت کاهش آلودگی از خصوصیات بارز در ساختمان های مدرن می باشد.

ترکیب کردن المان هایی مانند سنگ ، چوب ، شیشه و … باعث خلق نمایی مدرن و منحصر به فرد در فضای شهری می شود.

 

مصالح در نمای مدرن

در طراحی و اجرای نمای مدرن شما این فرصت را خواهید داشت که از تمام مصالح ساختمانی مانند چوب، سیمان، آجر و سنگ بهترین استفاده را ببرید.

ترکیب هر یک از این مواد و مصالح و قرار گرفتن صحیح هر کدام از این المان ها در بخشهای مختلف نما می تواند تاثیر شگفت انگیزی برای مخاطب و چشم انداز ساختمان ایجاد کند و یک نمای خلاقانه و مدرن را به وجود بیاورد.

امروزه به وفور مشاهده می کنیم که از سنگ برای استفاده در نمای رومی استفاده می شود با این وجود هنوز می توانیم طرح های متفاوت و گیرا در ساختمان های مسکونی مشاهده کنیم.

نکته قابل توجه این است که انتخاب مصالح در نمای ساختمان بستگی به بودجه، هزینه و اقلیم آب و هوایی با توجه با آیین نامه را دارد.

 

رنگ در نمای مدرن

به کار بردن رنگ در نمای مدرن علاوه بر روح بخشیدن به ساختمان سبب برجسته شدن سبک معماری در آن می شود و در حالی که بیننده و ناظر را سر شوق می آورد اعث پیوند با طبیعت نیز می شود.

راه حل استاندارد و معمول رنگهای روشن و خنثی می باشد اما رنگهایی مانند خاکستری و بژ نیز جنبه های مثبت زیادی دارد.

در درجه اول رنگ نمای ساختمان باید با فضای شهری و منطقه مطابقت داشته باشد به عنوان مثال برای ساختمان های ساخته شده در مناطق جنگلی از رنگ هایی مانند نارنجی، قهوه ای، زرد و قرمز به دلیل تعامل بیشتر ساختمان با طبیعت می توان استفاده کرد.

به طور کلی میتوان گفت که رنگ های خنثی مانند خاکستری سفید و قهوه ای برای ساختمان های هندسی مدرن، رنگ هایی ایده آل هستند و فرم ساده و مینیمالیستی ساختمان با توجه با اقلیم و منطقه آب و هوایی آن است فرم و ساختار رنگ را برای آن تعریف می کند.

 

نور پردازی در نمای مدرن

روشنایی و نور پردازی در نمای مدرن بسیار مهم و حائز اهمیت است و برای این المان گزینه های بسیار زیادی موجود می باشد و نور پردازی در نمای ساختمان مدرن باعث برجسته شدن قسمتهای مهم در نما می شود.

به عنوان مثال می توانیم به وسیله نورهای ملایم و روشن از پایین به بالا بر روی ستون ها یا در زیر پنجره ها باعث جلوه بخشیدن به نما در ساختمان شویم و المان های به کار رفته در این نوع نما را پر جلوه تر کنیم.

دست یابی به نمایی روشن و جذاب همگی نشان از خلاقیت معمار و طراح در شهر سازی مدرن را دارد.

در طراحی نمای بیرونی ساختمان نکته مهم این است که ضمن حفظ جذابیت بصری نما باید عناصر کاربردی در آن نیز حفظ شود تا در برابر شرایط جوی مختلف مقاومت داشته باشد.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۳.۸]