طراحی دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری
۱۰
دی

طراحی داخلی منزل

کاغذ دیواری اتاق نشیمن، نگاهی متفاوت به طراحی داخلی منزل

سال‌های زیادی است که طراحی دکوراسیون داخلی در دست طراحان حرفه‌ای قرار گرفته و خانه های متفاوتی با ظاهری زیبا به وجود آمده است .

امروزه وجود اینترنت و دسترسی آسان به مدرن ترین سبک ها توانسته است به افرادی که می‌خواهند بازسازی ساختمان را انجام دهند کمک شگرفی نمایند.

برای الگو گرفتن از نمونه های طراحی و تزیینات ساختمان سایت‌های مختلف وجود دارند که می توانند به شما ایده دهند .

ما در این محتوا سعی کرده‌ایم تا تکنیک های جالب برای طراحی خانه های کلاسیک و مدرن را با استفاده از کاغذدیواری بررسی کنیم و ادامه محتوا با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی داخلی منزل: طراحی داخلی اشپزخانه

 

نگاهی متفاوت به طراحی داخلی منزل

رنگ در طراحی داخلی منزل

رنگ یکی از مهمترین جنبه های طراحی است که به فضا راه می‌دهند و باعث می‌شود فضا زیباتر دیده شود.

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح - 01 min 1

معمولاً در طراحی‌های مدرن قوانین روانشناسی بیشتر دیده می‌شود به دلیل اینکه وجود رنگ‌های خنثی باید به درستی در تزیینات ساختمان استفاده شوند.

رنگ ها دنیای گسترده‌ای دارند که هر کدام از آن ها می‌توانند برای قسمت‌های مختلفی مناسب باشند اما اینکه کدام رنگ را برای چه فضایی قرار است به کار ببرید نیاز به تخصص و تجربه طراحان دارد .

معمولاً طراحان در خانه های مدرن رنگ های خنثی و روشن را استفاده می‌کنند به دلیل این که نماد پاکی و صداقت می باشد و فضا را بزرگ تر از آن چیزی که هست نشان می دهد.

 

بافت در طراحی داخلی منزل

بافت به فضا عمق می دهند و باعث زیبایی بصری در خانه خواهد شد ایجاد بافت فقط به رنگ‌کردن‌دیوار نمی باشد بلکه می توان وسایل تزیینی را بر روی دیوار به خوبی به کار برد.

مثلا رومیزی پشمی که بافت سختی دارد می‌تواند در کنار مجسمه های طلایی زیبا دیده شود و یا اینکه قرار دادن گلدان ها در کنار متریال های چوبی گزینه بسیار مناسبی است که فضا را زنده تر نشان میدهند.

 

پوشش های دیوار

این دیوارها هستند که یک فضا را تشکیل می دهند پس برای اینکه فضای زیباتر باشد باید در ابتدا دیوارهای آن محیط با طراحی های زیبا پوشش داده شود.

یکی از راهکارهایی که میتوان برای پوشش دیوار استفاده کرد به کار بردن کاغذ دیواری بر روی آنها می باشد.

امروزه این محصول بسیار پرطرفدار شده است و افراد در محیط های اداری و منازل و حتی فروشگاههای تجاری از آن استفاده می‌کنند.

استفاده از کاغذ دیواری باعث شده است که دیگر افراد به سمت رنگ آمیزی دیوارها نروند برای همین بهتر است که کاغذ دیواری هایی را متناسب با تزینات ساختمان قرار دهید که با روحیه خود و دیگر افراد هم خوانی داشته باشد.

کاغذ دیواری ها دارای رنگ بندی ها و طرح های متنوع هستند که توانستند در هر محیطی زیبا دیده شوند. برای مثال در خانه های کلاسیک نمونه های طرح برجسته آن استفاده می شود و یک زیبایی متفاوتی را ایجاد می کنند .

در خانه های مدرن هم همانطور که میدانید سادگی موج می‌زند و معمولاً کاغذ دیواری های ساده و بدون طرح استفاده می شود.

کاغذ دیواری زمانی زیبا دیده می شود که به درستی انتخاب رنگ و طرح شود برای همین بهتر است با کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند مشورت کنید تا آنها به شما بگویند.

با توجه به فضایی که در اختیار دارید کدام یک از رنگ بافت ها برای تزیینات ساختمان مناسب می باشد.

نمونه های ساده کاغذ دیواری ها باعث می شوند که فضا تمیزتر دیده شود.برای خانه های کلاسیک رنگ هایی از جنس مات بهترین گزینه برای خانه هایی با متراژ بزرگ هستند.

 

ایجاد طراحی داخلی الهام بخش که اولین احساس خوب را برای میهمانان ایجاد کند ، امری است که هر صاحبخانه می خواهد زیرا احساس خوبی برای شنیدن تعریف و تمجید های مهمانان شما در هنگام تحسین طراحی داخلی چشمگیر خانه شما احساس خوبی است.

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی داخلی منزل: طراحی داخلی خانه، طراحی داخلی سازگار با محیط

 

۱. تکرار

تکرار عناصر مانند رنگ ، شکل یا بافت می تواند به یکپارچگی یک فضا و ایجاد یک تجربه بصری سازگار کمک کند. عدم تطابق فرش ها ، طرح های رنگی مختلف یا انتخاب پنجره های مخلوط ، همه باعث ایجاد سردرگمی در یک فضا می شوند. من یک بار روی کلبه ای کار کردم که چندین بار بازسازی شده بود ، و در نتیجه یک سبک و ارتفاع از قاب پنجره ایجاد شد. بودجه ای برای رفع همه آنها وجود نداشت بنابراین مجبور شدم به یک راه حل مقرون به صرفه برسم. من به سادگی یک خط به ارتفاع ۱.۲ متر در اطراف اتاق رسم کردم و نیمه پایینی آن را به رنگ تیره (شامل قاب های تا آن سطح) و نیمه بالایی را با رنگ سفید نقاشی کردم. بلافاصله چشم به سمت نوارهای رنگی ثابت و تکراری که اتاق را احاطه کرده اند جلب شد و نه منظره متناقض پنجره ها. رنگ ، کاشی ، فرش و کاغذ دیواری همه واقعاً روشهای ساده ای برای ایجاد تکرار هستند.

 

۲. تعادل

یک طراحی متعادل دقیقاً همین کار را می کند. این امر برابری و تقارنی را ایجاد می کند که چشم آن را دوست دارد. اما مانند اکثر این اصول ، اگر بیش از حد سختگیرانه اعمال شود ، می تواند کسل کننده باشد. تعادل خود را با سایر جنبه های طراحی افزایش دهید تا کمی رسمی تر شود.

برای انجام این کار در خانه ، نقطه کانونی فضای خود را پیدا کنید ، که می تواند تلویزیون ، شومینه یا یک قطعه بزرگ هنری باشد. سپس به طور مساوی اشیا را در هر دو طرف مرتب کنید. اطمینان حاصل کنید که اینها یکسان یا دارای “وزن” بصری برابر هستند (وزن به اندازه ، رنگ و بافت بستگی دارد ، به عنوان مثال وزن سیاه بیش از خاکستری است). همچنین می توانید تعادل نامتقارن را امتحان کنید – به جای اینکه جلوی وسایل را بگیرید ، با ترکیبی از وزنه ها ، رنگ ها و بافت ها کمی خارج تعادل بازی کنید. بروید و ببینید که چگونه می توانید زندگی کنید!

طراحی داخلی
طراحی داخلی

 

۳. هماهنگی

از این اصل برای آرامش و آرامش فرد و ایجاد وحدت و از بین بردن احساسات ناراحتی استفاده می شود. هماهنگی ، به تعبیری ، “نقطه توقف” هر طراحی داخلی را فراهم می کند – هنگامی که هماهنگی اعمال می شود ، فضا باید احساس کامل شود زیرا تمام قسمت های آن به یکدیگر مربوط می شوند و مکمل یکدیگر هستند. این احساس نتیجه تعادل ، مقیاس ، نسبت و تکرار است که همه در مقادیر مناسب استفاده می شوند. هارمونی معیاری است که با استفاده از آن قضاوت می کنیم که آیا فضا کار می کند یا خیر.

 

۴. مقیاس

مقیاس به رابطه بین دو یا چند جسم اشاره دارد. مقیاس در معماری و طراحی داخلی مهم است زیرا این رشته ها با چندین اندازه گیری استاندارد مانند ارتفاع نیمکت ، عرض راهرو و اندازه صندلی کار می کنند. جبران این عناصر در اندازه استاندارد با عناصر دیگر در اندازه و ارتفاع متفاوت می تواند علاقه بصری بسیار سرگرم کننده ای را در یک فضا ایجاد کند. هنگام استفاده از این اصل در طراحی روزمره ، من خصوصاً از بازی با اندازه و مقیاس آثار هنری ، گیاهان و فضاهای منفی لذت می برم. این مناطق یک روش نسبتاً ساده برای دادن چیز جالب توجه به چشم ارائه می دهند.

طراحی منزل
طراحی منزل

 

۵. تناسب

تناسب معمولاً همگام با مقیاس پیش می رود ، اما به طرز ماهرانه ای متفاوت است. در جایی که مقیاس مقایسه اشیا to با یکدیگر را توصیف می کند ، تناسب بیشتر مربوط به نوع نگاه مبلمان و اشیا in در یک فضا و همچنین ارتباط آنها با یکدیگر است. به دست آوردن نسبت مناسب کاری دشوار است و اغلب به این صورت است که کسی “چشم برای طراحی” دارد که منجر به احساس راحتی و هماهنگی می شود. سعی کنید از تناسب در خانه خود استفاده کنید تا یک سلسله مراتب بصری ایجاد کنید که بر برخی از ویژگی ها تأکید کند و برخی دیگر را پنهان کند.

 

 

۳۷ مهمترین لحظه طراحی داخلی منزل در چند دهه اخیر

 

در صد سال گذشته اتفاقات زیادی افتاده است. از باهاوس تا کاخ سفید ، شاهد دو جنگ جهانی ، رکود بزرگ و اولین رئیس جمهور آفریقایی آمریکایی بوده ایم. البته طراحی در خلاuum وجود ندارد ؛ فضای داخلی همیشه با توجه به زمینه های فرهنگی و اجتماعی زمان خود شکل می گیرد. در بهترین حالت ، طراحی عالی می تواند بر جهان پیرامون نیز تأثیر بگذارد. و با تکامل فضای داخلی ، سنت ها ، رفاه و حتی انسانیت ما نیز می توانند پیشرفت کنند ، همانطور که در ده ها لحظه سنگ زیرین این امر مشهود است.

 

۱۹۱۹

والتر گروپیوس ، معمار آلمانی ، Bauhaus را تاسیس کرد ، یک مکتب جدید رادیکال که ترکیبی از معماری ، مجسمه سازی ، نقاشی و صنایع دستی مختلف را در برنامه درسی خود دارد. نتیجه یک رویکرد کاملاً مدرن در طراحی است ، بر اساس این باور که می تواند مفید ، زیبا و به تولید انبوه برسد.

اواسط دهه ۱۹۲۰

زندگی السی دو ولف در اوج است. دو ولف که به عنوان “اولین طراح داخلی” شناخته می شود (گرچه ممکن است این عنوان را به خود اختصاص داده باشد) ، فرشهای چاپی حیوانات و روکش مبلمان – در صورت لزوم مصنوعی – و سطوح آینه دار را رواج می دهد ، نقش و نگارهایی که نشانگر ظرافت و جهان پسندی است تا به امروز.

۱۹۲۰

Architectural Digest اولین شماره خود را منتشر می کند. این مجله در ابتدا منحصراً در کالیفرنیا متمرکز شده بود ، جایی که خانه های نوگرای مدرنیست در کنار کلبه ها و کلبه های خانه به سبک دنیای قدیم ظاهر می شدند.

۱۹۲۵

نمایشگاه بین المللی هنرهای دکوراتیو و صنایع مدرن که در پاریس برگزار شد ، دوران آرت دکو را آغاز می کند. سبک پر زرق و برق و سینوسی به زودی در نیویورک و هالیوود پذیرفته می شود. گتسبی بزرگ در همان سال منتشر می شود.

۱۹۳۳

خواهر پریش که خود را به عنوان یک تزئین کننده بودجه برای پوسته بالا معرفی می کند ، دفتر خود را باز می کند. سبک غیر رسمی او ، که به عنوان کشور آمریکایی شناخته می شود ، به راحتی از صندلی های راحتی و صندلی های پر از لباس استفاده می کند ، و هنوز هم ادامه دارد.

۱۹۳۷

ژان میشل فرانک اتاق نشیمن در خانه شهر پنجم خیابان نلسون راکفلر را تزئین می کند و طراحی مبلمان خود را با وسایل فرانسوی به سبک لوئی پانزدهم و نقاشی های ماتیس له می کند. فضای رنگارنگ ، التقاطی و آوانگارد یک حرکت دیدنی برای طراح بود و همچنین آخرین پروژه وی بود.

۱۹۴۶

معمار ، طراح داخلی و مبلمان و کارآفرین فلورانس نول باست به یک شریک تجاری کامل در Knoll Associated تبدیل می شود و با چیدمان طرح باز و مبلمان با صفحات تمیز که برای نحوه کار بشر ساخته شده ، انقلابی در طراحی دفتر ایجاد می کند.

۱۹۴۶

دکوراتیو مشهور Dorothy Draper تعمیر اساسی می کند در استراحتگاه Greenbrier ، که به عنوان یک بیمارستان برای سربازان در طول جنگ جهانی دوم خدمت می کرد. او در دهه ۱۹۶۰ ، هنگامی که کارولتون وارنی ، پروتیه اش ، مسئولیت این کار را به عهده گرفت ، همچنان دکوراسیون استراحتگاه است. Draper که به رنگهای پر جنب و جوش و چاپهای جسورانه مشهور است ، یک مارکت تبلیغاتی و تبلیغاتی است ، که طرح اصلی یک شرکت موفق طراحی را تعیین می کند.

۱۹۴۹

برای فرار از آلمان نازی ، موجی از مدرنیست های اروپایی ، از جمله گروپیوس و لودویگ میس ون در روه ، قبلاً به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند. آثار آنها بر نسلی از معماران آینده آمریکایی مانند فیلیپ جانسون ، که خانه شیشه ای برجسته او در سال ۱۹۴۹ ساخته شده است ، تأثیر می گذارد.

۱۹۵۰

فناوری پس از جنگ ، موادی مانند آلومینیوم ، فولاد ، چوب پیوند یافته ، فایبرگلاس و پلاستیک را به طور گسترده در دسترس قرار داده است و به طراحان این امکان را می دهد تا محصولات جدید قابل توجهی مانند صندلی های ناهار خوری فایبرگلاس قالب چارلز و ری ایامز را بسازند که امروزه همچنان مورد تقاضا هستند.

۱۹۵۱

هنری فرانسیس دو پونت عمارت ۱۷۵ اتاقه خود را در دلاور به موزه وینترتور تبدیل می کند. ۹۰،۰۰۰ شی و اتاق تزئین شده از دوره – از قرن ۱۷ تا ۲۰ – هنرها و صنایع دستی آمریکا را جشن می گیرند و جایگاه خود را در تاریخ جهانی طراحی بالا می برند.

۱۹۵۶

موزه Guggenheim Frank Lloyd Wright در نیویورک دارای گردش داخلی و گالری های شبیه به چوب پنبه است ، از جمله یک رمپ مارپیچ و بدون پله. این فضا برای همیشه چگونگی تجربه بازدیدکنندگان موزه از فضاهای فرهنگی را تغییر می دهد.

۱۹۵۷

بیلی بالدوین قبلاً کار خود را در زمینه تعویض ابریشم و تافته برای پارچه های با دوام و راحت تر انجام داده بود ، زمانی که دایانا وریلند سردبیر مد (و به زودی مدیر مسئول Vogue) می خواست او را به اتاق نشیمن خود در Park Avenue تبدیل کند ” باغ ، اما باغی در جهنم. ” دیوارهای آینه ای اتاق ، قلاب های کریستالی و پوسته های دریایی تزئینی تأثیر متمایزی دارند ، اما این سنگ چینی قرمز مایل به قرمز است که اتاق را پوشش می دهد – دیوارها ، پرده ها ، مبلمان – که آن را از بالا می فرستد.

۱۹۵۸

نانسی لنکستر آمریکایی ، که به انگلستان مهاجرت کرد و در Colefax و Fowler شریک شد ، با اتاق نشیمن “Butah yellah” (او هرگز لهجه ویرجینیا خود را از دست نداد) علاقه مندان به رنگ را به او القا می کند ، اوج ظاهر کشور انگلیس که او در ایجاد آن کمک کرد. دیوارهای پر جنب و جوش ، انبوهی از چینی ها و ترکیبی معمولی از وسایل دنج ، جلوه را رقم می زند.

۱۹۶۲

تور تلویزیونی جکی کندی از این بنای تاریخی که از بازسازی بسیار گسترده کاخ سفید رونمایی می شود ، ملت را مجذوب خود می کند. تعمیرات اساسی ۲ میلیون دلاری دارای فضاهایی است که استفان بوودین فرانسوی و خواهر پریش ، که قبلاً خانه کندی را در جورج تاون تزئین کرده بودند ، از بین بردند.

۱۹۷۵

روندهای شگفت انگیز ، مایکل تیلور ظرافت خاکی و ترکیبی از دکورهای بسیار کم را به محل اقامت Beyer در مالیبو ، کالیفرنیا می آورد ، که توسط معمار جان لاوتنر طراحی شده است. این پروژه پیشگام ظهور کالیفرنیای خنک است – و هنوز هم مورد توجه است.

۱۹۷۶

Ikea اولین صندلی Poäng را که توسط Noboru Nakamura طراحی شده است ، معرفی کرد. صندلی Bentwood پیام دهنده موفقیت آینده این شرکت است (۳۰ میلیون قطعه تا به امروز فروخته شده است) – و وسواس جمعی ما در مورد طراحی اسکاندیناوی.

۱۹۷۷

ایان شرگر و استیو روبل استودیوی ۵۴ را در تئاتر سابق افتتاح کردند. اگرچه این کلوپ شبانه فقط سه سال بعد تعطیل شد ، اما مهمانی های افسانه ای آن و فضای داخلی آینه ای و تختخواب نئون تصور ناپذیری از خود به جای می گذارد.

۱۹۸۱

اتوره ستاس گروه ممفیس را تأسیس کرد. وسایل و اثاثیه آنها با رنگ روشن ، به شکل عجیب و غریب ، و به طور کلی ظالمانه ، از کنوانسیون سرپیچی می کنند – و اعلام می کنند که دهه ۸۰ ‘رسیده است.

۱۹۸۴

فضای داخلی Andrée Putman برای هتل مورگانز رویکردی منظم ، یکرنگ و کاملاً ۸۰ ساله برای مهمان نوازی را نشان می دهد. این پروژه آغاز دوره بوتیک-هتل است.

۱۹۸۴

در همین حال ، ماریو بواتا ، تزئین کننده ستاره ، لقب “Prince of Chintz” را به خود اختصاص می دهد و کشور فرانسوی و شیک شیک رو به رشد است ، و در یک دهه متشکل دیگر از سبک های طراحی.

سال ۱۹۹۲

قانون آمریکایی های دارای معلولیت به قانون تبدیل می شود ، استانداردهای دسترسی ساختمانهای عمومی را شناسایی و الزام می کند.

۱۹۹۳

با تصور جهانی که ساختمانها و ساخت و سازها تأثیر کمتری بر محیط زیست و نتایج بهداشتی بهتر برای ساکنان دارند ، شورای ساختمان سبز ایالات متحده راه اندازی شد. برنامه LEED آن ساختمانها و فضای داخلی سبز را تأیید می کند.

۱۹۹۴

HGTV به تلویزیون کابلی برخورد می کند. نسلی از مسکن های واقعی و طراحان DIY متولد می شوند.

۱۹۹۵

سایت حراج آنلاین eBay راه اندازی می شود و خرید یافتن کالاهای قدیمی را آسان تر از همیشه می کند. از آنجا که اکنون هرکسی می تواند با کلیک یک دکمه در مورد ارزش های اشیاques عتیقه در بازار تحقیق کند ، قیمت ها در سراسر کشور برابر می شوند.

۱۹۹۸

استاد پست مدرن مایکل گریوز با مشارکت Target در یک سری از کالاهای خانگی ، آغاز دوره جدیدی از طراحی برای توده ها – و همکاری بین فروشگاه های جعبه بزرگ و طراحان معروف است.

اواخر دهه ۱۹۹۰

با کمال آرامش و آرامش در دنیایی دیجیتالی و دیوانه وار ، فضای داخلی کم و آرام Axel Vervoordt احترام به گذشته و حضور در حال حاضر را القا می کند. داخلی بلژیک لقب گرفته ، به کپی شده ترین نگاه در دو دهه آینده تبدیل می شود.

۲۰۰۱

فیلمساز The Royal Tenenbaums ، فیلمساز Wes Anderson ، به ما یادآوری می کند که جذابیت خانه آبا و اجدادی – هرچند عجیب و غریب – هرگز از مد نمی افتد ، دقیقاً مانند کاغذ دیواری گورخر Scalamandre.

۲۰۰۲

معمار ویلیام مک دوناو و شیمی دان مایکل براونگارت Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things ، مانیفست زیست محیطی برای اقتصاد دایره ای را منتشر می کنند. Zeitgeist سبز ، بیش از عموم مردم ، جامعه طراحی را شستشو می دهد.
کلی وارستلر با طراحی خود برای هتل Viceroy Santa Monica یک مشت درست کرد ، احیای Hollywood Regence را درست همانطور که رسانه های اجتماعی و وبلاگ نویسی نیز شروع به ایجاد ستاره های طراحی می کنند.

 

 

پیشنهاد نویسنده برای طراحی داخلی منزل: طراحی داخلی اداری، طراحی دکوراسیون داخلی

 

پروژه های مرتبط با طراحی داخلی منزل که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با طراحی داخلی منزل

آیا میتونم برای چیدمان خونه مسکونی از شما ایده بگیرم ؟

بله مشاورین ما می تونن به صورت رایگان به شما سروران عزیز ایده بدن و در چیدمان منزل مسکونی شما همراهتون باشن

اولین قدم در طراحی داخلی منزل چیه ؟

در اولین مرحله مهندسین و مشاورین ما از پروژه شما بازدید می کنن و بعد از مشاوره و شنیدن نیازها و خواسته های شما اقدام به متره کردن و برداشت پلان اولیه می کنن که در نهایت بعد از انجام این مراحل طراحی فاز یک شروع میشه و روند کار ادامه پیدا میکنه تا با شما به یه نقطه نظر مشترک برسن

هزینه طراحی داخلی منزل چقده ؟

بستگی به سبک ، متراژ منزل مسکونی شما ، تعداد فضا ها و المان هایی که در طراحی استفاده میشه داره که همه این موارد می تونن در قیمت طراحی دخیل باشن

آیا کارفرما میتونه با توجه به بودجه ای که در نظر گرفته کار طراحی و بازسازیو انجام بده ؟

بله ، کارفرما باید قبل از شروع عملیات طراحی بودجه ای که برای پروژه در نظر گرفته را به طراح اعلام کنه تا طراح عملیات طراحیو با توجه به بودجه کارفرما پیش ببره تا در حین اجرا با کمبود بودجه مواجه نشن

طراحی داخلی منزل به چه منظوری انجام میشه ؟

در طراحی داخلی علاوه بر اینکه شمه میتونین تصویری از اتمام پروژه خودتونو داشته باشید این امکانو دارین تا تغییراتیو که می خواین از اول در غالب طراحی انجام بدین تا در حین اجرا از هزینه های اضافی جلوگیری بشه و از طرفی نیز با داشتن طرح برای شما ، مسیر برآورد هزینه انجام پروژه دقیق تر میشه و نکته مثبتش انه که طراح و معمار موظف می شن تا پروژه مانند طرحی که با شما به توافق رسیدین بهتون تحویل بدن و از همه مهمتر با داشتن طرح مدت زمان اجرای پروژه مشخص میشه

 

گالری تصاویر طراحی داخلی منزل

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۱ میانگین: ۵]