رنگ بندی اصولی در دکوراسیون داخلی
17
آبان

رنگ بندی اصولی در دکوراسیون داخلی

رنگ بندی اصولی در دکوراسیون داخلی

۱۰ مبانی تئوری رنگ که همه باید بدانند!

بیشتر ما طراحان داخلی نیستیم و این اشکالی ندارد. چه به طراحی داخلی به عنوان یک سرگرمی لذت بخش فکر کنید یا یک شر ضروری که به ظاهر خانه شما کمک می کند، گاهی اوقات درک زبان صنعت دشوار است. به هر حال، هر چند وقت یک‌بار در مورد رنگ‌های سوم می‌شنوید؟ در دکوطرح، هدف ما این است که محتوایمان برای همه قابل دسترسی باشد – بدون نیاز به مدرک دانشگاهی. بنابراین، امروز، ما به اصول اولیه باز می گردیم. برای یک طراحی کوچک آماده شوید. در این پست، به اصول تئوری رنگ‌ها می‌پردازیم که هر علاقه‌مند به طراحی باید بداند. پس از مطالعه، مطمئن شوید که این پیوند را در جایی ذخیره کنید که به راحتی در دسترس باشد. دفعه بعد که مطمئن نیستید رنگ رنگ مناسبی را انتخاب کرده اید یا خیر، مفید خواهد بود.

 

رنگ بندی اصولی در دکوراسیون داخلی

نحوه استفاده از چرخه رنگ

مانند مثلثات، چرخه رنگ احتمالاً یکی از آن چیزهایی است که شما در کودکی در مورد آن یاد گرفتید و از آن زمان تاکنون به آن فکر نکرده اید. با این حال، برای درک واقعی رنگ، ممکن است لازم باشد مقداری از این دانش را پاک کنید. اساساً تمام حدسیات را حذف می کند. اکثر مدل ها از ۱۲ رنگ تشکیل شده اند. با این حال، در تئوری، چرخه رنگ را می توان گسترش داد تا شامل تعداد بی نهایت سایه باشد. اگر هنوز چرخه رنگ را حفظ نکرده اید، نگران نباشید. راه های زیادی برای دسترسی دیجیتالی به آن وجود دارد. Paletton  وب‌سایتی است که به شما امکان می‌دهد طرح رنگی خود را با راحتی صفحه رایانه ایجاد کنید و ColorSchemer همان قابلیت‌ها را در برنامه‌ای که برای آیفون در دسترس است ارائه می‌دهد.

 

رنگ های اصلی در معماری چیستند؟

شرط می‌بندیم که برخی از شما پاراگراف آخر را خوانده و گفتید: «۱۲؟ چگونه ۱۲ رنگ در چرخه رنگ وجود دارد؟ رنگین کمان فقط ۷ رنگ دارد. ” درست است، واقعیت همین است. اما، به ما اعتماد کنید، در واقع، حداقل ۱۲ سایه در هر چرخ رنگ وجود دارد. در اینجا نحوه تجزیه چیزها آمده است:

  • رنگ های اصلی: قرمز، آبی و زرد. از ترکیب رنگ های دیگر نمی توان ساخت.
  • رنگ های ثانویه: نارنجی، بنفش و سبز. می توان با ترکیب رنگ های اصلی با هم درست کرد.
  • رنگ های سوم: شش سایه ای که می توان از ترکیب رنگ های اصلی و ثانویه ایجاد کرد.

اگر در مورد دکوراسیون داخلی رنگارنگ مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، یکی از این ۱۲ مورد اغلب نقطه شروع خوبی است. یکی را انتخاب کنید و به شما کمک می کند تا انتخاب های خود را محدود کنید تا زمانی که دقیقاً روی سایه مورد علاقه خود قرار بگیرید.

 

 تغییر رنگ با رنگ خنثی در دکوراسیون

هنگامی که یک رنگ اصلی را انتخاب کردید، ایجاد بسیاری از نسخه های مختلف در یک خانواده آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن رنگ را با رنگ خنثی ترکیب کنید تا روشن یا تیره تر شود. در اصطلاح طراحی داخلی، این به عنوان رنگ، سایه و تن شناخته می شود.

  1. رنگ: عمل روشن کردن یک رنگ با افزودن رنگ سفید به آن.
  2. سایه: عمل تیره شدن یک رنگ با افزودن رنگ مشکی.
  3. تن: با افزودن خاکستری، رنگ را کمی تیره می کند.

بسیاری از هنرمندان توصیه می‌کنند رنگ‌ها را با مخلوط کردن رنگ‌ها آزمایش کنید تا زمانی که احساس کنید که رنگ‌های خنثی چقدر روی یک رنگ تأثیر می‌گذارند. با این حال، اگر به لوازم هنری دسترسی ندارید، می‌توانید به راحتی با مراجعه به فروشگاه لوازم خانگی خود و انتخاب تعدادی از آن پالت‌های رنگ نمونه، نمونه‌ای از رنگ آمیزی و سایه‌زنی را مشاهده کنید.

 

درک دمای رنگ در دکوراسیون داخلی

ممکن است رنگ هایی را شنیده باشید که دارای درجه حرارت هستند. اتاق ناهارخوری ممکن است با رنگ های گرم تزئین شده باشد در حالی که دوست شما ممکن است رنگ سرد را برای تکمیل اتاق خواب خود انتخاب کرده باشد. این دماها همچنین محل سقوط رنگ در چرخه رنگ را توصیف می کنند. قرمزها، نارنجی ها و زردها اغلب به عنوان رنگ های گرم توصیف می شوند. آنها معمولاً پر جنب و جوش تر هستند و به نظر می رسد که حس سرزندگی و صمیمیت را به فضا می آورند. در مقابل، آبی های بنفش و بیشتر سبزها رنگ های سرد هستند. می توان از آنها برای آرام کردن اتاق و ایجاد حس آرامش استفاده کرد. هنگام انتخاب دمای رنگ برای یک فضا، باید اندازه را نیز در نظر بگیرید. استفاده از رنگ گرم در یک اتاق تنگ می‌تواند باعث ایجاد حس تنگناهسی در همه چیز شود. با این حال، استفاده از رنگ‌های سرد در یک اتاق بزرگ می‌تواند احساس بدی را ایجاد کند.

 

طرح رنگ مکمل در چیدمان خانه

وقتی صحبت از طرح‌های رنگی به میان می‌آید، مکمل ساده‌ترین چیز است. از دو رنگ استفاده می کند که روی چرخه رنگ مقابل هم قرار می گیرند. به طور معمول یک رنگ به عنوان سایه غالب و دیگری به عنوان یک لهجه عمل می کند. این به معنای ترکیب هایی مانند قرمز و سبز، آبی و نارنجی، یا زرد و بنفش است. این ترکیب رنگی کنتراست بسیار بالایی دارد، به این معنی که بهتر است در مقادیر کم و زمانی که می خواهید توجه را به یک عنصر طراحی خاص جلب کنید، استفاده شود. می‌توانید از آن برای برجسته‌کردن اتاق پودرتان یا برای آوردن سرزندگی بیشتر به دفتر کارتان استفاده کنید. اگر یک طرح رنگی رایگان انتخاب می‌کنید، واقعاً باید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. آن ها مکانی را برای استراحت چشم شما فراهم می کنند و از غرق شدن شما در اتاق جلوگیری می کنند.

 

طرح رنگی تقسیم – مکمل در معماری داخلی

اگر ایده یک طرح رنگی رایگان را دوست دارید، اما می ترسید که برای سلیقه شما کمی جسورانه باشد، اسپلیت رایگان انتخاب مطمئن تری است. برای ایجاد این طرح رنگ، ابتدا رنگ پایه خود را انتخاب کنید. سپس، به جای انتخاب رنگی که دقیقاً مخالف پایه خود است، دو رنگ را در دو طرف رنگ مقابل انتخاب کنید. شما همچنان تاثیر بصری رنگ پررنگ را خواهید داشت، اما می‌توانید به جای تکیه شدید به رنگ‌های خنثی برای آرام کردن فضا، بیشتر از آن را ترکیب کنید. زمانی که از رنگ پایه خود به عنوان رنگ غالب استفاده می‌کنید، رنگ‌های تقسیم‌شده به بهترین وجه عمل می‌کنند. با این حال، به جای انتخاب یک سایه اشباع، سعی کنید بر روی رنگی تمرکز کنید که بیشتر خاموش است. سپس، با دو سایه دیگر خود در تکه های برجسته اتاق، جسورانه عمل کنید.

 

طرح رنگ مشابه در دکوراسیون داخلی

طرح رنگ مشابه به استفاده از سه رنگ در یک ردیف در چرخه رنگ اشاره دارد. به طور معمول، دو رنگ یا رنگ های اصلی هستند که سایه سوم ترکیبی از این دو و یک رنگ ثانویه است. به عنوان مثال، می توانید قرمز، نارنجی و زرد یا قرمز، بنفش و آبی را انتخاب کنید. کلید استفاده موفقیت آمیز از این طرح رنگ تناسب است. دوباره، قانون ۶۰-۳۰-۱۰ وارد بازی می شود. شما می خواهید یک رنگ را به عنوان سایه غالب، یکی برای حمایت از غالب، و سومی، پر جنب و جوش ترین رنگ را به عنوان یک لهجه انتخاب کنید. جالب توجه است، شما همچنین می توانید یک طرح رنگی مشابه با استفاده از رنگ های خنثی ایجاد کنید. معمولاً از آن به عنوان یک طرح رنگی تک رنگ یاد می شود. به سادگی سیاه، سفید و خاکستری را به جای سایه های روشن تر انتخاب کنید.

 

طرح رنگ سه گانه در معماری داخلی

طرح‌های رنگ سه‌گانه، که گاهی اوقات به آن سه رنگ نیز می‌گویند، به استفاده از سه رنگ با فضای مساوی بین آنها در چرخه رنگ اشاره دارد. سه رنگ اصلی (قرمز، آبی و زرد) مانند سه رنگ ثانویه یک مثال عالی هستند. این نوع آرایش رنگ اغلب بسیار پررنگ است. از آنجایی که رنگ‌ها کنتراست بالایی دارند و اغلب از رنگ‌های خالص استفاده می‌شود، اغلب این طرح را در اتاق‌خواب‌های کودکان یا اتاق‌های بازی می‌بینید. هنگام استفاده از رنگ‌هایی که اینقدر زنده هستند، همیشه مهم است که فضاهای نزدیک را در نظر بگیرید. شما نمی خواهید دو طرح رنگ سه گانه مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهید. که خیلی شلوغ خواهد بود. در عوض، مطمئن شوید که اتاق های کنار فضای سه گانه شما آرام تر و عمدتاً خنثی هستند.

 

طرح رنگ تترادیک برای چیدمان

بعد از طرح سه گانه، همه چیز کمی پیچیده تر می شود. ما در حال حرکت به سمت تعادل چهار رنگ در فضا هستیم. طرح تترادیک، که به دلیل شکلی که روی چرخ رنگ ایجاد می کند، گاهی به عنوان طرح مستطیل نیز شناخته می شود، بر استفاده از دو جفت رنگ مکمل متمایز تمرکز دارد. در این طرح، دمای رنگ نقش بسیار مهمی ایفا می کند. سعی کنید به جای یک عدد فرد، دو رنگ گرم و دو رنگ سرد را برای پر کردن فضا انتخاب کنید. استفاده از مقدار مساوی از هر دو به ایجاد تعادل در فضا کمک می کند. همچنین مهم است که نحوه مشاهده رنگ ها را تغییر دهیم. به دنبال الگوهایی باشید که در طرح رنگ شما قرار می گیرند و از ترکیب آنها در میان قطعات جامد خود تردید نکنید. اگر از همه مواد جامد استفاده کنید، اتاق بیش از حد اشباع به نظر می رسد، اما الگوهای بیش از حد با هم برخورد می کنند، بنابراین روی انتخاب یک یا دو مورد برای کمک به شکستن فضا تمرکز کنید.

 

طرح رنگ مربع در طراحی

طرح رنگ مربع هم از نظر شماره و هم از نظر نام بسیار شبیه به مستطیل است. از چهار رنگ استفاده می کند، اما به جای تمرکز بر روی جفت های متضاد، رنگ ها به طور مساوی در سراسر چرخه رنگ قرار می گیرند. مهم نیست که کدام رنگ را انتخاب کنید، این طرح از یک رنگ اصلی، یک ثانویه و دو رنگ سوم تشکیل می شود. شدت چهار رنگ را با ایجاد دو رنگ خنثی‌تر و دو رنگ کمی پررنگ‌تر تغییر دهید. باز هم، مشابه طرح چهار رنگ، باید به تعداد مساوی رنگ‌های گرم و سرد توجه کنید. اما، به جای توجه یکسان به هر دو جفت رنگ، باید یک سایه را برای تسلط بر فضا انتخاب کنید و از سه رنگ دیگر به عنوان لهجه استفاده کنید.

گاهی اوقات طراحی داخلی زبانه می تواند زبان خاص خود به نظر برسد. اگر صحبت کردن در مورد مبلمان، چیدمان و دکوراسیون، سرتان را به هم می زند، هیچ کس نمی تواند شما را سرزنش کند. اصطلاحات خیلی زیاد است! در تلاشی برای قابل دسترس کردن طراحی برای همه، برخی از اصول تئوری رنگ را مجدداً بررسی کرده ایم. قبل از شروع پروژه بعدی خود از این به عنوان راهنما استفاده کنید و می‌توانید مانند یک حرفه‌ای در آن پیمایش کنید. آیا ما هیچ موضوع کلیدی تئوری رنگ را از دست دادیم؟ آیا اصول طراحی دیگری وجود دارد که بخواهید آن را بررسی کنیم؟ در نظرات به ما اطلاع دهید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]