نمای ترکیبی
۰۸
مهر

نمای ترکیبی

نمای ترکیبی

هر ساختمانی برای معرفی خود به جامعه از نماهای مختلفی استفاده می کند.

این نما ها می تواند از هر نوع مصالحی برای نمای ساختمان ها استفاده شود.

طراحی نمای ساختمان یکی از مهم ترین ویژگی های جلوه دادن به ساختمان حساب می شود.

در بعضی از مواقع علاقه سبب می شود که نتوان یک طرح یا یک نوع نما را برای ساختمان در نظر گرفت، و بخواهند از نما های ترکیبی استفاده کنند.

طراحی نما می توان گفت یکی از مهم ترین ویژگی های نمای خارجی ساختمان به حساب می آید.

درباره نمای ساختمانی می توان گفت که هر کسی نسبت به علاقه و سلیقه خود از طرح ها و مصالح مختلفی استفاده می کنند.

که در این مقاله ما به نمای ترکیبی ساختمان ها می پردازیم.

 

 

پیشنهاد نویسنده: کامپوزیت، نمای کامپوزیت

 

نوشت های زیر را نیز مطالعه کنید:

 • نمای مهدکودک
 • تاج نمای رومی
 • نمای آجری
  نمای یونانی یا رومی
 • نمای ساختمان دو طبقه

نمای ترکیبی

نمای ترکیبی چیست ؟

اولین قسمتی که هر فردی قبل از ورود به ساختمان توجه می کند نمای ساختمان می باشد، که یک طراحی خوب باعث می شود تا افراد زیادی به نمای آن توجه کنند و اهمیت بالایی را در ساختمان دارا می باشد.

در بیشتر مواقع استفاده از مصالح سنگ و یا فلز و از این قبیل باعث می شود که هزینه نمای ساختمانی شما بالا برود، ودر این صورت می توان از نماهای ترکیبی استفاده کرد که باعث می شود هزینه های شما فوق العاده کم شود.

 

مزایای استفاده از نمای ترکیبی

زمانی که شما از نمای‌ترکیبی استفاده می کنید باعث می شود هزینه های شما بسیار در زمینه نما سازی کمتر شود.

یکی از ویژگی های نما های ترکیبی این است که می توان گفت نمای‌ترکیبی نوعی نمای مدرن به حساب می آید.

در این نما ها می توان از خلاقیت طراح نیز استفاده کرد تا بتوان زیبایی نمای خارجی را دو برابر کنید و توجه همگان را به نمای بیرونی ساختمان خود جذب کنید.

 

انواع نماهای ترکیبی در ساختمان

 • نمای ترکیبی سنگ و ورق کامپوزیت
 • نمای ترکیبی سنگ و آجر
 • نمای ترکیبی سنگ و چوب
 • نمای ترکیبی کامپوزیت و چوب
 • نمای ترکیبی GFRC و کامپوزیت
 • نمای ترکیبی GFRC و سنگ
 • نمای ترکیبی سنگ آنتیک و کامپوزیت

 

نمای ترکیبی از سنگ و ورق کامپوزیت

اگر در سطح شهر به نما های ساختمان ها نگاه کنید می بینید که اکثر ساختمان ها از نمای‌ترکیبی سنگ و ورق کامپوزیت طراحی شده است.

این نما ها در اکثر شهر ها دیده می شود، در این نما ها اغلب قسمت های برجسته ساختمان را از ورق کامپوزیت استفاده می شود و قسمت هایی که سطحی صاف دارند از سنگ در آن ها استفاده می شود.

این نما یکی از پر طرفدار ترین نما های خارجی ساختمان به حساب می آید.

 

مزایا نمای سنگ و ورق کامپوزیت

 • مزایا استفاده از این نما می توان گفت قیمت مناسب آن ها می باشد که می توان با هزینه کم این نما را اجرایی کرد.
 • نصب آسان یکی از ویژگی های مثبت این نما به حساب می آیند که شما می توانید آن ها را در زمان کم نصب کنید.
 • این نما یکی از ویژگی های آن سبک بودن آن ها می باشد، که می توان گفت سبک بودن نما از مزایای آن به حساب می آید.
 • این نما ها برای ساختمان هایی استفاده می شود که کنار خیابان های پر تردد استفاده می شود چون عایق خوبی برای صدا می باشند.
 • اگر ساختمان شما در هر صورت آتش سوزی اتفاق بیافتد این نما در برابر آتش سوزی مقاومت دارد.
 • این نما مشکلی در برابر شستشو و آب بندی ندارد و می توان این نمای ترکیبی را بعد از مدتی شست و از این بابت که مشکلی پیش می آید خیالتان راحت باشد.

 

معایب نمای ترکیبی سنگ و ورق کامپوزیت

 • زمانی که شما می خواهید ورق های کامپوزیت را نصب کنید باید به نصاب هزینه ای پرداخت کنید که این هزینه ممکن است برای شما کمی بالا در بیاید، که این یکی از معایب این نما به حساب می آید.
 • این نما ها برای مدت زمان کوتاهی می تواند برای ساختمان شما عالی به نظر برسند ولی بعد از مدتی دوام خود را از دست می دهند دوام چندانی را ندارند.

 

نمای سنگ و ورق کامپوزیت برای چه اقلیمی مناسب است

این نما به دلیل استفاده شدن از مصالحی چون کامپوزیت نمی توان آن ها را در نواحی که باد و طوفان شدیدی دارند باشند و بهتر است در این مناطق از این نمای ترکیبی استفاده نشود.

 

اجرای نمای سنگ و ورق کامپوزیت

در این نما شما به مصالحی چون سنگ نما، ورق های کامپوزیت، پروفایل فلزی نیاز دارید.

پروفایل فلزی برای زمانی که می خواهید نمای زیری را زیرسازی کنید و هزینه هایی چون اجرت نصاب ها، هزینه خرید نبشی ها، هزینه ای که برای طراحی و نقشه کشی نمای ساختمان صورت گرفته نیز از هزینه های ممکن برای این نما به حساب می آید.

 

خانه های معاصر برای ترکیب مواد – شیشه و بتن ، سنگ و آجر ، چوب و گچ ، و غیره. روکش های الیاف سیمان نیز بخشی از این روند شده است.

وقتی نوبت به روکش نما می رسد ، انتخاب گسترده ای از مواد وجود دارد. آجر در شهرهای ما بسیار استفاده می شود. در حومه ، سنگ غالب است ، چه سنگ آهک ، ماسه سنگ ، سنگ بلوط یا کوارتزیت باشد. بتن خشن به عنوان یک روکش شیک مورد استقبال قرار گرفته است. گچ از مد نیفتاده است. کاشی های سقف اکنون روی شیروانی ها می ریزند. دیوارهای سبز از تاریکی شروع به ظهور می کنند. سرانجام ، روکش های سیمانی الیافی با دوام و نوآورانه وجود دارد که تقریباً به هر خانه ای جذابیت بیشتری می بخشد.

انتخاب بین این چندین پوشش بدیهی است که به مقررات برنامه ریزی شهری بستگی دارد. اما ، در برخی موارد ، ترکیبات ممکن است. این حالت ایده آل است در صورتی که نمی خواهید با یکنواختی بیش از حد محدود شود – به عبارت دیگر ، اگر نمایی مانند دیگری می خواهید.

 

مزایای ترکیب مواد

ترکیب چندین ماده در نما یکی از روندهای ساخت و بازسازی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ است. مزایا این است که:

– به نما ریتم می بخشد.
– شخصیت خانه را برجسته می کند.
– نوعی اصالت را ارائه می دهد.
بسیاری از معماران این نوع رویکرد را در پیش گرفته اند. یک مورد معمول اضافه شدن یک ضمیمه با روکش است که عمدا یک تضاد با ساختمان اصلی ایجاد می کند.

 

برخی از مواد بهتر از بقیه با هم ترکیب می شوند

مثال های زیادی از ترکیبات موفقیت آمیز وجود دارد. آنها شامل موارد زیر هستند:

– پایه های ساخته شده از سنگ های بزرگ و کف اصلی از آجر نازک ؛
– گچ و چوب؛
– پسوندهای تمام شیشه ای به یک ساختمان سنگی قدیمی خشن.
– روکش چوبی آجیل بر روی دیوارهای سفید رنگ
و غیره.
روکش روکش تخته الیاف سیمان از این نظر عقب نمانده است. کاملا مخالف! می توان آن را با طیف گسترده ای از مواد ترکیب کرد. این بیشتر از این است که ، با قرار دادن یک دانه بر روی جرم آن ، چوب را به خوبی تقلید می کند – در حالی که طول عمر بالا و نگهداری کم دارد. بنابراین می توان از چنین تخته هایی برای پوشاندن شیروانی و ایجاد تضاد با بقیه ساختمانها استفاده کرد. اما مزیت اصلی این است که ، برخلاف رقبای آن ، با تمام مواد دیگر سازگار هستند.

چگونه از خطاهای سلیقه ای جلوگیری می کنید؟

با این حال ، در نظر گرفتن استفاده از پوشش های مختلف یک چیز است ، اما رسیدن به یک نتیجه هماهنگ کاملاً چیز دیگری است. توصیه ما این است:

– با تعداد مواد استفاده شده از بالا نروید. این کار بیش از حد خواهد بود. فقط با حداکثر دو یا سه کار خود را انجام دهید.
– حداکثر به دو یا حتی سه رنگ بچسبید. ورودی زیاد می تواند چشم را تحت فشار قرار دهد. ما شما را در انتخاب رنگ نمای خود راهنمایی خواهیم کرد.
– جایگزینی سایه گرم با سایه تیره همیشه موثر به نظر می رسد. از طرف دیگر ، استفاده از همان ماده در دو پیکربندی متفاوت نتایج خوبی نمی دهد. به عنوان مثال ، استفاده از همان آجرها به صورت افقی و عمودی.
– محیط را در نظر بگیرید.
– به ترازها احترام بگذارید ، در غیر این صورت خطوط دیدگاه انسجام را از دست می دهند.

 

نمای ترکیبی

 

 

سیستم های نما شامل عناصر سازه ای هستند که مقاومت جانبی و عمودی را در برابر باد و سایر اقدامات ایجاد می کنند و عناصر پوشش ساختمان است که مقاومت در برابر آب و هوا و خواص حرارتی ، صوتی و مقاومت در برابر آتش را فراهم می کنند. انواع سیستم نما که مورد استفاده قرار می گیرد به نوع و مقیاس ساختمان و الزامات برنامه ریزی محلی بستگی دارد که ممکن است در ظاهر ساختمان نسبت به همسایگان آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، آجرکاری اغلب به عنوان مصالح نمای خارجی مشخص می شود ، اما روش مدرن ساخت برگ داخلی شامل عناصر دیواری فولادی سبک (به نام دیوارکشی پر کننده) است که به طور موثر جایگزین بلوک های سنتی تر شده است.

انواع دیگری از مواد نما ممکن است به دیوارهای فولادی سبک متصل شوند ، مانند رندر عایق بندی شده ، تخته های بزرگ ، صفحات فلزی و کاشی های سفالی. طیف گسترده ای از درمان ها و اشکال نما ممکن است با استفاده از دیوارهای فولادی سبک از جمله پنجره های بزرگ روبان ، دیوارهای منحنی و مایل و با پیش بینی هایی مانند سایه خورشیدی یا بالکن ایجاد شود. ممکن است مصالح نما برای افزایش زیبایی ساختمان بهم بخورد. همچنین می توان پانل های دیواری فولادی سبک را که روکش آنها از قبل چسبیده است ، از قبل ساخت.

در ساختمانهای چند طبقه ، سیستمهای دیوار کشی پرده ای واحدی ایجاد شده اند که به کف یا تیرهای لبه سازه اولیه فلزی متصل می شوند. از فولاد و شیشه نیز به طور گسترده ای در سیستم های نما و سقف استفاده می شود و اتصالات محلی به صورت براکت های فولاد ضد زنگ است.

از دیگر رابط هایی که در طراحی نما تأثیر می گذارد ، می توان به اتصال آجرکاری به تیرهای لبه ای فولادی ، طراحی بالکن های پیش بینی شده ، سایه خورشیدی و اتصالات پارکت ها اشاره کرد.

 

عملکرد نما

نمای ساختمان جدایی بین محیط داخلی و خارجی را فراهم می کند اما برای تأمین سطح نور قابل قبول و ارتباط بصری با بیرون به صورت نماهای خارج از ساختمان نیز لازم است. همچنین ممکن است نمای لازم باشد تا پنجره های قابل باز شدن برای تهویه را به کاربر ساختمان ارائه دهد.

عملکرد جداسازی شامل:

تنگی هوا از جمله حذف نفوذ آب و کنترل نفوذ پذیری هوا و مقاومت در برابر اقدامات باد.
عایق (هر دو حرارتی و صوتی) ؛
کنترل میزان بهره خورشیدی و اشعه ماورا بنفش و مدیریت نماهای ساختمان.

نمای ساختمان همچنین بوم و مالک را در اختیار معمار قرار می دهد که می تواند تصویری از تجارت ، ایده آل ها یا چشم اندازهای مالک را ایجاد کند.

 

 

نمای ترکیبی

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی نمای ترکیبی، مصالح ساختمان

 

پروژه های مرتبط با کناف و سقف کاذب که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

پروژه کابینت تهران

پروژه بازسازی – آبسو

پروژه طلائیه – ابزار در

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نمای ترکیبی

نمای ترکیبی چیست و به چه دلیل انجام میشه ؟

نمای ترکیبی به نما یی میگن که از ترکیب چند نوع متریال طراحی و اجرا میشه و دلیل اون میتونه برای خاص کردن نما و کاهش هزینه ها در اجرای نما باشه

کدام نما در ساختمان عایق حرارتی مناسبی هستش؟

یکی از بهترین عایق حرارتی که در نمای ساختمان به کار میره آجر هستش که در مناطقی با اقلیم سرد و خشک کاربرد داره

کدام متریال مصرفی در نما دارای دوام بالایی هست ؟

سنگ یکی از متریال های مصرفی در نماست که دارای دوام بالایی است و نسبت به مواد اسیدی و باران مقاومت بالایی داره

یکی از مزایای خوب نمای کامپوزیت چیه ؟

از ویژگی خوب این متریال مصرفی در نما نصب و اجرای سریعه اونه و این امکانو داره که با انواع متریال ترکیب بشه

نمای ورق کامپوزیت و سنگ چه مزایایی داره ؟

از مزایای استفده از این نمای ترکیبی میتونیم به هزینه پایین نسبت به دیگر متریال ها ، اجرای آسان و سریع ، سبک بودن این متریال ، عایق صوتی خوب و مقاومت بالا در برابر آتش اشاره داشته باشیم

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۹۹۱۹۱۷۴۱ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]