نمای ترکیبی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089
08
مهر

نمای ترکیبی

نمای ترکیبی

هر ساختمانی برای معرفی خود به جامعه از نماهای مختلفی استفاده می کند. در این نما ها می توان از هر نوع مصالحی برای نمای ساختمان ها استفاده کرد .طراحی نمای ساختمان یکی از مهم ترین راه های زیباسازی ساختمان حساب می شود.

در بعضی از مواقع علاقه سبب می شود که نتوان یک طرح یا یک نوع نما را برای ساختمان در نظر گرفت، و معماران یا کارفرمایان بخواهند از نما های ترکیبی استفاده کنند.

که در این مقاله ما به نمای ترکیبی ساختمان ها می پردازیم.

ظاهر یک ساختمان، مشخصه یک ساختمان می باشد و می توان گفت اولین برداشت یا تصویری است هر بیننده ای از کل ساختمان در ذهن خود ثبت می کند. از در گذشته نه چندان دور ، نما به عنوان عاملی مهم در زیبایی ساختمان ها شناخته شد و از اهمیت زیادی برخوردار بود. از آن زمان مردم دیگر از رنگ و بنرهای جدید و پوسترها برای جلب نظر طراحی های جدید استفاده نمی کنند. استفاده و اهمیت دادن به نمای ساختمان به دو دلیل عملکردی و زیبایی شناختی ضروری است.

هنگامی که به نماها فکر می کنیم ، عموما  عایق بندی های خارجی و پوشش های تزئینی را در نظر می گیریم. نما چیزی فراتر از یک روکش برای ساختمان است. نمای یک ساختمان، درون آن را برای بیننده توصیف می کند. متخصصان این زمینه در شرکت معماری دکوطرح ضمن استفاده از مواد با کیفیت در روکش نما ، حفظ هزینه نسبتاً ارزان در نمای ساختمان را مد نظر قرار اده و نمایی منحصر به فرد به خانه‌ی شما می‌بخشند.

تخیل تلفیقی با فناوری می تواند منجر به یک پروژه ساختمانی معتبر شود. پوشش های نما از پانل های فلزی ، ورق های سوراخ دار و مش فلزی برای ساختن نمایی کامل است. برای  داشتن یک نمای خارجی زیبا ، موارد زیر عواملی هستند که باید در هنگام انتخاب بهترین طراحی نما مورد توجه قرار گیرند:

 

نمای ترکیبی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت نمای ترکیبی

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

 

نمای ترکیبی

سادگی و طراحی تقارن نما

این مورد بسیار اساسی است که معماران و طراحان در هر دوره ای برای طراحی نمای خود از آن‌ها استفاده می کنند زیرا هر دو عامل باعث ایجاد چشم نوازی در ساختمان ها می شوند. اگر عدم تقارن بخشی از سبک شماست ، استفاده از خطوط ساده و تمیز را در نظر بگیرید تا از پیچیدگی طراحی نامرتب به نظر رسیدن نما جلوگیری کنید. در دکوطرح ، ما متخصصانی داریم که نه تنها شما را راهنمایی می کنند ، بلکه به شما در انتخاب مناسب ترین نمای ساختمان کمک می کنند.

 

مواد در نما

وقتی مواد مختلفی برای اتمام ساختمان شما ارائه می شود ممکن است فرد دچار دودلی شود. ماده ای که معمار و کارفرما باید انتخاب کنند ، باید برای هر آب و هوایی به اندازه کافی بادوام باشد ، در حالی که شما به سبکی که مد نظر دارید هم می پردازید. همچنین معماران و طراحان دکوطرح به شما کمک می کنند تا ماده ای مناسب و پایدار انتخاب کنید که در مدت زمان کوتاهی فرسوده نشود.

 

یکنواختی در نما

مطابقت نداشتن سبک ها کاری ریسکی‌ست و می تواند در نهایت باعث زدن چشم بیننده شود. باید مضامین مکمل و یک ظاهر طراحی یکنواخت را انتخاب کنید زیرا به چشم هر بیننده زیباتر است و به شما امکان می دهد خلاقیت بیشتر از خودتان بروز دهید. سبک ها نیز به نوع ساختمان بستگی دارد. برای یک دفتر کار ، ارائه یک نمای رسمی بهتر است ، اما برای مدرسه یا کودکستان ، ممکن است فرد با رنگ ها بازی کند تا نما ظاهر گرم تری به خود بگیرد.

 

نمای ترکیبی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

پیشنهاد نویسنده: کامپوزیت، نمای کامپوزیت

 

نوشت های زیر را نیز مطالعه کنید:

 • نمای مهدکودک
 • تاج نمای رومی
 • نمای آجری
 • نمای یونانی یا رومی
 • نمای ساختمان دو طبقه

 

نمای ترکیبی چیست ؟

اولین قسمتی که هر فردی قبل از ورود به ساختمان به آن توجه می کند نمای ساختمان است. یک طراحی خوب باعث می شود تا افراد زیادی به نمای آن ساختمان توجه کرده و اهمیت و ارزش ساختمان را بالا می برد.

در بیشتر مواقع استفاده از مصالح سنگ و یا فلز و از این قبیل باعث می شود که هزینه نمای ساختمانی شما بالا برود، ودر این صورت می توانید به جای استفاده از یک ماده خاص و گران قیمت، از نماهای ترکیبی استفاده کنید که باعث می شود هزینه های شما فوق العاده کم شود.

 

مزایای استفاده از نمای ترکیبی

زمانی که شما از نمای‌ترکیبی استفاده می کنید، هزینه اجرا به طور چشمگیری کاهش می یابد.

از ویژگی های بارز و مهم در نمای ترکیبی این است که جز نمای مدرن به شمار می رود.

در این نما ها می توان از خلاقیت طراح نیز استفاده کرد تا بتوانید زیبایی نمای خارجی را دو برابر کنید و توجه همگان را به نمای بیرونی ساختمان خود جذب کنید.

 

انواع نماهای ترکیبی در ساختمان

 • نمای ترکیبی سنگ و ورق کامپوزیت
 • نمای ترکیبی سنگ و آجر
 • نمای ترکیبی سنگ و چوب
 • نمای ترکیبی کامپوزیت و چوب
 • نمای ترکیبی GFRC و کامپوزیت
 • نمای ترکیبی GFRC و سنگ
 • نمای ترکیبی سنگ آنتیک و کامپوزیت

 

نمای ترکیبی از سنگ و ورق کامپوزیت

اگر در سطح شهر به نما های ساختمان ها نگاه کنید می بینید که اکثر ساختمان ها از نمای‌ترکیبی سنگ و ورق کامپوزیت طراحی شده است.

در این نماها که در اکثر شهرها دیده می شود، اغلب قسمت های برجسته ساختمان از ورق کامپوزیت استفاده می شود و در قسمت هایی که سطحی صاف دارند از سنگ استفاده می شود.

این نما یکی از پر طرفدار ترین نما های خارجی ساختمان به حساب می آید.

 

مزایا نمای سنگ و ورق کامپوزیت

از مزایای استفاده از این نما می تواند قیمت مناسب آن باشد که می توان با هزینه بسیار کمتری نسبت به نما های دیگر اجرا کرد.

نصب آسان یکی از ویژگی های مثبت این نما به حساب می آید که شما می توانید آن ها را در زمان کم نصب کنید.

یکی از ویژگی های بارز آن این نما سبک بودن آن است.

این نماها برای ساختمان هایی استفاده می شود که کنار خیابان های پر تردد قرار دارند چون عایق خوبی برای صدا هستند.

اگر در ساختمان شما به هر دلیلی آتش سوزی اتفاق بیافتد این نما در برابر آتش سوزی مقاومت دارد.

این نما مشکلی در برابر شستشو و آب بندی ندارد و می توان این نمای ترکیبی را بعد از مدتی شست و از این بابت که مشکلی پیش نمی آید، خیالتان راحت باشد.

 

معایب نمای ترکیبی سنگ و ورق کامپوزیت

زمانی که شما می خواهید ورق های کامپوزیت را نصب کنید باید به نصاب هزینه ای پرداخت کنید که این هزینه ممکن است برای شما کمی بالا در بیاید، که این یکی از معایب این نما به حساب می آید.

این نما ها برای مدت زمان کوتاهی می تواند برای ساختمان شما عالی به نظر برسند ولی بعد از مدتی دوام خود را از دست می دهند.

 

نمای سنگ و ورق کامپوزیت برای چه اقلیمی مناسب است

در این نما به دلیل به کار بردن متریال کامپوزیت این امکان را از ما میگیرد که در نواحی که باد و طوفان شدیدی دارند استفاده کنیم و به همین جهت بهتر است در این مناطق از این نوع نمای ترکیبی استفاده نشود.

 

اجرای نمای سنگ و ورق کامپوزیت

در این نما شما به مصالحی چون سنگ نما، ورق های کامپوزیت، پروفایل فلزی نیاز دارید.

پروفایل فلزی برای زمانی که می خواهید نمای زیری را زیرسازی کنید و هزینه هایی چون اجرت نصاب ها، هزینه خرید نبشی ها، هزینه ای که برای طراحی و نقشه کشی نمای ساختمان صورت گرفته نیز از هزینه های ممکن برای این نما به حساب می آید.

وقتی نوبت به روکش نما می رسد ، انتخاب های گسترده ای برای مواد وجود دارد. آجر در شهرهای ما بیشتر از سایر مواد مورد استفاده قرار می گیرد. در حومه ، سنگ غالب است ، چه سنگ آهک ، ماسه سنگ ، سنگ بلوط یا کوارتزیت باشد. بتن به عنوان یک روکش شیک مورد استقبال قرار گرفته است. همچنین استفاده از دیوارهای سبز که از گل و گیاه پر شده اند یا استفاده از گچ نیز در شهر ها و کشور های مختلف کاربرد دارد.

 

مزایای ترکیب مواد در نما

ترکیب چندین ماده در نما یکی از روندهای ساخت و بازسازی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ است. مزایا این است که:

– به نما ریتم می بخشد.
– شخصیت خانه را برجسته می کند.
– نوعی اصالت را ارائه می دهد.
بسیاری از معماران این نوع رویکرد را در پیش گرفته اند. یک مورد معمول اضافه شدن یک ضمیمه با روکش است که عمدا یک تضاد با ساختمان اصلی ایجاد می کند.

 

برخی از مواد بهتر از بقیه با هم ترکیب می شوند

مثال های زیادی از ترکیبات موفقیت آمیز وجود دارد. آنها شامل موارد زیر هستند:

– پایه های ساخته شده از سنگ های بزرگ و کف اصلی از آجر نازک ؛
– گچ و چوب؛
– پسوندهای تمام شیشه ای به یک ساختمان سنگی قدیمی خشن.
– روکش چوبی آجیل بر روی دیوارهای سفید رنگ
و غیره.

چگونه از خطاهای سلیقه ای در نما جلوگیری می کنید؟

با این حال ، در نظر گرفتن استفاده از پوشش های مختلف یک چیز است ، اما رسیدن به یک نتیجه هماهنگ کاملاً چیز دیگری است. توصیه ما این است:

 • از چندین ماده ی مختلف استفاده نکنید زیرا این کار بیش از حد خواهد بود. فقط با حداکثر دو یا سه کار خود را انجام دهید.
 • حداکثر به دو یا حتی سه رنگ بسنده کنید. رنگ های زیاد می تواند چشم را تحت فشار قرار دهد. ما شما را در انتخاب رنگ نمای خود راهنمایی خواهیم کرد.
 • جایگزینی سایه گرم با سایه تیره همیشه موثر به نظر می رسد. از طرف دیگر ، استفاده از همان ماده در دو پیکربندی متفاوت نتایج خوبی نمی دهد. به عنوان مثال ، استفاده از همان آجرها به صورت افقی و عمودی.
 • محیط را در نظر بگیرید.
 • به ترازها احترام بگذارید ، در غیر این صورت خطوط به کار رفته در نماها انسجام را از دست می دهند.

 

نما
نما

 

 

سیستم های نما شامل عناصر سازه ای هستند که مقاومت جانبی و عمودی را در برابر باد و سایر اقدامات ایجاد می کنند و عناصر پوشش ساختمان است که مقاومت در برابر آب و هوا و خواص حرارتی ، صوتی و مقاومت در برابر آتش را فراهم می کنند. انواع سیستم نمایی که برای یک ساختمان  مورد استفاده قرار می گیرد به نوع و مقیاس ساختمان و الزامات برنامه ریزی محلی بستگی دارد که ممکن است در ظاهر ساختمان نسبت به همسایگان آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، آجرکاری اغلب به عنوان مصالح نمای خارجی مشخص می شود ، اما روش مدرن ساخت برگ داخلی شامل عناصر دیواری فولادی سبک (به نام دیوارکشی پر کننده) است که به طور موثر جایگزین بلوک های سنتی تر شده است.

انواع دیگری از مواد نما ممکن است به دیوارهای فولادی سبک متصل شوند ، مانند رندر عایق بندی شده ، تخته های بزرگ ، صفحات فلزی و کاشی های سفالی. طیف گسترده ای از درمان ها و اشکال نما ممکن است با استفاده از دیوارهای فولادی سبک از جمله پنجره های بزرگ روبان ، دیوارهای منحنی و مایل و با پیش بینی هایی مانند سایه خورشیدی یا بالکن ایجاد شود. ممکن است مصالح نما برای افزایش زیبایی ساختمان بهم بخورد. همچنین می توان پانل های دیواری فولادی سبک را که روکش آنها از قبل چسبیده است ، از قبل ساخت.

در ساختمانهای چند طبقه ، سیستمهای دیوار کشی پرده ای واحدی ایجاد شده اند که به کف یا تیرهای لبه سازه اولیه فلزی متصل می شوند. از فولاد و شیشه نیز به طور گسترده ای در سیستم های نما و سقف استفاده می شود و اتصالات محلی به صورت براکت های فولاد ضد زنگ است.

از دیگر رابط هایی که در طراحی نما تأثیر می گذارد ، می توان به اتصال آجرکاری به تیرهای لبه ای فولادی ، طراحی بالکن های پیش بینی شده ، سایه خورشیدی و اتصالات پارکت ها اشاره کرد.

عملکرد نما

نمای ساختمان جدایی بین محیط داخلی و خارجی را فراهم می کند اما برای تأمین سطح نور قابل قبول و ارتباط بصری با بیرون به صورت نماهای خارج از ساختمان نیز لازم است. همچنین ممکن است نمای لازم باشد تا پنجره های قابل باز شدن برای تهویه را به کاربر ساختمان ارائه دهد.

عملکرد جداسازی شامل:

تنگی هوا از جمله حذف نفوذ آب و کنترل نفوذ پذیری هوا و مقاومت در برابر اقدامات باد.

عایق (هر دو حرارتی و صوتی) ؛

کنترل میزان بهره خورشیدی و اشعه ماورا بنفش و مدیریت نماهای ساختمان.

نمای ساختمان همچنین بوم و مالک را در اختیار معمار قرار می دهد که می تواند تصویری از تجارت ، ایده آل ها یا چشم اندازهای مالک را ایجاد کند.

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی نمای ترکیبی، مصالح ساختمان

 

پروژه های مرتبط با کناف و سقف کاذب که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با نمای ترکیبی

نمای ترکیبی چیست و به چه دلیل انجام میشه ؟

نمای ترکیبی به نما یی میگن که از ترکیب چند نوع متریال طراحی و اجرا میشه و دلیل اون میتونه برای خاص کردن نما و کاهش هزینه ها در اجرای نما باشه

کدام نما در ساختمان عایق حرارتی مناسبی هستش؟

یکی از بهترین عایق حرارتی که در نمای ساختمان به کار میره آجر هستش که در مناطقی با اقلیم سرد و خشک کاربرد داره

کدام متریال مصرفی در نما دارای دوام بالایی هست ؟

سنگ یکی از متریال های مصرفی در نماست که دارای دوام بالایی است و نسبت به مواد اسیدی و باران مقاومت بالایی داره

یکی از مزایای خوب نمای کامپوزیت چیه ؟

از ویژگی خوب این متریال مصرفی در نما نصب و اجرای سریعه اونه و این امکانو داره که با انواع متریال ترکیب بشه

نمای ورق کامپوزیت و سنگ چه مزایایی داره ؟

از مزایای استفاده از این نمای ترکیبی میتونیم به هزینه پایین نسبت به دیگر متریال ها ، اجرای آسان و سریع ، سبک بودن این متریال ، عایق صوتی خوب و مقاومت بالا در برابر آتش اشاره داشته باشیم

 

گالری تصاویر نمای ترکیبی

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۸ میانگین: ۵]