طراحی داخلی کلینیک پزشکی
17
فروردین

نکات طراحی داخلی کلینیک پزشکی

۸ نکته طراحی داخلی کلینیک پزشکی

تمرکز شما به عنوان یک پزشک در حالت ایده آل باید در تشخیص و درمان بیماران شما باشد. با این حال ، طراحی و فضای کلینیک شما می تواند به بیماران شما کمک کند تا آرام باشند و در نتیجه آنها پذیرایی بیشتری نسبت به درمانی که شما ارائه می دهید ، می کند. در اینجا چند روش برای دستیابی به این هدف وجود دارد!

۱. طراحی کلینیک خود را شخصی سازی و منحصر به فرد انجام دهید | طراحی داخلی کلینیک پزشکی

عنصری که بیشتر به کلینیک پزشک اختصاص دارد ، شخصی سازی است. این بدان معنی است که طراحی و ظاهر کلینیک شما باید مستقیماً با نوع خدماتی که ارائه می دهید ارتباط داشته باشد. به عنوان مثال ، کلینیک متخصص اطفال می تواند رنگی روشن داشته باشد و میزبان اسباب بازی ها و بازی ها باشد در حالی که یک کلینیک پزشک ارتوپدی باید بر سهولت دسترسی در تمام نقاط کلینیک متمرکز باشد. مطب روانپزشک می تواند کمتر بر جنبه سودمندی تمرکز کند و بیشتر بر حس مکان.

از آنجا که طراحی کلینیک پزشک بسیار به ماهیت کار بستگی دارد ، هنگام طراحی کلینیک باید عوامل زیر را در نظر گرفت.

اندازه و میزان فضای موجود چقدر است؟
انتظار می رود در طول روز یا در یک بازه زمانی خاص چند ویزیت بیمار داشته باشید؟ (برای تخمین ظرفیت صندلی)
آیا تخصصی برای عمل وجود دارد (مانند دندانپزشکی)؟
آیا تجهیزات کلینیک برای تشخیص یا درمان فشرده است؟

۲. ورودی ها مهم است!

 

 

ورودی کلینیک شما جنبه مهمی است که به راحتی بر راحتی بیماران تأثیر می گذارد. از یک در بزرگ استفاده می شود تا بتوانند با فضای کافی برای شخصی که آنها را همراهی می کند ، راحت قدم بردارند. اگر امکان پذیر باشد ، باید احتمال وجود سطح شیب دار یا نوعی سیستم پشتیبانی را در نظر گرفت ، به خصوص اگر پله وجود داشته باشد.

اطمینان از تنگ نبودن ورودی مهم است. هر اثاثیه ای که فضای ورودی از ورودی تا پذیرایی را کاهش دهد باید برداشته شود. اگر کفش باید برداشته شود ، باید برای قرار دادن آنها کفاف کافی داشته باشد. همچنین باید به راحتی در دسترس باشد تا حتی حداقل فشار بر روی بیماران شما برطرف شود. یک چیدمان صندلی کوچک برای از بین بردن و پوشیدن کفش های پشتی می تواند راحتی بیشتری به ورودی بدهد.

 

۳. مراحعان خود را با توجه و خوب پذیرش کنید | طراحی داخلی کلینیک پزشکی

 

 

 

با توجه کافی به قسمت پذیرش کلینیک خود ، می توانید به مردم احساس کنید که در آستانه زندگی بهتر ایستاده اند. استفاده از پتانسیل اولین برداشت برای ایجاد حس بهبودی عاقلانه است.

میز یا میز تحریر و سایر مبلمان مورد استفاده در محل پذیرایی باید ساده ، بی نقص و محکم باشد تا قابلیت اطمینان را از خود نشان دهد. همچنین باید از ارتفاع مطلوبی برخوردار باشند تا بیماران بتوانند به راحتی به پذیرشگر مراجعه کنند. ترتیبات راحت باید انجام شود تا پر کردن فرمها و غیره آسان باشد.

۴. طراحی کلینیک را طوری انجام دهید که مراجعین از انتظار در آن خسته نشوند

 

 

قسمت انتظار احتمالاً بخشی از کلینیک شما است که بالاترین پتانسیل را برای آرامش بیماران دارد. این به این دلیل است که آنها از وقوع ثانیه در اینجا آگاه هستند و فعالانه با محیط اطراف درگیر می شوند.

صندلی ها باید به گونه ای برنامه ریزی شوند که تعادل بهینه بین راحتی ، تأمین فضای شخصی و استفاده بهینه از فضای موجود وجود داشته باشد. نور باید به اندازه کافی روشن باشد تا جنبه های عملیاتی را تسهیل کند اما خیلی روشن نباشد زیرا می تواند بر ناراحتی بیماران بیفزاید.

مبلمان نه تنها از نظر نشستن بلکه از جنبه های دیگری مانند ذخیره کردن مطالب خواندنی (مجلات ، روزنامه ها ، کتاب ها) ، نمایش پوسترها و انتشار اطلاعات مناسب باشد.

بسته به نوع کلینیک ، طرح های رنگی باید آرام ، روشن و هوا باشند. از کارهای هنری با رنگ های تسکین دهنده استفاده کنید. داشتن چند گیاه داخل منزل نیز به تمیز و آرام نگه داشتن محیط کمک می کند.

 

۵. برای تهیه تجهیزات لازم، همه چیز را فراهم کنید | طراحی داخلی کلینیک پزشکی

 

 

از تجهیزات موجود در کلینیک شما می توان برای تشخیص یا درمان استفاده کرد. اگر فضای مجاز باشد ، آنها باید در مناطق جداگانه ای از کلینیک باشند.

در حین نصب تجهیزات ، اطمینان از اینکه محل قرارگیری آنها به گونه ای طراحی شده است که فضای کافی برای گردش و تنظیم تجهیزات را در هر زمان که لازم باشد ، مهم است.

در صورت وجود ، سیمها و اتصالات باید به شکلی مرتب کار شود تا مردم از روی آنها رد نشوند و حال و هوای تمیزی را ارائه دهند.
همچنین باید محلی وجود داشته باشد که بتوان تجهیزات را در صورت عدم استفاده در آن ذخیره کرد. این از آنجا که باید ایمن و به دور از گرما و نور شدید باشد بسیار مهم است.

 

۶. به نور پردازی کلینیک اهمیت دهید

 

 

نورپردازی جنبه کاملاً مهمی در طراحی است. این امر در کلینیک پزشک اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا باید دو نوع هدف را برآورده کند – سودمندی و همچنین ایجاد تأثیر بصری.

نور در اتاق های مشاهده یا معاینه و اتاق های درمانی باید روشن باشد. بر اساس نیاز ، چراغ های فوکوس نیز می توانند نصب شوند. این موارد ممکن است در مطب دندانپزشکی یا کلینیک چشم پزشکی مورد نیاز باشد.

روشنایی در قسمت پذیرایی و انتظار می تواند کمتر روشن باشد تا در هنگام انتظار ، احساس آرامش را در بین بیماران تحریک کند.
اگر کلینیک شما کوچک است یا مناطقی وجود دارد که می توانید خدمات متعددی در آنها ارائه دهید ، می توانید چراغ هایی را نصب کنید که در آن بسته به نیاز در یک زمان خاص روشنایی تنظیم شود.

۷. به رنگ توجه کنید

 

بارها و بارها ثابت شده است که اگر از رنگ ها به طور مناسب استفاده شود ، می توان به طور ناخودآگاه بر روحیه افراد تأثیر گذاشت. با تأکید بر طرح رنگ و نوع رنگهای مورد استفاده در کلینیک شما می توانید از این مورد استفاده کنید.

سایه های ساده ، روشن و یکنواخت مانند سفید ، کرم ، بژ و سفید رنگ گزینه های خنثی برای بررسی هستند. اگر دوست دارید کارهای بیشتری انجام دهید ، بهتر است به سایه های پاستلی مانند سبز روشن ملحق شوید. این کار همچنین توجه بیمار را به نمایشگرهایی که قرار می دهید متمرکز می کند.

رنگ مبلمان می تواند به گونه ای باشد که به خوبی با دیوارها و کفپوش ها تضاد داشته باشد. سایه های تیره و یکنواخت برای ایجاد تصویری از ثبات و ثبات توصیه می شود. آزمایش رنگ در کلینیک پزشک می تواند بر روی وسایل تزئینی یا کارهای هنری انجام شود. اینها می تواند جسورانه باشد اما یک ضرورت مطلق نیست.

 

۸. کفپوش را نادیده نگیرید |طراحی داخلی کلینیک پزشکی

 

مطب دندانپزشک یا پزشک باید قوانین دقیق بهداشتی و بهداشتی را رعایت کند. برای مثال کف این دفاتر باید مرتباً تمیز و ضد عفونی شود. ترجیحاً ، آنها باید در برابر شلوغی و شلوغی افرادی که برای قرارهای خود می آیند نیز مقاومت کنند.

کف پوش هایی را انتخاب کنید که خیلی لغزنده نباشند ، مخصوصاً اگر مشتری های شما کودک یا افراد مسن هستند.

نکته: کفپوش چوب سخت از نظر دوام و زیبایی برای کلینیک بهترین نتیجه را دارد.
کلینیک شما محل بهبودی و دروازه ای برای زندگی بهتر برای بیماران شما است. توجه به طراحی کلینیک خود تا بتواند آن را به مکانی آرام بخش تبدیل کند که می تواند به بهبودی آنها کمک کند.

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی کلینیک، طراحی داخلی مطب روانشناسی

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]