معماری های مشهور یونان بخش اول
05
خرداد

معماری های مشهور یونان بخش اول

معماری های مشهور یونان؛ لیست اختراعات یونان باستان بسیار طولانی است و شامل اکتشافات مهم در ورزش ، شیمی ، ریاضیات ، پزشکی ، سیاست ، جغرافیا و هنرها می باشد. اما آنها برخی از مهمترین دستاوردهای خود را در معماری انجام دادند. یونانیان باستان سازندگان پرشوری بودند. آنها بازارها ، استادیوم ها ، معابد و تئاترها را ساختند – همه سازه هایی که برای هزاره های بعدی به شهرهای بزرگ و کوچک تبدیل می شوند. اما آنها سازندگان منطقی نیز بودند – آنها از مهارت خود در ریاضیات و مهندسی برای برنامه ریزی دقیق ساخت ساختمان ها استفاده می کردند. هیچ چیز به طور تصادفی اضافه نشده است – حتی کوچکترین عناصر معماری یونان باستان در ساختار کلی نقش داشتند.

معماری های مشهور یونان | معماری کلاسیک یونان از پنج نظم تشکیل می شود: Doric ، Ionic ، Corinthian ، Tuscan ، و Composite. Doric ، Corinthian و Ionic مواردی هستند که اغلب با آنها روبرو می شوید. ساده ترین راه برای تشخیص ساختارها از این دوره ها ، مشاهده ستون ها ، مهمترین ویژگی در یک ساختمان یونانی است. یک ستون از نظم دوریک کمترین از همه است – دارای یک شکل فلوت ، بدون پایه و یک سرمایه ساده در زیر چرتکه مربع است. ستون یونی کمی دقیق تر است – با پایه ها ، تزئینات برگ خرما در بالا و یک فر. ستون های قرنتیه با جزئیات باورنکردنی آراسته ترین ستون ها هستند. این سفارشات بر معماری مدرن غربی تأثیر می گذارد ، با نمونه هایی از آنها در هر شهر مدرن در سراسر جهان ظاهر می شود. عناصر آن بعداً در قرن ۱۸ و ۱۹ در معماری احیا نئوکلاسیک و یونان گنجانده شد.

 

پیشنهاد نویسنده: ۱۲ نمونه زیبا از معماری اسپانیا

 

در اینجا ما معماری های مشهور یونان باستان را گردآوری کرده ایم که تا به امروز دستاوردهای خارق العاده برنامه ریزی و مهندسی یونان محسوب می شوند.

پارتنون ، آتن

معماری های مشهور یونان | این شاهکار معماری یونان باستان به قرن ۵ قبل از میلاد باز می گردد. و به عنوان معبدی از الهه یونانی آتنا پارتنوس به عنوان بخشی از آکروپولیس ساخته شد. این سازه تحمیلی دارای هشت ستون در شرق و غرب و ۱۷ ستون در ضلع شمالی و جنوبی آن است (ابعاد ساختمان ۱۰۱ فوت در ۲۲۸ فوت).

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

معبد هرا ، المپیا

در ابتدا معبد زئوس و هرا بود ، این عبادتگاه باستانی ابتدا از چوب و سپس از سنگ آهک در سال ۶ قبل از میلاد ساخته شد. این معبد نمونه ای از معماری دوریک است و یکی از مهمترین معابد یونان باستان است. متأسفانه ، زمین لرزه در اوایل سال ۴ میلادی بیشتر آن را تخریب کرد امروز ، شعله المپیک در محراب آن روشن شده و سپس به سراسر جهان منتقل می شود.

تئاتر بزرگ اپیداوروس

معماری های مشهور یونان | سالن آمفی تئاتر مهیج در Epidaurus که یکی از برجسته ترین دستاوردهای معماری در یونان باستان محسوب می شود ، به سال ۴ قبل از میلاد باز می گردد. و به آسکلپیوس ، خدای پزشکی یونان و پسر آپولو اختصاص داشت. ساختار سنگی نیم دایره شامل دو بخش از ردیف ها ، ارکستر ، صحنه و آکوستیک چشمگیر حتی با استانداردهای امروز است.

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

معبد آپولو ، دلفی

معماری های مشهور یونان | معبد آپولو که توسط دو مشهورترین معمار یونان باستان ، برادران تروفونیوس و آگامدس تصور شده است (و طبق افسانه ها ، توسط خود آپولو به آنها کمک می شد) تاریخ بسیار پر فراز و نشیبی دارد. این مجبور شد سه بار دوباره ساخته شود زیرا یک آتش سوزی و سپس یک زمین لرزه باعث تخریب ساختار دوریک می شد. این معبد با مجسمه هایی بسیار تزئین شده بود و محل بسیاری از آیین ها از جمله فالگیری بود.

Stoa of Attalos ، آتن

معماری های مشهور یونان | استوای باشکوه آتالوس که توسط پادشاه آتالوس دوم پرگامون به عنوان هدیه به آتنی ها ساخته شده است ، قرن ها به عنوان مرکز اصلی تجارت در آتن خدمت می کرد. ساختار دو طبقه دارای ستونهایی در هر دو طبقه است و مسیرهای پیاده روی آن مملو از مغازه ها بود. بنایی که امروزه می بینیم در اواسط قرن بیستم به طور کامل مرمت شد زیرا هرولیایی ها در سال ۲۶۷ میلادی ساختمان اصلی را تخریب کردند.

Erechtheion ، آتن

Erechtheion که به هر دو آتنا و پوزیدون اختصاص داده شده است ، در ضلع شمالی آکروپولیس واقع شده است. ساخت آن یک چالش بود زیرا این سازه باید زمین ناهموار سایت و چندین بقاع متبرکه در منطقه را در خود جای دهد. مشهورترین ویژگی معبد دو ایوان آن است – یکی با ستون های یونی پشتیبانی می شود ، و دیگری با شش مجسمه زن به نام کاریاتید پشتیبانی می شود. کاریاتیدهای اصلی برای جلوگیری از خسارت بیشتر به موزه آکروپولیس منتقل شدند و به جای آنها کپی شد.

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون داخلی مسکونی

معبد هفائستوس ، آتن

معماری های مشهور یونان | این نمونه کلاسیک از معماری دوریان یکی از بهترین معابد معبد یونان باستان است. این معمار که روی پارتنون نیز کار می کرد ، آن را با شش ستون در انتهای آن و ۱۳ ستون در طرفین طراحی کرد. در حالی که این سازه در ابتدا به احترام آتنا و هفائستوس ، خدای آتش برپا شده بود ، از ۷ تا ۱۸۳۴ پس از میلاد به عنوان یک کلیسای ارتدکس خدمت می کرد.

معبد آتنا نایک ، آتن

معماری های مشهور یونان | این ممکن است کوچکترین معبد آکروپولیس باشد ، اما کاملاً مشت زاویه دید دارد. این لبه در یک صخره قرار دارد و برخلاف معابد دیگر ، ستونها فقط در جلو و عقب دارند اما در طرفین هیچ ستونی ندارند. ستونهای آن از چند بلوک سنگ ساخته شده است در مقابل چندین طبل که روی یکدیگر انباشته شده اند. معبد آتنا نایک به عنوان “مروارید آکروپولیس” نیز شناخته می شود و به سبک یونیکی طراحی شده است.

معبد Olympus Zeus ، آتن

معماری های مشهور یونان | واقع در قلب آتن ، ساخت این معبد عظیم چندین قرن به طول انجامید. ستون های زیبای کورنتین آن تقریباً ۵۶ فوت از سطح زمین بلند می شوند. در حالی که امروزه فقط تعداد کمی از آنها زنده مانده اند ، در اصل ، این معبد دارای ۱۰۴ ستون عظیم بود که در بالای آنها پایتختهای مفصل قرنتیان از سنگ مرمر تراشیده شده است.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری

معبد پوزیدون ، سونیون

معماری های مشهور یونان | این معبد دوریک در اواسط سال ۵ پیش از میلاد ساخته شده است و در دوران طلایی آتن بخشی از رونق ساخت و ساز بوده است (پارتنون و معبد هفائستوس نیز در همان زمان ساخته شده اند). در واقع ، مورخان حدس زده اند که معابد درختی توسط همان معمار بر اساس شباهت های بین سازه ها طراحی شده اند.

 

پیشنهاد نویسنده: معماری های برتر کشور ترکیه

 

پروژه هایی که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط معماری های مشهور یونان برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۵]