طراحی داخلی فشم
03
دی

طراحی داخلی فشم

طراحی داخلی فشم

معماری چیست؟

معماری علم آفرینش فضاست. معمار باید با اصول تخصصی معماری داخلی و با زیبایی شناسی فضایی را طراحی کند که زیبا، دلنشین و کارآمد باشد و پاسخ دهنده هویت، نیاز و خواسته های مخاطب باشد. قدمت معماری به تاریخ زندگی بشر می رسد. معماری در آن زمان فن و مهارت برای ایجاد فضای امن بود و امروزه به معنای ساختمان سازی همراه با علوم جغرافیای طبیعی و انسانی، هنر، اقتصاد، روانشناسی اجتماعی، برنامه ریزی و… می باشد.

 

طراحی داخلی فشم

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی راه اتصال بین معماری و طراحی داخلی است. به علم طراحی فضای داخلی ساختمان معماری داخلی گویند. که طبق استانداردها انجام شود. معماری داخلی با ویژگی های روحی و روانی بیشتر ارتباط مستقیم دارد و باید ویژگی های خصوصی و عمومی انسان در نظر گرفته شود. معماری داخلی را در یک حرفه هنر صنعت می شناسند که فضاهای داخلی ساختمان را برای انجام فعالیت های روزانه،کار و زندگی بهینه می کند.

 

طراحی داخلی چیست ؟

به معنای هنر یا برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای فضای داخلی و طراحی مبلمان است. به هنر یا پرسه ی طراحی فضای داخلی ساختمان طراحی داخلی میگویند. سلیقه و علاقه ی مخاطب در روند طراحی بسیار موثر است. از مهمترین گرایش های طراحی داخلی موارد زیر هستند:

  • طراحی داخلی ساختمان مسکونی
  • طراحی داخلی ساختمان تجاری
  • طراحی داخلی مراکز تفریحی
  • طراحی داخلی اداری و شرکتی
  • طراحی داخلی درمانی

 

تفاوت های معماری داخلی با طراحی داخلی

برای ایجاد تغییرات کلی یا جزئی در محیط کار یا زندگی باید از کسانی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید. برای اینکه بدانید چه زمانی از معمار داخلی کمک بگیرید یا نیاز به یک طراح داخلی دارید باید به نیازتان نگاه کنید تا بدانید از کدام یک از این متخصصان کمک بگیرید. اگر نیاز شما این است که تغییراتی مثل جا به جایی دیوارها، افزودن یا کم کردن در و پنجره و یا تغییرات تاسیساتی و سازه ای انجام دهید باید از معمار داخلی کمک بگیرید. ولی اگر نیازی به تغییرات در سازه ی ساختمان ندارید و در چیدمان و دکوراسیون داخلی میخواهید تغییرات انجام دهید از یک طراح داخلی برای این کار کمک بگیرید. تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی در انجام تغییرا ت کلی در مقابل تغییرات جزئی است. انجام تغییرات معماری داخلی با علم است و نیاز به مدارک دانشگاهی دارد ولی طراحی داخلی با تجربه ی زیباشناختی فضای داخلی انجام می شود. معماری داخلی از شروع ساخت بنا انجام می شود و طراحی داخلی بعد از اتمام ساخت در داخل فضا اجرا می شود. معماری داخلی و طراحی داخلی هر دو فضا سازی در بنا هستند معماری با دید علمی انجام می شود و طراحی داخلی با دید هنری است. با وجود تفاوت، هر دو مکمل هم هستند و فضا سازی علمی و هنری را به وجود می آورد.معنای امروزی معماری داخلی تلفیقی از جامعه شناسی ،روان شناسی، اقتصاد و هنر میباشد. این علم دایره وسیعی از عناصر کارکردی و متریال، فرم، نور،رنگ، کف، سقف، دیوار، تزئینات مبلمان و… است.

 

تفاوت طراحی داخلی و معماری داخلی با یکدیگر چیست ؟

این دو کلمه هم از نظر ظاهری کلمه و هم از نظر معنایی تفاوت های عمده ای دارند که در ادامه این مقاله مواردی از تفاوت های معماری داخلی با طراحی داخلی را بررسی میکنیم. معماری داخلی دید علمی به فضا دارد اما طراحی داخلی دید هنری و زیباشناختی به طراحی فضا دارد. معماری داخلی وابسته به هیچ موضوعی نیست و مستقل در فضا عمل میکند ولی طراحی داخلی وابسته به معماری داخلی است و بعد از آن شروع به عمل میکند. معماری داخلی برنامه ریزی سازه ای دارد و انجام میدهد و طراحی داخلی برنامه ریزی فضایی دارد. معماری داخلی با فعالیت در مقیاس های بزرگ و سازه ای ساختمان مرتبط است و طراحی با تغییرات و تزئینات و جزئیات در ارتباط است. معماری داخلی از ابتدای شروع ساخت ساختمان نیاز است که حضور داشته باشد و از روند کار مطلع باشد و طراحی داخلی بعد از اتمام ساخت و در مرحلهی آخر و زیبا سازی و چیدمان شروع به کار می کند. معماری داخلی را به عنوان یک حرفه تعریف می کنند و طراحی داخلی یک شغل نامیده می شود. معماری داخلی نیاز به مدرک دانشگاهی در این زمینه دارد ولی طراحی داخلی را به صورت تجربی هم می توان فرا گرفت. در معماری فضا سازی و کاربردی بودن فضا برای مخاطب اهمیت دارد و در طراحی حال و هوایی که در فضا به وجود می آید مهم است که حس خوبی را به مخاطب برساند. معماری داخلی همراه با تغییرات سازه ای و بنیادی در فضا است و طراحی داخلی تغییرات در چیدمان و نورپردازی وجزئیات است. معماری داخلی با مباحث تکنیکی فضا در ارتباط است و طراحی داخلی با ظاهر فضای داخلی ساختمان در ارتباط است.

 

چکیده تفاوت های معماری داخلی و طراحی داخلی

در نتیجه میتوان گفت با وجود تفاوت هایی که در میان معماری داخلی و طراحی داخلی وجود دارد، هردو مکمل یکدیگر هستند معماری داخلی از شروع تصمیم گیری تا اتمام کار ساخت حضور دارد و طراحی در برخی موارد از ابتدای کار و در برخی دیگر بعد از اتمام ساخت بنا شروع به کار میکند و روی قسمت های هنری، چیدمان، نورپردازی، رنگ، کف، سقف و نوع متریال و… در فضای داخلی فعالیت دارد و با علم زیبا شناسی پیش میبرد و فضایی را برای زندگی و کار دلنشین می کند.

 

طراحی داخلی چیست و چه تفاوتی با معماری داخلی و دکوراسیون داخلی دارد؟

مباحث و مقالات زیادی پیرامون عناوین معماری، معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی وجود دارد.سعی ما بر این است که حد فاصل بین این عناوین را بیان نماییم. و به تشریح بیان کنیم که چه خدمات و کارهای شامل معماری داخل، طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی می شود. عوامل زیادی از جمله ارتقاء آموزش طراحی داخلی و گسترش نرم افزار های متنوع در زمینه طراحی باعث افزایش ابهام این موضوعات شده اند. این موضوع به نوبه خود دامنه فعالیت این حرفه را افزایش داده و منجر به این شده است که طراحان داخلی زیادی بیشتر با جنبه های تکنیکی و معماری طراحی داخلی درگیر شوند و کمتر به دکوراسیون بپردازند. ماحصل این موضوع این بوده است که بسیاری از دوره های طراحی داخلی به معماری داخلی تغییر نام داده اند تا دقیق تر آنچه را که پوشش می دهند، منعکس کنند. در این مبحث، تلاش ما بر این است که تا تفاوت نقش ها و مسئولیت های هر یک از این مفاهیم را بیان نماییم. در ابتدا به این موضوع می پردازیم که: معماری داخلی چیست ؟ و چگونه با معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی متفاوت می باشد؟

 

معماری داخلی دقیقا چه هست؟

مهمترین فاکتور و وجه تمایز معمار داشتن مدرک و تخصص آکادمیک در این زمینه است. معمار فردی است که دارای تخصص می باشد (مانند یک پزشک) و کسی که مدرک این کار را ندارد نمی تواند به خود لقب معمار را نسبت دهد. طراحی داخلی در گذشته نیازی به داشتن دانش حرفه ای در زمینه عناصر فنی و سازه ای ساختمان نداشت. اما امروزه با توجه به افزایش دامنه و مسئولیت های طراحان داخلی معماری داخلی اصطلاحی است که به آن‌ها اطلاق می گردد. چرا که تکنولوژی طراحی و آموزش های طراحی داخلی دچار پیشرفت های شایان توجهی شده اند. در حال حاضر بسیاری از دوره های آموزشی به دانش آموزان، عناصر فنی و ساختاری ساختمان ها را آموزش می دهند که خطوط بین معماری و طراحی داخلی را محو کرده اند. بنابراین با گسترش دامنه فعالیت طراحان داخلی ، نقش دو طراح داخلی، ممکن است تفاوت چشمگیری باهم داشته باشد. در حالی که ممکن است نقش یکی از آن ها بیشتر در ارتباط با دکور و انتخاب وسایل و پروژه هایی در مقیاس کوچک خلاصه شود، دیگری ممکن است با پروژه های بزرگ تر که نیاز به مهارت های فنی، هنری و زیبایی شناسی دارد، درگیر باشد. در این مورد طراح دوم می توان گفت که نیاز به دانش حرفه در زمینه معماری داخلی ملزومه کار خواهد بود. افرادی که خود را بعنوان طراح داخلی معرفی می کنند بایستی به این نکته مهم توجه داشته باشند که

حرفه معماری داخلی به طراحانی نیاز دارد که به مسائلی که در فضای داخلی بر وضعیت سکونت افراد تأثیر می گذارد، بیشتر توجه می کنند، مواردی مانند متریال و مصالح ساختمانی، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، لوله کشی ها، وسایل روشنایی، تهویه ، پارتیشن بندی ها و استفاده هوشمند از فضا بایستی در نظر گرفته شوند. با توجه به نیازهای جامعه مدرن به نقش معماری داخلی در ساختمان، استفاده از توانمندی طراحان داخلی روز به روز بیشتر به چشم می آید. به طور کلی بعد از طراحی نما و پوسته ساختمان که مربوط به معماری نمای ساختمان می باشد و در مرحله طراحی داخلی نیاز به تغییرات در آن نخواهد بود، معمولا در بقیه مراحل مربوط به آماده سازی یک ساختمان نقش طراح داخلی نمود پیدا خواهد کرد. به بیان ساده تر در توضیح تفاوت میان معماری داخلی و طراحی داخلی می توان گفت : طراحی داخلی بیشتر مربوط به جنبه هنری ساختمان می باشد و معماری داخلی بیشتر با علم آن ارتباط دارد.

 

دکوراسیون داخلی چیست؟

یک دکوراتور داخلی یا شخصی که در زمینه طراحی دکوراسیون فعالیت دارد در واقع در ارتباط با جنبه هنری ساخت فعالیت می کند. جنبه های هنری ساختمان شامل شناخت رنگ ها، نور و روشنایی وسایل و آثار هنری و … . آن‌ها با جنبه هنری طراحی درگیر هستند و کمتر با جنبه علمی آن سر و کار دارند. دکوراتورهای داخلی یا هم طراح دکورسیون با طراحی ساختاری ساختمان ارتباطی ندارند و نیازی به داشتن دانش فنی در زمینه ضوابط و مقررات ساختمان ندارند. دکوراتور داخلی نیازی به درگیر شدن با پروژه در شروع ساخت ندارد و همچنین نیازمند داشتن دانش عمیق در مورد عناصر تکنیکی و فنی  و متریال های مورد استفاده در روند ساخت پروژه نخواهد بود. آن‌ها باید هنرمند باشند و چشم انداز فوق العاده ای برای طراحی و جزئیات و مسائل مربوط به زیبایی داشته باشند. همه طراحان داخلی، حتی آن‌هایی که به عنوان معماران داخلی آموزش دیده اند، بایستی مهارت و هنر دکوراسیون داخلی را به منظور تکامل بخشیدن به کارشان داشته باشند.

 

به عنوان نکته نهایی طراحی داخلی

برقراری تعادل بین هنر و علم طراحی فضای داخلی با استفاده از تمام عناصر ساخت می باشد. معماران داخلی علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه معماری، به توسعه و بهبود حس دریافتی از فضا می پردازند و در واقع معماری را از نقطه نظر ساکنان آن انجام می دهند. یک حرفه گسترده ای است که تمام جنبه های برنامه ریزی و طراحی فضاهای داخلی را در محیط ساخت در نظر دارد. مهم ترین بخش حرفه یک طراح داخلی، داشتن هنر و علم درک رفتار مردم به منظور ایجاد فضاهای کاربردی خلاقانه می باشد. طراح دکوراسیون داخلی با هنر فضا شامل وسایل و مبلمان و تم رنگی، پارچه، نورپردازی و … سر و کار دارد.

 

پروژه طراحی فشم را در سایت شرکت دکوطرح مشاهده کنید.

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]