۵ شیوه انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی
17
شهریور

۵ شیوه انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

۵ شیوه انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ ‌های مختلف بر روی روان و روحیات انسان ‌ها ثابت، موضوعی ثابت شده است. این امر در دکوراسیون داخلی خانه نیز صدق می ‌کند. نحوه رنگ آمیزی دیوارها، انتخاب رنگ مبلمان، پرده ها و یا حتی نوع نقش و نگار فرش ‌ها، همه در کنار یکدیگر میتواند محیطی آرام‌ بخش ایجاد کرده یا برعکس حس اضطراب و سنگینی را منتقل کند. در ادامه قصد داریم اصول اولیه و یا نکاتی که در زمینه رنگ‌ها لازم است بدانید را مطرح کنیم.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

۵ شیوه انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

اتاقی مملو از مبلمان جدید ممکن است در بودجه شما در حال حاضر نباشد، اما با این وجود می توانید تغییرات بزرگ و عالی در خانه خود ایجاد کنید. رنگ نقاشی ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای به روزرسانی خانه شما است. روش های گوناگونی برای ایجادیک به روزرسانی رنگارنگ وجود دارد.

در انتخاب رنگ در دکوراسیون می توانید از عوامل دیگری نیز برای تغییر و نو شدن استفاده کنید، به طور مثال: کاربرد بالش های ارزان قیمت، فرش های کوچک رنگی و مبلمان نقاشی شده ایده خوبی هستند. اگر در انتخاب رنگ دکوراسیون منزل، رنگ های تند را در نظر دارید، سعی کنید از تناژها فقط در یک یا دو رنگ استفاده کنید. انتخاب یک یا دو رنگ به عنوان ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه، روشی آسان برای به روزرسانی رنگ آمیزی و جمع و جورتر نشان دادن خانه است.

با انتخاب رنگ‌های مناسب می‌توان حال و هوای اتاق پذیرایی و اتاق خواب را حسابی عوض کرد و فضایی شاد یا در مجموع فضای مطلوب و همسان با روحیه افرادی که در یک مکان زندگی می‌کنند را رقم زد به خصوص زمانی که نمی‌دانید باید برای تغییر فضا چه کنید و از کجا شروع کنید.

 

چه رنگی برای کجا مناسب است؟

اما اکنون سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان بهترین رنگ را برای دکوراسیون داخلی انتخاب نمود؟ رنگ فضا کاملا وابسته به خواسته و انتظاری است که شما از آن فضا دارید. نقشه های رنگی که در محیط های تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد کاملا متفاوت با واحدهای مسکونی می باشد. معمولا در منازل و واحدهای مسکونی از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده می شود که می تواند تا حدودی دامنه رنگ های انتخابی را مشخص نماید. مثلا در طراحی منازل مدرن بیشتر رنگ های سفید، روشن و سرد کاربرد دارند.

این در حالی است که درطراحی منازل سنتی از رنگ های گرمی مانند قهوه ای و قرمز استفاده می کنند. بنابراین در انتخاب رنگ مناسب هر فضایی باید حتما به دکوراسیون داخلی و طراحی آن توجه نمود. تا رنگ ها بتوانند زیبایی و تاثیرات خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهند.

 

با هر چه در دسترس دارید شروع کنید

برای انتخاب و ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل با هر چه در دسترس دارید شروع کنید. در طراحی دکوراسیون داخلی و انتخاب عناصر موجود در دکوراسیون سلیقه شخصی حرف نخست را می‌زند و البته بسیار هم مهم است. در حقیقت همین سلیقه شخصی است که سبب انتخاب اجزای دکوراسیون داخلی توسط فرد یا افرادی می‌شود که در آن فضا زندگی می‌کنند. در این میان طیف وسیعی از رنگ‌ها وجود دارد که اتفاقا گاهی انتخاب ما را بسیار هم محدود می‌کنند.

در واقع بهتر است سبکی را در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب کنید که دوستش دارید. با یک تابلو نقاشی یک تکه کاشی یا یک قطعه از مبلمان شروع کنید. در اغلب موارد عناصری مثل تابلوهای نقاشی که روی دیوار می‌نشینند حسابی فضا را عوض می‌کنند. با رنگ‌های دم دست‌تان بازی کنید، جای وسایل را عوض کنید و الگوهای مختلف را امتحان کنید، آیتم‌های مورد علاقه‌تان را کنار هم قرار دهید تا یک تصویر زیبا و متناسب با خلق و خو و روحیه‌تان خلق کنید. به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید رنگ‌های مورد علاقه‌تان و آن‌هایی که به حال و هوای دکوراسیون منزل‌تان بیشتر می‌خورند کدامند.

 

به کاربری محیط توجه کنید

برای انتخاب و ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل به کاربری محیط توجه کنید. برای انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی کاربری محیط اهمیت فراوانی دارد. برای مثل انتخاب رنگ برای اتاق پذیرایی و اتاق نشیمن با رنگ اتاق خواب باید متفاوت باشد. این در واقع روشی برای الهام گرفتن و شروع ماجراست. واقعیت این است که انتخاب رنگ یک موضوع کاملا شخصی است و البته رنگی که برای یک فضای خاص انتخاب می‌کنید بستگی به استفاده از آن فضا دارد. برای مثال بهترین رنگ‌ها برای اتاق خواب که محلی برای استراحت و آرامش است سبز کم رنگ و آبی آسمانی، برای اتاق پذیرایی طیف‌های مختلف رنگ خاکستری و قهوه‌ای یا زرد و در مجموع رنگ‌های پر انرژی و برای آشپزخانه رنگ‌های اشتها آور است.

 

همیشه رنگ‌ها را ابتدا روی دیوار امتحان کنید

ممکن است رنگ‌هایی که در کاتالوگ رنگ می‌بینید در نگاه اول حسابی دل شما را ببرند اما رنگ‌ها زمانی خودشان را نشان می‌دهند که روی دیوار بنشینند. برای مثال تغییر نور در طول روز سایه‌ها را تیره و روشن و سبک و سنگین می‌کنند. سه تا ۵ رنگ را برای نمونه روی هر دیوار امتحان کنید. البته منظورمان این نیست که کل دیوار را رنگ بزنید. روی یک دیوار سه تا ۵ رنگ را در تکه‌های کوچک رنگ کنید تا ببینید روشنایی و تاریکی در فضا چگونه روی رنگ دیوار تغییر می‌کنند و سرانجام به این ترتیب یک رنگ را برای هر دیوار انتخاب کنید.

برخی طراحان دکوراسیون داخلی به این موضوع علاقه دارند که تم را در خانه حفظ کنند و رنگ‌ها را از اتاقی به اتاق دیگر با هم سازگار و مکمل نگه دارند. انتخاب رنگ و نحوه تغییر آن و مکمل بودن یا نبودن آن‌ها در خانه کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

اگر نقشه منزل شما به اصطلاح «اُپن» است و آشپزخانه، غذاخوری و اتاق نشیمن همه به یکدیگر ربط دارند با انتخاب یک رنگ یکسان می‌توانید فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. از سوی دیگر اگر فضای منزل سبک اُپن هم با مساحت زیاد است و می‌خواهید کدام از فضاها کاملا جداگانه به نظر برسند و بزرگ شدن فضا برای‌تان اهمیت ندارد برای هر فضا یک رنگ جداگانه و البته متضاد در نظر بگیرید. در حالی که در استفاده از رنگ‌ها در فضای خانه «قوانین فنی» وجود ندارد اما از اتاقی به اتاق دیگر سعی کنید هماهنگی را رعایت کنید و این چیزی است که خرجی برای شما ندارد.

 

از رنگ‌های باکیفیت و همیشه مد روز استفاده کنید

رنگ کردن و نقاشی خانه از جمله آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین روش‌های نوسازی منزل و محل کار محسوب می‌شود اما این به آن معنی نیست که شما قرار است هر سال منزل یا محل کارتان را رنگ کنید. بهتر است از یک رنگ باکیفیت و قابل شستشو استفاده کنید که کیفیت و درخشندگی آن تا چند سال حفظ شود. رنگ‌های درجه یک و با کیفیت تا ده سال هم سر پا می‌مانند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]