پنهان کردن جای میخ در دیوارهای داخلی خانه
17
آبان

پنهان کردن جای میخ در دیوارهای داخلی خانه

پنهان کردن جای میخ در دیوارهای داخلی خانه

ترفندهایی جالب برای مخفی کردن جای سوراخ میخ روی دیوار

همیشه پس از خانه‌تکانی و جابه‌جایی برخی وسایل به‌منظور تغییر دکوراسیون، متوجه وجود حفره‌های ریز ودرشتی بر روی دیوار هستیم که شاید تنها راه از بین بردن آن‌ها بتونه و یا چسباندن استیکرهای مختلف باشد؛ اما بتونه‌ها و استیکر ها همیشه راهکارهای درستی به‌حساب نمی‌آیند و حتی استفاده از آن‌ها دردسرهای زیادی با خود همراه دارد؛ به‌علاوه اینکه یک سوراخ کوچک بر روی دیوار ارزشی ندارد که به خاطرش بخواهید هزینه و کار زیادی برای خود درست کنید. این بار می‌خواهیم برای خانم‌های خانه‌دار روش‌های خانگی پر کردن این سوراخ‌ها را معرفی کنیم. پس با این مقاله از مجله دکوطرح همراه شوید!

 

پنهان کردن جای میخ در دیوارهای داخلی خانه

چگونه جای میخ در دیوارهای داخلی خانه را پنهان کنیم؟

معمولاً پس از تغییر و جابه‌جایی منزل، هنگام اسباب‌کشی، خانه‌تکانی عید و یا جابه‌جایی تابلوهای دیواری، متوجه سوراخ‌های باقی‌مانده بر روی دیوار می‌شویم. جای میخ روی دیوار نازیبا است و نیاز است راهی برای بر طرف کردن آن بیابیم. ازآنجایی‌که غالباً دیوارها به رنگ روشن یا سفید هستند و همیشه در معرض دید قرار دارند؛ بنابراین حتی کوچک‌ترین لکه‌ها مانند سوراخ میخ نیز برای شما دردسرهایی را به وجود می‌آورد. حتی محتاط‌ترین آپارتمان‌نشیان می‌دانند که خیلی راحت ممکن است تورفتگی‌ها و سوراخ‌هایی روی دیوار خانه‌شان ایجاد شود و به از بین بردن جای میخ روی دیوار نیاز داشته باشند.

خیلی از ما مقدار زیادی سوراخ میخ داریم که باید قبل از نقل مکان پرشان کنیم. پیش از آن‌که مبلغ زیادی خرج بالا بیاورید (یا بدتر، صندوق ذخیره‌ی مالی‌تان را از دست بدهید) این راه‌های خودساخته‌ی خانگی را برای از بین بردن جای میخ روی دیوار امتحان کنید. اما خبر خوب چیست؟ احتمالاً می‌توانید بسیاری از این مواد را در قفسه‌های آشپزخانه یا کابینت داروهایتان پیدا کنید، بنابراین پیش از آن‌که راهی مغازه‌ی ابزارفروشی شوید، خانه‌تان را خوب بگردید. از بین بردن جای میخ روی دیوار کار سختی نیست!

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که دیدن جای میخ‌های روی دیوار آزارتان می‌دهد و به دنبال راه‌حل‌های سریع، ساده و ارزان‌قیمت برای پوشاندن سوراخ روی دیوار هستید، ما در این مقاله به روش‌های مختلفی برای از بین بردن جای میخ روی دیوار، بدون نیاز به‌صرف هزینه‌های بالا و پیچیدگی‌های غیرضروری می‌پردازیم.

 

۸ ترفند اساسی جهت از بین بردن جای میخ روی دیوار

برای روش‌های ساده جهت از بین بردن جای میخ روی دیوار ادامه این مطلب را بخوانید.

بتونه کردن برای مخفی کردن جای میخ

یک روش فوق‌العاده راحت برای پوشاندن جای میخ روی دیوار وجود دارد و آن خرید یک تیوب کوچک بتونه است. با قرار دادن مقداری بتونه بر روی نوک انگشتان دست خود و یا با استفاده از یک کاردک مناسب، محل موردنظر را توسط بتونه پرکنید. در صورت کثیف شدن نواحی اطراف سوراخ می‌توان توسط یک دستمال مرطوب، بتونه‌های اضافی را از روی دیوار تمیز کرد. پس از خشک شدن بتونه درون سوراخ، می‌توانید از طریق یک قلم‌موی کوچک، محل بتونه را رنگ کنید. توجه داشته باشید که برای این کار نیازی به یک قوطی رنگ ندارید، بلکه یک تیوپ رنگ آکریلیک متناسب بارنگ دیوار، گزینه ایده آلی به شمار می‌رود.

 

صابون آیوری یا عاج فیل برای پوشاندن جای میخ روی دیوار

چنانچه فرصت کمی برای پوشاندن جای میخ روی دیوار دارید و تا آمدن مهمانان به خانه‌تان تنها یک ساعت باقی‌مانده، در چنین شرایطی، صابون آیوری بهترین گزینه است. شما می‌توانید با تهیه یک قالب سفیدرنگ از صابون آیوری و مالیدن دورانی صابون به دیوار، سوراخ‌های باقی‌مانده را پرکنید. در صورت باقی ماندن صابون‌های اضافی، باید از یک دستمال خشک استفاده کنید. لازم به ذکر است که این عمل را می‌توانید توسط یک صابون معمولی که رنگی مشابه با دیوار خانه شما دارد نیز انجام دهید.

 

استفاده از خمیردندان برای مخفی کردن جای میخ

خمیردندان ازجمله مواد ساده و قابل‌دسترس خانگی به شمار می‌رود که بدون نیاز به‌صرف هزینه‌های بازسازی خانه می‌توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از خمیردندان سفید می‌توانید سوراخ‌های میخ را پرکنید؛ اما خمیردندان پس از خشک شدن و با قرارگیری در برابر هوا، دچار چروک، انقباض و فرورفتگی می‌شود و حجم آن کاهش می‌یابد. ازاین‌رو، این کار را در چندین مرحله انجام دهید و از پر شدن سوراخ‌ها اطمینان حاصل کنید. چنانچه خمیردندان مورداستفاده بسیار براق و دارای رنگی متضاد با دیوار است، برای حل این مشکل می‌توانید از قرص آسپرین پودر شده، استفاده کنید. به‌طوری‌که با افزودن آب، آن را به‌صورت خمیر درآورید و روی سوراخ‌ها قرار دهید.

 

استفاده از آرد ذرت در از بین بردن جای میخ روی دیوار

در این روش با ریختن چند قاشق چای‌خوری آرد ذرت به داخل ظرف و افزودن مقداری آب می‌توانید بافت خمیر مانندی را ایجاد کنید. سپس قبل از خشک شدن این ماده، آن را همانند بتونه بر روی حفره‌های دیوار قرار دهید. لازم به ذکر است که باید آب به‌تدریج به آرد اضافه شود تا مقاومت مایع خمیر از بین نرود.

 

چسب و جوش‌شیرین بر روی جای میخ روی دیوار

در این روش ابتدا باید جوش‌شیرین را با یک قطره چسب قطره‌ای مخلوط کرد. پس‌ازاین مرحله می‌توانید به کمک خلال‌دندان حفره‌های دیوار را پرکنید. در صورت خارج شدن این ماده از سوراخ، باید اجازه دهید تا کاملاً خشک شود و سپس به کمک یک سنباده، کار هموارسازی و پاک‌سازی را انجام دهید. این روش علاوه بر پر کردن سوراخ‌های روی دیوار، راه‌حلی کارآمد جهت پر کردن ترک‌های روی دیوار نیز است. لازم به ذکر است که در زمان کار باید از دستکش استفاده کنید تا مانع از پوسته‌شدن دست‌هایتان شود.

 

استفاده از کاغذدیواری

استفاده از کاغذدیواری، یک روش صحیح و اصولی برای پوشاندن سوراخ‌های روی دیوار است؛ اما درصورتی‌که تعداد دیوارهای دارای سوراخ، زیاد باشد، با توجه به قیمت بالای کاغذدیواری، استفاده از آن مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. درعین‌حال روشی ماندگار برای یک یا دو دیوار به شمار می‌رود که علاوه بر پوشاندن سوراخ‌ها، جلوه خاص و جدیدی به دکوراسیون داخلی خانه شما می‌بخشد.

 

رنگ‌های بافت‌دار یا تکسچر برای جای میخ قدیمی

قبل از استفاده از رنگ‌های بافت‌دار، اعمال رنگ‌های سیلر استارت لاتکس و فاساد بر روی سطوح موردنظرتان الزامی است.این مواد به دلایلی همچون نفوذپذیری بالا و مقاومت در برابر آب سبب می‌شوند تا ترک‌ها، منافذ و سوراخ‌های روی دیوار پوشانده شوند و قدرت چسبندگی برای جذب رنگ نهایی و پایداری رنگ افزایش یابد. ازجمله مزایای استفاده از رنگ‌های بافت‌دار، خشک شدن سریع، مقاومت در برابر ساییدگی، قابل رقیق‌سازی با آب، نداشتن بوی نامطبوع و سازگاری با محیط‌زیست است. به‌علاوه، این رنگ‌ها را می‌توانید به‌راحتی از ابزارفروشی‌ها و رنگ‌فروشی‌ها تهیه کنید.

 

استفاده از دیوار پوش برای پوشاندن جای میخ روی دیوار

دیوار پوش‌ها در انواع گوناگونی طراحی و تولید می‌شوند؛ بنابراین طرح موردنظرتان را می‌توانید در فرایند بازسازی خانه انتخاب کنید. این روش علاوه بر پوشاندن خط و خش و جلوه دادن به دیوارها، به دلیل راحتی کار و هزینه‌های کم، به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. دیوار پوش‌ها در طرح‌های متنوع چوبی، چرمی و سنگی و در رنگ‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند.

 

از بین بردن حفره های جای میخ روی دیوار

دیوارها علاوه بر اینکه یک سازه ساختمانی به شمار می‌روند، محل مناسبی برای آویختن قاب‌ها و تابلوها، ساعت‌های دیواری و سایر لوازم تزئینی نیز قلمداد می‌شوند. در این میان، اگرچه ایجاد خط و خش‌های مختلف روی دیوار مانند سوراخ میخ و پونز اجتناب‌ناپذیر است؛ اما ظاهر ناخوشایندی را به دکوراسیون خانه می‌بخشد.

روش‌های مختلفی برای از بین بردن این آثار از روی دیوار وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره‌شده است. از طریق راه‌حل‌های ارائه‌شده دیگر نگران تمیزی دیوارهای خانه خود نباشید؛ زیرا علاوه بر پوشاندن جای میخ، می‌توانید کمک قابل‌توجهی به زیبایی هر چه بیشتر دکوراسیون داخلی خانه‌کنید.

و به عنوان یک جمع بندی کلی، ۴ مورد از بهترین دستورالعمل‌های خانگی برای از بین بردن جای میخ روی دیوار:

  1. از بین بردن جای میخ روی دیوار با خمیردندان: خمیردندان سفید یک نجات‌دهنده‌ی کامل است ـ ارزان است و احتمال زیادی دارد که مقداری از آن را در قفسه‌ی داروهایتان پیدا کنید. خمیردندان برای سوراخ‌های کوچک‌تر روی دیوار بسیار مناسب است، به‌خصوص به این دلیل که خمیردندان ترک می‌خورد. برای جلوگیری از ترک‌خوردگی هم، مقداری آسپرین را خرد کرده و پودر کنید و با مقداری خمیردندان قاطی کنید تا خمیری تازه ایجاد شود. سپس مخلوط خمیردندان ـ آسپرین را به دیوار بزنید و بگذارید همان‌طور خشک شود.
  2. از بین بردن جای میخ روی دیوار با مخلوط جوش شیرین: وقتش است که توانایی‌های شیمی درونی‌تان را برای این‌یکی به کار بگیرید! اگر هیچ خمیردندانی دم‌دست ندارید، مقداری جوش شیرین را با چسب سفید مخلوط کنید و سوراخ‌ها را با آن پر کنید. این مخلوط غلظت زیادی را که لازم دارید ایجاد می‌کند و مثل سنگ خشک می‌شود. با همین وسیله و با کمک گرفتن از یک تیغه‌ی بتونه سوراخ را پر کنید و با رنگی که با دیوار هماهنگی دارد روی آن را بپوشانید. به همین راحتی از بین بردن جای میخ روی دیوار میسر می شود!
  3. از بین بردن جای میخ روی دیوار با چسب المر: اگر سوراخ‌های کوچک‌تری روی دیوار دارید برای پر کردن‌شان از مقداری چسب المر با گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. تمام تلاش‌تان را بکنید تا لایه‌ی چسب هرچه بهتر با سطح دیوار تراز باشد ـ وقتی چسب سفت شد باید اضافه‌های چسب خشک‌شده را بکنید تا به سطح صافی برسید. پس از آن، روی ناحیه را رنگ کنید تا به سطحی یک‌نواخت برسید.
  4. از بین بردن جای میخ روی دیوار با صابون صدفی: باید اعتراف کنیم ـ این می‌تواند آخرین سلاح شما باشد. اگر تا رسیدن صاحب‌خانه چند دقیقه بیشتر وقت ندارید، از روش صابون صدفی استفاده کنید. یک قالب صابون صدفی سفید (یا هر رنگی که با دیوار شما هماهنگ است) را روی حفره بمالید و آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا سوراخ به‌طور کامل پر شود. بعد از تکه‌پارچه‌ای استفاده کنید تا اضافه‌های صابون را پاک کنید.

 

راه درست از بین بردن جای میخ روی دیوار

برای از بین بردن جای میخ روی دیوار به مغازه‌ی ابزارفروشی بروید و بسته‌ای خمیر بتونه، یک تیغه‌ی بتونه، کاغذ سمباده‌ی ریز و مقداری رنگ دستی بخرید. برای شروع خمیر بتونه را به سوراخ بمالید تا کاملاً آن را پر کند. بعد از تیغه استفاده کنید تا لایه‌ی بیرون مانده را با دیوار تراز کنید. وقتی همه‌چیز خشک شد، ناحیه را سمباده‌کاری کنید تا به سطح همگونی با باقی دیوار برسید. بعد مقداری از رنگ دستی را که لازم است روی کار بمالید.

 

 

برای مشاوره‌ی رایگان می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]