تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل
06
اردیبهشت

نحوه استفاده از تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل

تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل

تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل |‌ تئوری رنگ شامل بررسی رنگ ها و چگونگی استفاده هماهنگ از آنها است. این در طراحی خانه مفید است زیرا به یک پالت اطلاع می دهد که به خوبی با هم کار می کنند. این انتخاب ها نقش کلیدی در محیط کلی خانه دارند زیرا رنگ می تواند بر خلق و خو ، احساسات تأثیر بگذارد و حتی میزان خواب شما را افزایش دهد. شما می توانید با انتخاب وسایل و پارچه هایی با رنگ های متناسب با شخصیت شما ، خانه خود را نیز طراحی کنید.

 

پیشنهاد نویسنده: ۱۰ مبانی تئوری رنگ که همه باید بدانند بخش ۱

تاریخچه سریع نظریه رنگ

تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل | اصول تئوری رنگ بسیار دورتر از لئوناردو داوینچی است. چرخ رنگی که چند قرن بعد به وجود آمد ، رنگ های اولیه ، ثانویه و سوم را نشان می دهد.

 • رنگ های اصلی قرمز ، زرد و آبی است.
 • ثانویه مخلوطی از رنگ های اصلی ، یعنی سبز ، نارنجی و بنفش است.
 • درجه سوم حاصل اختلاط یک رنگ اصلی و یک رنگ ثانویه است.

انتخاب رنگ ها |‌ تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل

اگرچه یک خانه اتاق های جداگانه دارد ، اما هر منطقه باید به راحتی و به طور یکپارچه به قسمت های دیگر سرازیر شود تا یک طرح تزئین منسجم ایجاد شود. اگر اتاق ها پالت ها یا سبک های تزئینی کاملاً متفاوتی را به نمایش بگذارند ، تأثیر کلی آن می تواند ناراحت کننده و ناگهانی باشد. در عوض ، رنگ ها ، پارچه ها ، الگوها و اشیا باید تعادل آرامش بخشی داشته باشند که احساس طبیعی و متصل بودن داشته باشد.

برخی از صاحبان خانه ها ترجیح می دهند از یک رنگ در تمام دیوارهای فضاهای متصل استفاده کنند. این امر به ویژه برای خانه هایی که نقشه طبقه باز دارند بسیار ایده آل است.

صاحبان خانه که کمی تنوع را ترجیح می دهند ممکن است رنگ ها را بر اساس خطوط دید از یک اتاق به اتاق دیگر به دیوارها بمالند. ارتباطات بصری بین اتاق ها از یک طرح رنگی خوشایند هستند.

گرافیک تئوری رنگ ، گرم در مقابل سرد ، مقدار در مقابل تن ، اشباع در مقابل اشباع ، صفات رنگ ، هارمونی

یک هماهنگی پیدا کنید

تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل | رنگ رابطه با یکدیگر بر روی چرخ رنگ می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای پیدا کردن جفت یا ترکیبات جالب است. اینها هارمونی هستند و شش نوع محبوب وجود دارد:

 • تک رنگ – یک رنگ منفرد به مقادیر مختلف
 • آنالوگ – گروه کوچکی از رنگها که روی چرخ همسایه هستند
 • مکمل – دو رنگی که درست روبروی چرخ قرار دارند
 • Split-مکمل – سه گانه ای که در آن فرد مقابل دو رنگ قرار می گیرد که همسایه مکمل آن است
 • سه گانه – سه رنگی که روی چرخ رنگ با یکدیگر فاصله دارند
 • Tetradic (دو مکمل) – ۲ جفت رنگ مکمل

ممکن است برای تجسم هماهنگی در طراحی خانه و یافتن موردی که بیشتر به شما الهام می دهد ، به نمونه هایی نیاز داشته باشید.

یک پالت انتخاب کنید | تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل

بیشتر رنگ ها در یکی از دو دما قرار می گیرند که اغلب به آنها تن می گویند (حتی اگر “تن” از نظر فنی به مقدار خاکستری در یک رنگ اشاره دارد):

گرم: قرمز ، صورتی ، نارنجی و زرد
سرد: آبی ، نیلی ، بنفش و سبز

ترکیب دمای مختلف می تواند به رنگ های متنوع و غنی مانند استفاده از چربی یا آلو منجر شود.

یک راه سریع برای ساختن یک تم جذاب انتخاب یک پالت گرم یا سرد است که فقط در این طرح دارای رنگهای متنوع است. به عنوان مثال ، اگر تن های سرد را انتخاب کنید ، می توانید دیوارهای خود را با آبی ملایم و روشن رنگ کنید و رنگ آن را خاکستری یا سفید کنید. یک پالت گرم ممکن است دارای دیواره های پخش شده ، هلو و اصلاح عاج یا پوسته تخم مرغ باشد.

رنگ های خنثی می توانند با لهجه های گرم یا سرد ترکیب شوند. رنگ های خنثی ، مانند بژ یا مایل به قرمز دارای زیر رنگ هستند ، مانند زرد ، صورتی یا آبی ، بنابراین انتخاب رنگ با ته رنگی که با عناصر دیگر مطابقت یا تضاد داشته باشد ، در طراحی خانه تأثیر می گذارد.

این زیر بناها اثرات فضایی بر یک فضا دارند. رنگ های گرم می توانند سطح را نزدیکتر و خنک تر کنند. لحن های سرد می توانند توهم فضا ایجاد کنند.

معنی و خصوصیات |‌ تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل

بخشی از تئوری رنگ در فضای داخلی و طراحی گرافیکی از ویژگیهای تحمیل شده ای است که مردم اغلب آنها را با یک رنگ مرتبط می کنند. برخی این فرضیه را مطرح می کنند که این رابطه رنگ و شخصیتی از بیان سنتزی ناشی می شود. این انجمن از هر منشأی که ​​باشد ، طراحان با دقت پالت های خود را برای برداشتی که از بیننده ایجاد می کنند ، انتخاب می کنند.

 • قرمز: بلند پروازانه ، جسور ، قدرتمند ، پرشور ، فعال
 • نارنجی: غریزی ، خوش بین ، برونگرا ، کاریزماتیک
 • زرد: پرانرژی ، شاد ، دوستانه ، خودجوش ، سرگرم کننده
 • سبز: رشد ، شکوفایی ، امیدوار کننده ، ترمیم کننده ، سخاوتمندانه
 • آبی: محتوایی ، مسئولانه ، هوشمند ، معتبر ، کنترل شده
 • بنفش: خلاق ، خیالی ، متمایز ، دلسوز ، فداکار

مقدار ، روشنایی یا تاریکی رنگ می تواند این خصوصیات را حتی بیشتر ارتقا دهد یا بالا ببرد. اگر طرحی تیره تر را انتخاب می کنید ، ویژگی های سیاه را در نظر بگیرید و اگر به دنبال روشنایی فضا هستید ، رنگ سفید را در نظر بگیرید.

 • سیاه: با اعتماد به نفس ، ظریف ، مرموز ، فرمانده ، خردمند
 • سفید: خردمند ، پاک ، صادق ، بی گناه ، تأثیرگذار

رنگ ها می توانند این خصوصیات را منتقل کرده و با حواس شما ترکیب شوند و باعث شوند شما با آنها هم افزایی داشته باشید. اشباع و طرح یک خانه می تواند روحیه را تقویت کند و شکلی از رنگ درمانی را در هر اتاق فراهم کند.

تعادل پالت شما

تئوری رنگ در طراحی داخلی منزل | با یافتن رنگی که دوست دارید می توانید آسان گیر شوید. بهترین راه برای اطمینان از اینکه از پالت خود به شکلی جذاب استفاده کرده اید ایجاد تعادل دقیق است. یک نسبت معمول استفاده شده ۶۰:۳۰:۱۰ است.

یک رنگ را به عنوان غالب انتخاب کنید تا حدود ۶۰٪ از فضا را پر کند. بیشتر طراحان رنگ خنثی را به عنوان رنگ غالب خود انتخاب می کنند. سپس ، یک رنگ (های) ثانویه و لهجه انتخاب کنید. یک رنگ ثانویه باید حدود ۳۰٪ از اتاق را پر کند در حالی که لهجه ها حدود ۱۰٪ را می گیرند.

همانطور که در تصویر بالا دیده می شود ، روی دیوارها از یک رنگ خنثی استفاده شده است که بیشتر سطح اتاق را اشغال می کند. یک رنگ ثانویه ، سفید یا کرم تمیز ، وقتی روی فرش ، سایه چراغ و بالش استفاده می شود ، حدود ۳۰٪ از فضا را اشغال می کند. لهجه ها ، در این حالت زرد و مایل به قرمز و خاکستری تیره یا سیاه ، فقط حدود ۱۰ درصد از کل تصویر را به عنوان وسایل اشغال می کنند.

لهجه با نور و بافت

پالت های رنگی نقشی اساسی در طرح تزئینات کلی دارند ، اما ملاحظات مهم دیگری نیز وجود دارد.

نور یکی از بهترین روش ها برای برجسته سازی و تنظیم کاربردهای سبک از رنگ است که به آن عمق و ارزش بیشتری می بخشد. نصب نورگیرها نیز روش موثری برای آرام سازی جو است. مهم است که برای یافتن تناسب مناسب کمی آزمایش کنید. از آنجا که استفاده از رنگ می تواند هزینه آسان و کم رنگ باشد ، بنابراین اگر یک رنگ روی دیوار کاملاً درست نباشد ، دوباره رنگ کردن با رنگ دیگر اشکالی ندارد.

بافت ها و پارچه ها بخشی جدایی ناپذیر از دکوراسیون اتاق خواهند بود. سطوح چوبی یا سنگی ، تیمارهای پنجره ، تودوزی مبلمان ، کفپوش و لهجه هایی مانند پتو و بالش پرتابی بافت هایی را برای افزایش راحتی و احساس فضای اتاق اضافه می کنند. یک اتاق را می توان در بالا یا پایین لباس پوشاند تا به آن احساس رسمی یا غیررسمی بدهد ، فضای داخلی شیک یا نمایشی ایجاد کند.

یک طراح یا دکوراتور استخدام کنید

خواه در تئوری رنگ در طراحی داخلی تازه کار باشید یا نه ، صحبت با یک دکوراتور محلی می تواند آموزنده و الهام بخش باشد. طراحان داخلی را با تجربه و دانش متخصص پیدا کنید تا تمام مزایای رنگ را به فضای شما بیاورد.

 

پیشنهاد نویسنده: رنگ در طراحی داخلی بخش اول

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]