مراحل طراحی دکوراسیون داخلی
09
فروردین

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی | پروژه های کوچکتر ممکن است هر مرحله از مراحل طراحی را به همان اندازه سرمایه گذاری های بزرگتر و پیچیده تر ضروری نباشد ، اما حتی ساده ترین پروژه ها نیز از طریق یک سری مراحل به ترتیب منطقی برای حل مسئله طراحی از پیشرفت سیستماتیک بهره مند می شوند.

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

مراحل اصلی در فرآیند طراحی عبارتند از:

 1. برنامه نویسی
 2. توسعه مفهوم
 3. ارائه
 4. طراحی و مستند سازی
 5. اجرا
 6. ارزیابی

 

۱. برنامه نویسی

مرحله برنامه نویسی را می توان به چهار مرحله مشخص تقسیم کرد:

 1. بیان مسأله
 2. پژوهش
 3. سند برنامه
 4. بررسی و تأیید مشتری

 

بیانیه اولیه مسئله یا (یا “بیانیه طراحی”) پروژه را به صورت کاملاً کلی تعریف می کند. مشتری (های) را مشخص می کند. ماهیت پروژه (محل اقامت اولیه ، خانه تعطیلات ، دفتر و غیره) ؛ محل اجرای پروژه ؛ هدف از فضا و میزان کار طراحی.

روند تحقیق با شناسایی هر یک از کاربران – از سرنشینان اصلی گرفته تا مهمانان و دوستان – آغاز می شود. در یک طراحی مسکونی ، ممکن است نمایه ای برای هر یک از ساکنان اصلی ایجاد شود ، از جمله اطلاعاتی مانند سن و جنس ، سرگرمی ها ، عادت ها ، نیاز به حریم خصوصی ، سبک و تنظیمات رنگی و موجودی دارایی و وسایل مورد نیاز. در فضای بازطراحی شده قرار گرفته است. این مرحله شامل مصاحبه با مشتری و سایر کاربران نهایی ، نظرسنجی ها ، موجودی ها و تحقیقات گسترده تر است.

تعیین اهداف ، نیازها ، امکان سنجی ، میزان و محدودیت ها (نظارتی یا مالی) مرتبط با پروژه مهم است. مجاورت های فضایی ، الگوهای گردش خون (“جریان ترافیک”) و روابط مکانی و فعالیت ممکن است به صورت “نمودار حباب” ترسیم شود.

داده های برنامه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و نتایج در یک سند برنامه گردآوری می شود که مسئله طراحی را بیان می کند و یک راه حل را ترسیم می کند. سند برنامه توسط مشتری بررسی و تأیید می شود.

 

۲. توسعه مفهوم

پس از تأیید برنامه طراحی ، مرحله توسعه مفهوم آغاز می شود. این مرحله ممکن است به ۲ مرحله تقسیم شود:

 1. مرحله ایده پردازی
 2. بیانیه مفهوم با شماتیک

پس از تأیید سند برنامه طراحی ، مرحله توسعه مفهوم آغاز می شود. مرحله اولیه “ایده پردازی” شامل راه حل های طراحی طوفان فکری (کلامی ، طرح دار یا نوشتاری) قبل از فیلتر کردن ایده های غیرقابل اجرا و پالایش ایده های قابل اجرا تا ظهور یک یا چند مفهوم اصلی طراحی است.

مفهوم اصلی طراحی در قالب یک بیانیه مفهومی کتبی بیان می شود که بیانگر ایده ها و رویکرد اصلی در پس راه حل طراحی پیشنهادی است. بیانیه مفهوم با نقاشی های شماتیک همراه است – طرح های سریع و تجسم گرافیکی این ایده های اصلی – به تصویر کشیدن مکان ، جهت گیری ، تخصیص فضا ، الگوهای گردش خون ، روابط مکانی و فعالیت از دیدگاه های مختلف ، طرح های رنگی و سایر جزئیات مهم پیشنهادی طرح. نمودار حباب با افزودن نسبت و شخصیت اصلاح می شود.

 

۳. ارائه

یک یا چند مفهوم طراحی در قالب یک پیشنهاد ، برای بررسی ، بازخورد و تأیید به مشتری ارائه می شود. پیشنهاد ممکن است متشکل از باشد

 1. بیانیه مفهوم طراحی و نقشه های مفهومی پشتیبانی کننده ، از جمله نقشه های طبقه کوچک که محل قرارگیری مبلمان را نشان می دهد. تابلوهای خلق و خوی که رنگ ، مواد و پایان را نشان می دهد.
 2. بسته به مقیاس پروژه ، پیشنهاد ممکن است شامل طرح های اضافی ، نقاشی های چشم انداز ، ارائه کامل رنگ ، مدل های ۳ بعدی یا شبیه سازی رایانه ای باشد.
 3. برآورد هزینه برای پروژه ، از جمله مواد ، نیروی کار و هزینه خدمات طراحی. در این مرحله ، هزینه های پروژه فقط به این دلیل برآورد می شود که هزینه های دقیق فقط زمانی بدست آید که نقشه های نهایی کار برای پیشنهادات خود به پیمانکاران ، تأمین کنندگان و نصب کنندگان ارسال شود.
 4. چارچوب زمانی که رویدادها را به ترتیب و تاریخ پیشنهادی پایان را نشان می دهد.

 

۴. توسعه نهایی و مستندات

نقشه های نهایی کار (که به آنها نقشه های ساختمانی نیز گفته می شود) تولید می شوند. اینها ممکن است شامل نقشه های چشم انداز ، نقشه های سایت ، نقشه های کف ، نقشه های سقف منعکس شده (نشان دادن وسایل روشنایی و سقف) ، بخشها ، ارتفاعات و طراحی دقیق عناصر معماری (به عنوان مثال درها و پنجره ها) و عناصر طراحی (به عنوان مثال رنگ ، تزئینات ، پوشش دیوارها و درمان پنجره) ، همراه با تمام یادداشت های نقاشی لازم برای ساخت و نصب طرح.

مشخصات کتبی تمام مبلمان و مصالحی را که باید بدست آورید شرح می دهد و با جزئیات توصیف می کند و در جدول زمانبندی نوع ، پایان کار و جایگزینی عناصر معماری و طراحی آورده شده است.

یک بازه زمانی مسیر حیاتی ، مدت زمان هر فعالیت را به ترتیب پشت سر هم و با هم تداخل می کند. اسناد نهایی طراحی ، شامل نقشه ها ، مشخصات ، برنامه ها و بازه زمانی ، بخشی از قرارداد طراح با مشتری است.

 

۵. اجرا

پس از تأیید طرح نهایی ، مرحله اجرا یا اجرا ، تحقق طرح را نشان می دهد. پیشنهادات پیمانکاران جستجو می شود و طراح برنامه ای دقیق از کارها را تهیه می کند ، ساخت نقشه تنظیم ، نصب و پایان دادن به ترتیب مناسب آنها ، که ممکن است به صورت نمودار گانت باشد.

در گانت نمودار تمام مواد ، اثاثیه و لوازم جانبی نشان داده می شود. موارد خوب مورد بازرسی قرار گرفته و موارد آسیب دیده تعمیر ، برگردانده یا مجدداً انجام داده می شوند و بر اساس پروژه و محل کار علامت گذاری می شوند.

طراح برای هماهنگی پیشرفت ، بازرسی از کیفیت کار و حل مشکلات داخلی ، مرتباً از سایت بازدید می کند. هنگامی که کارهای ساخت و نصب به پایان رسید ، طراح “Snag List” (همچنین “لیست پانچ”) را نقص می کند تا قبل از نصب وسایل ، مواد و لوازم جانبی متحرک رفع شود.

 

۶. ارزیابی

ارزیابی پس از اشغال (POE) مرحله مهم مهم در روند طراحی است. طراح پس از اتمام پروژه پیگیری می کند تا موفقیت راه حل طراحی را بسنجد. این ممکن است شامل یک پرسشنامه ، مصاحبه یا بازرسی از طریق مشتری باشد. طراح ممکن است برای بهبود نتیجه ، اصلاحات و اصلاحاتی انجام دهد. همچنین ممکن است ارزیابی از طرف همسالان انجام شود. ارزیابی پروژه باید در فواصل زمانی تکرار شود تا رضایت کاربر را بسنجد و دانش حرفه ای را برای پروژه های آینده افزایش دهد.

 

پیشنهاد نویسنده: مفهوم سطح در معماری، بازسازی سرویس بهداشتی

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با “مراحل طراحی دکوراسیون داخلی” برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]