مراحل طراحی معماری | دیوار سبز
14
فروردین

مراحل طراحی معماری – بخش دوم

راهنمای مراحل طراحی معماری | ایجاد یک ساختمان یک پروسه طولانی است. تقسیم یک پروژه معماری به مراحل طراحی به شما کمک می کند تا پروژه خود را در مراحل قابل کنترل تری سازماندهی کنید.

چرا به مراحل طراحی نیاز دارید؟ | راهنمای مراحل طراحی معماری

اول – بیایید بفهمیم که چرا ما نیاز به اجرای مراحل طراحی برای پروژه های معماری داریم:

۱. به شما کمک می کند پروژه را به راحتی مدیریت کنید.

این پروژه به شما اعطا شده است – تبریک می گویم – حالا چه؟ بیشتر معماران چندین مرحله طراحی را طی می کنند تا به یک پروژه تمام شده برسند. شما احتمالاً همزمان چندین پروژه خواهید داشت.

داشتن مراحل طراحی رسمی و گام به گام به روند مدیریت پروژه شما کمک می کند تا روانتر پیش برود.

 

پیشنهاد نویسنده: اجرای دکوراسیون

۲. انتظارات مشتری را مدیریت می کند.

ساختن خانه یا محل کار جدید می تواند باعث ایجاد ترس شود – حتی برای مشتریانی که قبلاً چندین ساختمان ساخته اند. آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که به درستی رسیده اند و معمولاً بودجه آنها بر آنها کنترل می شود.

بعد از ساخت یک ساختمان آسان نیست که آن را درست یا تغییر دهید. اگر اینجا خانه آنها باشد ، احساسات ممکن است زیاد شود. یک فرایند ساختاریافته با این مراحل طراحی مشترک ، به کاهش این ترس کمک می کند. مشتریان شما احساس می کنند همه اینها را تحت کنترل دارید و به شما اعتماد خواهند کرد.

ادامه:

۳. مرحله توسعه طراحی | راهنمای مراحل طراحی معماری

 

این مرحله طراحی زمانی است که شما واقعاً در جزئیات جستجو می کنید. اکنون که ایده اصلی را پیدا کردید ، می توانید شروع به تصحیح آنها کنید. اگر مرحله طراحی شماتیک چندین گزینه طراحی را ایجاد کرد ، اکنون زمان انتخاب یکی از مشتری هاست.

شما در این مرحله به دنبال مواد خاصی خواهید بود و آنها را از نظر زیبایی ، دوام و قیمت ارزیابی خواهید کرد. این زمانی است که مشتری شما مواد پیشخوان یا کاشی دوش را انتخاب می کند.

این قسمت از این فرآیند می تواند برای برخی از مشتریان سرگرم کننده و برای برخی دیگر کاملاً کابوس باشد. وظیفه شما این است که آنها را از طریق آن راهنمایی کنید ، در حالی که به آنها اجازه می دهید تصمیم بگیرند.

این همچنین نکته ای است که شما در آن برنامه ها را به عمل تحکیم خواهید بخشید – نه تنها آنچه انجام می شود بلکه چگونگی انجام آن نیز توسعه می یابد. اگر این یک پروژه ساخت-طراحی باشد ، در این مرحله احتمالاً شرکت ساختمانی را نیز شامل می شوید. آنها می توانند برآورد اولیه هزینه را ارائه دهند و به اصلاح طرح توصیه کنند.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی خانه

۴. اسناد ساخت و ساز

 

در طول این مرحله طراحی ، شما از ارائه دهنده خدمات به ارائه محصول تبدیل خواهید شد: دو مجموعه کامل از نقشه ها.

اولین مجموعه یک مجموعه مجوز است. این مجموعه به مقام مربوطه در پروانه ساخت ساختمان ارسال می شود.

مجموعه دیگر ، مجموعه Issue for Construction ، پس از تکمیل و ارسال مجموعه مجوزها ، می توانند به پایان برسند. روند مجوز ممکن است طولانی شود ، بنابراین در ابتدا ارسال آن نقاشی ها به پیشرفت روند کمک می کند.

برای کاهش شلوغی نقشه ها ، فقط باید اطلاعات لازم برای هر مجموعه را وارد کنید. اطلاعات حیاتی پیمانکار ، مانند جزئیات یک عنصر طراحی تزئینی ، برای مجوز مهم نخواهد بود. درج کلیه اطلاعات هر دو مجموعه باعث بهم ریختگی نقشه ها و سردرگمی پیمانکار یا مرجع صدور مجوز می شود.

اسناد ساخت و ساز تمام جزئیات را پر می کند و شامل تمام عناصر طراحی می شود. هرچه کیفیت و کامل بودن اسناد شما بالاتر باشد ، پیشنهادات دقیق تری دریافت خواهید کرد – این مهم در مرحله پیشنهادات است.

هر مجموعه نقاشی ساختمانی باید شامل ورق های زیر باشد:

۱. ورق های AO – اطلاعات پروژه * برگه جلد * یادداشت ها و جزئیات دسترسی (معمولاً در پروژه های مسکونی موجود نیست) * نقشه سایت * طرح منظره (برای پروژه های پیچیده تر) * طرح ایمنی زندگی
۲. ورق های A1 – برنامه های تخریب
۳. ورق های A2 – نقشه های طبقه
۴. ورق های A3 – ارتفاعات و بخشها * ارتفاعات * بخشهای ساختمان
۵. ورق های A4 – برنامه های پایان * طرح سقف منعکس شده * طرح قدرت * برنامه های پایان * برنامه پایان
۶. ورق های A5- ارتفاعات داخلی
۷. ورق های A6 – برنامه ها و انواع دیوارها * برنامه درب * برنامه پنجره * برنامه تجهیزات و پایان کارها * جدول دیوار
۸. ورق های AD- جزئیات
۹. S Sheets – نقشه های سازه ای
۱۰. M Sheets – نقشه های مکانیکی
۱۱. E Sheets – نقاشی های الکتریکی
۱۲. ورق های P – نقاشی های لوله کشی
۱۳. سایر نقشه های مشاور: به عنوان مثال اطلاعات طراحی صوتی یا محتوای ارائه شده توسط یک مشاور آشپزخانه ویژه

پس از ایجاد نقاشی و ارائه آن برای تأیید توسط مرجع مربوطه ، همیشه یک دوره انتظار وجود دارد.

در برخی از شهرها ، مانند شیکاگو ، روند کار به قدری طولانی است که برخی از افراد یک استخدام کننده را استخدام می کنند تا نقشه های تعیین شده را از طریق روند دنبال کند و برنامه را در فواصل منظم بررسی کند. این امر باعث تشویق مجوزها در حرکت در مراحل تصویب در اسرع وقت می شود.

پیشنهاد نویسنده: طراحی خانه

۵. اصلاحات

از بین تمام مراحل طراحی ، مرحله مناقصه بسیار ساده است – هدف یافتن یک شرکت ساختمانی برای ساخت پروژه است. شما مجدداً به یک ارائه دهنده خدمات تبدیل خواهید شد و مشتری خود را در یافتن بهترین شرکت ساختمانی بر اساس شرایط و قیمت آنها راهنمایی خواهید کرد.

پیشنهادات مذاکره شده در برابر پیشنهادهای رقابتی

دو نوع پیشنهاد مختلف وجود دارد: پیشنهاد مذاکره و پیشنهاد رقابتی.

روند مناقصه مذاکره آرام تر است ، زیرا شما فقط با یک پیمانکار سر و کار دارید. با این نوع پیشنهادات ، مشتری یا معمار یک پیمانکار ترجیحی را انتخاب می کند و با آن پیمانکار همکاری می کند تا هزینه و پیشنهاد ساخت را تهیه کند.

پیشنهاد رقابتی همان پیشنهادی است که ما معمولاً به آن فکر می کنیم – جایی که شما چندین پیمانکار دارید که همه برای اجرای پروژه در برابر یکدیگر رقابت می کنند.

روند پیشنهادات رقابتی

ابتدا باید لیستی از پیمانکارانی که می خواهید به این میز دعوت کنید ایجاد کنید. از Google برای یافتن پیمانکاران در منطقه پروژه استفاده کنید – هزینه های سفر می توانند به سرعت جمع شوند. به وب سایت آنها نگاه کنید و ببینید آیا پروژه هایی که در گذشته کار کرده اند ، هم از نظر اندازه و هم از نظر کیفیت مانند پروژه شما هستند.

از آنجا می توانید معمارانی را پیدا کنید که با پیمانکاران کار کرده اند. از آنها درباره تجربه خود سال کنید: آیا آنها از کیفیت کار خود راضی بودند؟ آیا قیمت پیشنهادی پیمانکار دقیق بود؟

بعد ، پیمانکاران را صدا کنید. پروژه را توضیح دهید و مطمئن شوید که آنها وقت و منابع لازم را برای آن دارند. اسناد پروژه را از جمله مجموعه نقاشی برای پیمانکارانی که آماده انجام پروژه شما هستند ارسال کنید – معمولاً این کار با بارگذاری آنها در سایت اشتراک فایل انجام می شود.

به طور معمول ، پیمانکاران حدود سه هفته طول می کشد تا مناقصه را تنظیم کنند. پس از دریافت تمام پیشنهادات ، زمان انتخاب پیمانکار فرا رسیده است.

معمولاً هزینه مهمترین عامل است. اینجاست که صحت و کامل بودن اسناد ساختمانی شما نقش می بندد. اگر قیمت پیشنهادی همه از نظر هزینه مشابه است ، خودتان را محکم بزنید – شما وظیفه خود را به خوبی انجام دادید!

وقتی این اتفاق می افتد ، هزینه کمتر می شود و شما می توانید بیشتر روی جنبه های دیگر پیشنهاد – مانند کیفیت یا تجربه پیمانکار – تمرکز کنید.

۶. اداره ساخت و ساز

در طول مرحله ساخت – معمولاً از اخطار ادامه برای زمانی که مشتری ساختمان را اشغال می کند – معمار نظارت ساخت و ساز را انجام می دهد. این همان جایی است که شما اطمینان می دهید ساختمان طبق مشخصات طراحی ساخته شده است.

قبل و در حین ساخت

شما جلسه قبل از ساخت و جلسات پیشرفت حین ساخت را تنظیم و هدایت خواهید کرد. هر آزمایشی مانند آزمایش خاک یا بتن توسط شما بررسی می شود.

موارد ارسالی از طرف پیمانکاران را بررسی و تأیید خواهید کرد. این می تواند شامل نقشه های فروشگاه ، برگه های داده محصول و نمونه ها باشد. شما در حال بررسی و تأیید درخواست های پرداخت ماهیانه از طرف پیمانکار هستید. این جزئیات کار انجام شده در طول ماه و درخواست پرداخت برای آن کار است.

هرگونه درخواست اطلاعات از پیمانکاران برای شما ارسال می شود و این مسئولیت شماست که در اسرع وقت به آنها پاسخ دهید. هرگونه تأخیر از طرف شما می تواند پروژه را متوقف کند. این موارد معمولاً در صورت وجود مشکلی در طراحی یا مشخصات و یا در صورت بروز مشکل در سایت ، ارسال می شوند.

همچنین باید ببینید که به طور منظم از سایت بازدید می کنید تا ببینید که ساخت و ساز چگونه پیش می رود و آیا از مشخصات آن پیروی می کند.

گاهی اوقات ، شما نیاز به تغییر سفارشات دارید. این اغلب منجر به افزایش قیمت می شود ، بنابراین مالکان تغییر سفارشات را دوست ندارند. مردم اشتباه می کنند یا نظر خود را تغییر می دهند. اتفاق می افتد هنوز سعی کنید از تغییر سفارشات مانند طاعون اجتناب کنید.

وظایف پست ساخت

پس از اتمام ساخت و ساز ، شما یک گشت و گذار نهایی را انجام می دهید و یک لیست پانچ ایجاد می کنید. این لیست موارد باقی مانده برای تکمیل ساخت و ساز همانطور که مشخص شده است. زمان آن نیست که سعی کنیم چیزهایی را اضافه کنیم که در حیطه کار نبوده اند.

پس از تکمیل موارد ذکر شده در لیست پانچ ، نوبت به گواهینامه تکمیل اساسی می رسد. این اساساً پروژه را به اتمام می رساند.

پس از اتمام پروژه ، هنوز چندین اسناد وجود دارد که باید برای بسته شدن پروژه بین شما و مالک رد و بدل شود ، از جمله:

اسناد ثبت پروژه
راهنمای بهره برداری و نگهداری
ضمانت و اوراق قرضه
رضایت از ضمانت (در صورت پیوند)
چشم پوشی از حق بیمه

حدود ده ماه پس از بسته شدن پروژه ، ممکن است از شما خواسته شود که بازرسی گارانتی را انجام دهید. بسیاری از ضمانت ها پس از یک سال منقضی می شوند ، بنابراین وقت آن است که اطمینان حاصل کنیم همه چیز آنطور که باید کار می کند.

 

تقسیم هزینه بر اساس مراحل طراحی

هنگام جمع آوری هزینه های معماری ، مفید است که بدانید هر مرحله طراحی از کل هزینه و تلاش باید چند درصد بگیرد.

چرا این برای تو مهم است؟ اگر فقط ۱۵٪ باید صرف کنید ، نمی خواهید ۳۰٪ از کل زمان خود را در مرحله طراحی شماتیک صرف کنید. با انجام این کار بودجه مراحل بعدی کاهش می یابد.

درج طرح کلی قیمت گذاری بر اساس مراحل طراحی در پیشنهاد شما ، نکته مهمی است که باید همه را در مسیر خود قرار دهید.

مرحله برنامه نویسی در اینجا لحاظ نشده است ، زیرا از لحاظ فنی بخشی از مراحل طراحی نیست. اگر خدمات برنامه نویسی ارائه می دهید ، معمولاً آنها تحت قرارداد معماری خودشان یا بخشی از مرحله طراحی شماتیک هستند.

در اینجا درصد هزینه شکست در ۵ مرحله طراحی وجود دارد:

  • طراحی شماتیک: ۱۵٪ هزینه های معماری (محدوده ۱۰٪ – ۲۵٪)
  • توسعه طراحی: ۲۰٪ هزینه های معماری (محدوده ۱۰٪ – ۲۵٪)
  • اسناد ساختمانی: ۴۰٪ هزینه های معماری (محدوده ۳۵٪ – ۵۰٪)
  • قیمت پیشنهادی: ۵٪ هزینه های معماری (از ۵٪ کمی تخفیف دارد)
  • مدیریت ساخت و ساز: ۲۰٪ هزینه های معماری (محدوده ۲۰٪ – ۳۰٪)

 

پیشنهاد نویسنده: مفهوم سطح در معماری، راهنمای مراحل طراحی معماری – بخش اول

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با “راهنمای مراحل طراحی معماری” برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]