راهنمای مراحل طراحی معماری
13
فروردین

مراحل طراحی معماری – بخش اول

راهنمای مراحل طراحی معماری | ایجاد یک ساختمان یک پروسه طولانی است. تقسیم یک پروژه معماری به مراحل طراحی به شما کمک می کند تا پروژه خود را در مراحل قابل کنترل تری سازماندهی کنید.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی خانه

چرا به مراحل طراحی نیاز دارید؟

اول بیایید بفهمیم که چرا ما نیاز به اجرای مراحل طراحی برای پروژه های معماری داریم:

۱. به شما کمک می کند پروژه را به راحتی مدیریت کنید.

این پروژه به شما اعطا شده است – تبریک می گویم – حالا چه؟ بیشتر معماران چندین مرحله طراحی را طی می کنند تا به یک پروژه تمام شده برسند. شما احتمالاً همزمان چندین پروژه خواهید داشت.

داشتن مراحل طراحی رسمی و گام به گام به روند مدیریت پروژه شما کمک می کند تا روانتر پیش برود.

۲. انتظارات مشتری را مدیریت می کند.

ساختن خانه یا محل کار جدید می تواند باعث ایجاد ترس شود – حتی برای مشتریانی که قبلاً چندین ساختمان ساخته اند. آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که به درستی رسیده اند و معمولاً بودجه آن ها بر آنها کنترل می شود.

بعد از ساخت یک ساختمان آسان نیست که آن را درست یا تغییر دهید. اگر اینجا خانه آن ها باشد ، احساسات ممکن است زیاد شود. یک فرایند ساختار یافته با این مراحل طراحی مشترک ، به کاهش این ترس کمک می کند. مشتریان شما احساس می کنند همه اینها را تحت کنترل دارید و به شما اعتماد خواهند کرد.

 

۵ مرحله از یک پروژه طراحی کدامند؟ | راهنمای مراحل طراحی معماری

طبق گفته موسسه معماران آمریکا (AIA) ، ۵ فاز پروژه طراحی عبارتند از:

در این مقاله ، برای تکمیل مراحل کامل طراحی معماری ، مرحله قبلی – برنامه نویسی / پیش طراحی – را اضافه کردیم. بنابراین بیایید در هر مرحله به یک پروژه معماری شروع کنیم:

۱. مرحله برنامه نویسی طراحی

اولین مرحله در مراحل طراحی معماری ، برنامه نویسی یا مرحله قبل از طراحی ، برای جستجوی مشکل است. در این مدت ، شما در حال تعیین دامنه کاری هستید که باید طراحی شود.

هیچ طراحی واقعی در این مرحله طراحی در حال توسعه نیست. شما عمدتاً از مشتری خود سوال می کنید تا درکی از مشکلات ، خواسته ها و نیازهای آنها داشته باشید. این همچنین جایی است که فرایند تحقیق و تصمیم گیری اتفاق می افتد.

طبق توافق نامه های استاندارد موسسه معماران آمریکا ، مالک مسئول مرحله برنامه نویسی است. گاهی اوقات آنها خودشان این مرحله را انجام می دهند. معمولاً آنها یک مشاور برنامه نویسی استخدام می کنند.

بیشتر معماران علاوه بر خدمات معماری خود خدمات برنامه نویسی را نیز ارائه می دهند. در نظر گرفته می شود که این یک سرویس اضافی یا الحاقی است. صرف نظر از اینکه چه کسی برنامه نویسی را انجام می دهد ، ضروری است که تمام کاربران مشتری بتوانند در این مرحله طراحی شرکت کنند. این اطمینان می دهد که طراحی نیازهای همه را برآورده می کند.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی خانه

فرایند برنامه نویسی شش مرحله ای

اگر تازه با مفهوم برنامه نویسی آشنا شدید ، راهنمای طراحی ساختمان کامل باید یک مرحله شش مرحله ای را دنبال کنید. جزئیات بیشتر در مورد هر مرحله را می توانید در اینجا بخوانید.

۱. درباره نوع پروژه تحقیق کنید

انواع فضاها ، تعداد فوت مربع در هر نفر یا واحد ، رابطه فضاها ، نسبت های متر مربع خالص قابل اختصاص به متر مربع ناخالص ، هزینه و نیازهای سایت را برای نوع پروژه مشخص کنید.

۲. اهداف و مقاصد را تعیین کنید

به تمام اهدافی که مالکان ممکن است برای ساختمان داشته باشند – اهداف سازمانی ، اهداف فرم و تصویر ، اهداف عملکردی ، اهداف اقتصادی ، اهداف زمانی و اهداف مدیریتی را ببینید.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید در این مرحله طراحی اولیه بپرسید:

  • آنها چگونه می خواهند این پروژه در سازمان کلی آنها قرار گیرد؟
  • فرم و تصویر ساختمان چگونه باید بر کاربران و مناطق اطراف آن تأثیر بگذارد؟
  • موارد اصلی و جانبی ساختمان چه خواهد بود؟
  • بودجه چقدر است و آیا کافی است؟
  • آنها کی می خواهند ساختمان اشغال شود؟
  • آیا محدودیت یا الزاماتی وجود دارد که بر روند طراحی تأثیر بگذارد؟
۳. اطلاعات مربوطه را جمع آوری کنید

از سوالات خوب استفاده کنید تا درک روشنی از هر فضای ساختمان و خواسته ها و نیازهای مشتری بدست آورید. با این مرحله وقت بگذارید – هرچه سوال های بیشتری بپرسید ، مرحله برنامه نویسی دقیق تر خواهد بود.
سوالات باید کم باشد ، به عنوان مثال فضا چقدر باید بزرگ باشد و از نظر کیفی مثلاً فضا باید چه حسی داشته باشد

اگر مشتری ساختمانی موجود دارد که با همین هدف انجام می شود ، از آن به عنوان سکوی پرشی استفاده کنید تا خواسته و خواسته مشتری را ناخن بزنید.

به مشتری شکایت کنید که با دستشویی اصلی خود در مورد همه مسائل شکایت دارد. مردم اغلب تصور قویتر از آنچه دوست ندارند را نسبت به آنچه دوست دارند دارند.

 

۴. استراتژی ها را شناسایی کنید

این زمانی است که شما نمودار حباب خود را شکست می دهید. اکنون که می دانید چگونه از هر اتاق استفاده می شود ، می توانید به چگونگی قرارگیری این فضاها در کنار هم نگاه کنید. در این مرحله از مرحله طراحی ، ورودی مالک را دریافت کنید.
فقط به این دلیل که فکر می کنید می دانید چگونه فضاها باید در کنار هم قرار بگیرند و جریان پیدا کنند ، به این معنی نیست که مالک آن را می خواهد یا به آن احتیاج دارد.

۵- الزامات کمی را تعیین کنید

در این مرحله از مرحله طراحی ، هزینه کل پروژه را براساس هزینه معمولی تعیین شده در مرحله یک تهیه کنید. مشتری را برای تمام هزینه ها ، نه فقط هزینه های ساخت ، مانند هزینه های طراحی ، احتمالی ، مبلمان و تجهیزات ، آزمایش ، نقشه برداری و سایر هزینه ها آماده کنید.
اگر کل هزینه بیشتر از بودجه مشتری باشد ، می توانید کارهای مختلفی انجام دهید.

اگر مشتری نشان داده است که بودجه اتاق کمی تکان دادن دارد ، به افزایش بودجه نگاه کنید (گرچه این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد).

شما می توانید کمیت یا کیفیت طراحی را کاهش دهید ، یا ترکیبی از این دو را. در این مرحله باید مرحله سه را دوباره مرور کنید – خواسته ها و نیازهای مشتری را بررسی کنید تا یک راه حل پیدا کنید.

اگر مشتری بتواند متراژ مربع را در یک اتاق کاهش دهد ، اما باید متراژ آن را در اتاق دیگری حفظ کند ، آیا می تواند مواد ارزان تری برای تعادل آن پیدا کند؟ برای یافتن تعادل بین بودجه و نیازهای مشتری تلاش کنید.

۶. برنامه را خلاصه کنید

کلیه اطلاعات ، نیازها ، اهداف و هزینه ها را در بیانیه های خلاصه ثبت کرده و به مشتری ارائه دهید. در پایان مرحله طراحی برنامه نویسی ، می خواهید مشتری از دامنه کار توسعه یافته در طول این فرآیند خارج شود.
هنگامی که برنامه نویسی توسط مشتری تأیید شد ، وقت آن است که به مرحله بعدی مراحل طراحی بروید.

 

چرا فرآیند طراحی برنامه نویسی را شامل می شود؟

هنگامی که برنامه نویسی در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ از مد افتاد ، بیشتر معماران مرحله برنامه نویسی را از مراحل طراحی خارج کردند و اطلاعات به دست آمده در برنامه نویسی را در مرحله طراحی شماتیک قرار دادند.

شما باید مراحل طراحی معماری را به روشی انجام دهید که برای شما بهتر باشد ، اما من شما را تشویق می کنم که مراحل طراحی را جداگانه نگه دارید. درک کامل مسئله اولین قدم برای حل آن است.

برخی از مزایای دیگر مرحله برنامه نویسی عبارتند از:

همه طرفها ، به ویژه کاربران نهایی ، قبل از هر کار طراحی در توسعه دامنه کار حرفی دارند.
تمام تحقیقات و داده ها در مراحل اولیه بررسی می شوند ، بنابراین طراحی بر اساس اطلاعات صحیح است.
هیچ تلاشی اتلاف نمی شود ، و هیچ اتفاقی هم برای طراحی مجدد در مراحل بعدی نمی افتد. این آسانترین و مقرون به صرفه ترین زمان برای ایجاد تغییر در طرح است.

پیشنهاد نویسنده: طراحی خانه

۲. فاز طراحی شماتیک

مرحله طراحی شماتیک زمانی است که شما شروع به ساختن فرم اصلی ساختمان می کنید. نقاشی های زیادی در مقابل نقاشی های رسمی وجود خواهد داشت. شما به احتمال زیاد با مشتری ها رفت و آمد زیادی خواهید کرد تا فرم اولیه را ناخن بزنید – این می تواند بسیار سرگرم کننده باشد!

به طور کلی ، شما می خواهید نقشه های طبقه ، نقشه سایت و ارتفاعات ساختمان را برای این مرحله طراحی تهیه کنید. این به شما توضیح کاملی از سیستم های ساختمان (سازه ای ، مکانیکی ، تهویه مطبوع ، لوله کشی و برق) ، اتمام داخلی و خارجی و محل ساختمان را می دهد. شما باید در این مرحله طراحی بمانید تا زمانی که فرم اصلی و عملکرد مورد تأیید مشتری را بدست آورید. اگر مشتری شما هنوز به جزئیات دیگر رضایت نداده است ، مشکلی نیست.

چندین گزینه جایگزین طراحی ایجاد کنید و حرکت کنید. این جزئیات در مرحله طراحی بعدی حل می شود.

 

پیشنهاد نویسنده: مفهوم سطح در معماری، راهنمای مراحل طراحی معماری – بخش دوم

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با “راهنمای مراحل طراحی معماری” برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]