معرفی انواع سازه های ساختمانی
08
آبان

معرفی انواع سازه های ساختمانی

معرفی انواع سازه های ساختمانی

سازه ساختمان چیست؟ سازه ساختمان در واقع حکم استخوان بندی بدن انسان را دارد. وزن کلی بنا بر سازه استوار است و سایر مصالح ساختمانی، همچون عضلات بدن، سازه را احاطه کرده و آن را تقویت می کنند. سازه ساختمان اولین بخش از بناست که طراحی و اجرا می شود با این وجود، کمتر کسی نگاهی دقیق به آن دارد. علت این مسئله این است که افراد در مواجهه با یک بنا، در نگاه اول، نمای آن را مشاهده نموده و تصویری کلی از حجم بنا، به دست می آورند. یکی از راه های آشنایی با انواع سازه های ساختمانی مدرن بررسی نحوه ساخت آنهاست. ضمن این که شناخت متریال های نوین به عنوان اجزای درونی سازه همچون چوب پلاستیک و … که جهت اجرا در نما، سقف، کف، دیوار و سایر موارد کاربرد دارد از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

سازه های ساختمانی با انواع مصالح سنتی و جدید از خشت و آجر گرفته تا مواد نوآورانه، مانند کامپوزیت ها، فلزات آلیاژی، بتن های ترکیبی جدید و … ساخته می شوند. بدیهی است که توان ساخت در ارتفاع و تحمل وزن طبقات بیشتر در سازه هایی با مصالح جدید، چندین برابر سازه هایی با مصالح سنتی است. همچنین نرم افزارهای مهندسی بسیاری برای طراحی و محاسبه دقیق شکل و قطعات سازه ها وجود دارد که می توان بر اساس مدل ها و فرمول های استاندارد موجود در آن، مدل بهینه سازه مورد نظر را بدست آورد. نکته جالب توجه در بحث طراحی سازه ها، الهام گرفتن از طبیعت است. بسیاری از فرم های سازه های معروف جهان، مستقیماً از الگوهای طبیعی، مانند گیاهان، حیوانات و … الهام گرفته شده اند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معرفی انواع سازه های ساختمانی

آشنایی با سازه های ساختمانی

آشنایی با انواع سازه های ساختمانی مدرن یکی از مهم ترین اطلاعاتیست، که لازم است هر مهندس معمار، مهندس عمران یا هر کسی که در این زمینه فعالیت دارد، باید در پی آن باشد. افزایش اطلاعات در این زمینه موجب طراحی سازه هایی بهتر با مقاومت بالاتر و در نهایت بهبود کیفیت زندگی افراد می شود. برای مثال دانستن این که چند نوع سقف داریم به شما کمک می کند تا بتوانید از مصالح جدید و کاربردی برای اجرای سقف مورد نظر بهرمند شوید.

وقتی در پی آشنایی با انواع سازه های ساختمانی مدرن هستیم باید به این نکته توجه کنیم که تعداد زیادی از ساختمان های خاص و مشهور، با طراحی مجزا، از سازه هایی مدرن و خاص برخوردار هستند که در کنار آن از متریال های نوین همچون متریال چوب پلاست نیز برای طراحی سازه استفاده کرده اند. ولی موضوع بحث ما، تکنیک ها و روش های ساخت است که در ساختمان های رایج به کار گرفته می شود.

آنچه در حیطه آشنایی با انواع سازه های ساختمانی مدرن اهمیت دارد، دسته بندی صحیح این سازه ها به گروه های اصلیست. سازه های مدرن اغلب به صورت پیش ساخته، کارخانه ای و دارای قالب های مشخص و استاندارد ساخته می شوند. راه دیگر دسته بندی سازه های مدرن، تقسیم بندی آنها بر اساس تکنولوزی ساخت است. مثلاً سازه هایی که با انواع میراگر تقویت می شوند یا دارای شکل های تغییر یافته از قاب برشی و خمشی هستند.

 

انواع سازه ساختمانی

جهت آشنایی با انواع سازه های ساختمانی نیاز به دسته بندی آنها داریم. یکی روش دسته بندی سازه های ساختمانی، بر اساس تکنولوژی ساخت و نحوه تحمل بارهای وارده است. روش دیگر دسته بندی آنها براساس مصالحی است که سازه بوسیله آن ساخته می شود. انواع مصالح به کار رفته در سازه های ساختمانی شامل موارد زیر می شود:

  • سازه های با مصالح سنتی: این سازه ها با استفاده از آجر یا خشت ساخته شده و تحمل وزن بالایی را ندارند. ضمن اینکه حداکثر طبقات مجاز برای ساخت با سازه آجری، دو طبقه است. یکی از معیارهای مراکز آمارگیری، برای سنجش میزان فرسودگی بافت، بررسی تعداد ساختمان های با سازه خشت و آجر در برابر سازه های با مصالح دیگرست.
  • سازه های بتنی: از مستحکم ترین، کاربردی ترین و متداول ترین انواع سازه ها که در شرایط آب و هوایی گوناگون به شرط اجرای صحیح، عملکرد قابل قبولی دارد، سازه بتنی است. به خصوص با پیشرفت ها و نوآوری هایی که اخیراً در این زمینه صورت گرفته است، انواع سازه بتنی سبک عرضه شده که امکان ساخت ساختمان هایی بلندتر و در عین حال با وزن کمتر را فراهم کرده است.
  • سازه های فولادی: قطعات فولادی در مدل سنتی به شکل شاخ های به محل کارگاه منتقل شده و در محل برش داده شده و با جوشکاری به یکدیگر متصل می شدند. در روش جدید، ابتدا نقشه دقیقی از سازه بنا و قطعات آن در نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران مانند: ایتبس طراحی و تک تک قطعات فلزی، طول آنها، سطح مقطع هر قطعه و … مشخص می گردد. سپس در محل کارخانه، ساخت این قطعات فولادی در اندازه های دقیق انجام و در روز مقرر به کارگاه ساختمانی منتقل می گردد. در محل کارگاه این قطعات پیش ساخته با پیچ و مهره یا پرچ های مخصوص به هم متصل شده و سازه اصلی را شکل می دهند.
  • سازه های صنعتی: می توانیم قطعات پیش ساخته فولادی را در این دسته بندی هم قرار دهیم. ولی سازه های صنعتی، بیشتر به محصولات نوآورانه و جدید در این حوزه می پردازد. یکی از مهم ترین عناوین مقالات، آشنایی با انواع سازه های ساختمانی کامپوزیت ها هستند. مصالح ترکیبی از متریال های گوناگون یا آلیاژهای فلزی تقویت شده که در عین استحکام بیشتر، از وزن کمتری برخوردارند. انواع سازه های سبک ساختمانی در دسته سازه های صنعتی قرار می گیرند. این سازه ها با استفاده از تکنولوژی جدید و روش های نوین، با استفاده از مصالح ترکیبی به ساخت سازه هایی با وزن کمتر منجر می شوند. یکی از مشکلات استفاده از مصالح قدیمی مانند: تیرآهن فلزی، آهن نبشی یا ستون های بتنی، وزن بالای این سازه ها بود. لذا برای کاهش وزن سازه از پروفیل و ورق های آلومینیومی، پلاستیکی یا چوبی استفاده می شد. با این حال اگر از انواع سازه های سبک ساختمانی استفاده می کنید به یاد داشته باشید که برای اجرای: دیوارپوش، نما ساختمان و غیره نیز باید از متریال های سبک و نوین استفاده کنید.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]