طراحی مدرن نمای بیمارستان
12
شهریور

طراحی مدرن نمای بیمارستان

طراحی مدرن نمای بیمارستان

نمای ساختمان جزوی از منظر شهری محسوب می شود و اولین چیزی است که مراجعین به بیمارستان با آن روبه رو می شوند و حضور در بیمارستان به خودی خود امری آزاردهنده است، همین سبب می شود که طراحی نمای بیمارستان و همچنین طراحی داخلی بیمارستان از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

از دیگر عواملی که سبب توجه ویژه برساختار بیمارستان می شود این است که کادر درمان و دیگر عوامل کاری بیمارستان مدت زیادی را در بیمارستان می گذرانند.

طراحی نمای بیرونی باید به گونه ای باشد که تمامی عناصر نما مانند در ،پنجره ،بازشوها ،مصالح ،رنگ و…باهم هماهنگ باشند و علاوه بر آن با دکوراسیون داخلی بیمارستان نیز هماهنگ باشد و مراجعه کننده به بیمارستان با اولین نگاه به بیمارستان، حس پاکیزگی نسبت به فضای بیمارستان داشته باشد و سبب ایجاد احساس آرامش شود.

انواع نماهای مدرن بیمارستانی شامل نمای کامپوزیت،نمای ترموود،نمای کرتین وال،نمای سرامیک،نمای شیشه ای فریم لس،نمای دکوراتیو،نمای لوور و… می شود.

 

طراحی داخلی تجاری و طراحی داخلی اداری

 

طراحی مدرن نمای بیمارستان

نمای کامپوزیت

از پرطرفدارترین مصالح برای استفاده در نمای ساختمان کامپوزیت است که نماهای کامپوزیتی تنوع بسیار زیادی دارد و مناسب ترین آن ها کامپوزیت نانو است و متریال آن ترکیب تکنولوزی های سنتی با تکنولوزی های جدید است.

نانو کامپوزیت با روکشی از نانو پوشانده می شود.

از ویژگی های این نما این است که گردو غبار را به طور کاملا قابل توجهی دفع می کند و همچنین ضد رطوبت است و زیبایی و درخشندگی فوق العاده هم دارد.

متریال مورد استفاده در این نما بسیار مقاوم است به گونه ای که در برابر مواد قلیایی و اسیدی نیز مقاومتی بالا نشان می دهد و در برابر حریق به عنوان عایق عمل می کند، در بازار با رنگ هایی متنوع عرضه می شود، نمای کامپوزیت به دلیل داشتن سطحی لغزنده ذرات برروی آن باقی نمی مانند و با قطرات باران به طور کامل پاکیزه می شودو در صورتی که قسمتی از نما آسیب ببیند می توان فقط همان قطعه آسیب دیده را تعویض کرد.

 

نمای کرتین وال

در طراحی مدرن نمای بیمارستان از کرتین وال که دارای سه پوسته است و جزو نماهای خشک دسته بندی می شود استفاده میکنیم.

در نمای کرتین وال وزن تمامی شیشه ها برروی شاسی کشی ها و لامل ها قرار گرفته و سبب افزایش بار مرده ساختمان نمی شود و عوامل محیطی مانند باد و طوفان آسیبی برروی خود ساختمان نذاشته و تاثیر آن بیشتر متوجه نما خواهد بود بر این اساس است که گفته می شود نمای کرتین وال خود ایستا است.

لامل در واقع پروفایل های آلومینیومی هستند که شیشه برروی آن ها قرار می گیرد و در دوبخش افقی و عمودی دسته بندی می شوند به لامل های افقی ترنسم و به لامل های عمودی مولیون گفته می شود در انتخاب نوع لامل باید توجه داشت که لامل هایی با عرض یکسان باید انتخاب کنیم.

لامل ها را می توان عایق بندی کرده و از نمای ساختمان در برابر باد،باران و طوفان و…محافطت نمود برای ارتقای سطح عایق بندی نمای کرتین وال می توان از لاستیک های پلی امید استفاده کرد.

نمای کرتین وال قابلیت اجرا برروی ورق های آلومینیوم کامپوزیت،نمای سرامیک و … را نیز دارد.

در واقع می توان گفت که نمای کرتین وال از لحاظ مسائل مربوط به اجرای سازه ای در ارتفاع زیاد بهترین نمای شیشه محسوب می شود.

 

مزیت های نمای کرتین وال

سرعت اجرای آن بسیار زیاد است.

به علت سبکی نمای کرتین وال از بار مرده ی ساختمان می کاهد.

عملکرد آن به عنوان یک عایق صوتی ، حرارتی ورطوبتی می باشد.

در صورت استفاده از نمای کرتین وال نور ورودی به ساختمان افزایش می یابد.

متریال مورد استفاده در نمای کرتین وال کیفیت بالایی دارد و همین سبب مقاومت بالای آن در برابر زلزله می شود.

نمای کرتین وال این ویژگی را دارد که با انواع دیگر پوشش های نما ترکیب شود و برروی پوشش های دیگر نیز نصب گردد.

 

نمای ترموود

به چوب های فرآوری شده به کمک روش های علمی ترموود گفته می شود که به دلیل داشتن زیبایی های ظاهری می توان از آن در نما هم استفاده کرد.

این چوب ها دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی هستند.

از ترموود می توان در طراحی هایی داخلی بیمارستان نیز بهره گرفت و سبب هماهنگی بیشتر نما با دکوراسیون داخلی بیمارستان می شود.

 

نمای سرامیک

نمای سرامیک جزو گروه نماهای خشک محسوب می شود و در برابر عوامل آسیب زننده مانند تغییر درجه حرارت و ضربه مقاوم است و در برابر رطوبت و حریق همانند یک عایق عمل می کند و نگهداری آن نیز، آسان است و تنوع بسیار زیادی بزای انتخاب دارد ولی از معایب آن عایق نبودن در برابر صوت و همچنین سرما و گرما را می توان نام برد.

 

نمای لوور

نمای لوور همانند یک سایه بان است که به صورت منقطع در نما استفاده شده و از تابش مستقیم اشعه خورشید جلوگیری میکند دید از بیرون به قسمت های داخل ساختمان را کاهش می دهد.

برای استفاده در نماهای شیشه ای میتوان از انواع لوورهای آهنی و یا لوور های آلومینیومی استفاده کرد.

از انواع لوور می توان به لوور دوکی،لوورثابت و لوور مکعبی اشاره کرد.

 

نورپردازی نمای بیمارستان

نورپردازی سبب می شود نمای بیمارستان در هنگام شب نیز زیبا باشد و حس خوبی بر بیننده ی آن القا کند و به همین دلیل نور پردازی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در زمان اجرای نورپردازی باید توجه داشت که مراجعه کننده به بیمارستان با اولین نگاه به کلیات ابتدا متوجه نمای ساختمان و سپس نورپردازی شود و از نورپردازی خیلی خیره کننده استفاده نکنیم.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۴.۷]