موتیف
24
اسفند

موتیف

موتیف: می ­دانیم که برای زیباسازی فضای داخلی خانه و همچنین معماری داخلی و خارجی هر بنا، روش ­های متنوع جدید و قدیمی وجود دارند که متناسب با شرایط محیط و سلیقه­ و نیاز شخصی افراد ساکن در بنا می ­توان روش مناسب را انتخاب و اجرا کرد.

از جمله روش­ هایی که هم در گذشته و هم امروزه طرفداران خاص خود را در دنیا پیدا کرده است و برای طراحی فضاهای داخلی از آن­ استفاده­ های زیادی می ­شود، موتیف است. موتیف در واقع زیر مجموعه­ی هنر پتینه است.

موتیف در معماری، شامل الگوهای تکراری، طرح­ های ساختاری یا تزئینی است که در ساخت ساختمان ­ها یا طراحی فضای داخلی ساختمان دیده می ­شوند. همچنین موتیف در موسیقی، عبارتی کوتاه و ملودیک است که در سرتاسر یک آهنگ تکرار می­ شود. در آثار هنری، موتیف، یک عنصر قابل توجه و مهم است که در سرتاسر اثر پدیدار می ­شود. موتیف معماری می ­تواند در جزئیات یافت شود، یا مفهوم غالب در طراحی باشد.

در این متن موتیف در معماری مد نظر ماست که در ادامه به مطالعه درباره­ آن می­ پردازیم.

 

موتیف | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت موتیف

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

موتیف

نقاشی رنگی برای ایجاد اثر در خانه جدید خود

موتیف به طرح­ ­هایی می گویند که معمولا بر روی دیوارها یا سقف­ ها کشیده می شود. این طرح و نقش ­ها در شکل­ های مختلفی وجود دارند. این قبیل از نقاشی ­ها را علاوه بر سقف و دیوارها، بر روی کاغذ­های دیواری هم می ­توان مشاهده کرد. موتیف ­ها در واقع طرح­ های آماده ­ای هستند که هنگام تزئینات و طراحی داخلی ساختمان آن­ ها را روی دیوار پیاده­ سازی می کنند.

امروزه در مواردی، هنر پتینه­ی موتیف با هنر طلاکاری ترکیب می ­شود که استفاده از ورقه­ های طلا سبب شیک ­تر و مدرن ­تر شدن آن می ­شود.

 

موتیف چیست؟

موتیف و نقاشی و پتینه شامل طرح های مختلفی است که در دکوراسیون داخلی بسیار کاربرد دارد و می تواند باعث شگفتی در فضا شود به شرط آن که تناسب بین آنها رعایت شود.

موتیف تصویری است که گاها” برای ایجاد الگویی تکرار شونده در بافت یک بنا یا اثر هنری از آن استفاده می شود. عناصر استفاده شده در موتیف می ­تواند شامل اشکال انتزاعی، خطوط منحنی و یا مستقیم باشد که سبب تشکیل طرح ­ها می ­شوند، یا شامل ترکیبات ساده ­ای هستند که ایده یا مضمونی را پیشنهاد می ­دهند. موتیف ساخته شده از ترکیب عناصر هنری، در شکل­ های مختلف تکرار می ­شود و حس ایجاد ریتم و حرکت را در فضا القا می ­کند.

همان طور که اشاره کردیم هنر موتیف در نقاشی، هنرهای تجسمی و نمایشی و ادبیات و موسیقی نیز استفاده می­ شود و مهم ­ترین و اصلی ­ترین ویژگی آن در این هنرها، خصلت تکرار شوندگی الگوها و برانگیزندگی است.

 

ایجاد ظاهری جدید در محیط خانه، توسط موتیف و نقاشی

ممکن است شما در بخشی از فضای خانه­ فعلی خود یا خانه ­ای که به تازگی به آن نقل مکان کرده ­اید، دیواری خالی یا ساده داشته باشید و به دنبال ایده­ هایی برای ایجاد تغییر و زیباسازی آن قسمت از خانه باشید که علاوه بر ایجاد جذابیت و از بین بردن فضای بی ­روح و خالی، جلب نظر و تحسین مهمانان و دوستان شما را نیز به همراه داشته باشد.

دیوار و سقف خانه­ ها، اکثرا با رنگ ­های خنثی رنگ آمیزی می­ شوند؛ دلیل این رنگ­ آمیزی این است که خریداران متفاوتی با سلیقه ­های مختلف وجود دارند و رنگ­ های خنثی معمولا باب میل اکثر افراد هستند؛ علاوه بر این موارد، دست خریداران برای پیاده سازی طرح ­ها و ایده ­های مورد نظرشان در طراحی دکوراسیون یا حتی اعمال تغییرات در فضا بازتر می ­شود. پس از خرید ملک، وقت آن است که افراد با سلیقه و علاقه شخصی خود محیط را تزئین کنند. نقاشی و طرح­ های زیادی برای امتحان کردن وجود دارند که می توانند بازتاب شخصیت شما از محل زندگیتان باشد.

 

کاربرد موتیف و پتینه

از پتینه و موتیف می ­توان بر روی سقف، دیوار، ستون ­های سیمانی، ستون­ های گچی، ستون­ های فلزی و سطوح سفالی و همچنین روی هر سطحی که قابلیت رنگ ‌­پذیری و رنگ ­آمیزی داشته باشد استفاده کرد. پس محدودیتی زیادی برای اجرای موتیف در محیط اطراف وجود ندارد و به راحتی می ­توانیم این هنر را پیاده ­سازی کنیم.

 

پیشنهاد نویسنده برای اجرای پتینه کاری: اجرای کناف

 

چند طرح پیشنهادی برای اجرای موتیف

در کشیدن لوزی جرات داشته باشید

با استفاده از یک پالت از رنگ ­­های ملایم برای اتاق نشیمن یا پذیرایی یا یک پالت از رنگ­ های جیغ برای اتاق خواب یا هرکجا که مایلید، می ­توانید طرح ­های لوزی شکل و الماس مانند بر روی دیوار و سقف ­ها ایجاد کنید.

شما می ­توانید الگوی لوزی شکل مورد نظر خود را به راحتی بسازید و بارها و بارها این الگو را بر روی بافت دیوار و هرجا که مایل باشید، با پالت رنگی انتخابی تان، پیاده ­سازی کنید و در انتها از نتیجه­ی کار و تغییر ایجاد شده در محیط اطرافتان شگفت ­زده شوید.

 

نقوش با هدف

از موتیف تنها برای ایجاد زیبایی بصری استفاده نمی ­شود بلکه این هنر امکان ارائه­ نقش عملکردی در فضا را نیز دار است. شما می ­توانید تصویر یک ساعت دیواری را پس از مشاهده­ جزئیات اجزای آن بر روی دیوار نقاشی کنید که این کار علاوه بر ایجاد جلوه ای خاص و مدرن در فضای خانه­ شما، ذوق هنری شما را هم به نمایش می­ گذارد و می­ تواند طرح و ایده ­ای جدید باشد.

 

راه راه پیچیده

یکی از روش ­ها برای القای حس عمق در فضای اطراف استفاده از خطوط راه راه است؛ عوامل متعددی از قبیل انتخاب ضخامت خطوط، جهت خط ­ها یا پالت انتخابی، هر کدام توانایی ایجاد سبک و تغییری منحصر به فرد را در محیط دارند. مثلا در خانه­ ای با سقف کوتاه، استفاده از خطوط عمودی بر روی دیوارها، باعث ایجاد توهم ارتفاع و بلندتر به نظر رسیدن دیوارها می ­شود.

همچنین برای این که اتاقی با فضای کوچک کمی بزرگ تر به نظر بیاید، کشیدن خطوط افقی بر روی دیوارها می ­تواند بسیار تاثیر گذار باشد. برای رنگ ­آمیزی نیز می ­توانید از ذوق هنری و سلیقه­ خودتان بهره بگیرید و از طیف ­های رنگی، متناسب با دکور و روانشناسی رنگ ­ها استفاده درست را ببرید.

 

 

با دایره ها شیک شوید!

دایره­ ها حس پویایی را در فضا ایجاد می­ کنند و می­ توانند جایگزینی هوشمندانه برای قاب عکس ­ها یا تابلوهای دیواری باشند. کشیدن طرح ­های دایره­ ای روی دیوارها بسیار ساده است و فقط کافیست صفحه ­ای دایره به اندازه و ابعاد دلخواهتان را الگو قرار دهید و اشکال دایره ­ای را رسم و شروع به رنگ ­آمیزی آن کنید. در این مورد هم با توجه به تزئینات و دکور مورد نظرتان می­توانید از پالت­ های رنگی خنثی، سرد یا گرم استفاده کنید و  شاهد ایجاد تغییری خیره­ کننده باشید.

 

 یک ظاهر طراحی رایگان

در اجرای موتیف محدودیتی وجود ندارد و اگر فکر می ­کنید از جسارت و جرات کافی برخوردار هستید، با مقداری رنگ به علاوه­ ذوق هنریتان، دست به کار بشوید و طرح و نقش ­های دلخواهتان را بر روی دیوار­ها به تصویر بکشید. با ساده ­ترین و کم­ هزینه­ ترین روش ­ها می ­توانید تغییر و تحول دلخواهتان را ایجاد کنید.

 

 

موتیف
موتیف

 

پیشنهاد نویسنده برای اجرای پتینه کاری: هزینه طراحی داخلی، گچ بری مدرن

 

در ادامه به توضیح چند مضمون مرتبط به موتیف در طراحی داخلی می­ پردازیم که کمک به آشنایی بیشتر شما با سبک­های طراحی داخلی می­ شود و می­توانید از این ایده ­ها الهام بگیرید.

 آرت دکو

آرت دکو یکی از مهم ترین سبک هایی است که در ابتدا در آمریکا مورد استفاده برای موتیف قرار گرفت. ویژگی مهم در این سبک، استفاده کردن از اشکال هندسی و خطوط زاویه دار است. در این سبک تلاش می شود تا از اجزا و طرح های نوگرا و مدرن نیز استفاده شود.

آرت دکو ویژگی­ های منحصر به فردی دارد که سبب تمایز آن از سایر سبک­ ها می ­شود. این ویژگی ها به صورت زیر هستند:

 • شکل‌ های هندسی و الگوهای گرافیکی
 • استفاده از خطوط زیگزاگ
 • نقاشی‌ های دیواری
 • مجسمه و نقوش برجسته
 • فلزکاری
 • درون مایه ‌های اساطیری
 • ملی ‌گرایی
 • شمایل‌ نگاری

 

زیبایی Bohemian

bohemian  یا بوهو یک طراحی مخلوط از طرح ­های مختلف رنگی و روشن است. این کلمه بوهو را به کسانی نسبت می دهند که بر خلاف عرف جامعه کارهای خود را انجام می دهند و همیشه به دنبال خلاقیت و راهی برای فرار از قوانین هستند. در این سبک طراحی خانه به مکانی پر از جذابیت های بصری تبدیل می شود.

سبک بوهو ترکیبی از مواد مختلف از طبیعی به متالیک است و رنگ ­های گرم مثل قرمز و بنفش و مدل لایه لایه را هنگام استفاده از بالش، فرش و پتو در بر می ­گیرد. تزئینات با استفاده از منجوق، منگوله و پرده قلاب بافی همه از مواردی اند که در طی زمان به سبک بوهو اضافه شده است.

 

ویژگی­ های سبک بوهو:

 • عدم وجود سادگی و نمود سبک ماکسیمالیسم و شعار”بیشتر، بیشتر است”
 • استفاده از نقوش و طرح‌ های مختلف و متنوع
 • نورپردازی ملایم
 • به کارگیری رنگ‌ های روشن و برجسته

 

تأملات کلاسیک

یکی دیگر از سبک های بسیار متداول در طراحی نقش های موتیف، سبک کلاسیک است که در بسیاری از منازل کاربرد دارد. چرا که در بسیاری از منازل سبک کلاسیک، سبک طراحی اصلی است. در این سبک ها از رنگ های گرم استفاده شده و طرح های بزرگ و سنتی به کار برده می شود.

 

تشویق معاصر

سبک معاصر معمولا” با سبک مدرن اشتباه گرفته می ­شود. تفاوت اصلی سبک مدرن و معاصر این است که “مدرن” اشاره به یک دوره خاص (اغلب اوایل و اواسط قرن ۲۰) دارد در حالی که معاصر اشاره به طرح ­های امروزی دارد.

این سبک طراحی داخلی برای افرادی است که دوست دارند طبق روند مد پیش بروند و با زمان تغییر کنند. در حال حاضر در دنیای هنر و طراحی معاصر ما عاشق سادگی و مینیمالیسم هستیم.

 

هالیوود گلم

این سبک می تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که به دنبال زرق و برق و طراحی های لوکس هستند. از مهم ­ترین ویژگی­ های سبک دکوراسیون داخلی هالیوود گلم می ­توانیم به استفاده از رنگ های طلایی و نقره ­ای اشاره کنیم. در این سبک از فلزات طلایی یا نقره ای، رنگ ­های خنثی مانند سیاه و سفید به همراه رنگ ­های صورتی و طوسی یا سایر رنگ ها استفاده می­ شود.

 

سبک صنعتی

شاید در وهله­ اول این سبک مدرن و جدید به نظر برسد اما از جمله سبک ­های ترکیبی سنتی و مدرن می باشد که در آن از فولاد، چوب و آجر برای ایجاد فضایی پر تحرک و سرشار از سرزندگی و منحصر به فرد استفاده می­ شود. در سبک دکوراسیون صنعتی به کار گیری از رنگ های زنده و روشن کاربردی ندارد و به جای آن می توان از ترکیب رنگ­ های خنثی و رنگ­ های طبیعی مانند خاکستری، استفاده کرد.

 

Mid Century Modern

اولین باری که این سبک برای موتیف منازل مورد استفاده قرار گرفت، در قرن بیستم و در امریکا بود. در سبک مدرن ترکیبی از فرم‌ های طبیعی و هندسی با خطوط صاف و انحناهای کم را در اجزاء و بخش ‌های مختلف، می ­بینیم.

پالت اصلی رنگ ­های قابل استفاده در این سبک، رنگ‌ های طبیعی گرم است. یعنی همان رنگ چوب که با ترکیب دیگر رنگ ‌ها که می‌ تواند از ایجاد فضایی یکنواخت جلوگیری کرد. فضاهای کاربردی و دلباز و با این حال ساده و به دور از به هم ­ریختگی که با سطوحی براق همراه می ‌شود مختصر ترین و بهترین توصیف برای این سبک است.

 

سبک مینیمالیستی

سبک طراحی مینیمالیستی یکی از طرح های امروزی و محبوب در میان مردم است. در این طرح از خطوط ساده استفاده می شود. در این سبک بهتر است از وسایل پر زرق و برق استفاده نکنید.

 

سبک دریایی در ساختمان

منظور از سبک دریایی همان سبک ساحلی است. در فضایی با سبک ساحلی یا دریایی، شما باید تلاش کنید تا آرامش و راحتی یک ساحل را به بینندگان منتقل کنید. به عنوان مثال می توانید موتیف های خود را در طرح هایی مانند صدف یا مرجان دریایی انتخاب کنید و بر روی یکی از دیوارهای محیط خود رسم کنید.

در موتیف ­هایی با سبک دریایی نیاز نیست به خودتان زحمت زیادی دهید تا وسایل مختلف مربوط به ساحل و دریا را در دکوراسیون خانه جای دهید. کافی است طرح موتیف شما حس آرامش و راحتی یک دریا را به افراد حاضر، انتقال دهد.

 

طرز فکر شرقی در ساختمان

سبک شرقی ترکیبی از کاراکترهای خاص است، بنابراین در چنبن فضایی نه تنها ویژگی ­های فردی و سلیقه ساکنان در آن فضا را نشان می­ دهد، بلکه فضای مناسبی را حتی برای مهمانان ایجاد می کند.

استفاده از رنگ های خاص در موتیف برای این سبک بسیار مهم است. زرد رنگ امپراتوری و سلطنت است. رنگ سبز و آبی برای ایجاد آرامش و امنیت در فضا به کار می رود. البته انتخاب رنگ کاملا بستگی به سلیقه­ صاحبان ملک دارد.

 

یکپارچه سازی با سیستم عامل

یکی دیگر از موتیف هایی که می توانید برای خانه‌ی خود انتخاب کنید، این است که طرح را خودتان زده و از اجرا کننده بخواهید آن را برایتان اجرا کند. منظور از یکپارچه سازی با سیستم عامل، هماهنگ سازی طرحتان، با سبک طراحی منزل است.

 

سبک روستایی در ساختمان

منظور از سبک روستایی، همان سبک روستیک است که از اجرا و وسایل و همچنین طراحی‌ های روستایی در آن استفاده می شود. برای داشتن موتیفی با این طرح، می توانید نقش یک درخت بزرگ را با یک رنگ خاص، بر روی یکی از دیوارها بکشید.

 

طرح اسکاندیناوی در ساختمان

یکی دیگر از موتیف های پرکاربرد و محبوب به خصوص برای اتاق کودک، موتیف های سبک اسکاندیناوی است. در این موتیف ها از گل های رنگی و شاد استفاده می شود که فضایی جذاب و نشاط آور را ایجاد می کند.

حال می خواهیم به موضوعات مختلف درباره موتیف و نقاشی بپردازیم:

آموزش نقاشی موتیف

برای یادگیری نقاشی موتیف، فیلم ها و مقاله های زیادی ساخته و نوشته شده است که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

نقاشی موتیف ساده

این مدل از موتیف شامل طرح های ساده مانند دایره ها و لوزی های منظم، و یا هر طرح ساده دیگری می باشند.

اجرای موتیف روی سقف

موتیفی است که بر روی سقف خانه انجام می شود و برای مکان های خاص کاربرد دارد.

 

نحوه اجرای موتیف و طراحی موتیف

 • مواد مورد نیاز: استنسیل، برس ، نوار ، مداد ، رنگ ، رنگ های برجسته رنگ و کاغذ
 • روی شابلون نقاشی کنید.
 • رنگ را روی شابلون بزنید و به آرامی آن را پخش کنید.
 • الگو را در جای خود نگه دارید.
 • نقاط علامت گذاری را بررسی کنید.
 • استنسیل را حرکت دهید.
 • مراحل را تکرار کنید.
 • ادامه پچ کردن بر روی لبه های دیوار.

 

موتیف گچبری چیست؟

این نوع از موتیف به وسیله گچ و به صورت برجسته انجام می شود. شما می توانید با استفاده از گچ موتیف هایی با سبک های مختلف را در خانه داشته باشید. در این میان متداول ترین موتیفی که با گچ انجام می شود، موتیف کلاسیک است.

همان طور که گفته شد سبک ­های طراحی داخلی زیادی وجود دارد که می ­توان برای اجرای موتیف از آن ها الهام گرفت و در محیط خانه به اجرا در آورد.

 

 

پیشنهاد نویسنده برای اجرای پتینه کاری: طراحی تزئینات معماری، انواع سبک های معماری

 

 

پروژه های مرتبط با اجرای پتینه کاری که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با موتیف

موتیف چیست ؟

یکی از انواع پتینه کاریه که در سقف کاربرد بسیار زیادی داره که در اجرای اون میشه از ورق طلا هم کمک گرفت و یک طرح خاص خلق کرد

نقاشی موتیف به چند صورت انجام میشه ؟

به دو روش انجام میشه که در روش اول از شابلون استفاده می کنن و در روش دوم به صورت دستی بر روی کار انجام میشه

قبل از انجام موتیف باید به چه نکته ای توجه کنیم ؟

نکته مهم قبل از انجام موتیف سقف یا دیوار ، زیر کار هستش که باید به اون توجه مهمی داشته باشیم

هزینه موتیف در ساختمان و دکوراسیون داخلی چطور محاسبه میشه ؟

بستگی به سبک طراحی و ابعاد فضای مورد نظر داره که پیمان کار با توجه به این موارد به شما قیمت میده

آیا شرکت شما دراین زمینه فعالیت داره ؟

بله ، شما میتونید بعد از دریافت مشاوره به طور مستقیم با پیمانکاران ما در که در این زمینه فعالیت میکنن در تماس باشید و در صورت تمایل با اونها همکاری کنید

 

گالری تصاویر موتیف

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۴.۸]