ایده های نو و طرح های متنوع با متد روز طراحی محوطه در دنیا
24
دی

ایده های نو و طرح های متنوع با متد روز طراحی محوطه در دنیا

ایده های نو و طرح های متنوع با متد روز طراحی محوطه در دنیا

حوطه سازی یک بحث مهم در طراحی و معماری انواع ویلا می باشد. با اجرای اصولی و طراحی مناسب یک محوطه می توان یک فضای خاص را خلق کرد و از محیط بیرونی ایجاد شده در یک ویلا لذت برد. در بسیاری از ویلاهای لاکچری، محوطه سازی به اندازه طراحی فضای داخلی اهمیت دارد و امکانات و تجهیزات متعددی در آن به کار می رود. به طور کلی، محوطه سازی نیاز به تخصص و مهارت دارد تا زیبایی هرچه بیشتر و بهتری در محیط خلق شود. محوطه سازی با توجه به فضای موجود طراحی و اجرا می گردد. المان های مختلفی دراین مورد استفاده می شوند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. برای این که یک فضای دلنشین با روحی تازه ایجاد گردد لازم است که بحث محوطه سازی به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد. در ضمن یک محوطه سازی مناسب سبب بالاتر رفتن ارزش ملک خواهد شد. در خصوص محوطه سازی اصولی توجه به مواردی از قبیل نورپردازی، کف سازی، فضای سبز، طراحی و ساخت استخر در ویلا و آلاچیق موجب زیبایی و کارایی بیشتر محیط خواهند شد. برای طراحی فضای سبز در یک ویلا باید اقلیم منطقه بررسی شده و سپس گیاهان مناسب انتخاب شوند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

ایده های نو و طرح های متنوع با متد روز طراحی محوطه در دنیا

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی برای ویلا، هنر تنظیم و طراحی عناصر مختلفی است که باعث می شود فضای باز در محوطه بیرونی یک ویلا به طرز خیره کننده ای جذاب و دلفریب باشد! شش عنصر ترکیبی شامل شکل زمین، سازه های عمودی، سازه های افقی، پوشش گیاهی، منابع آب و شرایط آب هوا، عواملی هستند که در روش های اجرای محوطه سازی برای انواع ویلا اهمیت دارند. طراحی محوطه و فضای سبز برای ویلا یا یک ساختمان، یک شاخه تخصصی از حوزه ساخت ویلا در شمال است. محوطه سازی ویلا با طراحی باغ بسیار تفاوت دارد. اگرچه هر دو به دانش و تجربه نیاز دارند، اما باغ با محوطه فضای سبز ویلا فرق می کند. برای هر دو باید هنر معماری به گونه ای متفاوت اجرا شود. اگر مالک یک ویلا در شمال هستید، وقت آن رسیده که برای زیباتر کردن محوطه ویلا دست به کار شوید.

 

محوطه سازی چیست؟

به طور کلی محوطه سازی عبارت است از معماری نمای خارجی و فضای بیرونی ساختمان. در واقع می توان گفت همان سلیقه و همان ظرافتی که در طراحی فضای داخلی به کار رفته می شود، در معماری فضای خارجی و نمای بیرونی ساختمان یا همان محوطه سازی اش نیز به کار رفته می شود. محوطه سازی جلوه ویژه و زیبایی خاصی به خانه یا ویلای شما می بخشد و این امکان را برایتان فراهم می کند که علاوه بر فضای داخلی خانه یا ویلایتان، از فضای بیرونی اش نیز استفاده کنید و لذت شب نشینی های بلند تابستان و بهار و شب های خنک و بارانی پاییز و زمستان را به خوبی بچشید اما شاید برای اینکار نیاز به راهنمایی و آگاهی از مراحل محوطه سازی داشته باشید و بخواهید بدانید چگونه می توانید محوطه سازی کنید و با ایجاد چه تغییراتی می توانید بهترین شکل یک محوطه سازی را در فضای بیرونی خانه یا ویلایتان اجرا کنید.

 

برای محوطه سازی چه کنیم؟

خوب است بدانید برای یک محوطه سازی اصولی و زیباتر چه تغییراتی را می توانید در فضای بیرونی ساختمانتان ایجاد کنید، یا به عبارتی بدانید برای محوطه سازی چه آیتم هایی در اختیار دارید.

 

محوطه سازی با گل و گیاه

کاشت گیاهانی یکدست و متناسب با فضا یکی از اقدامات مهم در محوطه سازی است و از جمله عواملی است که زیبایی فضا را چندین برابر می کند. بنابراین با یک طراحی زیبا در محیط و ایجاد فضایی خاص برای کاشت گیاهان می توانید یک بخش از پروژه محوطه سازی فضای بیرونی خانه یا ویلایتان را انجام دهید.

 

محوطه سازی با ایجاد فضاهای تفکیک شده

یکی از جالب ترین مزایای محوطه سازی این است که می توانید با یک طراحی ویژه فضاهایی تفکیک شده در محیط به وجود دارید که هر کدام علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط، کاربری جداگانه ای را به شما هدیه دهند. به عنوان مثال می توانید بخشی از فضاهای حیاط یا باغ تان را به فضاهایی غیر هم سطح با تزئینات ویژه تبدیل کنید.

 

محوطه سازی با آلاچیق

یکی از ُپرکاربردترین آیتم هایی که در محوطه سازی ها معمولاً دیده اید، استفاده از آلاچیق هایی با طراحی های مختلف در باغ یا حیاط است. آلاچیق ها از محبوب ترین گزینه ها در محوطه سازی هستند. آلاچیق ها علاوه بر زیبایی که به فضا می بخشند، راحتی بیشتری را هم برای ساکنین منزل به وجود می آورند.

 

محوطه سازی با استخرها

ساخت یک استخر در فضای باغ و حیاط یکی از لوکس ترین گزینه هایی از است که طی پروژه محوطه سازی در فضا اعمال می شود. می توان گفت که محوطه سازی با برخی گزینه هایش محبوب است که یکی از محبوب ترین گزینه های محوطه سازی استخرها هستند. معمولاً ساخت یک استخر که ابعادش متناسب با فضای کلی محوطه بیرونی ساختمان است می تواند یکی از اقدامات جذاب شما در محوطه سازی منزل یا ویلایتان باشد. مخصوصاً اگر خانه شما یک خانه ویلایی شخصی باشد.

 

محوطه سازی با آبنماها

گزینه دیگر در محوطه سازی که در سال های اخیر جزء محبوب ترین و پر استفاده ترین آیتم ها در محوطه سازی بوده است، نصب آبنماهایی است که در گوشه ای از حیاط شما قرار می گیرند و با جلوه خاصی ریزش آب را با اشکالی خاص برایتان به نمایش می گذارند. آبنماها معمولاً فقط بازی آب نیستند، بلکه می توانند نوعی باشند که با نورپردازی جذاب و خاصیت موزیکال بودنشان حال و هوای متفاوت و دلچسبی را در فضا برایتان ایجاد کنند.

 

محوطه سازی با باربیکیو

شاید برایتان جذاب باشد که در گوشه ای از فضای حیاط یا باغ خانه تان محلی ثابت داشته باشید که مختص به کباب کردن و صرف شام در دورهمی هایتان باشد. باربیکیوها انواع مختلفی دارند یکی از پُرطرفدارترین آیتم ها در محوطه سازی هستند. اگر در حیاط یا باغ تان فضای کافی دارید می توانید یک دست میز و صندلی جمع و جور هم در نزدیکی محل باربیکیوتان تدارک ببینید تا به راحتی بتوانید دورهمی های خود به صرف ناهار یا شام را به راه بیاندازید.

 

محوطه سازی با نورپردازی

اگر بخواهیم صادق باشیم، نورپردازی بخش کامل کننده پروژه محوطه سازی است. تجربه نشان داده که هر محوطه سازی با یک نورپردازی صحیح و اصولی شمایل زیباتر و شیک تری پیدا کرده است که قابل مقایسه با محوطه سازی های ساده تر نبوده است. نورپردازی را می توانید به راحتی در هر بخشی از محوطه سازی تان به کار ببرید و نتیجه بسیار مطلوب کار را ببینید. به طور مثال نورپردازی بر روی دیوارهای اصلی حیاط، نورپردازی در مسیر ورودی از درب حیاط تا درب ورودی ساختمان، نورپردازی در حاشیه استخر یا آلاچیق. این ها نمونه هایی از نورپردازی در محوطه سازی هستند که نتیجه محوطه سازی را برایتان به مراتب شیک تر خواهند کرد.

موارد اشاره شده در بالا نمونه هایی از اقداماتی بود که شما می توانید در محوطه سازی فضای بیرونی ساختمان خود انجام دهید و سپس ببینید چه تاثیرات مطلوبی را در نمای خانه تان خواهند گذاشت. البته گفتنی است که تغییراتی که در محوطه سازی صورت می گیرند تنها به همین موارد اشاره شده خلاصه نمی شوند و از تنوع بالایی برخوردارند.

به عنوان مثال در نمونه های خاص تری از محوطه سازی نمونه هایی وجود دارند که در آن ها حتی نهرهای شبیه سازی شده و برکه های کوچک نیز ایجاد شده است. همانطوریکه پیش تر نیز گفته شد، محوطه سازی گزینه های بسیار متنوعی دارد، اما آنچه در این بین حائز اهمیت است این است که شما چه میزان بودجه ای را می خواهید صرف محوطه سازی در خانه یا ویلایتان کنید. بنابراین برای اینکه هم یک محوطه سازی دلخواه در فضای بیرونی ساختمانتان داشته باشید و هم خود را از دام هزینه های بیشتر در امان بدارید، به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا با در نظر گرفتن بودجه ای که برای این کار کنار گذاشته اید و فضایی که در اختیار دارید، مناسب ترین گزینه ها را برای محوطه سازیتان انتخاب کنید. منظور از گزینه های مناسب گزینه هایی است هم برایتان کاربردی است و هم به زیبایی فضا می افزاید و در عین حال اضافی و بلا استفاده نیز نیست.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]