نکات بهینه طراحی آپارتمان
21
شهریور

نکات بهینه طراحی آپارتمان

نکات بهینه طراحی آپارتمان

در معماری یک واحد مسکونی، توجه به اصول و استانداردهای طراحی در پلان و نقشه‌ی ساختمان اهمیت زیادی دارد. اگر می‌خواهید یک عمر آرامش و راحتی در خانه خود داشته باشید، قبل از خریدِ آن واحد، به نکات طراحی داخلی توجه کنید. این اصول در طراحی آپارتمان، نکته هایی هستند که طراحان باید به آن‌ها توجه کنند.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

نکات بهینه طراحی آپارتمان

رعایت اصول طراحی پلان آپارتمان

همه چیز از روی کاغذ شروع می شود. اگر یک آپارتمان اصولی، امن، راحت و زیبا می خواهید، باید پلان آپارتمان به درستی طراحی شود و همه اصول طراحی آپارتمان در آن به درستی رعایت شود. مثلا یکی از اصول اولیه‌ی طراحی پلان در یک آپارتمان، نورگیریِ فضاها است.

 

اصول طراحی آشپزخانه در آپارتمان

آشپزخانه از مهم‌ترین فضاهای یک آپارتمان به حساب می‌آید و بخش زیادی از فعالیت ها و نیازهای روزانه اعضای خانواده وابسته به اینفضاست. پس طراحی و اجرای اصول درست و استاندارد برای این فضا بسیار حائز اهمیت است. نورگیری و تهویه‌ی مستقیم در آشپزخانه از جمله اصولی اولیه ای هستند که در هنگام طراحی باید رعایت شوند.

 

مشخص کردن تعداد و اندازه اتاق‌ها

هر فضایی استاندارد خاصی دارد و لازم است که دارای یک متراژ حداقلی باشد. از طرفی متراژ کل بنا تقش زیادی در تصمیم گیری برای تخصیص فضای مورد نیاز برای بخش های مختلف خانه دارد. در نهایت با توجه به این استاندارد ها و ابعاد ساختمان، سلیقه صاحبخانه و سلیقه معمار، تعداد اتاق‌ خواب ها و سایر بخش های خانه مشخص می‌شود.

پلان تنها به معنی نقشه اولیه از فضای داخلی ساختمان نیست. بلکه بسیاری از زیرسازی ها و نکات مربوط به ایمنی نیز باید در همین مرحله لحاظ شوند. برای مثال:

  • در نظر گرفتن راه خروج اضطراری علی‌الخصوص در برج ها
  • در نظرگرفتن سیستم های اطفاء حریق
  • در نظر گرفتن جان پناه مناسب برای تراس، بالکن، راه پله و …

 

چیدمان وسایل در آپارتمان

اینکه چیدمان وسایل در طرای پلان نمایش داده شود یا نه هیچ ضرورتی ندارد. اما اگر اینکار به درستی انجام شود، در نهایت طراحی آپارتمان اصولی تر و قابل فهم تر پیش می رود. توجه بیشتر و دقیق تر به کاربری فضاها و ابعاد و اندازه های مناسب را می توان از مهم ترین نتایج این کار دانست. به بیانی دیگر، کاربردی بودن و وجود منطق در طراحی یکی از مهم ترین اصول طراحی آپارتمان است که نمایش چیدمان وسایل در خانه به تحقق این مسئله کمک می کند.

 

اصول انتخاب متریال برای طراحی آپارتمان

نظر کارفرما، سقف بودجه مهم ترین عوامل در انتخاب متریال و طرح های اولیه هستند. برخی از مهم ترین نکاتی که در انتخاب متریال برای طراحی آپارتمان باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:

  • کیفیت دوام متریال های مورد استفاده
  • انتخاب متریال مناسب برای هر اقلیم
  • در نظر گرفتن معماری منطقه و زیبایی شهری
  • سبک شناسی (در نظر گرفتن سبک طراحی نما و دکوراسیون داخلی و انتخاب متریال بر اساس سبک طرای مورد نظر)
  • در نظر گرفتن هزینه ها و انتخاب بهترین متریال ها بر اساس سقف بودجه
  • اصول طراحی داخلی آپارتمان

 

اصول طراحی آپارتمان بر اساس بودجه

شاید با یک بودجه نامحدود بتوان بهترین و اصولی ترین پلان را طراحی کرد. اما واقعیت این است که بودجه همیشه محدود است. بنابراین بسیار مهم است که با توجه به بودجه و سایر محدودیت های طراحی برای هر پروژه، بهینه ترین ساختمان را طراحی نمود. یک معمار با تجربه باید بتواند اصول طراحی آپارتمان را بر اساس محدودیت هایی مثل بودجه، متراژ کل و نقشه بنا، نیازهای کارفرما، شرایط اقلیمی و … به بهترین شکل رعایت کند. البته فراموش نکنید که عوامل محدودکننده باید معقول باشند و معمار معجزه نمی کند. رعایت اصول طراحی آپارتمان از مهم ترین وظایف معمار است که باید آن را به درستی انجام دهد. این اصول در واقع توجه به نکاتی است که کارایی، زیبایی و آسایش فضای آپارتمان را تضمین کند. چنانچه تصمیم به طراحی یک آپارتمان به شکلی اصولی دارید، متخصصین معماری و بازسازی در چیدانه به شما کمک می کنند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]