معماری پارامتریک
28
مرداد

معماری پارامتریک

معماری پارامتریک – مزیت اصلی معماری پارامتریک چیست؟

معماران معمولاً برای تصویری کردن ایده های خود و نمایش آنها از ساخت مدل استفاده می کنند اما ویرایش مدل های فیزیکی (ماکت ها) و بسیاری از مدل های کامپیوتری بسیار سخت است و بعضا نیاز به تولید دوباره فرم ها وجود خواهد داشت. معماری پارامتریک برای حل این مشکل به وجود آمده است. استفاده از ابزارهای طراحی پارامتریک به معماران این امکان را می دهد که رابطه میان پارامترهای مدل خود را تغییر دهند. تغییر چند پارامتر کافی است تا فرم کاملاً تغییر کند و به نسخه جدیدی تبدیل شود.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

معماری پارامتریک

طراحی داخلی به سبک پارامتریک

به کمک تغییر پارامترها نه تنها می توان هندسه و فرم را تغییر داد بلکه می توان بسیاری از فاکتورهای دیگر مانند نیروهای سازه ای، رفتار مصالح، شرایط حرارتی و روشنایی محیطی را بررسی کرد و تاثیر شرایط سایت پروژه بر طرح را آنالیز کرد. مدل هایی که به سبک پارامتریک آماده می شوند را می توان به صورت دیجیتالی با کمک دست رباتیک یا پرینت سه بعدی ساخت و در سایت ساختمانی نصب کرد. سبک پارامتریک به دلیل امکاناتی که در اختیار طراحان و معماران قرار می دهد ترند برترین این روزهاست و آتلیه های بزرگ معماری در کارهایشان از آن بهره می برند.

 

آیا معماری پارامتریک نیاز به برنامه نویسی دارد؟

کار بر روی معماری پارامتریک به هر دو شیوه برنامه نویسی متنی (اسکریپتی) و برنامه نویسی تصویری (ویژوال) ممکن است. از بهترین نرم افزارهای طراحی اشکال دوبعدی می توان Processing را نام برد. از بهترین ابزارها برای مدلسازی پارامتریک سه بعدی محیط MAXScript در نرم افزار تری دی مکس است که امکانات مناسبی را برای طراحی احجام سه بعدی به کمک کدنویسی فراهم می کند. برای طراحی پارامتریک به کمک برنامه نویسی تصویری ابزارهای قدرتمندی مانند گرس هاپر برای نرم افزار راینو و داینامو برای نرم افزار رویت در دسترس شماست که می تواند روند کار را آسان تر کند.

برنامه نویسی تصویری اگرچه کار را سریع تر می کند و ابزارهای بسیاری در اختیار شما می گذارد؛ اما برای تخصص کامل در معماری پارامتریک ممکن است نیاز به کدنویسی اسکریپتی پیدا کنید. زیرا کدنویسی متنی محدودیت کمتری دارد و دست شما را برای هر تغییری باز می گذارد.

 

مفهوم معماری پارامتریک

معماری پارامتریک یک پروسه ی بر پایه تفکر الگوریتمیک می باشد که یک سری پارامتر و قوانین همراه یکدیگر روابط بین هدف طراحی و نتیجه طراحی را تعریف و روشن می کنند. طراحی پارامتریک یک پارادایم طراحی است که در آن روابط بین المان ها، تکثیر هندسه و فرم های پیچیده را رقم می زند.

کلمه پارامتریک از مبحث معادله پارامتریک در ریاضیات منشا می گیرد و اشاره به استفاده از پارامترها و متغییرهای مشخص که می باشد که می توان با تغییر آن ها نتیجه یک سیستم یا معادله را ویرایش کرد. طراحی پارامتریک یک ایده جدیدی نیست و از قدیم به بخشی از معماری و طراحی شکل بخشیده است. توجه به تغییر نیروهای حاکم مانند آب و هوا، جهت دهی، فرهنگ و کاربری همیشه بخشی از پروسه ی طراحی بوده است.

 

اصول معماری پارامتریک

  • شی گرایی: شی گرایی مفهوم عمیقی در علوم کامپیوتر است که داشتن درک کلی از آن به شما در فهمیدن اصول معماری پارامتریک کمک می کند. به بیان ساده شی گرایی به این معناست که در طراحی پارامتریک با اشیا (آبجکت ها) سروکار داریم.
  • فمیلی ها و ارث بری: ارث بری مفهومی در برنامه نویسی کامپیوتر است که در معماری پارامتریک کاربرد دارد. اشیایی که دارای خصوصیات مشترک هستند در قالب یک گروه چیده می شوند و به آنها کلاس یا فمیلی می گویند. در بسیاری از نرم افزارهای معماری مانند رویت شاهد آبجکت ها به صورت فمیلی هستیم و با وارد کردن آنها به محیط نرم افزار، مجموعه ای از آبجکت های شبیه و هم خانواده به محیط رویت وارد می شوند.
  • متود: متودها دستوراتی از پیش آماده هستند که می توان آنها را بر روی هر شیء اعمال کرد. مثلاً با یک متد می توان مختصات سه نقطه بر روی دایره را وارد کرد و دایره خود به خود ترسیم می شود. یا با اعمال یک متد به یک درب می توان جهت بازشو را معکوس کرد.
  • پارامتر: مهمترین موضوع در معماری پارامتریک همان پارامتر یا متغیر است. کلمه «پارامتر» از دو جزء «پارا + مترون» به معنای «به جایِ + اندازه» ساخته شده است و به صورت یک علامت مانند x تعریف می شود که به مقادیر مختلف قابل تغییر است. وقتی در نرم افزارهای معماری مانند تری دی مکس یک حجم مثلاً یک مکعب رسم می کنیم؛ پارامترهای طول، عرض و ارتفاع در اختیار ماست تا ابعاد مورد نظر را وارد کنیم. طرح متریال دیوار تنها به کمک تعریف چند پارامتر با عبور افراد از جلوی آن تغییر می کند. این پارامترها سایه فرد را در طرح دیوار منعکس می کنند.
  • الگوریتم: پایه کدنویسی در سبک پارامتریک همانند تمامی برنامه های کامپیوتری مفهوم الگوریتم است. الگوریتم دستورالعملی منظم و گام به گام برای انجام یک عملکرد است. یک الگوریتم معمولاً مقادیری به عنوان ورودی می گیرد و خروجی هایی را به ما بر می گرداند.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]