طراحی و چیدمان پاسیو
28
آذر

طراحی و چیدمان پاسیو

طراحی و چیدمان پاسیو

طراحی پاسیو به سبک زیبای ایرانی!

زمانی که ما امکان استفاده از بام سبز و تراس سبز را نداشته باشیم پاسیو ها می توانند گزینه ای مطلوب برای طراحی و استفاده باشند که متناسب با اولویت ساکنین و نوع کاربرد مورد انتظار دسته بندی شده و طراحی و دیزاین آنها بر اساس سلیقه، کاربرد،  روحیات مخاطب، بودجه و … با چند سبک انجام می شود. امروزه با زندگی کردن در فضای خانه های آپارتمانی فاصله ما از طبیعت بسیار زیاد شده و دیگر خبری از حیاط منزل به سبک خانه های سنتی ایرانی نیست. فضاهایی که می توانند ارتباط ما را با نور طبیعی از طریق سقف برقرار کند، پاسیوها هستند. حیاط های اندرونی و حیاط کوچک گودال باغچه های خانه هایی ایرانی شباهت های زیادی به نقش پاسیو های امروزی در ساختمان داشته اند. اگر در طبقه همکف و یا اول آپارتمان زندگی می کنید و به کف پاسیو دسترسی دارید، فکر نمی کنید که ایده خوبی باشد تا دستی به سر رویش بکشید و حال و هوای حیاط خانه ایرانی را در آن به وجود بیاورد؟! به چنین ایده ای علاقه مند هستید؟! این مطلب از دکوطرح را از دست ندهید.

 

قبل از خواندن این مقاله توصیه می شود مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

طراحی و چیدمان پاسیو

انواع پاسیو ها بر اساس کاربرد

پاسیو را می توان به فضایی جهت بازی کودکان یا حیوانات خانگی، استراحت و مطالعه، آشپزی و غذا خوری، نگهداری گل و گیاه و یا ترکیبی از این موارد تبدیل کرد .در ادامه چند مورد را با هم مرور کنیم!

 

 پاسیو به عنوان فضای بازی

در فضای مورد نظر بسته به ابعاد کار و سن کودک، از آیتم هایی مانند شن مخصوص بازی کودکان، کفپوش های مناسب و ایمن مانند گرانول یا تاتامی، چمن مصنوعی با الیاف پرتراکم و لطیف، وسایل بازی مانند تاب و سرسره، مبلمان های متناسب با کودکان برای استراحت و یا انجام تکالیف درسی و آموزشی و …. که به صورت نصبی یا پرتابل و با ابعاد ثابت یا تاشو و کمجا در پاسیو قرار می گیرند می توان استفاده کرد .

 

پاسیو به عنوان فضای کاری

استفاده از طراحی، چیدمان و متریال های مناسب با توجه به جنس، رنگ و کارآیی آنها، فضای مناسبی را برای انجام امور کاری در خانه یا ساختمان های اداری و … ایجاد می کند. خصوصا در ایامی مانند گسترش بیماری کرونا و اپیدمی ها و افزایش موارد دورکاری و کار در خانه می توان با طراحی و تجهیز مناسب فضاهای کم استفاده همچون پاسیو با مبلمان های راحت و سبزینگی کافی استفاده بهینه ای از این فضا کرد. در تجهیز پاسیو ها باید میزان سبزینگی با استفاده از انواع فلاورباکس ها و گیاهان و دیوار سبز و نورپردازی مناسب مورد توجه گیرد.

 

پاسیو برای استراحت یا مطالعه

استفاده از مبلمان و نشیمن راحت و مناسب، سبزینگی مطلوب در دیوارسبز و فلاورباکس ها، انواع آبنما و تامین نور مورد نیاز می تواند فضایی دلپذیر برای استراحت و مطالعه را فراهم نماید.

 

پاسیوسبز به عنوان نمای زیبا از داخل خانه

برخی از پاسیو ها که بیشتر در معرض دید بخش بزرگ خانه هستند و یا فضای طراحی کوچکی دارند، تنها برای زیباسازی و ایجاد نما طراحی می شوند. طراحی دیوار سبز زیبا و تلفیقی با چوب یا آبنما به همراه نورپردازی مناسب و بعضا ایجاد فضای نشیمن کوچک می تواند به این نیاز پاسخ مناسبی بدهد.

 

پاسیو به عنوان فضای بازی حیوانات خانگی

برخی از صاحبان حیوانات خانگی به علت فضای کم خانه یا لزوم حفظ تمیزی آن، ترجیح می دهند فضایی جداگانه برای بازی یا قرارگیری حیوانات خود داشته باشند. پاسیو یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی و استقرار حیوانات خانگی است.

 

پاسیو برای آشپزی و غذاخوردن

برخی از پاسیو ها این قابلیت را دارند تا با تجهیز آنها به گاز، سینک، باربیکیو و وسایل مرتبط امکان پخت وپز ولو به صورت تفریحی و برای لذت بردن از آشپزی و صرف غذا در محوطه ی نیمه باز و زیبا را فراهم نمود و یا حتی در مواردی که موقعیت پاسیو اجازه دهد به عنوان آشپزخانه کثیف مورد استفاده قرار گیرد.

 

پاسیو چند کاربردی

بعضی از پاسیو ها که متراژ قابل قبولی دارند این ظرفیت را دارند تا همزمان برای چندین کاربرد مرد استفاده قرار گیرند. به طور مثال می توان فضایی طراحی کرد که هم قابلیت مطالعه و استراحت کردن داشته باشد و هم غذا خوردن و …

 

طراحی کاشت در پاسیو

برای فلاورباکس ها یا دیوارسبز تعبیه شده در پاسیو می توان طراحی کاشت های متنوعی را پیشنهاد داد لکن مهمترین فاکتور موثر در طراحی کاشت پاسیو میزان نور موجود می باشد چرا که برخی از پاسیو ها نورگیر کافی دارند اما بسیاری از آن ها از تابش آفتاب مستقیم محروم بوده یا نور کمی دارند لذا متناسب با مقدار نور و شرایط موجود، گیاهان مناسب انتخاب و کاشت می شوند.

 

آبنما در طراحی پاسیوی ایرانی

اگر مساحت فضای پاسیوی شما کم است و برایتان این امکان وجود ندارد که سطح زیادی از آن را به حوض اختصاص دهید، یک آبنمای دیواری نیز می توانید گزینه بعدی باشید. تنها کافی است که در هنگام طراحی و ساخت آن کاشی های ایرانی را فراموش نکنید. متناسب با فضای پاسیو آبنمایی زیبا را در فضا قرار دهید و از صدای دلنشین آب لذت ببرید.

 

آوردن گیاهان به فضای پاسیو

طبیعت همیشه حس طراوت و تازگی را به انسان القا می کند. خودتان را از وجود این عناصر آرامش بخش محروم نکنید و به یاد درختان زیبای خانه های ایرانی گیاهان آپارتمانی را به فضای پاسیوی خانه تان بیاورید. خوب می دانید که بسیاری از آنها نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند. پس نگران نگهداری از آنها نباشید و فراموش نکنید که در هنگام خرید از گلفروش راهنمایی بخواهید تا بتوانید مناسب ترین گیاه را انتخاب کنید.

 

استفاده از کاشی ایرانی در طراحی پاسیو

حتی اگر پاسیو ای ساده دارید که بیشتر فضای آن را به نگهداری از گیاهان اختصاص داده اید بد نیست که با تعداد کمی از کاشی های طرح ایرانی حال و هوایی سنتی به آن ببخشید و طروات کاشی های آبی فیروزه ای را به آن ببخشید. در تصویر بالا مبل و صندلی ها با فرفرژه های قرمز رنگ نیز تاثیر زیادی در ایجاد تنوع در فضا داشته اند.

 

استفاده از وسایل دکوری در پاسیو

توجه به جزئیات در هر بخشی از دکوراسیون منزل باعث به وجود آمدن حس تعلق به فضا می شود. به شرط آنکه در این کار علایق کاربران فضا در اولویت قرار بگیرد. فضای پاسیو خانه از این قاعده مستثنی نیست. از هر ایده ساده ای استقبال کنید و خود را برای انتخاب تزئینات در تنگنا قرار ندهید. پارچه های رنگی، وسایل دکوری و صنایع دستی ایرانی انتخاب های خوبی خواهند بود.

 

استفاده از فرش و گلیم ایرانی در فضای پاسیو

اگر در محل سکونت خود مستاجر هستید و امکان انجام ساخت و سازها برایتان وجود ندارد، نگران نباشید. آخرین و ساده ترین راه برای شما استفاده از زیراندازهایی مثل فرش و گلیم ایرانی است. فرش را در پاسیو بیاندازید و از پشتی، مبلمان راحت خانه ایرانی برای تکیه دادن استفاده کنید. قطعا از همنشینی با گیاهان و وسایل تزئینی و بهره بردن از نور طبیعی لذت خواهید برد. رنگ های گرم زیراندازها و پارچه های ایرانی برای گردهمایی های شما انرژی بخش خواهند بود.

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]