بازسازی و نوسازی
23
بهمن

بازسازی و نوسازی

بازسازی و نوسازی خانه: گام به گام

در دنیای امروزی یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند ذهن هر کسی را به خود مشغول کند، مسئله خانه و محلی برای سکونت است. مسئله‌ی خانه، به خصوص در کشور ما و در شهرهای بزرگ تر به عنوان یک معضل شناخته می شود. همان طور که خودتان می دانید زمانی که در خانه ای زندگی می کنید، به مرور زمان و با توجه به تغییرات در نیازهای افراد خانواده ابعاد فضا ها برای شما کوچکتر خواهد شد و علاوه بر آن خانه‌ی شما در مرور زمان دچار فرسودگی خواهد شد. شاید بعد از مدتی تعداد افراد خانواده تان بیشتر شد و به اتاق های بیشتری احتیاج داشتید. یا شاید مشکلات به وجود آمده در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، باعث شود که بخواهید محل زندگی خود را عوض کنید و به خانه‌ی بهتری نقل مکان کنید. اما همان طور که گفته شد خرید یک خانه می تواند هزینه های بسیار هنگفتی داشته باشد. به عنوان مثال اگر به هر دلیل مجبور به فروش خودروی خود شوید، پس باید خانه تان را در محلی انتخاب کنید که برای رفت و آمد ها مناسب باشد و به حمل و نقل عمومی دسترسی خوبی داشته باشد. امروزه به دلیل قیمت بالای خانه های نوساز یا خانه هایی که عمر زیادی دارند، خرید یا اجاره خانه، بسیار سخت و برای بسیاری از افراد نشدنی می باشد.

اما راه حل چیست؟ چطور می توان خانه را بهبود بخشید یا تعمیرات آن را طوری انجام داد که هزینه های زیادی بر دوش سرپست خانواده نیفتد؟ راه حل معماران و متخصصان این زمینه برای این مشکل، بازسازی و نوسازی خانه است.

ما انسان ها در دنیایی زندگی می کنیم که هر لحظه در حال رشد است. با رشد علم در اطراف ما،‌ نیازهای ما نیز از زندگی و وسایل زندگی خود بیشتر می شود و دوست داریم چیزهای بهتر و بیشتری را با زحمت کمتری به دست بیاوریم. این موضوع در مورد خانه و محل زندگی نیز صدق می کند. شما می تواند با بازسازی و نوسازی منزل خود شرایط بهتری را با هزینه‌ی کمتر برای خانه و خانواده خود فراهم کنید.

گاهی پیش می آید که شما از فضای داخل خانه‌ی خود خسته شده اید و دوست دارید طراحی آن را طوری انجام دهید که مطابق میل خودتان باشد. اما هیچ وقت خانه ای را پیدا نکرده اید که کاملا مطابق با خواسته های شما باشد. بازسازی و نوسازی خانه می تواند راه حل مناسبی برای تعمیرات و زیباسازی خانه مطابق با خواسته های شما باشد. اما بازسازی خانه چیست؟ آیا بازسازی و نوسازی در کنار یک دیگر انجام می گیرند؟ بازسازی خانه چه مراحلی دارد؟ ما این جا هستیم تا به همه‌ی سوالات شما پاسخ دهیم.

 

بازسازی و نوسازی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089

 

ویدیو + صوت بازسازی و نوسازی

نسخه ویدیویی

 

نسخه ی صوتی

 

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی زمین، بازسازی حمام

 

بازسازی و نوسازی

بازسازی چیست؟

همان طور که از نام آن مشخص می باشد بازسازی به معنای دوباره سازی و تعمیر خانه برای داشتن شرایطی بهتر است. زمانی که صاحب یک خانه قصد فروش یا اجاره دادن خانه‌ی خود را دارد و می داند که خانه به دلیل قدمت زیاد، بازدهی خوبی ندارد، دست به بازسازی آن می زند. چرا که می داند خانه‌ی قدیمی و بدون بازدهی برای کسی جذاب نیست و در نهایت باید با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت اصلی، آن را بفروشد. اما اگر آن را بازسازی کند، می تواند ارزش مالی را بالا ببرد و به عنوان یک خانه‌ی نوساز آن را نگه دارد. یکی از مهم ترین دلایل بازسازی خانه ها در سراسر جهان، بهبود خانه برای اتفاقات طبیعی مانند زلزله می باشد. علاوه بر آن بازسازی یک محل، هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به ساخت یا احداث یک مکان جدید دارد.

 

نوسازی چیست؟

نوسازی به معنای تغییر دادن چهره‌ی خانه از طریق ایجاد یک طراحی جدید برای آن است. اگر شما بودجه‌ی کافی برای طراحی دوباره‌ی خانه خود را داشته باشید، می توانید خانه‌ی خود را همان طور دوست دارید طراحی کنید و آن را به خانه‌ی مورد علاقه تان تبدیل کنید بدون آن که نیاز باشد از محل زندگی خود جا به جا شوید.

 

انواع بازسازی

بازسازی و نوسازی یک ساختمان از دو نظر انجام می شود که عبارت هستند از بازسازی داخلی و بازسازی خارجی.

 

بازسازی و نوسازی داخلی ساختمان

منظور از بازسازی و نوسازی داخلی خانه هر گونه تغییر در محیط داخل خانه است. از تغییر دکوراسیون وسایل گرفته تا تغییر طراحی کلی خانه می تواند جزو بازسازی داخلی ساختمان باشد. زمانی که از محیط داخل خانه‌ی خود خسته شده اید و می خواهید فضای جدیدی داشته باشید، می توانید فضای داخلی را به کمک طراح و معمار تغییر دهید. اما همین بازسازی و نوسازی داخلی خانه شامل چه مراحلی و اولویت هایی می باشد؟

همیشه در نظر داشته باشید که در بازسازی و نوسازی یک خانه، باید اولویت های بازسازی مشخص باشد. متخصصان این زمینه اولویت های بازسازی را به این صورت مشخص کرده‌اند.

در اولویت اول آشپزخانه شما قرار دارد. زمانی که می خواهید بازسازی را شروع کنید، معمار ابتدا بازسازی آشپزخانه شما را انجام می دهد. چرا که این قسمت دارای زحمت بیشتری نسبت به سایر قسمت های خانه است. همچنین بازسازی کردن شیر آلات، سینک، کابینت ها و دیگر قسمت های آشپزخانه ممکن است زمان بر باشد.

یکی از مهم ترین قسمت های خانه آشپزخانه آن است. در اکثر آشپزخانه های قدیمی فضای پِرت زیادی وجود دارد که شما می توانید با یک طراحی عالی، فضای پرت و بیهود را به فضاهایی کاربردی تبدیل کنید. برای بازسازی و نوسازی آشپزخانه در ابتدا باید طرح مناسبی را برای آن انتخاب کنید. برای این کار معمار باید تمام فضاهای موجود در آشپزخانه شما را مورد بررسی قرار دهد و بهترین طرح ها را به شما پیشنهاد بدهد.

اولویت دوم در بازسازی و نوسازی خانه، سرویس های بهداشتی و حمام قرار دارد. سرویس های بهداشتی و حمام درست مانند فضای آشپزخانه، دارای تجهیزات خاصی هستند که برای بازسازی آن ها به زمان و زحمت بیشتری احتیاج است.

اولویت سوم برای بازسازی و نوسازی، هال و پذیرایی است. هال و پذیرایی خانه می تواند طرح های بسیار متنوعی داشته باشد. شما می توانید قبل از استخدام یک طراح و معماری، در مورد طرح های قابل استفاده در خانه‌ی خود فکر کنید و طرح های زیادی را می توانید از سایت های مختلف پیدا کنید. به طور کلی بهتر است قبل از آمدن معمار به خانه تان، خواسته ها و انتظارات خود را از خانه‌ی جدید بنویسید و سپس آن ها را با معمار در میان بگذارید.

اولویت اخر مربوط به بازسازی و نوسازی اتاق های خواب است که زحمت کمتری نسبت به سایر مکان های خانه دارد. چرا که فضای کوچک تری بوده و بازسازی کردن آن کار ساده تری است. در مورد اتاق های خواب نیز شما می توانید طرح های مد نظر خود را برای معمار توضیح دهید تا ایشان طرح های پیشنهادی را به شما نشان دهند.

 

بازسازی و نوسازی خارجی ساختمان

منظور از قسمت خارجی ساختمان، نمای آن می باشد. نمای یک ساختمان عبارت است از قسمتی از ساختمان که در معرض دید افراد خارج از ساختمان قرار بگیرد و همه بتوانند ان را ببینند. نمای یک ساختمان می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. چرا که اولین چیزی است که یک فرد خارج از خانه، از ساختمان شما می بیند. شاید هرگز وارد خانه‌‌ی شما نشود و دکوراسیون زیبای شما را نبیند. اما می تواند از روی ظاهر بیرونی خانه یا همان نمای آن، حدس بزند که داخل آن به چه صورت است. در بازسازی خانه، شما می تواند نمای خانه‌ی خود را نیز بازسازی و نوسازی کنید. شاید قسمت هایی از نمای خانه تان خراب شده باشد و نیازی به تعمیر داشته باشد. شاید هم بخواهید به طور کلی نمای خانه تغییر دهید و نمای جدید را جایگزین آن کنید.

بازسازی و نوسازی خانه عملیات بسیار مهمی محسوب می شود. چرا که شما علاوه بر تعمیرات و مرمت خانه‌ی خود، می خواهید چهره‌ی تازه ای به آن بدهید و ظاهر آن را تغییر دهید. برای انجام عملیات بازسازی و نوسازی باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید و ضمن این کار باید مراحل بازسازی را با دقت و به ترتیب انجام دهید.

 

اول: انتخاب کردن روش بازسازی خانه.

این که می خواهید با چه روشی خانه‌ی خود را بازسازی کنید می تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

 

دوم: پیدا کردن و انتخاب یک معمار و پیمانکار خوب

یک معمار خوب می تواند شما را در مراحل مختلفی که در بازسازی وجود دارد، به خوبی راهنمایی کند. همچنین می تواند با برآورد کردن هزینه ها و صرفه جویی در آن‌ ها، هزینه ها بازسازی شما را تا حد ممکن، کم کند. انتخاب کردن کارگران و مواد و مصالح مناسب برای خانه‌ی شما در دست معمار و پیمانکار است. بنابراین انتخاب کردن معمار و پیمانکار خوب می تواند از جهات مختلفی اهمیت داشته باشد.

 

سوم: برآورد کردن هزینه های احتمالی

همان طور که گفته شد، برآورد هزینه ها، یکی از مهم ترین مراحل بازسازی و نوسازی خانه است. بعد از این که شما طرح های خود را برای معمار گفتید و مصالح مورد نظر را با یکدیگر انتخاب کردید،‌ طراح و معمار هزینه‌ی احتمالی را با تلرانسی مشخص برای شما عنوان می کنند.

 

چهارم: طراحی خانه‌ی شما

در این مرحله شما باید خواسته های خود از خانه‌‌ی جدیدتان را برای معمار بگویید. به عنوان مثال شاید بخواهید دو اتاق بزرگی که دارید به سه اتاق با اندازه‌ی کوچک تری تبدیل شود. یا این که جای سرویس بهداشتی و حمام با یک دیگر عوض شود. بعد از این موضوع، طراح از طریق نرم افزار طرحی کلی از خانه‌تان را برای شما ترسیم می کند تا دیدی نسبی از خانه جدیدتان داشته باشید و اگر نیاز شد تغییراتی را در طرح اعمال کنید.

 

پنجم: دریافت مجوزهای مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی خانه

برای هر عملیاتی که در هر جایی، انجام می شود، گرفتن مجوز های لازم امری ضروری است و حتی ممکن است کمی طول بکشد. در این مرحله نیز باید به دنبال گرفتن مجوزهای بازسازی و نوسازی خانه خود باشید.

مراحل بعدی بازسازی نیز برای برنامه ریزی عملیات، تخریب و شروع کار است. زمانی که بازسازی و نوسازی خانه شما به پایان رسید، بررسی نهایی برای کیفیت آن انجام شده و تایید نهایی می شود.

در حین انجام کارهای مختلف برای بازسازی داشتن یک چک لیست می تواند کارهای شما را بهتر و با کیفیت تر پیش ببرد. به همین دلیل ما برای شما یک چک لیست تهیه کرده ایم که می توانید از آن استفاده کنید.

 

۱. ویژگی های دوره تحقیق

منظورا ز این دوره این است که شما باید برای انتخاب طرح مناسب و مواد و مصالح مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی خانه خود، تحقیقات لازم را انجام دهید و سپس اقدام به کار کنید. همچنین بهتر است از عملیات بازسازی و نوسازی آگاهی نسبی داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از آن سر در بیاورید. علاوه بر آن بهتر است خانه خود را بشناسید و اطلاعات لازم را در مورد خانه‌ی خود کسب کنید.

بازسازی و نوسازی | شرکت معماری دکوطرح 09122460089
بازسازی و نوسازی

 

۲. هزینه های بازسازی و نوسازی خانه خود را برآورد کنید

قبل از تحویل دادن خانه‌تان به معمار برای انجام عملیات بازسازی و نوسازی، باید کاملاً در مورد هزینه های بازسازی خانه تحقیق کنید و از معماران مختلف در این مورد سوال بپرسید تا مطمئن شوید که پروژه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. چرا که در برخی موارد خواسته های مشتری طوری است که اگر خانه‌ی جدید تهیه کنند هزینه‌ی کمتری صرف می شود.

در مورد هزینه های بازسازی و نوسازی همیشه توجه داشته باشید که ممکن است در حین عملیات، مشکلاتی در خانه‌ی شما دیده شود که برای رفع آن ها به هزینه‌ی بیشتری احتیاج است. به عنوان مثال ترکیدگی لوله ها، ترک خوردگی سقف ها، خرابی سرویس های بهداشتی و مشکلاتی در لوله های گاز، می تواند کار پیمانکاران را کمی به تاخیر بیندازد و عملیات را طولانی تر کند. شما ممکن است هزینه ای را برای بازسازی خانه‌ی خود مد نظر قرار داده باشید و بعد از در میان گذاشتن با معمار، آن هزینه را نهایی کرده باشید. اما همیشه مقداری بیشتر از مبلغ نهایی، در نظر خود داشته باشید و آن را ذخیره کنید تا در صورت نیاز آمادگی قبلی را داشته باشید. اگر مشکلی در خانه‌ی شما نباشد، هم ضرری نخواهید کرد!

بازسازی
بازسازی

 

۳. قبل از شروع ، محدودیت های مربوط به بازسازی و نوسازی را بررسی کنید

شما ممکن است در قسمتی از شهر زندگی کنید که برای بازسازی و عملیات آن مشکلاتی وجود داشته باشد. به عنوان مثال برخی قسمت های تهران در طرح ترافیک قرار دارد. در این مناطق، بردن و آوردن مصالح با ماشین های سنگین ممکن نیست و تنها نیمه های شب می توان این کار را انجام داد. بنابراین بررسی کردن محدودیت های موجود برای بازسازی و نوسازی خانه می تواند اهمیت بسیار زیادی در کار شما داشته باشد.

 

۴. درخواست مجوز های لازم را انجام دهید

همان طور که گفته شد ممکن است مجوزهای زیادی برای کار شما نیاز باشد. داشتن این مجوزها امری ضروری است. بنابراین بهتر است هر زمانی که معمار به شما گفت به دنبال کارهای مجوز خود باشید.

 

۵. یک بررسی برای وجود موجودات زنده در خانه خود انجام دهید

ممکن است در خانه‌ی شما موریانه وجود داشته باشد. اگر از وجود چنین موجوداتی آگاه نباشید، بعد از آسیب هایی که به خانه‌ی شما می زنند، مجبور هستید هزینه‌ای بیشتر از آن چه فکر می کردید را برای تعمیر خانه متقبل شوید.

 

۶. طرحی برای بازسازی و نوسازی خانه خود ایجاد کنید

در این مرحله بهتر است به کمک معمار و طراح خود، طرحی را برای خانه تعیین کنید. خانه‌ی جدید شما باید بیشتر انتظارات و خواسته های شما را برآورده کند. شاید نتوان تمام خواسته ها را برطرف کرد.

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی تهران، بازسازی اتاق پذیرایی و نشیمن

 

۷. برنامه ای از کارها را بنویسید

برای این که بهتر در جریان عملیات بازسازی خود باشید، برنامه ای را برای خود بنویسید. در مورد بازسازی و نوسازی ساختمان خود تحقیق کرده و سعی کنید همه چیز را به خوبی بررسی کنید. این که بدانید در ساختمان شما چه اتفاقاتی میفتد، می تواند تاثیرات مثبتی در روند کار بگذارد. همچنین بهتر است یک چک لیسن برای کارهایی که باید انجام شود، تهیه کنید.

 

۸. بهترین پیمانکاران را برای بازسازی خانه خود  پیدا کنید

بازسازی و نوسازی ساختمان کاری بسیار مهم است. به همین دلیل انتخاب بهترین پیمانکار برای انجام عملیات امری ضروری است.

 

۹. حق بیمه خود را دریافت کنید

توجه کنید که خانه‌ی شما حتما باید بیمه باشد. بیمه به شما کمک می کند تا در صورت اسیب ها یا صدمه های احتمالی، هزینه‌ی هنگفتی بر دوش شما نیاید.

 

پیشنهاد نویسنده: بازسازی ایران

 

پروژه های مرتبط با بازسازی مسکونی که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

سوالات متداول مشتریان دکوطرح در ارتباط با بازسازی و نوسازی

منظور از بازسازی چیه ؟

به مجموعه عملیاتی که برای احیا و بالا بردن عمر مفید یه سازه انجام میشه بازسازی میگن

آیا بازسازی همون مرمته ؟

خیر مرمت برای آثار تاریخی انجام میشه ولی شما تو بازسازی ممکنه یک ساختمان به سن کم رو مورد بازسازی انجام بدین

چی زمانی نوسازی انجام میشه ؟

زمانی که شما ساختار اصلی خونه رو دوست دارید و قصد دارید خونه مسکونی خودتونو کمی مدرن و نو کنید

فرق نوسازی و بازسازی چیه ؟

هزینه پروژه ، زمانی مورد نیاز برای انجام پروژه ، میزان تغییراتی که تو پروژه انجام میشه و تغییراتی که در کاربری فضا انجام میشه

آیا میتونیم بدون داشتن مجوز بازسازی کنیم ؟

اگه مجوز داشته باشین می تونین با خیال راحت وند بازسازی رو انجام بدین ، اگه شاکی خصوص داشته باشین و به شهرداری گزارش بدن کار متوقف میشه و تا وقتی که جریمه پرداخت نشه اجازه ادامه کار نمیدن حتی ممکنه قسمت های اجرا شده توسط معمورین شهرداری تخریب بشه

 

گالری تصاویر بازسازی و نوسازی

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۵]