بازسازی خانه های قدیمی
02
شهریور

بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی خانه های قدیمی

برای بازسازی در خانه های قدیمی روش های زیادی وجود داردکه هر یک از سبک معماری خاصی پیروی می کنند که درجات آسیب در هر کدام متفاوت می باشد.

به طور کلی می توان گفت که در خانه های قدیمی، بازسازی به دو روش سبکی و حفاظتی قابل پیگیری می باشد که در ادامه این مطلب به این دو موضوع خواهیم پرداخت.

 

بازسازی منزل و بازسازی ساختمان

 

بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی سبکی

در برخی از خانه های قدیمی ممکن است که مالک سبک و معماری خانه را بپسندد و این را در نظر داشته باشد که خانه را با کمترین تغییرات در سبک معماری آن بازسازی کند و بعنای این است که ضمن تعمیر و تعویض بخش هایی از خانه، سبک معماری آن را حفظ کند و بخشها و قطعات قدیمی را با قطعاتی مشابه و جدید تعویض کند.

 

پیشنهاد نویسنده : در ارتباط با مجوز بازسازی خانه بخوانید.

 

بازسازی حفاظتی

میزان آسیب در خانه های قدیمی متفاوت می باشد و همین موضوع سبب می شود اجرای عملیات بازسازی در آنها متفاوت باشد و حتی در برخی خانه ها این میزان بسیار عمیق است و به عبارتی دیگر ساختار بنا ضعیف شده است و هدف از بازسازی آن تقویت ساختار آن می باشد که به دلیل حساس بودن این موضوع باید قبل از شروع عملیات بازسازی به دقت بررسی شود و شرایط و چگونگی بازسازی آن تجزیه و تحلیل شود.

 

مراحل بازسازی در خانه های قدیمی

بازسازی در خانه های قدیمی و کلنگی باید طبق مراحل خاص پیش رود که این پیشروی از ابتدای تصمیم تا پایان کار بازسازی باید طبق اصول و قوانین خاص انجام پذیرد تا بتوان به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد.

 

مرحله اول ، بازدید خانه

اولین مرحله در بازسازی خانه های قدیمی بازدید خانه و بررسی شرایط و وضعیت خانه می باشد که در هنگام بازدید باید انتظارات و میزان بودجه در نظر گرفته شده را مد نظر قرار داد  و بر همین اساس قسمت هایی از خانه را که در شرایط خوبی نیستند و احتیاج به باز سازی دارند و همچنین خواسته های کارفرما و نیازهای ساکنین را مشخص کرد.

 

مرحله دوم، ترسیم پلان موجود و طراحی

در قسمت دوم باید وضع موجود خانه را ترسیم کرد که با استفاده از نرم افزار های مربوطه پلان خانه را با داشتن ابعاد و اندازه ترسیم می کنیم و وارد فاز طراحی خانه می شویم و با توجه به نیازها ی ساکنین ، مقدار بودجه و سبک مورد نظر فضای داخلی و دکوراسیون داخلی خانه را طراحی می کنیم و بعد از توافق با کار فرما و ادیت های لازم در طراحی، باز سازی خانه قدیمی را برآورد هزینه می کنیم و بعر از توافق با کار فرما و مالک و عقد قرارداد وارد فاز اجرا می شویم.

 

مرحله سوم پیدا کردن پیمانکاران مربوطه

بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی فرایندی حساس است و به همین جهت باید از پیمانکاران خبره و فنی استفاده کرد و به همین جهت باید پیمانکاران مطمئن را پیدا کرد.

در این مرحله با دادن طرح و نقشه های اجرایی به پیمانکار چگونگی و روند شروع کار را مورد بررسی قرار می دهیم و پس از استعلام قیمت، زمان شروع کار، اتمام کار و عقد قرارداد با پیمانکار مربوطه روند پیشروی پروژه را ادامه می دهیم.

نکته قابل توجه در بازسازی ‌خانه قدیمی این است که بازه زمانی که پیمانکار باید کار خود را به اتمام برساند باید با پیمانکار مربوطه بسته شود که این مساله از طریق عقد قرارداد و برآورد خسارت قابل حل می باشد.

نکته دوم وظیفه مالک یا مهندس ناظز در این بازه زمانی است که باید مواد و مصالح مربوطه را در اسرع وقت تهیه کند تا پروژه با توقف کار و مشکل روبرو نشود.

 

مرحله چهارم شروع به بازسازی

بعد از انجام مراحل فوق و در آخر عقد قرارداد با پیمانکاران مربوطه شروع به بازسازی خانه قدیمی می کنیم که این مرحله خود تابع اصول و قوانینی می باشد و دارای مراحل و اقدامات متفاوتی می باشد که این مراحل و اقدامات ته حد بسیاری به میزان بازسازی‌خانه قدیمی بستگی دارد.

در صورت بازسازی در نما خارجی در درجه اول باید تجهیزات ایمنی مناسب در عابر پیاده و یا خیابان نصب شود.

 • جدا سازی تمام تاسیسات مکانیکی مانند برق و آب.
 • پلمپ کردن تمامی لوله های فاضلاب با درپوش.
 • شروع به عملیات تخریب طبق طرح و نقشه های اجرایی با در نظر گرفتن اصول مهندسی

سیمان کاری کف و دیوار چینی در بخش های مشخص شده که طراح در طرح خود در نظر گرفته است.

 • عایق کاری سرویس های بهداشتی بعد از عملیات سیمان کاری
 • اجرای لوله کشی و برق کشی مطابق با طرح جدید
 • گچ کاری
 • نصب در و پنجره های جدید در خانه قدیمی
 • باز سازی سقف بر اساس طرح
 • شروع به کف سازی بخش های مختلف با در نظر گرفتن جزئیات
 • شروع به بازسازی نمای جدید
 • نقاشی دیوارهای داخلی ساختمان
 • اجرای کابینت و کمد های جدید
 • نصب تجهیزات الکتریکی  و نورپردازی مانند طرح
 • اجرا و نصب پارکت و کاغذ دیواری
 • نصب در های داخلی واحد
 • نصب شیرآلات و سینک

 

انجام عملیات پاک سازی ، تمیز کاری و اتمام پروژه

بعد از اتمام باز سازی در هر بخش مالک و یا ناظر موظف است هر بخش را به طور جداگانه چک کرده و طبق قراردادی که با پیمانکار بسته است آنها را تحویل بگیرد تا اگر عیب و نقصی دارند در حین انجام عملیات باز سازی نسبت به رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهند تا در انتهای کار با مشکل اساسی مواجه نشوند.

 

پروژه های مرتبط با این مقاله که توسط شرکت دکوطرح طرح انجام شده است:

 

 

برای مشاوره ی رایگان می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹ | ۰۹۱۲۱۴۷۱۸۴۷ به طور مستقیم تماس بگیرید.

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۸]